Tak se nám dostaly do drápů opět nějaký jistítka na testování, jedno z nich bylo Edelrid Eddy.
Poměrně robustní Eddy v nás trochu vzbudil rozpaky, i když se jedná na první pohled o precizně provedené jistítko, které má zajímavé tvary, cool barevné provedení a celé prostě působí jako vymakaný stroj.
Jištění s tímto šedavým macíkem provázela střídavě euforie, ale místy i trochu pocity skepse.
Tak nejdříve pro jištění je samozřejmně třeba založit do jistítka lano. A ouha.. zmáčknutí středového čepu je celkem problém, ani po více četném použití a nacvičení nám nejde jistítko otevřít na první zmáčknutí. Nedokážeme si představit otevření třeba s rukavicemi. Jistítko se pak rozevře podobně jako Gri Gri a stejně pohodlně se zakládá i lano do excentricky umístěné vačky. Pro správné založení opět pomůže trochu nenápadná symbolika na vnitřnostech.
Princip zakládání lana do jistítka, jistítko je rozevřené podobně jako Gri Gri, jen je třeba odmáčknout ocelovou pojistku
Nejdříve zkoušíme jistit na novém lanu. Podávání se jeví jako bezproblémové. Lano nemá tendenci se kousnout a hladce běží jistítkem. Při pádu, je zásek okamžitý, pro jističe intuitivní a příjemně jistý. Odblokování také po uvolnění tahu lana nečiní problémy. Potud velká spokojenost.
Při použití staršího lana s již trochu ochlupaceným opletem, docházelo občas k seknutí a někdy k seknutí nepříjemnému, neboť, pro uvolnění lana potřebujete trochu cuknout zpět, aby se excentrický segment dostal do původní polohy, což v případě, že prvolezec už lano tahá je dost obtížné.
Také při každém povolení je těžké jistítko nadzvednuto a opět se zhoupne zpět, čímž vás neustále trochu mlátí kamsi.
Při podávání jsme nepoužívali tlaku palce na západku, údajně toto je trik, který umožní lano podat, aniž by se v kritickém okamžiku kouslo, nicméně i když je to prý bezpečné rozhodně to není příliš intuitivní. Věřím, ale že to lze naučit a pak bude Eddy asi dobře dávat i hůře běžící lana.
Pro spouštění prvolezce nebo druholezce má jistítko na straně (podobně jako Gri Gri) masivní páku, kterou je možné jistítko odblokovat a pomalu spouštět spolulezce. Je vybavena bezpečnostním prvkem, narozdíl od kritizované funkce u Gri Gri, kdy při spuštění jistič mohl úlekem páku nebezpečně uvolnit, u Eddy přílišné stlačení páky naopak jistítko opět zablokuje, což je významné vylepšení s ohledem na bezpečnost. Pro spouštění pak musíte najít rovnovážnou polohu někde uprostřed. Mohlo by se zdát, že je to trochu nepříjemné, protože nelze spouštět rychleji, ale hodnotíme to jako jednoznačný příspěvek pro bezpečnost.
Ve svém rodném listu má mít Eddy ještě jedno plus, jeho záběr šířek single lan sahá od tenkých 9mm až k 11mm.
Závěr:
Myslíme si, že Eddy je propracovaná a efektní jistící pomůcka s vysokou mírou bezpečnosti, ale také s několika otravnými mínusy, z nichž pro mě, který občas nějaké to jistítko ztratí, bude asi největším mínusem jeho cena.
Plus:
--------------------------------------------------------------
+ propracovaný design
+ plynulé podávání lana
+ dvoupolohová páka
+ návodné a nepřehlédnutelné obrázky na těle jistítka
+ nestane se, že procvaknete jen jeden segment, jako u Gri Gri
Mám proste pocit, ze kazdej delá nejaký takovýhle debilní atomaticko-poloautomaticko intuitivne-neintuitivní jistítko s využitím jenom ve sportovním lezení a s jednoduchým lanem, na kterém se nedá slaňovat.... Proste naprd. Normální kyblík váží prd, dá se použít na všechny způsoby a přijde mi naprosto ideální volba i pro začátečníka... Pletu se? Verim ze ne... Guide od BD nebo Reverso3 jsou proste nejuniverzálnější a nejlepší jistítka na trhu. Basta Fidel! :-)
Moje řeč, já od tý doby co lezu, jistim kyblíkem. Teď v létě jsem si pořídil Reverso 3 a nemam ab solutně žádný výhrady. Vůbec mi neni jasný v čem má bejt ta vychytávka všech těchto (polo)automatů, je to drahý, jednostraně použitelný a navíc i v tom jedinym na co je to určený je to pořád horší než obyčejnej kyblík...
ne ze bych chtel hajit grigri ci poloautomaty, prumerne sikovny clovek ovlada normalni jistitka v pohode, ale na grigri se slanit da..., to ja jen tak. ale bd guide forever
protahnes lano slanovacim bodem, uvayes na jednom fousu vudcak, rocvaknes jim a kolem druheho fousu karabinu a na tom fousu na kterem nemas onen uyel slanis dolu. :) RTFM
myslíš,že se jakoby sám spustíš?? To asi neni ideální pro fixní body, přes který slaňuješ.Nedej bože, kdybys slaňoval přes nějakou smyci. Ale třeba sem to jen blbě pochopil
v podstate je to tak, ze onen uzel ktery udelas na lane pred fixnim bodem, se o nej zasekne, chapes???. na lane udelas uzel, okem uzlu a kolem druheho pramene (na kterem pak budes sjizdet) procvaknes karabinu, aby se to nemohlo tim jisticim bodem procedit. a pak na lane ktere se nehybe sjedes dolu (na tom konci na kterem neni uzel)
Grigri je neocenitelny pri Bigwalech(technicky lezeny delky, kde to jde fakt pomalu) prvolezi proste povolis 3m a pak se nemusis starat co dela. Malo kdo totiz vydrzi davat 4h pozor s lodakem a jistit nekoho koho stejne nevidi.
Dekuji za pekny clanek. Rad bych se k teto problematice vyjadril, protoze jsem se celkem zaobiral problematikou jisteni s Gri-Gri. Ja osobne jistim 80% cest na skalkach s nejakym kyblikem, 20% Gri-Gri, na horach vzdycky kyblik. S HMS nejistim a ani neucim zacatecniky, protoze dokonce Alpenverein od jisteni s HMS pomalu ustupuje. Prokazatelne u tohoto jisteni vznika spatny navyk (ruka nahore), ktery si jistic potom prenasi na jine jistitko, a zde uz to muze byt obrovska chyba, ktera muze znamenat zraneni spolulezce. V poslednim ruce jsem tuto chybu vypozoroval u asi 5 hodne zkusenych lezcu, kteri jistili s kyblem a drive prisli do kontaktu s HMS.
Druhou nevyhodou HMS je, ze muze vest ke zvysenemu napeti v oblasti trapezovych svalu, ktere potom mohou vyustit v bolesti v oblasti krku. Tady ale urcite vetsi roli hraje fakt, ze se pri jisteni zaklanime (zde pomohou jen bryle CU).
Dulezite je si asi uvedomit, ze Eddy a Gri-Gri nebo Summit jsou specialiste. Ve sve tride jim kyblik nebo nedej boze osma nemuze konkurovat. Tezke cesty, nacvicovani, toprope, projekty. Ten, kdo si poloautomat kupuje vi, ze to neni univerzalni jistitko, ale presne splnuje, to, co od nej lezec ceka. Nemusis ho po osednuti spolulezce drzet, nemas bandasky z jisteni, muze te jistit lehci jistic a nemusi se bat, ze by ulekem neudrzel lano, kdyz ho vytahnes nahoru.
Bohuzel tihne napr. Gri-gri k tomu, ze je asi 90% lidi pouziva spatne a v pri podavani lana vyradi z funkce jeho blokovaci funkci. To je velke riziko. Pritom existuje jednoducha metoda, ktera ma podobny efekt bez nebezpeci vyrazeni samoblokovani. DOporucuje mrknout na tzv. Gaswerk Methode. Dokonce myslim i Petzl tu metodu prevzal a doporucuje ji nove i oficialne k jisteni s Gri-gri. Preju kazdemu, at si pro sebe najde to nejlepsi jistitko!
Ani tva osma neni univerzalni. Nemuzes treba jistit s dvojcaty. Muzes pri spatne manipulaci a smule vylomit zamek, mas malou brzdnou silu. Nemas ji certifikovanou na 2,2 kN, zapomnel jsem na neco?
Člověče, nevím co a kde lezeš a máš vylezenýho, ale připadneš mi trošku jako teoretik, sice s přehledem, ale skutek utek. Jestli se ale pletu, tak se omlouvám. Hory (skalní) a písky jistím prvního na osmě, druholezca přes HMS. Nevím, proč bych nemohl mít oba prameny v osmě neb při chytání pádů (s tou osmou není problém dát prokluz, když je potřeba) jsou v pohybu oba prameny a tudíž se o sebe nepřepálí, jak někdy slyším. Zaseknutí a uvolnění rukou taky není problém. Gri-gri a jemu podobné mají nepochybně své výhody, ale příjemný prokluz (prý to jde) jsem zatím neviděl, tak se občas stane, že někdo někoho "pěkně" přizdí. Jasně, že namítneš, že v osmě se někdo lekne a pustí tě na zem, ale ten stejnej někdo si tě může do Gri-gri založit naopak a to seš pak jasnej:-) Jinak ty normy mě občas připadnou, že se prvně něco udělá a poté, podle dosažených vlastností se poupraví norma...
Ono to udělátko, stejně jako spousta ostatních má (pomineme li cenu) jednu neváhodu. A sice - je to automat zabezpečující zaseknutí lana při pádu. Ovšem jištění lezce není pouze o tom. Při kontrolovaném pádu musí jistič stejně zabezpečit prokluz, a pak se můžeme bavit o tom, zda je prst citlivější než dlaň a t.p. Dobrej jistič musí stejně navíc merkovat spoustu jinejch věcí, jako je délka pádu, podání lana, kyvadla a t.p. A to nováček či nepozornej jistič stejně nezabezpečí, ať má sebelepší a sebe dražší jistítko. Proto takoví (nováčci či nepozorní) nemaj u jištění co dělat.
Mozna bude zajimave pro tebe slyset, ze dynamicky muzes pad jako zacatecnik zachytit daleko lepe nez prokluzem, pomoci dynamickeho jisteni "pres telo", tzn. kdyz ti lezec "kvete", pokrcis trochu kolena a jak spadne, tak te to trochu vytahne nahoru a je to do mekka. Zacatecnici to zvladaji lepe, nez prokluz, proto se u nich dokonce tahle metoda dynamickeho jisteni v cizine preferuje. Prokluz asi oceni hodne zkuseni. Navic Gri-gri ti da taky prokluz, sice velmi maly, ale je tam zkus si to zmerit, dela to tak mezi 10-25 cm.
Pruser je v tom ze krome senilnich klasiku snad uz ani nikdo pres telo nejisti, kdo by si chtel drit kuzi (a znackovy hadry...) kdyz je vsude tolik udelatek co slibujou bez namahy a bez rizika vsechno za nas odrit.. kolik lidi si kdy zkusilo chytit pres telo pneumatiku nez muselo chytat opravdovej pad? -- ale to uz jsme zas u horoskol a lezeni jako modni vlny.. atd.
Sorry, ale tys to nepochopil. Jisteni pres telo znamena, ze mas jistitko na sedaku a tve telo je timto soucasti jisticiho retezce a spolupusobi pri amortizaci razove sily, ktera vznika pri padu do lana. Krome toho existuje je ste jisteni pres napr. borhak, tzn, ze jistitko je v borhaku na zacatku cesty nebo ve standu. Toto je rozsirenen v alpskych zemich prave u tech klasiku, kteri neuznavaji jisteni pres telo. To o cem mluvis ty je jisteni tzv. na "Dülfera" nebo se mu taky myslim rika "pres zada".
jo, pravdu dis, sem obeti vyse zminovane senility. Jisteni kde pomucka je primo v jisticim bodu je snad bez pochybnosti jen na pisku u kruhu, a i tam je dost triku jak zpusobit ze tvoje vaha pusobi jako amortizator. U borhaku bych si asi dat jistitko primo do nej netrouf, vzdycky to nejak fixluju a buduju kolem kladkostroje s vlastnim telem jako protivahou. Taky z tohohle duvodu (pochopeni rozkladu sil a rozdil mezi jistenim dynamickym a statickym na vlastni kuzi) zastavam i tezi ze by se kazdej mel naucit jistit pres rameno nez zacne pouzivat jistitka... nebo si to aspon parkrat zkusit s tou zminenou pneumatikou.
Opět nepochopení.Začátečníkům nechat jistit pouze lehčí cesty bez nebezpečí. Tvrdím i dál, že je vždy vše odvislé od situace na stěně. V některých případech (kyvadla)opravdu tvrdím, že nováčci či nepozorní nemaj u jištění co dělat. Jinak vždy hrozí omlácení lezce (a to ještě v nejlepším případě). Viz např. aktuálně finále nejmadších holek v N. Boru. Jistím 10 roků, ale tohle bych si netroufal, neboť znám svý hranice.
HMS Ti vybuduje spatny navyk jenom pokud pouzivas drzeni do "V". V tomhle se myslim lisi Rakusaci a Svycari(?). Pokud od zacatku jistis na HMS s brzdici rukou dole, nevznikne pri prechodu na kybl/osmu problem.
Asi souhlasím až na to ustupování Alpenverienu od HMS. To že to někdo nedoporučuje ještě neznamená že to je špatně. Dnešní doba je plná nesmyslných doporučení a nařízení, takže ať si klidně ustupujou. Půlloďák a HMS je základ.
Ano, petzl zverenil novy navod na pouzivanie gri-gri. Osobne sa mi gri gri nepacilo, ale teraz ho povazujem za najbezpecnejsie. Najma z hladiska padu prvolezca (najma ak je medzi prvolezcom a druholezcom vacsi vahovy rozdiel) ale tiez aj pre pripad, ze isticovi sa nieco stane a pusti lano. Pri gri gri je to safe. Ja ho kazdopadne odporucam.
Měl jsem tu možnost tohoto Edíčka lehce vyzkoušet byl mě na krátkou dobu zapůjčen s oblíbeného krámu ALPSPORT na Florenci (Pozor skrytá reklama:-)).)A mě by se hodil jako parádní doplněk k osmě.Přemýšlel jsem jestli Gri Gri nebo Edu a rozhodl jsem se pro Edu je sice dražší, ale za to těší a robustnější:-).
Takže budu nadále používal na jištění osmu,protože jsem stará struktura,Ale pozor Edíček je výborný pomocník při použití na výškové práce a nebezpečné jističe jakého kolii pohlaví. Jeho okamžité zaseknutí je výrazné nepozornost jističe se tímto řeší pokud ovšem dobře založí na začátku.U nasedání do sedačky zásek také potěší.Odblokování palcem je naprosto jednoduché skoro jako klepnout do klávesnice:-) ).A když jedete s Edou dolů a lano je vypnuté tak to zase není tak pomalé jako u spouštění lezce jak se tu píše v příspěvku.
Já osobně doporučuji na práci a případné občasné jištění.Myslím ,že byl vymýšlen na bezpečnější jištění, ale trvá nějakou chvilku než si najdete pohodové pozice může to být ze začátku trochu nepříjemné,Ale po vychytání jistotka.Pro mě to má, ale na klasické jištění jednu velikou nevýhodu.Nedám dostačující prokluz a to u jištění dále od sebe znamená parádně na tvrdo.Gri Gri má možnost trochu proklouznout díky regulování pákou, ale EDA je nekompromisní:-).
s těma lidma co neumí jistit nevim. dáš si lehkou cestu na prvním, postavíš si vedle sebe jističe co to neumí a když chceš cvaknout presku tak zatáhneš a jemu se to kousne, najednou neví co má dělat a všechno pustí :) radši vezmu děcka slaňovat ať získají návyk, sto krát slaníš a hned budeš jistit líp, pak se můžeš naučit všechny jistítka a je to.
Plny souhlas. Za normalnich okolnosti zvladne jisteni i opice ale jak se neco nenadaleho stane, tak je pruser a to se vsemi jistitky(bereme li v potaz jistic="nouma") jinak nekdo uvadel na jisteni osmu, tak to je taky celkem spatny navyk jelikoz de o slanovaci pomucku ne o jistici(pri spatnem zalozeni je vyrusena pulka celeho uzlu a temer zadny brzdny moment!) videl sem tak jistit jeden nejmenovany hasicsky sbor na predvadecce a malem se tam prizabily..
ale je to dobrý když máš tuhý lano, založíš to do osmy vrchem a jde to hned líp. Navíc pokud máš hms v oku a ne v obou poutkách tak je osma stejně kolmo a ne vodorovně a tření je skoro jedno na kterou stranu jistíš. Nebo to procvakneš do hms a jde to ještě líp. uá :D
A dalsi odbornik na vejskovky. Tohle udelatko rozhodne nema normu na vejskovky... Muze se pouzit na vyvazani smeru ve visu, ale rozhodne ne na zavis na hlavnim pracovnim lane!
Tak jak nad Eddym špekuluju, dal by se celkem pohodlně užít i na jištěné sólo ;p, zřejmě. Navíc oproti Grigri by asi nebylo ani zapotřebí designových úprav. Otázkou by byla volnost průchodu lana při tahání. Možná se mílím? Pakliže jsou ale mé doměnky pravdivé mohl by se pro několik koumáků, sólo fajnšmekrů stát celkem dostupným a možná i bezpečný jistítkem na evropském trhu, vzhledem k tomu že produkty amerických Wren Industries jsou na starém kontinentu nedostupné. Navíc kdoví, zda jistítka eště vyrábí :(.
Takže vážení, mé spekulace se potvrdili! Zde je dokonce i návod jak Eddyho pro jištěné sólo zneužít
http://www.rockclimbing.com/Articles/
Training_and_ Technique/
Roped_Solo_ Free_Climbing_-_
The_essence_ of_self-reliance _one_path_among _many_675.html
(odstraň mezery)
Ovšem vyskytují se i "studie", jež dané alternativní použití Eddyho spochybňují:
http://www.rockclimbing.com/ cgi-bin/ forum/ gforum.cgi? post=1982657
(opět odstraň mezery)
Ovšem nutno podotknout, že Eddy, Grigri, potažmo Cinch není výbavička pro sólování primárně určená!
Dané alternativní aplikování proto nedoporučuji.
Takže vážení přináším novinu. Eddy je konečně distrbuován i k nám! Teda možná už byl na našem trhu dříve, ale až dnes jsem si všiml, že je prodáván i na E-shopech. Navíc někde i za velmi lukrativní cenu, 50% z uváděné ceny v článku 140 EUR, tudíž je srovnatelný s Grigri.
Sólaři radujte se :D!