Jedná se o různě velkou desku s pravidelně rozmístěnými lištami různých velikostí. Postačí velikost 1 na 2 m, sklon 10 až 30°, rozestupy mezi lištami 20 cm. Velikost lišt 2 až 4 cm se zaobleným okrajem, materiál měkké dřevo. Mohou se použít i menší lišty, ale s krajní opatrností. Cvičení na campusu rozvíjí výbušnou sílu svalů paží a horní části těla a kontaktní sílu prstů. Kontaktní síla prstů je nástavbou maximální síly a v podstatě se jedná o co nejrychlejší uchopení chytu po dynamickém kroku. Velký přínos campusu je v rozvoji neurosvalové, mezisvalové koordinace a orientace v prostoru. O Campus boardu se říká, že je králem rozvoje maximální síly, jenže panovníci mívají různé až hrůzné rozmary, nejčastěji dochází ke zranění právě na campusu. Proto na cvičení na campusu přecházejte až dostatečně silní a považujte ho za vrchol silové přípravy ve speciálním tréninkovém období. O 100% zahřátí a rozcvičení se raději zmíníme i tentokrát. Začínejte pomalu a opatrně, preferujte otevřený úchop, přídavnou zátěž raději nepoužívejte, lepší je prodloužit skok nebo zmenšit lištu. Lezení po dvojicích, trojicích prstů či dokonce jednom prstu imituje lezení po dírkách - pro zvětšení přesnosti se můžete na liště trefovat na označená místa.
Cviky (všechny jsou určeny pro experty =E a pár pro pokročilé=P):
1. přesahy (P! , E):
Cvičte 5-10 sérií 4-8 přesahů s úplným odpočinkem 3-5 minut. Přesahy musí být maximální intenzity, tu lze měnit velikostí lišty, délkou kroku a rychlostí provedení, popř. použitím zátěže.
2. "mám jednu ruku dlouhou" (E):
Vis na spodní liště a pouze jednou rukou poskoky po lištách na co nejvyšší lištu. Cvičte 6-10 sérií s odpočinkem 3-5 minut. Střídejte ruce po sérii. Z počátku skákejte postupně po všech lištách, poté ob jednu až o dvě. Tímto cvikem se dají naučit velmi dlouhé přesahy.
3. pyramida (E):
Cvičte 5 sérií s odpočinkem 3-5 minut, každou sérii zahajujeme jinou rukou:
1. série: přesahy po lištách 1. 3. 5. 7
2. série: přesahy po lištách 1, 4, 7
3. série: přesahy po lištách 1, 5, 7 nebo 8
4. série = 2. série
5. série = 1. Série
4. tečování (E):
Z výchozí polohy výskok na co nejvyšší lištu, zde buď teč nebo uchopení lišty technikou deadpoint, ihned návrat na výchozí lištu, poté druhou rukou. Cvik má několik variant výchozí pozice: 1. obě ruce stejně vysoko, 2. jedna ruka je níže, horní paže je natažená, 3. Jedna ruka je níže, horní paže s pravým úhlem v lokti. Cvičte 5-10 sérií po 2-8 opakováních (teč 1 rukou + návrat = 1 opakování) s úplným odpočinkem 3-5 minut. Kromě velikosti lišty a délky skoku je důležité co nejrychlejší provedení cviku a co nejkratší čas odcvičení celé série.
5. přerušované tečování (P!, E):
To samé jako cvik 3 včetně výchozích pozic s tím rozdílem, že mezi každým opakováním je pauza 10 s. Prostě vyskočíte rukou nahoru, chytíte nebo tečujete chyt, vrátíte se do výchozí pozice. Stoupnete si na nohy a po 10 s cvik opakujete druhou rukou. Intenzita musí být maximální stejně jako rychlost provedení. Cvičte 5-10 sérií po 4-8 opakováních s úplným odpočinkem 3-5 minut. Lehčí varianta: 1 opakování = skok vzhůru a uchopení lišty.
6. výskoky souruč (P!, E):
Z visu výskok souruč na vyšší lištu, seskok, 10 s pauza = 1 opakování. Cvičte 5-10 sérií po 4-8 opakování s úplným odpočinkem 3-5 minut.
7. plyometrická metoda (E!):
Tato metoda využívá předpětí svalových vláken, které vzniká při počátečním negativním pohybu (seskoku), k zapojení většího počtu svalových vláken při ihned následujícím pozitivním pohybu (výskoku). 1 opakování = vis na liště č. 2, seskok obouruč na lištu č. 1 a okamžitý výskok obouruč na lištu č. 3. Intenzita je dána délkou skoku a hlavně co nejrychlejším provedení. Cvičte 5-10 sérií po 2-8 opakováních s úplným odpočinkem 3-5 minut.
Stáhnout video (2.5 MB) Video je ve formátu Quick Time a v hlavní roli můžete vidět Sígu. Bohužel je video otočené o 90 stupňů.
Stáhnout video (0.5 MB) A správně zorientované video ve formátu DivX od Pažouta.