Český horolezec zahynul v sobotu v horském masivu Mont Blank. S odvoláním na francouzskou policii to uvedla zpravodajská agentura AFP.
Převzato ze serveru www.novinky.cz
22.7. 2006 19:18
CHAMONIX - Podle francouzské policie zahynul turista při kempování, kdy jej zasáhl blesk. Čech měl i se svou manželkou a dcerou tábořit v nadmořské výšce 3800 metrů.
Neštěstí se stalo v době, kdy muž vyšel ze stanu. Vzápětí do něj udeřil blesk a na místě jej usmrtil.
Manželka i s dcerou byly v době události ve stanu a podle policejních složek jsou v pořádku.
Manželský pár zasáhl blesk, žena nepřežila
SLOVENSKO: V sobotu 22.července oznámil na operační středisko slovenských horských záchranářů turista informaci, že mezi Malým a Velkým Rozsutcom byli na turistické cestě zasaženi bleskem dva turisti z Polska. Neštěstí jeden člověk nepřežil druhý utrpěl těžké zranění.
23.07.2006 Aktualizováno 23.07.2006 16:01:50
Padesátiletý turista utrpěl těžký šok a popáleniny. Jeho 36letá manželka úder bleskem nepřežila. Zraněným lidem se ihned snažili pomoci kolemjdoucí turisti. V oživování pokračovali také záchranáři a lékař letecké záchranné služby s využitím defibrilátoru. Bohužel bezúspěšně.
Zraněného muže vrtulník dopravil do nemocnice v Žilině, následně byly také transportovány ostatky mrtvé ženy. Záchranná akce proběhla v součinnosti s leteckou záchrannou službou a dobrovolnými záchranáři.
Zdroj: Katastrofy.com
Hasiči sundávali horolezce ze skály
ČESKÁ LÍPA: O technickou pomoc při sundání horolezce ze skály bylo v sobotu 22. července 2006 ve čtvrt na dvě odpoledne požádáno operační středisko hasičů v Libereckém kraji. Při nehodě ani záchranné akci nebyl nikdo zraněn.
24.07.2006 Aktualizováno 25.07.2006 10:40:51
Do skalní oblasti okolo Sloupu v Čechách byla vyslána profesionální jednotka z České Lípy a dobrovolní hasiči z Nového Boru. „Na místě hasiči objevili mladého muže, který zůstal uvězněný na skále ve výšce přibližně 20 metrů nad zemí. Záchranáři slanili k muži a zjistili, že není zraněn. Poté dostali muže pomocí slaňovací osmy bezpečně na zem,“ uvedla mluvčí hasičů Iva Michalíčková.
Zdroj: HZS Libereckého kraje, Katastrofy.com
Slováci naúčtovali Čechům za záchranu už 120 tisíc
25. července 2006 1:00
Od 1. července se za záchranu ve slovenských horách platí. Více než polovinu ze všech zachráněných tento měsíc přitom zatím tvoří Češi. Našinci tak ve čtrnácti případech zaplatí dohromady 167 tisíc slovenských, tedy přes 123 tisíc českých korun.
"K 21. červenci jsme zasahovali sedmadvacetkrát. Náklady na zásahy máme spočítány v šestadvaceti případech, za které celkem fakturujeme 786 tisíc korun," řekl iDNES.cz šéf slovenské horské služby Jozef Janiga.
O tom, jak často musí vyrážet na záchranné akce kvůli českým turistům, svědčí podle Janigy čísla. Z 27 případů to bylo hned čtrnáct zásahů.
"Většinou se v současné době jedná hlavně o úrazy, různá poranění horních a dolních končetin," uvedl Janiga.
V pondělí 17. července museli záchranáři například vyrazit k české rodině s dvěma malými dětmi, která uvázla u Malého Rozsutce v Malé Fatře.
Zabloudila a sešla ze značené trasy. Záchranáři čtveřici našli v soutěsce, odkud ji vytáhli s pomocí lan asi o dvacet metrů. Následně turisty spustili asi sto metrů do bezpečného terénu.
Platit za záchrannou akci horské služby se na Slovensku musí od 1. července. Ministerstvo vnitra proto vyzvalo turisty, aby se pro tento případ připojistili.
Češi byli také prvními, na které nový zákon dolehl. Ze čtveřice turistů, pro něž horská služby vyrazila do oblasti Gerlachovského štítu ve Vysokých Tatrách, byl přitom pojištěn jen jeden.
Vůbec nejdraží akcí dosud bylo dvoudenní hledání a záchrana desetiletého Thomase z Prešova, kde horská služba vyčíslila náklady na 622 tisíc korun.
"To byl ale opravdu zcela výjimečný případ," řekl šéf horské služby Janiga. Později se navíc sami záchranáři vzdali svých honorářů ve prospěch chlapce a rodině hledá pomoc také ministerstvo vnitra a premiér Robert Fico.
Zdroj: Idnes.cz
Dějou se věci! Je to z vedra?
A co ten úraz slovenského lezce na Rozštípence tentýž vejkend… Ví o tom někdo něco?
Bezpečnostní komise ČHS (BK) se na Vás obrací s žádostí o alespoň základní informace, a to i v případě, že se nejednalo o naše členy.
Myslím, že většina z nás si je vědoma toho, že právě větší informovanost o úrazech a jejich případné vyhodnocení a zveřejnění závěrů patří k nejúčinnějším formám prevence.
Pro potřeby BK bychom potřebovali znát bližší okolnosti (např. počasí, přesné místo atd. a věk postiženého). Pokud o uvedeném případě něco bližšího víte, prosím, i v případě, že to nechcete dávat sem, kontaktujte nás buď ne mém mejlu (viz podpis) nebo prostřednictvím mejlu Českého horolezeckého svazu (info@horosvaz.cz). Pokud se jednalo o organizovanou akci, prosím o kontakt na pořadatele.
Předem děkuju.
Tomáš FRANK, vedoucí sekce úrazové zábrany BK ČHS