LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Bacha, bacha! Jistíš? Dávej pozor! Jisti, jisti! Vole jisti, bacha! Lezu, jo? Lezu! Těžký to bylo, těžký ty vole!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu

Závody
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)
Petrohradské Padání (25.04)

Žebříček
Cesty:
1.Votoček 12556
2.Šindel 12525
3.Trojan 12222
Bouldry:
1.Volf 11353
2.Konečný 11275
3.Novák 10925
Hory:
1.Groš 7855
2.Rojko 7592
3.Skopec 7324

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (15.03)
MČR ve skialpech (08.03)
POMOCA Sprint Rokytnice (22.02)

Deníčky
5711 lezců
1143667 cest
Nové přelezy:
Rekonstruk 9+
Rukama To 9/9+
VáHa 80 9
Anczymon 8A+
Chłopiec D 8A
Chłopiec D 8A
Kompan Do 7C+
Lovci Pokl 7C
Samurai 8A+
Wýplesk 7C+

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
V 16 - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení v Sasku

V. díl

V sasku je asi milión krásných míst. Jedno z mých oblíbených, kam jsem se často uchýlil trpíce morální únavou z levitování mimo dosah rozumného jištění, je zachyceno na fotografii.

Leží v horním patře oblasti Affensteine, takže jde o věže spíše menší velikosti. Přesněji řečeno o dvě věže: Domnadel a Däumling (na fotografii). Svým vzrůstem by nevyčnívaly z Malých Tiských stěn a leží či spíše stojí v překrásné krajince. Pohled rodiče: vhodné i pro děti, nikam nespadnou, ale bohužel tam asi ani nedojdou, je to kus cesty.


Däumling  - nejstarší a nejlehčí cesta Alter Weg VIIb z roku 1913, na fotce je to oblá hrana s růžovou smyčkou a kruhem (dodaným až po letech). Další cesta přibyla až v roce 1978: Südwestweg VIIc, bez stavění VIIIa, vede na hranu z opačné strany věže. Dnes je tu celkem 7 cest od VIIb do Xa. Doporučuji Alter Weg s kapičkou morálu. O ostatních nemám povědomost.

Vydařenější z obou věží je bezesporu útlý Domnadel. Doporučuji přelézt všechno, co na něj vede:
Alter Weg VI (VIIa bez stavění, dále jen b.s.) z roku 1909, severozápadní hrana s jedním kruhem, krásná.
Ostkante VIIc (VIIIb b.s.), hrana, krásná, výborná coby rozcvička na protější
Kastor Xa od Christiana Günthera z roku 1987, supermaxikulení po lehce položené hraně, krásná.
Pollux IXc, od stejného autora ve stejný den, pod slaněním, vždy ve stínu, čisté stěnové lezení s trochu nepříjemným cvakáním 1. kruhu, jedna z perel oblasti.

Ve vrcholovce byly obě tyto těžší cesty dlouho psány každá o stupínek výše, ale současná klasifikace sedí. Obě patřily mezi lezené a vystřídala se na nich i naše tehdejší špička. Obě považuji za slušně zajištěné (po dvou kruzích), i když v Juře by asi z brašny skalního dělníka ubylo ještě po dvou kruzích navíc.

A na závěr ještě malou historku. Jezdíval jsem lézt do Němec s kamarádem. Přitáhl jsem ho pod Polluxe, zamumlal něco o IXb a vyštval ho vzhůru. Tenkrát to bylo ještě za Xa a kdybych mu to prozradil předem, tak zkolabuje. Tímhle chorobným respektem netrpěl zdaleka jen on. Lezlo se jen odspodu a nejtěžší místo pět metrů nad kruhem... . No nic. On to vybojoval až nahoru a měl svou první Xa v kapse. Když se pak dozvěděl, co vlastně vylezl, měl velkou radost. A od té doby si vždy ověřil jestli mu zase nekecám. Nicméně protože na nás obtížnost X působila přímo magicky, bylo to velké vítězství.

Tschüs

Jarda Maršík   [úpravy] 12:43 21.12.2000Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 



 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

 Foto dne:

Hřbitovní varianta
 Databáze cest:
Všechny cesty (182376)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Lukášova Hrana 3 Žižkovo Údolí V Bílině
Kostra Weg 3 Žižkovo Údolí V Bílině
Wýplesk 7C+ Szczytna
Sonniges Gemüt 8+/9- Frankenjura
Sonniges Gerät 8 Frankenjura
Nově komentované:
VáHa 80 9 Hlubočepské Plotny
Sklepem Na Půdu 7B Na Hřebenech
Weight Watcher 7a Peilstein
Nostalgie 7A Fontainebleau
Lege Artis 9 Sloup

 Nově v diskusi:
Re: Osvetimanky ztracený sedak | Re: Osvetimanky ztracený sedak | Osvetimanky ztracený sedak | Bouldermatka Bor | Re: Rabotou FFA 9b+ | Re: Rabotou FFA 9b+ | Konečně! | Rabotou FFA 9b+ | Re: Je Nago Otevrene | Re: Großglockner |

 Nové komentáře:
rozpor | Re: jako fakt? | jako fakt? | Frantíci, dávejte nám na něj bacha | Re: Krásně misto | Hustě | Krásně misto | Re: Sterilita trati | Re: ? | Re: ? |

 Kde to vře:
Zákaz lezení Čtyři palice (68)
Zákaz lezení na Kozlovi (40)
Na olympiádě 2028 bude samostatně rychlost, obtížnost i boulder (29)
Adam Ondra: nová cesta za 9a ve Chřibech (22)
Lukáš Mokroluský dal své první 9a: Action Directe ve Frankenjuře (21)
EP v boulderingu Řím, Itálie (20)
Zveřejněna pozvánka na Valnou hromadu ČHS (19)
Adam Ondra: závod v Praze bude mým posledním svěťákovým bouldrem (18)
Brno bude hostit Mistrovství světa ve sportovním lezení 2027 (9)
Při nehodě ve wingsuitu zemřel španělský lezec Carlos Suarez (6)

 Nově v inzerci:
Prsní úvazek Ocún Variant | Lezečky La Sportiva Miura 20J vel. 39 | GPSmap 66st | Inreach mini 2 | Balkna A | Statická a dynamická lana | LaSportiva Cobra 40,5 | Scarpa Maestrale RS 3.0 | STANOVÉ KOLÍKY Ultralehké,odolné,kvalitní SET 8+1 | Petzl Sirocco |

 Anketa:
Vadí vám filmující drony na skalách?
 Ano 
 1636 
 Ne 
 1572 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.