Brýle na jištění Metolius Upshot jsou nejnovějším kouskem, který jsme dostali k otestování. Ve srovnání s originálními kovovými CU at the Wall i levnými plastovými BelayGlasses přinášejí brýle od Metoliusu to lepší od každého.
Plastový rám je tak akorát subtilní, lehký, ale nemá ostré hrany, jako jsou u kovového originálu. Na rozdíl od levného plastového modelu BelayGlasses jsou obroučky tenké a umožňují dobře periferní vidění (důležité pro prostorovou orientaci, pohyb a manipulaci s lanem), podobně, jako je to u originálních CU at the Wall.
Optika se zdá být perfektní stejně jako zpracování plastů i pantů, kterými jsou napojeny nožičky. Na ně se navléká pružná šňůrka. Na ní pozor, kontrolujte, zda je dobře navlečena, aby se vám z ní brýle neuvolnily. Nicméně uchycení šňůrky se nám jevilo spolehlivější, než mají originální CU at the Wall, které se každou chvíli uvolní.
Brýle Metolius Upshot mají 46 gramů, originálky jsou lehčí váží 34 gramů, levné BelayGlasses mají uváděnou hmotnost 77 gramů.
Brýle Metolius Upshot se dodávají v lehkém plastovém pouzdře na zip, podobném jako mají BelayGlasses.
Brýle na jištění Metolius Upshot jsme testovali nejprve na umělé stěně
Metolius Upshot jsme pak vzali i do skal
Metolius Upshot jsme porovnávali s jinými u nás rozšířeními výrobky. Zde jsou levné robustní BelayGlasses, které mají omezené periferní vidění
Metolius Upshot vs BelayGlasses
Venku jsme Metolius Upshot porovnávali s originálními CU at the Wall, a opticky jsme nepocítili při sledování jištěného lezce rozdíl
Metolius Upshot vs CU at the Wall
Brýle na jištění Metolius Upshot v ochranném transportním pouzdře
Připevnění šňůrky se jeví lepší oproti originálním CU at the Wall, které se často uvolňuje a pak se může stát toto: optický hranol po pádu z hlavy na skálu praskne
Metolius Upshot lze používat i v kombinaci s dioptrickými brýlemi
Brýle na jištění Metolius Upshot s pouzdrem
Brýle na jištění Metolius Upshot- produktové oficiální foto
Brýle Metolius Upshot mají doporučenou cenu 1499 Kč, na krámech je mají za cca 1350 Kč. Zde srovnávané masivní BelayGlasses byly za cca 700 Kč, originální CU at the Wall se dají koupit za cenu přes 2500 Kč.
Pomoci gravitacnich strun bryle vytvari cervi diru do parelelniho vesmiru, ktery je na ten nas jakoby kolmy, jinak ale plne synchronizovany. Proto pak, i kdyz se divas rovne, vidis lezce, ktery je v nasem svete nad tebou.
Mimo tuto zakladni funkci, bryle jeste vyhodnocuji nebezpecne situace a s minutovym predstihem varuji, ze k nim dojde. Uspesnost je zatim ale pouhych 99.3%. V neposledni rade, dojde-li k havarijni situaci, bryle docasne dovedou eliminovat gravitacni pole a tedy napr. v pripade padu, lezec jen jemne dopluje k zemi.
Omlouvame se, ze jsme to neuvedli v recenzi. Ale povazovali jsme to za natolik trivialni, ze nas nenapdlo, ze to muze nekdo chtit vice rozepsat.
Trochu lepší křesílko stojí stejně jako ty brýle, ale popravdě, neznám žádné křesílko vhodné na jištění...
Na jedné straně hanit "předražené" brýle které zvyšují bezpečnost při lezení a nahradit je křesílkem, které snižuje bezpečnost... Veřejně to doporučovat jako nej. řešení...
Tak to snad není problém, ne? Jako v ložnici to nebude, ale pod řadu typů oblečení lze vidět celkem v pohodě. Kromě možnosti úpravy foťáků/mobilů existují i speciální brýle.
Brýle z Dekáče mají sice super cenu, ale všechny mají nějakou optickou vadu - při okrajích zorného pole zdvojují obraz a člověk má pocit jako by s nimi neustále šilhal.
Měl jsem pocit že by mě z toho během pěti minut bolela hlava :-(
Všechny brýle na prodejně měly úplně stejnou vadu a v porovnání s Y&Y Plastfun které taky v Dekáči prodávají je to fakt hodně poznat.
Pokud by tu optickou vadu vyladili tak je to super cena, ale tohle fakt nechci ani za pětikilo.