Nevidomí závodili v neděli v lezení na umělé stěně v Praze. V lezeckém centru SmíchOFF se už 6. ročníku zúčastnilo 11 tříčlenných týmů, složených z nevidomého, dospělého bez zrakového hendikepu a dítěte.
Každý horolezec zná motto ze Symbolického cintorína "Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu". Mikuláš Argalács a Dominik Michalík připravují 3. vydání knížky Symbolický cintorín a shánějí údaje o Ing. Janu Havlíkovi, který zahynul v roce 1977. Otázek mají hned několik.
Ze závodů 1. kola Českého poháru v lezení na obtížnost 2016 v Praze 9.dubna na stěně Smíchoff byl pořízen záznam, který bude Česká televize vysílat na ČT Sport v časech uvedených níže:
Nezapomeňte si napsat do svých diářů tyto údaje:
Datum: 17. – 19. 6. 2016
Místo konání: Zámek Hrubá Skála a lázně Sedmihorky
Název akce: Horolezecký festival Český ráj
Tři videa s ženami v extrémních cestách se objevila v těchto dnech na youtube. Belgičanka Anak Verhoeven vylezla prvovýstup cca za 9a Ma belle ma muse v Romeyer ve Francii. A Rakušanka Barbara Zangerl je na videu v tradiční cestě Prinzip Hoffnung 8b/b+ E9/10, kterou lezla před 2 lety, a pak v dalším filmečku ve vícedélce Bellavista 8c v severní stěně Cima Ovest z loňska.
V termínu 15.-16.4.2016 se bohužel neuskuteční Petrohradské padání. Do areál Sklárna, kde je registrace, ubytování, after party ... pravděpodobně již nemocné dítě zaneslo virové onemocnění a do vyšetření události zůstane areál uzavřen.
Nevidomí závodili v neděli v lezení na umělé stěně v Praze. V lezeckém centru SmíchOFF se už 6. ročníku zúčastnilo 11 tříčlenných týmů, složených z nevidomého, dospělého bez zrakového hendikepu a dítěte.
Cílem závodů Nekoukej a lez O.K.! bylo zdolat lezeckou stěnu, vysokou 15 metrů. Zakryté oči zrakově nehendikepovaným zajišťovaly stejné podmínky. Akcí vyvrcholily dvouměsíční přípravy a tréninky. Uspořádali ji lidé z dobrovolnické organizace GE Volunteers.
„Tréninky pro zájemce pořádají dobrovolníci z naší organizace až třikrát týdně. Chodí na ně začátečníci i pokročilí nevidomí lezci, kteří mají tento sport jako celoročního koníčka. Už při trénincích se naučí spolupracovat ve smíšených týmech. Zdraví i nevidomí lezci lezou při závodech se zakrytýma očima a řídí se radami parťáků pod stěnou,“ řekla Zuzana Pokorná z organizace GE Volunteers. „GE Volunteers s organizacemi pro nevidomé spolupracuje už 6 let. Od té doby se lezci neustále zlepšují a závody jsou stále kvalitnější.“
Soutěžila i úspěšná nevidomá klavíristka Ráchel Skleničková, která se představí i na Pražském jaru 2016, a také sportovec Ivo Budil, který reprezentoval Českou republiku už v roce 1996 na paralympiádě v Atlantě.
Nevidomá klavíristka Ráchel Skleničková
Video: Ráchel Skleničková leze cestu po hraně:
„Tohle je jeden z mála sportů, kde se obejdu bez vodiče, kterého bych například u lyžování potřeboval. Při lezení mě parťák jistí na laně, jinak je to jen na mých schopnostech. To je pro mě hlavní důvod, proč se lezení na stěně věnuji,“ říká jeden z nevidomých účastníků závodu Ivo Budil, který se lezení věnuje již šest let.
Nevidomí lezci
Dobrovolnická organizace GE Volunteers je důležitou součástí společenské odpovědnosti GE Money Bank. Každý rok odpracují zaměstnanci banky, jejich rodinní příslušníci a přátelé na projektech zaměřených na podporu znevýhodněných osob a dětí, seniorů a na ochranu životního prostředí tisíce hodin. Počet akcí realizovaných každý rok v jednotlivých regionech už překročil dvě stovky. Na přímou pomoc je navázána i pomoc finanční z grantového Programu podpory potřebných.