Karin

Dalmácie Chorvatsko

Dalmácie je jednou z největších a nejvýznamnějších lezeckých oblastí v celém Chorvatsku.


Zahrnuje lezecké lokality kolem Splitu, více na jihu kolem OmišeMakarské a ještě dále na jih u Dubrovníku. Známé lezecké oblasti, také spadající do tohoto regionu, jsou na i ostrovech BračHvar.


Pohled na pravé úbočí oblasti Karin (hi res)

foto by © JirkaS



Přístupová kamenitá cesta v pozadí moře 

foto by © JirkaS


Téměř všechny zmíněné lezecké oblasti jsou dostatečně rozsáhlé, tak aby nabídly cesty pro každého: od jednoduchých pro začátečníky až po ty nejtěžší pro ambiciózní lezce. Vedle krátkých sportovek je Dalmácie bohatá i na dlouhé sportovní více-délky (Paklenice, ale nejen ona). To vše v perfektním vápně a v prostředí s výhledem na Jaderské moře. Většina lezeckých oblastí je vhodná pro lezení v zimě, ale některé z nich, ty otočené na sever se dají i v parném létě.


(hi res)

foto by © JirkaS


Mezi nejzajímavější dalmatinské spoty, které jsou vhodné pro zimní období, patří několik nových oblastí: Čikola u Šibeniku; pak Sveti Vid - Trogir, MarianKlobuk u Splitu. Vynikající oblasti na zimu se také nacházejí na ostrově Hvar.


Petr v cestě 7a sektoru Preko vode

foto by © JirkaS


Je toho tu samozřejmě více, ale některé oblasti nejsou na zimu tak dobré. Mezi spíše letní destinace by se daly zařadit RupoštinaMarkezina greda nad Splitem a nové horolezecké místo na ostrově Brač - nazývající se Smrka.

Horolezecká oblast Omiš je velmi významnou destinací Chorvatska a je vhodná během celého roku a je stále oblíbenější pro svoji rozsáhlou lezeckou nabídku. Omiš je samozřejmě také oblíbenou turistickou destinací.

Netřeba zmiňovat Paklenici - největší a nejoblíbenější horolezeckou destinaci v Chorvatsku.

Karin



Kvalita oblasti:


Lezecká oblast Karin je vzdálena pouze půl hodiny (autem) od Starigradu od Paklenice.

Zvlášť půvabným prvkem skalní oblasti Karin je její poloha, která se nachází nedaleko tzv. Karinského moře, a je situována podél divokého kaňonu řeky Bijela.


Rozložení sektorů (hi res)

foto by © JirkaS



Tato řeka a její nádherné údolí, celé krasového původu, je chráněnou národní přírodní rezervací. Přestože se oblast nachází u silnice Obrovac-Zadar, můžete zde mít pocit, že jste na míle od civilizace.
Bijela jakožto správná krasová řeka, má průtok silně závislý na ročním období a množství srážek, proto nejkrásnější je navštívit Karin na jaře nebo na pozdní podzim, kdy řeka mívá hodně vody. V té době máte také možnost vidět několik krásných vodopádů, s výškou nejvyššího kolem 10 metrů.


Vodopády na říčce Bijela

foto by © JirkaS



Klima:

Nejvhodnější doba pro lezení v Karin je asi od podzimu do jara. Léto je tam bohužel příliš horké. Pouze sektor "Preko Vode" je zastíněn po celý den a odpoledne se stín rozkládá v sektorech "Raumer" a "Cassin". Kvalita skály je většinou dobrá, ale opatrnost je nutná, protože na některých trasách mohou být některé úseky rozbité.

Vybavení:
Jištění převážně nýty, dolezy slaňáky někdy s karabinou. Lano stačí 50 m.


Jirka v 6c v pravé části  sektoru Preko vode

foto by © JirkaS


Leze se nejčastěji po ostrých chytech, poličkách, občas narazíte na krápník. Jištění je dobré a cesty krátké maximálně do 20 m. Cest zde není tolik, ale je tu velký potenciál pro tvorbu nových výstupů.

Poznámka:
Kaňon Bijela je chráněným územím, a proto se chovejte ohleduplně, aby se zabránilo zákazu lezení na tomto místě.

Kemp bivak:
Kempy v okolí Starigrad-Paklenica.


Jirka v 7a v  sektoru Cassin

foto by © JirkaS



Sektor  Cassin

foto by © JirkaS


Příjezd:

Ze silnice Obrovac-Benkovac, u vjezdu do města Karin odbočte vlevo směrem k vesnici Lončari (naproti je odbočka na Karin plaža). Kousek jeďte po asfaltové cestě, která se poté mění na polní kamenitou cestu, která je teda v dost špatném stavu, po 700 metrech v ostré levé zátočině ohybu je malý plácek - parkoviště (mužík). Odtud pokračujte po mužících do sektoru Cassin (5 min.). Sektor G se dále nachází po štěrkové cestěi dalších 500 m, kde je také místo pro parkování. Odtud pokračujte sotva viditelnými cestami, které vedou k skalnímu útesu.
Druhé přístupové řešení, které je pro rám auta o něco přívětivější, je z hlavní silnice až za městečkem Karin. Před mostem přes řeku Bijela odbočte vlevo a pak hned doprava. Před malým mostem a opuštěnými domy, odbočte vlevo na louku. Odtud údolím vede dolů cesta až do sektoru A dále do sektoru B (10 min) a dalších pak třeba do dalších sektorů. (viz mapa).

Průvodce, mapy navigace:


Nově vydaný průvodce na sportovní oblasti v Chorvatsku 




Zdroje:

Karin - průvodce na Lezci

JirkaS   [úpravy] 10:17 19.10.2017

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Petr v cestě14:28:57 19.10.2017
Za hranice všedních dnů s bafuňářem sekáčem a za prachy EU... Obejmi soudruha.
K.odpovědět 
 Re: Petr v cestě15:20:20 19.10.2017
Obejmi soudruha možná, ale špekmen stoprocentně!
Petr z hraduodpovědět 

 Pěkná oblast14:50:11 19.10.2017
Nevím jak tahle oblast, ale někdy krajinovost tak nějak předbíhá kvalitu samotného lezení. Třeba oblast Limski kanal, kde jsem byl, je lezecky nic moc a krajinově super. Jak je to tady?
Steveodpovědět 
 Re: Pěkná oblast14:59:46 19.10.2017
Je tam pěkně a je tam ještě určitý potenciál pro další cesty, ale samotné lezení není srovnatelné s například známějšími francouzskými oblastmi.
 jirkasodpovědět 
  Re: Pěkná oblast11:23:29 20.10.2017
Byl jsem na Karinu jedenkráte, když zrovna v Paklošce celý den lilo a tady krásně svítilo (říjen). Zalezli jsme si dobře, cesty se mi líbily, kajinově totál bomba. Myslím, že za tu jednu, dvě návštěvy to tam stojí. Hodně jsem ocenil i to, že tam nebyli žádní další lezčíci.
teaČRodpovědět 
 Re: Pěkná oblast15:15:56 19.10.2017
Mě se v Limskim kanalu dost líbilo - tedy v sektoru Šimije, v jiném jsem nebyl. Naopak zklamáním pro mě byl podstatně známější Črni Kal - vojetý a přelidněný.
pavelllodpovědět 
  Re: Pěkná oblast17:52:24 20.10.2017
Bodejť ... Šimi - jééé, to musí být super sektor :-)
 Šimiodpovědět 

 Šampon15:23:24 19.10.2017
Jirko, až tě někdy potkám, tak se tě musím zeptat, jaký používáš šampon.
Bídaodpovědět 
 Re: Šampon17:36:15 19.10.2017
Jirko, prosím, jaký používáš šampon? Ptám se proto, že tě asi nepotkám (jezdím jinam). Sice ta informace je pro mě zcela bezcenná, ale Bída ji asi ocení a nevím, proč se stydí se optat veřejně.
zdraví
Hlína
Hlína starýodpovědět 
  Re: Šampon17:50:43 19.10.2017
Čau chlapi. Vím to, a prozradím to, jelikož už to není Jirkovo střežené know-how. Používá šampón ProElite Model TEEN GIRL SuperShine Q10 & HyperActivFluidComlex. Obden. K tomu jednou týdně chodí na masáž hlavy a tzv. hair lifting and kissing. Jednou za měsíc si dělá zábal z placent po narození býčků (takové té horské odrůdy).

Snad vám to takto stačí. Kdybych něco zapomněl, Jirka jistě doplní.
odpovědět 
   Re: Šampon17:59:02 19.10.2017
teda opravdu díky, aspoň mám dnes večer co dělat a všechno si na internetu vyhledat.
odpovědět 
   Re: Šampon19:31:08 19.10.2017
Kchool! Jirka na hrad!
odpovědět 
   Re: Šampon20:04:04 19.10.2017
Ale jo je to celkem kompletní. Jen jsi vynechal vysoušení. To je totiž stěžejní. Provádí se proudem vzduchu o určité teplotě a vzdušné vlhkosti. Už to není třeba dál rozvádět trochu se za to vše stydím.
 jirkasodpovědět 
   Re: Šampon21:08:25 19.10.2017
myslel jsem, že si jednu polovinu hlavy meje šamponem SecondHandAndšouldrs a druhou běžným šamponem...ale mýlit se může každej, učenej i nevzdělanej blbec
honzaodpovědět 

 Bezpečnost09:21:29 21.10.2017
Jak je to s bezpečností? Hlavně kolem Šibeniku minové pole ještě nejsou dočištěná.  A označení taky nic moc - turisté cedule kradou domů jako suvenýr.
Tady je jeden článek na toto téma:
goo.gl/ZoGAEA
odpovědět 
 Re: Bezpečnost10:44:11 21.10.2017
Říkali místní, že se musí sledovat bíle nabarvené kameny na zemi cedule se už ani někde neinstalujou. Tady v Karin je to snad v pohodě, ale člověk nikdy neví.
 jirkasodpovědět