Po pádu a následném prasknutí hodin zemřel minulý týden lezec na následky vážného poranění hlavy.
V důsledku velmi těžkých poranění mozku zemřel 44letý německý lezec z Neuhausu. Nehoda se stala ve středu 14. září ve večerních hodinách, když lezl cestu Sonnenkönig, 6.
Tato asi 15 metrů dlouhá cesta patří mezi oblíbené výstupy nacházející se v jižní stěně Maximilian wandu . Jediné jištění na cestě se nachází ve výšce asi 13 metrů, protože nad ním je převislá závěrečná pasáž. V dolní části cesty (čtyřkové či pětkové lezení) byly dvě smyčky v hodinách.
Jak k tomu došlo, objasňuje policejní záznam. Lezec byl asi ve 13 metrech nad zemí, a i když jsou v tomto místě poměrně dobré stupy, není pod jištěním příliš mnoho jistých chytů. Proto se neodvážil lézt až k borháku a naopak slezl níže, aby si odpočinul v hodinách, ty po zatížení praskly a bohužel nevydržely ani ty níže na stálo provázané hodiny a lezec se zřítil 11 metrů až na zem.
Byl letecky převezen záchranným vrtulníkem s vážným poraněním hlavy do nemocnice, kde následně po několika dnech zemřel.
Jištění v hodinách bylo nahrazeno dne 16.9.2016 při sanační akci dvěma borháky.
Jednalo se již o druhou nehodu s prasklými hodinami během několika týdnů. Na Stadelhöfener wande u Gößweinsteinu 30letý lezec praskl hodiny a také se zřítil z velké výšky na zem. Také on si způsobil vážné zranění. Oba případy, které se staly u našich sousedů, zde oživily již letitou diskusí o výměně pochybných smyček v hodinách za lepené borháky.
až příliš smutný ukázkový průser s fixním jištěním. za mě z toho plyne jediné - fixní smyce do sportovních oblastí absolutně nepatří. buďto tam nemít voka žádná a nechat na každém, jestli a jak si to dojistí smycemi a hejblátky (přičemž se může už na zemi rozhodnout že mu to za to nestojí takhle blbnout), nebo tam dát kvalifikovaně zalepené borháky. fixní smyce je past, když se nevytrhne, tak se přetrhne (když tedy napřed řádně zteří na slunci nebo bude postupně povrzávat na ostré hraně).
Souhlas. Fixní smyce v Juře ty jsou vesměs všechny dost nevábný. I když si myslím, že ta lanovice by vydržela, přestože je mechem porostlá, jen ten vápencový sloupek hodinek by neudržel na rázový tah.
Těch naprosto bíle vyšisovaných nebo porostlých mechem jich je tam v nižších obtížnostech kvanta. Sám vždy když nějakou takovou mám cvakat nadávám a chovám se jako při lezení na písku.
Ve sportovní oblasti se pohybují lidé, kteří buď vybavení pro dojištění nemají sebou (můj případ) nebo ho nemají vůbec a neumějí používat. Bohužel v obou případech jejich blbost.
Už jsem to psal níže. Ty fixní smyce často zabírají jediné místo, kde si člověk může dát jištění vlastní a tak je často nucen ho prostě cvaknout (a nepadat).
vono neškodí si jednu či dvě smyce přehodit přes rameno i ve sportovních olbastech, když lezeš cestu poprvé. Nic to neváží a dost to může pomoci či zachránit...přecejenom furt je to sport v přírodě a ta umí překvapit (zejména "ve spolupráci" s člověkem)...samozřjemě, když praskne skála, tak je to jiná věc...
fixní smyci si vždy cvaknu a skutečně nejde většinou na stejné místo přidat. v devadesáti procentech případů jde ale dát něco kolem. a je spousta typů smyc - budeš překvapený, kam všude protlačíš tenký kevlar
tak. když někdo leze sportovně (ne, nechci vyvolávat flame nebo něco takového) a je zvyklý cvakat, tak jej fixní smyce láká ke cvakání bezmyšlenkovitě a padání a sedání jak na překližce, aniž by zkoumal jak ten sloupek hodin nebo uzel ve spář vypadá. prostě zákeřná past na sportovce. voko nebo nic.
Ta smycka v tech hodinach byla umistena jako fixni jisteni, je to teda tak trochu i jeji problem, resp. jejiho umisteni. Nicmene pripad, kdy praskla smyce, se tusim taky nestal az tak davno.
ale i tak mi pride zaujimave ze hodiny nevydrzali odsadnutie (predpokladam ze do tych prvych neskocil). chcelo by to poznat priemer, aby clovek vedel comu verit a comu uz nie...
Co si pamatuju tak tam jsou (byly) minihodinky se sloupkem jako ukazovák. Je ale divný že nevydžely ani odsednutí, podle mě musely být naprasklý. Ty spodní taky nic moc, tak na 2 prsty a byly někde v půlce, do nich házel snad 8-10m?? Ale moc si to už nepamatuju, jen že to cvakání tam je opravdu nepříjemný, uděláš sice lehkej, ale hnusnej krok a až pak cvakneš...
No, zpusob odtrhu prvnich hodin naznacuje problem. Na obrazku na zbytku hodin visi bez problemu lano, tj. neni odlomena spodni cast. Mozna ze do tech hodin ten kluk odsednul jak do betonoveho standu, pekne se oprel nohama do steny a zatizil male hodiny smerem od skaly ... v takovem pripade se nelze odlomeni az tak divit.
Nicmene zbytek tech druhych hodin nevypada az tak spatne, necemu takovemu bych taky celkem veril.
Možná že to bazíruje na něčem, co někdo, který popolejzal před padesáti lety, nemůže pochopit. Tenkrát byl jeden každý v pozoru a snažil se prostě jistící body radši nezatěžovat. A přes to jsme zažili průšvihy – i smrtelné. Dnes ovšem napochoduje borec a předpokládá, že vše je jak na překližce, odsedne v terénu na místě kde jsme tou dobou ani z hluboka nedýchali a – máme tady průšvih.
Když se něco stane, je to a bylo vždycky katastrofa.
Ta jistá deformace mezi myšlením - dáme Hokejku anebo nejtěžší výstup někde na umělce je tady a možná že nás to jednou naučí se k danému problému postavit trošku jinak.
hele fakt nic proti překližkářům (sportovkářům) nebo proti klasikům, fakt se to rozštěpilo a jsou to odlišné disciplíny. a je nefér chytat sportovce do pasti. rozumnější je nechat je se rozhodnout jestli to dají po vlastním než jim něco nastražovat co nemohou/nechtějí/neumějí/jsou líní vyhodnotit. nikdo nevolá po vytlučení všech pofidérních skob v Heckmairovi, akorát vnímáme jako zákeřné vyvázání fixních smyc na té pohodové bezpečné skalce hned nad parkovištěm kde stačí tucet expresek.
někde jsem zachytil, že je ve frankenjuře asi 10.000 sektorů - to bude střízlivým odhadem minimálně kolem 100.000 cest. tedy si vždycky můžu vybrat, jestli něco polezu, nebo ne.
a co se sportovkářů x klasiků týká - klasici neuřezávají nýty v nových sportovkách, ale sportovkáři dojišťují staré klasiky
přidávání x uřezávání nehodnotím, to by bylo na jinou a košatou ohnivou diskusi. hodnotím fixní nespolehlivé věci nahusto (smyce v hodinách, skoby, samodomo nejty) v sousedství vynejtovanejch cest jako věc pekelně nebezpečnou.
Jo, jo, do sportovek jedine stylem jako po vlastnim.. I kdyz teda za tech padesat let (kdy hodne lidi obecne jeste nedychalo) lezeni, lezecky material atd. prosel znacnym vyvojem a pokrokem? Jak ostatne vsechno, pred padesati lety mnoho lidi nedelalo mnoho veci ;).
Před časem jsme tělali pevnostní testy smyc, které byly nějakou, bohužel nezjištěnou dobu namontovány ve skalách. Závěr byl takový, že jsou naprosto nejistá věc. Některé vydržely třeba 800kg, některé praskly třeba při 200kg. Smyci, která vydržela 600kg jsme namočili a mokrá praskla při 300kg. Závěr je takový, že by se měly všechny erárky odstranit a každý by si měl montovat svoje. U nejistých hodin by měl být borhák alespoň na sportovkách. Ještě si dovolím další svůj názor: Pokud jsou na pískovci důležité hodiny už značně narušené, něl by se vedle nich osadit borhák taky proto, aby ty hodiny vydržehy (třeba jako chyt). K tomu ale upozorňuju,že je tohle možné udělat jen se souhlasem místní vrcholové komise.