Není to tak dávno, co jsme vám informovali o „řádění“ mladého Brita Tylera Landmana ve Fontainebleau. A protože příběh Landman a Fontainebleau stále pokračuje, přinášíme čerstvé info.
Když jsem se před dvěma lety při odjezdu z Todry naposledy otáčel, říkal jsem si, že by nebylo špatné se sem někdy vrátit a využít možností místní oblasti a pokusit se zde udělat pár nových cest.
Už je tomu pár dní, co jsme se vrátili z nadherného výletu ve Venezuele. Přes to, že je u nás pořádná zima, tak nás stále hřejou nezapomenutelné zážitky, které byly opět jedinečné.
Světový pohár 2009 v drytoolu očima trenéra Lucky Hrozové
Posledním závodem v rumunském Busteni skončil seriál závodů světového poháru v drytoolu. Lucce se podařilo umístit na 3. místě, stejně jako v italském Valle Di Daone.
Do Švýcarska jede našinec většinou na velké hory. Málokdo ale ví, že tahle země skýtá nepřeberné možnosti skalkařských cest, velmi dobře odjištěných i v lehčích obtížnostech. K dispozici je i mnoho vícedýlkových cest v různých nadmořských výškách s parádním, na husto osázeným fixním jištěním, a to i lehkých (tak 4c až 6a).
Říjnové Arco, sedíme na parkáči u vína a přemítáme, co zítra. Už dnes to bylo něco nového. Konečně jsem se u Arca podíval do nějaké vyšší stěny. No, vyšší, 100 m Transatlantica se krčí pod více než kilometrovou stěnou Monte Casale jako trpaslík před obrem, ale na seznámení to byl ideální cíl. Co zítra? Nago? Už zase? Forma žádná, trápit nějaké 7b, i když krásné, nebo ještě zkusit nějakou delší cestu? 7-béček je vylezeno dost, rozhodnutí padá na delší cestu.
Nejen" sportovní lezení v Kanadských Rocky Mountains
Toto léto jsem dostal možnost strávit pár měsíců v kanadských Rockies, a to přímo v jejich srdci, Národním parku Banff. Počítal jsem s tím, že nebude příliš příležitosí k lezení, ale nakonec to vše dopadlo trochu jinak.
Když jsme s Hopákem před pár lety hledali nové bouldrové možnosti kolem Plzně, objeli jsme kdejaký buližníkový kvak a doufali, že nalezenem alespoň něco podobného Hříbku na Radyni. Co jsme našli, nemusím psát. Je to na 5 písmen a začíná na h, jo, ještě pár hub na smaženici. Nedávno jsme jeli na kole přes Kyšice v rámci horobike vyjížďky a kousek od nás jsme v parčíku nad hřištěm pro národní házenou viděli malou skalku. Nebyl čas se na ní jet podívat, ale někdo prohlásil:
Není to tak dávno, co jsme vám informovali o „řádění“ mladého Brita Tylera Landmana ve Fontainebleau. A protože příběh Landman a Fontainebleau stále pokračuje, přinášíme čerstvé info.
Po přelezu „Gecko Assis“ 8B+ (Rocher de Bouligny), Khéops Assis 8B+/C (Cuvier Rempart) a „UBIK assis“ 8B (Les Mammouths) si připisuje Tyler Landman další z velkých problémů ve Fontainebleau, který jak sám píše, jeho lezení posunulo do dalšího lezeckého „levelu“. Boulder se jmenuje „Satan i Helvete assis“, je za 8C a nachází se v sektoru Coquibus Longs Vaux. Jedná se o druhý přelez. Poprvé byl přelezen Sébastienem Frigaultem v roce 2005, který přidal start ze sedu k již existujícímu boulderu “Satan i helvete” 8b od Davida Grahama.
Určitě obdivuhodný je i počin Tylera v sektoru Cuvier Rempart. Tam za jeden den vyřešil tzv. „velkou pětku“: Big Boss 7C, Formis Rouges 7C, Tristesse 7C, Big Golden 7C+ , Atrésie 8A. Žádný z těchto boulderů předtím nelezl.
Osmnáctiletý mladík Tyler Landman je představitelem nové generace britské lezecké scény. Už v 15ti letech přelezl jeden z nejtěžších boulderů v Peak District „The Ace“ 8B a ve svých 16ti letech pak zvládl za tři dny „Dreamtime“ 8B+. Momentálně má na svém kontě okolo 40 boulderů za 8B a těžší, včetně devíti 8B+ a tři 8C.