LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Z komína se nepadá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Update sprievodca Jelenec
Pomozte vydat knihu Dobrodružství v prášku… přidáte jen vodu
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula

Závody
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)
MČR v bouldru (19.10)
Boulder OPEN 2020 LA SKALA (26.10)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13491
2.Šindel 12475
3.Votoček 12318
Bouldry:
1.Konečný 11275
2.Stráník 11056
3.Volf 10962
Hory:
1.Groš 7777
2.Rojko 7436
3.Skopec 7324

Výsledky
MČR rychlolezení (13.10)
SP Praha (20.09)
EP obtížnost Bologna (14.09)

Deníčky
5671 lezců
1141099 cest
Nové přelezy:
Memorias D 8a
Givvonas ( 7b
Ethelontis 7c
Hořký Měsí 9+
Veganza De 8a
Panychida 9+/10-
Přepište D 7C
Carlo Mont 7c+
Nejdelší H 9/9+
Ethelontis 7c

Stěny
SAUNA - Plzeň
V 16 - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Saša Gendová - Důležitá žena českého lezení

Jméno Saša Gendová je povědomé většině lezců, ať už jsou to překližkáři nebo zarytí skaláci. Dříve patřila k české špičce, jako jedna z prvních Češek posunula naše "babské" lezení na hranici 8a. Zasvětila lezení celý život a stále se pohybuje na jeho vrcholu. V současné době vozí z mezinárodních závodů jednu medaili za druhou, ačkoliv ne jako závodník, ale jako důležitá součást trenérského týmu české reprezentace.

S lezením jsi začala docela pozdě, kolem dvacítky. To asi znamená, že v lezeckém prostředí jsi nevyrůstala?

To je pravda, doma jsme pěstovali lásku k horám, jezdili jsme do Tater, Krkonoš, ale jen na turistiku. Mamka byla akční a aktivní žena a často jsme vyjížděli někam na lyže nebo do přírody.



Rozhodně nepůsobíš jako někdo, kdo byl někdy pecivál, tak jakému sportu jsi se do té doby nejvíce věnovala?

Od malička jsem jezdila na lyžích a asi od 12 do 15 let i na závodní úrovni, ale objížděli jsme jen závody spíše lokálního významu. Na pravidelné tréninky a sportování jsem tedy zvyklá od malého dítěte.



K lezení tě přivedl Milan, tvůj životní parťák. Takže jak to bylo, nadchlo tě lezení nebo spíš on? :)

Lezení mě nadchlo hned, i když je fakt, že nejdříve začal Milan. Chodili jsme v Ostravě traverzovat po kamenné zídce na nábřeží, objížděli mikro stěnky v okolních městech, vápencové skály na Slovensku  a pak se do toho vrhli naplno, když se postavila umělá lezecká stěna přímo v Ostravě.



Na přelomu tisíciletí jsi se objevovala na závodech a byla jsi úspěšná! Jak jsi se k tomu dostala? Máš v sobě přirozenou soutěživost a touhu něco dokázat, být v něčem nejlepší?

Na začátku devadesátých let nebylo moc holek, které by se věnovaly tréninku a závodění, takže alespoň v českém prostředí bylo jednoduché vyniknout  nebo  se dokonce dostat do reprezentace.



Musel to být super pocit, když jste s Míšou Drlíkovou jako třicátnice ”strkaly do kapsy” dvacetiletý holky.. :)

To nevím, jestli to takhle bylo, ve třiceti už jsem moc nezávodila, jen v roce 2004 se mi na legendárním Václaváku podařilo vyhrát MČR a pak ještě v roce 2006 to bylo tamtéž 3. místo.



Na jednom boulderovém závodě v roce 2006 jsi dokonce zvítězila ty a Adam Ondra.. to jsem teda koukala!

Jo to byl Abadžikra Cup. Závod, který pořádal Rosťa Tomanec v Třinci - taková každoroční komorní akce, na kterou se lidi rádi sjížděli. Dneska by asi mlaďoši koukali, v jakých podmínkách jsme závodili - bouldrovka na pódiu 4x4 metry, pod ní matrace z gauče.

Saša během závodu


Saška na skalách





Dokážeš si představit, že by tvá lezecká kariéra byla šouplá o dvacet let? Že by ti teď bylo třeba osmnáct, začínala si lézt a za pět let obsazovala bedny na MČR? V tom se asi doba hodně změnila, viď?

No to by asi nešlo. Lezení se z kategorie polosport nebo spíše punková záležitost posunulo hooodně k profi sportu. Záměrně píšu, že se posunulo, protože stále má k němu dost daleko.



V čem ty rezervy ještě jsou?

Úplně ve všem - hlavně ale v přístupu závodníků/reprezentantů, vzdělání a praxi trenérů, ve sportovní infrastruktuře, v systému přípravy, v podpoře talentované mládeže...Chci tím říct, že je důležité uvědomit si všechny tyhle nedostatky, připustit si je, být otevřený změnám, novým věcem a hlavně si brát příklad ze sportů/sportovních svazů, kde si tímhle budováním už prošli, vyhnout se chybám, které se při tom udělaly. Myslím, že jsme na dobré cestě - spousta projektů se rozjelo, budují se kvalitní tréninková centra, zajišťuje se podpora top sportovcům, mnohem více času se věnuje řízení tréninkové přípravy, konečně se začalo pečovat o talentované děti, je naplánovaný nový systém závodů, reviduje se vzdělávací systém, podpora oddílů atd atd. Ale hlavně - náš sportovní svaz je plný nadšených, pracovitých  a kreativních lidí, kteří  jdou za společným cílem a se kterými se dobře spolupracuje!



Byla bys vůbec ochotná absolvovat pro závodění ten dril dnešní doby?

Asi to nedokážu říct, jestli bych byla ochotná - vím jen, že mě dneska moc mrzí, že jsem se sportu, který jsem dělala ve věku 13-16 let nevěnovala více, nebrala ho víc vážně. V podstatě dnes mladým lezcům/závodníkům závidím, že mají takové super podmínky na trénink, systém v něm, trenéry. Myslím, že je to fajn prožít si mládí tímto způsobem, i když jejich sportovní kariéra skončí třeba už v 18 letech. To, že pak mohou v lezení pokračovat na skalách v přírodě v podstatě celý zbytek života je  bonus, který každý sport nenabízí. Už za tuhle věc by měla NSA soutěžní lezení podpořit nějakým výraznějším způsobem - vždyť přispíváme k tomu, aby byli lidé celoživotně sportovně aktivní! :)



Ty jsi nakonec zasvětila lezení v podstatě celý život. V Ostravě máte už pěknou řádku let svou boulderovku a teď trénuješ ty nejlepší lezce, které v Česku máme. Popiš nám jak se to vlastně celé přihodilo.

Tuhle anabázi jsem už někde popisovala, tak se nechci opakovat, ale v podstatě jsem se díky provozování bouldrovky  dostala i k založení lezeckého oddílu, trénování talentovaných dětí. Nějaké vážnější trénování začalo až s Eliškou Adamovskou a od toho okamžiku se má cesta spojila i s ČHS - když jsem s ní začala jezdit na závody i do zahraničí nebylo už daleko k tomu zapojit se do systému jako reprezentační trenérka. Nedá se vůbec říct, že bych přímo trénovala ty nejlepší lezce - jak píšeš, jen se starám o to, aby fungovaly společné tréninky, soustředění, koučuji reprezentanty na mezinárodních na závodech, koriguji jejich cíle atd. - vlastně spíše než o praktický trénink jde o administrativní, organizační a logistickou pracovní náplň, se kterou souvisí hromada komunikace s dalšími trenéry, stavěči, rodiči, závodníky a vlastně všemi, kteří se kolem soutěžního lezení pohybují.



Vzhledem k tomu, kdy jsi s lezením začala, tak jsi asi takový život neplánovala. Čím sis třeba v 18 myslela, že budeš?

To je strašný výlet do minulosti, když si uvědomím, jak je to dávno. Snad už si to ani nepamatuji-jen vím, že jsem byla velký idealista - věřila jsem ve spravedlnost, pravdu a podle toho jsem si našla školu. Pak jsem zjistila, že svět funguje jinak, tak jsem skončila jako trenérka - byla to ale docela dlouhá cesta! Řekla bych, že jsem spokojená, i když bych té přímé trenérské práce ocenila více - s funkcí repre trenéra totiž souvisí mnohem méně, než by se čekalo. Jednou, až nás bude více, to snad bude lépe rozděleno.


"Motivací je pro mě spíše to, že fungují věci, které v rámci práce v reprezentaci vymyslíme, naplánujeme a vidíme, že přináší výsledky, spokojenost, než nějaké ocenění."





Od Českého olympijského výboru jsi získala za rok 2017  ocenění Trenérka roku 2017 v kategorii objev. To musí být skvělá motivace. Co dalšího tě v rámci trenérství motivuje?

Jen bych doplnila, šlo o ocenění, které uděluje  ČOV spolu s Komisí rovných příležitostí ve sportu a byla jsem oceněna za nominaci do kategorie Objev roku - vítězkou této kategorie se stala jiná trenérka :). Motivací je pro mě spíše to, že fungují věci, které v rámci práce v reprezentaci vymyslíme, naplánujeme a vidíme, že přináší výsledky, spokojenost,  než nějaké ocenění. Ale chápu samozřejmě širší smysl této akce.



Jako trenérka jsi na současné výsluní dovedla třeba Elišku Adamovskou. Trávíš s ní dost času už od dob, kdy byla malá. Jak jí po takové době bereš?

Zrovna když píšu odpověď na tuto otázku, tak sedím s Eliškou u stolu a ptám se jí, co mám napsat ? S Eliškou mám spojených posledních 7 let docela intenzivně. Teď už spolu netrénujeme, ale jsme každý den v  kontaktu. Myslím, že máme dobrý vztah, i když máme na věci třeba odlišný názor. Byla bych šťastná, kdyby byla Eliška více pozitivní,  měla se více ráda a tyhle věci přenášela pak na své okolí. Je velkým vzorem pro všechny holky i kluky a možná by to mohla brát trošku odpovědněji. Taky bych si přála, aby všechnu tu dřinu, kterou podstupuje, proměnila v něco, co ji uspokojí, ať už to budou úspěchy na světových závodech nebo cokoliv jiného...

Saša a Eliška



V rámci reprezentace trénuješ i dceru Karu, dokážeš si zachovat nadhled a objektivitu? Nebo jí cepuješ?

To je strašně těžká disciplína, trénovat vlastní dítě. Na to asi bohužel nemám trpělivost a ten potřebný nadhled, jak píšeš. Myslím, že jsem k tomu nepřistoupila správně, i když malá naděje, že všechny neshody překonáme pořád existuje.

Stále si musím opakovat, že se ke Kaře musím chovat stejně jako k ostatním, ale je to náročné - taky pro mě je to první zkušenost :), tak někdy nevím, jak na to - čímž se nechci omlouvat.



A co Bertík, to už je U10, ne? leze?

Bertík k lezení nikdy neinklinoval, nebaví ho to, i když sportovně založený je. Jen má takovou jinou povahu, nechápe, proč by měl dělat něco, co ho bolí, při čem se necítí komfortně. Tak si zvolil rybaření :) - už má i svůj rybářský průkaz, na zkoušky se zodpovědně připravil a teď je šťastný. My volíme lezecké oblasti podle toho, kde se nachází nějaké vodní plochy, a tak nám to docela funguje.

Saška s Bertíkem

"Po hodinách koučování, jištění apod. už fakt nemám vůli na další psychicky náročnou činnost - což pro mě trénink nebo potom i lezení a pokusování na skalách vždycky byl."






Kolik času ti vedle dětí, trénování, boulderovky zbývá na vlastní lezení?

Mé vlastní lezení (myslím, nějaké to výkonnostní) skončilo v roce 2017, když jsem začala pracovat pro svaz. :) Zní to neuvěřitelně, protože na stěnách trávím obrovskou spoustu času, ale po těch hodinách koučování, jištění apod. už fakt nemám vůli na další psychicky náročnou činnost - což pro mě trénink nebo potom i lezení a pokusování na skalách vždycky byl.

Cítím ale, že s tím něco musím udělat, protože mi lezecký trénink a vůbec lezení na hraně výkonnosti chybí-nahrazuji to zatím běháním.



Když seš někde ve skalách s Elou nebo někým jiným, kdo leze pekla, říkáš si někdy sakra, takovou cestu bych si taky chtěla vylézt?

Jasně, že si to říkám. Ještě nedávno jsem třeba do nějaké těžké cesty vlezla a jen si zkusila osahat ty pro mě už nereálné kroky, ale pak mi to bylo ještě víc líto :)...Tak  se držím při zemi a jsem šťastná za každé 7a nebo 7b! Eliška ale slíbila, že mě  začne trénovat, takže se mi možná ještě nějaké tajné lezecké sny splní.



Kdysi jsi někde řekla, že tvůj styl jsou lišty v mírném  převisu. Je to tak pořád?

Ano asi stále tohle, i když o několik obtížností níž! Hodně jsme vždycky trénovali sílu prstů a můj preferenční úchop je uzavřený, takže síla prstů stále nějaká zůstává.



A na závěr - v čem má pro tebe lezení to největší kouzlo?

Musím říct, že jsem lezení nikdy nebrala jen jako relax, odpočinek, radost z toho, že jsem venku, dotýkám se skály atd. Mnohem důležitější a “kouzelnější” je pro mě ta výzva se překonat, udělat ten nebo onen krok, vyřešit  cvakání, spojit těžkou sekvenci, jít na nějakou hranici možností... Takže u lezení zažívám více stresu a tlaku než uvolnění (ve srovnání s ostatními), ale nevadí mi to, protože ten pocit po přelezu něčeho, na co ze začátku vůbec nemám (a je jedno, jestli to dříve bylo 8a a dnes třeba 7b) to všechno překoná. Myslím, že  takhle to více či méně prožívá většina sportovních lezců, nebo ne?


Saša Gendová - trenérka mládežnické reprezentace


foto: archiv Saša Gendová, Petr Chodura, Pepe Piechowicz, Jan Virt

Michaela Košatková, ČHS   [úpravy] 08:41 19.05.2021Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyKomentovat mohou pouze zaregistrovaní

 Foto dne:

Jonáš
 Databáze cest:
Všechny cesty (179496)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Corso 5 Spekane Skaly
Létání Je Hezčí VIIIb Labské Údolí - Pravý Břeh
Pojezd 5B Lešov
Poleh 5B Lešov
Posed 5C Lešov
Nově komentované:
Troubadour VIIIb Labské Údolí - Pravý Břeh
Tanec Kadetů VIIIa Labské Údolí - Pravý Břeh
Světla Velkoměsta IXb Labské Údolí - Pravý Břeh
Confetto ... 6c+/7a Massone
Malá Dušička 7- Lomy Nad Velkou

 Nově v diskusi:
Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Slanění z nýtu | Re: Slanění z nýtu | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování |

 Nové komentáře:
Stando nejde to smazat? | Re: jak to bylo doopravdy? | Re: Sraz dezolatu | Sraz dezolatu | Re: jak to bylo doopravdy? | Re: Slanění | Re: jak to bylo doopravdy? | Re: Slanění | Smutek | Slanění |

 Kde to vře:
Mára Holeček a Ondrej Húserka vylezli na vrchol Langtangu (128)
Mára Holeček: Při sestupu z Langtangu zahynul Ondrej Húserka (68)
Ukrajinský top lezec Maksym Petrenko padl při obraně Ukrajiny (50)
Will Bosi přelezl boulder Spots of Time a potvrdil klasu 9A (17)
Film: Adam Ondra a nejtěžší cesta Vysokých Tater Corona 10+/11- (15)
Secret Spot Bouldering 2024 pozvánka (8)
MČR v bouldru vyhráli Lukáš Mokroluský a Michaela Smetanová (5)
Rozhovor s Lynn Hill i s lezením na její domácí bouldrovce (3)
Expedice Máry Holečka na Langtang Lirung se chystá do stěny (2)
Na Everestu našli botu i s ostatky, zřejmě po Andrewu Irvinovi (1)

 Nově v inzerci:
Lezačky | Mantra Pant W | Prodám lezečky | Master 9.7 50m Bicolour (nelezené-nové) | druhý konec lana | Batoh Deuter Aircontact 65+10l | Z teplem | Hledám děvče do skal | koupím Zlagboard | Kalhoty MONTURA SKI STYLE PANTS Man vel.L |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 368 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 321 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 289 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 292 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 266 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.