Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly

Závody
SP Praha (04.06)
2. liga Pardubice (13.06)
SP rychlost Zakopane (POL) (14.06)

Žebříček
Cesty:
47.??? 10066
48.Winter 10054
49.S 10050
Bouldry:
47.Ježek 9200
48.Chovanová 9153
49.Ondra 9134
Hory:
12.Abt 4250
13.Hess 4095
14.Zvonková 4029

Výsledky
SP Madrid (28.05)
SP Bern (22.05)
EP boulder Liptovský Mikuláš (SVK) (16.05)

Deníčky
5938 lezců
1226967 cest
Nové přelezy:
Ludva 9+/10-
Protéza 7b
Luhr på tu 7c+
Tvrdá Změk 7C
Krkavčí Ma 9+/10-
Power of n 8C
Skleroza 7b+
Victoria 10-
Mnich 9-
Vyschlý Po 7C

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Fontainebleau

Housenky a vyrážka

smallVe Fontainebleau se teď vyrojily zákeřné housenky vyvolávající nepříjemnou a svědící vyrážku.

Housenky poznáte tak, že vytváří had a jsou hodně chlupatý. Kontakt s nimi případně s jejich štětinama (i nepřímý pomocí písku a bouldermatky) vyvolává nepříjemně svědící vyrážku. Já to bohužel okusil teď sám na sobě. Výskyt těchto potvůrek je víceméně v celé Francii, tak bacha na ně. Já blbec jsem si je ještě fotil ;)

Omylem jsem jednou hodil bouldermatku na ty housenky, ale hned jsem ji zvedl a dal pryč (žádná housenka neutrpěla újmu). Bohužel jsem nevěděl, že na bouldermatce zůstaly štětiny těch
housenek.  Bouldermatku jsem dál používal. Nejhorší pupínky se nám udělaly z přenášení bouldermatky. Zpět k té ruce ... cestou zpět jsem byl unavanej, tak jsem si ruku položil na bouldermatku. Z toho se mi tak osypala. V pondělí ráno jsem si ještě myslel, že jsem jen poškrábanej. Až pak při obědě při
všeobecném zájmu o mou ruku jsem ji pořádně prohlídl a zjistil že je to spíš vyrážka ...








Více o zamoření Francie housenkami i boulderingu zde:
http://bleau.info/forum/24861.html
http://latribunelibredebleau.blogspot.fr/

Diskuse na Lezci:
http://www.lezec.cz/diskuse.php?key=92694&odk=92694

Bourovčík jižní (Thaumetopoea pityocampa):
http://en.wikipedia.org/wiki/Pine_Processionary



Honza   [úpravy] 13:00 28.03.2012Tisk 


Související články:
Zobrazit další (91)

Komentáře

Nový komentář 
 HousenkoHad15:23:14 28.03.2012
Ahoj,
zajímavé, podobného housenko-hada jsem potka na silnici v Ospu, taky jsem si je fotil a strašně se tomu smál a obdivoval je. Ještě, že jsem na ně nešahal =)
OndraH.odpovědět 
 Re: HousenkoHad16:03:14 28.03.2012
U nás se taky vyskytují podobné, třeba bourovec ostružiníkový má takové velké rezavé chlupaté housenky (často chodí na jaro přez chodníky )a jejich štětiny taky dráždí pokožku, ale ne tak moc, jinak tihle roštáci se na rozdíl od většiny motýlů kuklí až na jaro zimu přečkají v podobě housenky jejich příbuzný se chová pro hedvábí.
Honzaodpovědět 
  Re: HousenkoHad16:53:54 28.03.2012
Pozor, nepleť si bource (čeleď Bombycidae), kam patří i tebou zmíněný bourec morušový s bourovci (čeleď Lasiocampidae), kam patří bourovec trávový a jiní...To jen tak na okraj:)
Hurvajzodpovědět 
   Re: HousenkoHad18:34:53 28.03.2012
Občas mám problémy vyjádřit se přesně, neboj nepletu si je, bource jsem zmínil v komentáři s bourovcem jen v rámci fylogenetického původu a příbuznosti, bourovce jsem i choval a aj Samia cynthia W. ty zas mají podobné kokony jako zmíněný bourec, dělá se z nich i falešné hedvábí ( Samia jsou z martináčovitých ), hedvábí je parádní materiál k pavoučímu vláknu nemá v pevnosti daleko, ale je pravda, že mám občas v systému bordel mosím to napravit.
Honzaodpovědět 
    Re: HousenkoHad23:21:49 28.03.2012
přírodovědné okénko:)
Broukodpovědět 
     Re: HousenkoHad09:15:47 29.03.2012
:))
Hurvajzodpovědět 

 protilék18:44:40 28.03.2012
čau, a zjistil si prosimte, co na to zabírá? jedem tam teď v pátek a může se stát, že ne všichni budou úplně pozorní, tak abychom měli nějakou mastičku nebo něco, co tu vyrážku trochu zmírní? díky moc!
Karinaodpovědět 
 Re: protilék18:51:46 28.03.2012
SLIVOVICE !!!!!!!!!!!!!
odpovědět 
 Re: protilék20:34:20 28.03.2012
Mozna zinkova masticka, framikoin, nebo konopna masticka, z tabletek bych urcite doporucil ZYRTEC.
Honzaodpovědět 
  Re: protilék23:36:26 28.03.2012
Nic jsem na to nebral. Po dvou dnech je to už celkem ok. Už to i méňě svědí. Antialergika by na to měli zabírat.

BTW: Pokuď potřebujete nějaké průvdce na Fontáč, tak tady jich pár je:
http://www.grimporama.com/ francais/bleau/bl_circ.htm (odstran mezeru)
Honzaodpovědět 

 Původ?08:09:02 29.03.2012
Tyhle potvory do Evropy přicestovaly tuším správně z ?Číny? a problém je,že tu nemají moc predátorů, kteří by je kosili, a tak vesele vysávají šťávu z jehličnanů ap.

Jinak kamarádům přelezly jenom přes trika, a taky je to dost požahalo(zanechané chloupky), to bylo na Mallorce.
 kapustnakodpovědět 

 je had jako had?08:39:15 29.03.2012
Jsou to tytéž, co se sunou tak zhruba v březnu po Španělsku? Tam ale na žádnou událost tohohle druhu nevzpomínám. Asi se tam s nima nikdo nemazlí.
P.odpovědět 
 Re: je had jako had?10:32:46 29.03.2012
Pokoušeli jsme se je tam teda zničit tím, že napojíme první housenku na poslední a ony po nějaký době rotování v kruhu vybouchnou, ale dřív než vybouchly, rozjelo je nějaký auto, protože to bylo na silnici. Taky to nemaj lehký.
P.odpovědět 
  Re: je had jako had?12:57:57 29.03.2012
Uf =D
OndraH.odpovědět 
 Re: je had jako had?14:40:40 30.03.2012
ja som blízke stretnutie s týmto druhom v španielsku zažil (tiež iba nepriame - nechal som si triko na skale, po ktorej tie mrchy predtým pravdepodobne prešli) a následky boli presne také, ako na fotkách...
r.odpovědět 

 Housenky21:54:51 01.04.2012
V Itálie jsem potkal také podobné housenky. Viz odkaz

Bruchi ( Housenky ). Montagna Italia
http://www.youtube.com/watch?v=s0QwGvEAhbI
Marekodpovědět 

 Foto dne:
kvalifikace
SP 2026 lezení na obtížnost Praha
 Databáze cest:
Všechny cesty (191939)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Normální cesta II Janské Lázně
Normální cesta II Janské Lázně
Západní II Adršpach
Šlapačky V Adršpach
Normální cesta II Adršpach
Nově komentované:
Čerte Vstávej 5B Čertovy Nohavice
Prstový šlem 7B+ Tisá - Modřín
Beer catcher Xb Bezděčín
Beer catcher Xb Bezděčín
Clash of the Titans 9b Nassereith

 Nově v diskusi:
Re: Gesto | Re: Mobilní web?! | Re: Pád na Prachově | Pád na Prachově | Re: Mobilní web?! | Re: Mobilní web?! | Re: Mobilní web?! | Isfc | Re: Gesto | Re: Gesto |

 Nové komentáře:
Re: Peace | Re: Peace | Re: Peace | Re: Peace | Re: neřešte kraviny - nejsme politici | Re: PALEC HORE! | Megaaaaaa | Re: Peace | Re: neřešte kraviny - nejsme politici | Re: neřešte kraviny - nejsme politici |

 Kde to vře:
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (72)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (49)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (39)
Čech František D'Agostino, Yosemity: 3 těžké bigwally za 2 týdny (22)
Video:Will Bosi a Jana Švecová v top boulder projektu ve Skotsku (17)
Plánovaný přesun na nový server: v pondělí 18. 5. 2026 (13)
V Adršpachu se vážně zranil lezec po pádu z 15 metrů (13)
Kalymnos rebolting report (12)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (11)
Polák Bartosz Kacper Ziemski sjel na lyžích z Lhotse (8516 m) (8)

 Nově v inzerci:
Lezecké kalhoty OCUN Honk Pants Blue Opal, L | Titanové závětří Vesuv pro Evernew 0,9 l | Labak | úterý 9.6. lezení na písku | Ztratil jsem expesky | Do skal ve dvou | Karabiny | Lano | Dětský sedák | Singing Rock RAMA |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1076 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1162 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1378 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1351 
 Neřeším to – lezu vše 
 1038 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi