Hrozová přelezla další M14

Lucie HrozováBafomet má první ženský přelez, a Lucie Hrozová si připsala druhou cestu klasifikace M14. Připomeňme, že se Lucie loni stala první ženou, která překonala tuto obtížnost.






Doposud nejtěžší mixová cesta v Polsku i širším regionu, Bafomet, jejíž přelez, se v loňském roce zařadil k událostem ledolezeckého a dytoolingového světa, má od včerejška první ženské opakování. O to se postarala Lucka Hrozová, která ovšem cestu v blízkých Tatrách již zná. Jela si ji prohlédnout již před rokem, tedy v době, kdy se jednalo o horkou novinku, kterou krom autorů měl přelezenou pouze slovenský lezec Pavol „Paľo“ Rajčan.

Lucie tehdy pochopitelně cestu zkusila, a přestože ji nedala flash, prošla si nadvakrát celou třicetimetrovou linii, která se podle názoru M. Króla, autora a prvopřelezce, vyznačuje především zrádnými chyty a obtížnými, přímo bouldrovými kroky.


Lucie Hrozová Bafomet M14

Lucka v Bafometovi, nejtěžší drytoolové cestě Polska (ilustrační foto z loňského pokusu)

foto: archiv L. Hrozové



Přestože od Luciina prvního pokusu uběhl téměř rok, cesta v tomto období neměla žádný další přelez! Svým včerejším přelezem si Lucka připsala teprve druhý přelez (nepočítáme-li druhý přelez, o který se bezprostředně po Królově prvopřelezu postaral spoluautor cesty Marcin Gąsienica-Kotelnicki).
 
Včerejšího výletu do polské části Tater se společně s Lucií zúčastnil i kanadský reprezentant Nathan Kutcher, který v Evropě pobývá kvůli sérii závodů světového poháru. A stejně jako Lucie řešil co s volným víkendem po zrušení závodu Ice Climbing World Cup v italském Rabensteinu, který pořadatelé odvolali kvůli přívalům sněhu, které místo konání závodu přímo ohrožovaly lavinami.
Jak Lucka uvedla v SMS zprávě pro Lezce po včerejším přelezu, cesta jí subjektivně nepřišla tak těžká jako Ironman (první cesta klasifikace M14, kterou přelezla), ale těžší, než všechny M13+ které lezla. Přiklání se k názoru, že to tedy čtrnáctka bude, s odstupem se koneckonců s tímto hodnocením souhlasí i Pavol Rajčan, který po svém přelezu vyslovil určité drobné pochybnosti. Za poznámku ovšem stojí, že právě Ironman bývá někdy uváděn jako M14+.
Nathan Kutcher cestu rovněž zkoušel, ale neměl úspěch.



Lucie Hrozová - archiv

Lucie Hrozová

foto: archiv L. Hrozové




Bafomet je situován do stropu jeskyně nedaleko Zakopaneho, v oblasti, ve které se nachází doposud nejtěžší polské drytoolingové cesty, jako Therion M13, Omen M12, Samael M12 a Szatańskie Wersety M9+. Autory místních cest jsou polští lezci Michał Król (horský vůdce s řadou prvovýstupů v Himálaji) a Marcin Gąsienica-Kotelnicki (profesionální záchranář polské tatranské horské služby a úspěšný sportovní lezec) a Bafoneta osadili již koncem roku 2012, celou linii však přelezli až loni na počátku roku.
Bafomet není první cestou uvnitř této jeskyně, a o přelezitelnosti třicetimetrové linie zpočátku autoři měli spíše pochybnosti. Přesto ji očistili a osadili.


Zdroje a odkazy:
Zpráva o cestě Bafomet na Lezci + odkazy na další informace o cestě
Adam Kokot: fotografie z přelezu



Tomáš FRANK   [úpravy] 21:53 09.02.2014

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Zatím jen zpráva - článek bude!21:57:22 09.02.2014
V současnosti se celá skupina přesunula do slovenské části Vysokých Tater, a Lucie slibuje, že po vyčerpání svého lezeckého programu u našich východních sousedů jistě neopomene o přelezu napsat souhrnný článek. Takže doufáme, že se dozvíme víc.

Podotýkám, že další ženský přelez obtížnosti M14 je událostí, které si nepochybně povšimnou odborná média celosvětově, takže doufám, že nám Lucka zachová nějakou "českou exkluzivitu"! :)
 Tomáš F.odpovědět 

 Krása.08:43:34 10.02.2014
Hm, krasne, Lucka je fenomen.
Martas.odpovědět 

 v této disciplině dobrý výkon09:25:11 10.02.2014
pojem chyt je v souvislosti s drytoolem poněkud směšný
odpovědět 
 Re: v této disciplině dobrý výkon09:38:55 10.02.2014
Jdi do řiti s těmi posměšky.
odpovědět 
 Re: v této disciplině dobrý výkon09:40:30 10.02.2014
Nezdál by se ti smesny, když bys na něm visel hlavou dolu...
odpovědět 
  Re: v této disciplině dobrý výkon16:05:51 10.02.2014
když budu na něčem viset za ruce, budu viset v chytu, pakliže se budu držet cepínu, bude pro mě chyt ten cepín, který visí na liště
odpovědět 
   Re: v této disciplině dobrý výkon20:54:44 10.02.2014
Potřebujeme nějaké nové slovo nebo spojení, možná by se tu na lezci měla objevit anketa s nabídkou jak tomu říkat. Navrhuji: a) cepoopěradlo b) struktura, kam přenáší lezec váhu, c) lezoopora d) chytt
odpovědět 
 Re: v této disciplině dobrý výkon13:52:44 10.02.2014
To je zajímavý liguistický problém. Jak říkat struktuře, na kterou je přenášena váha lezce prostřednictvím nezaklíněné umělé pomůcky (cepínu, skyhooku, ...).
pbla4024odpovědět 
  Re: v této disciplině dobrý výkon20:55:47 10.02.2014
Potřebujeme nějaké nové slovo nebo spojení, možná by se tu na lezci měla objevit anketa s nabídkou jak tomu říkat. Navrhuji: a) cepoopěradlo b) struktura, kam přenáší lezec váhu, c) lezoopora d) chytt
odpovědět 
 Re: v této disciplině dobrý výkon20:31:07 10.02.2014
Tak tomu rikej treba hnizdo. Kdyz to tu kazdy chape, tak neni duvod p*covat...
Radekodpovědět 

 druhy prelez14:47:36 10.02.2014
,,Svým včerejším přelezem si Lucka připsala teprve druhý přelez (nepočítáme-li druhý přelez, o který se bezprostředně po Królově prvopřelezu postaral spoluautor cesty Marcin Gąsienica-Kotelnicki).,,-Ak
dobre pocitam tak stvrty prelez a prvy zensky.Gratulujem!
odpovědět 
 Re: druhy prelez14:59:40 10.02.2014
...Uff... Asi jsem se do toho zamotal :D
Chtěl jsem říct (teda napsat), že po autorech to přelezl už jen Pavol Rajčan loni a teď až Lucka...

Jo, počítáš dobře, je to celkem čtvrtý přelez. Jen bych (pro srovnání) rád také znal nějakou statistiku pokusů. Tak třeba až Lucka bude dělat článek něco vyhrabe :)
 Tomáš F.odpovědět