Tak jsem zbastlil opět jednoho průvodce a smázl si tak další rest.
Proč rest, protože oblast hodně dobře znám a tak jsem si řekl, že musím sezbírat všechny dostupné informace, než je zapomenu.
Jedná se o malou, ale celkem pěknou oblast boulderového charakteru, kde si na podzim (ale i v suché zimě) slušně zalezete.
Oblast se nachází na okraji Plzně a je velmi dobře dostupná plzeňskou MHD. Nabízí dohromady více než 50 kratinkých highbal boulderů/cest a tudíž celkem náplň pro polezení na několik odpolední.
Sektor Zastíněná plotna Je malá ukloněná deska, ke které dorazíte nejdříve, když přicházíte od mostu, jsou zde tři výstupy vhodné na rozlezení a pro začátečníky.
Je hlavní sektor, ke kterému přijdete nejdříve. Podoba s jeho Fontainebleauským protějškem je prakticky žádná, ale to nevadí. Ale i tak si zde zalezete velmi pěkně. Mezi testovací a krásné kousky patří, všechny cesty na levou hlavu jako jsou Zaškrtaná, Diretka, Přes díru nebo plotnou vedoucí Podceněná či převislý Poslední štěk, a Bahnitá.
Najdete zde i oblíbený traverz a několik boulder traverzů po označených chytech.
Sektor Plotýnka
Je mini stěnka se třemi cestami a jedním mini traverzíkem, která je v průvodci vlastně součástí sektoru Nad vodou, stěnka je dobrá na rozlezení a klasika kterou určitě nevynechejte je cesta prostředkem, která nabídne jemné lezení plotnou.
Sektor Nad vodou
Je druhým hlavním sektorem se skvělým lezením. Jedná se o protáhlý sektor s kolmými asi 6-7m vysokými kouty přerušovanými stěnkami. Leze se po malých lištách a dolézá se na vrchol, který může být trochu od hlíny. Může se i slézt lehčí cestou. jiný sestup se nedoporučuje, protože může končit nechtěným koupáním, doskakuje se totiž na ne příliš širokou polici.
Rozhodně nevynechejte cesty jako Fík, Raf, Trojúhelníková nebo Hladká.
Ke skalám se jde asi 15 minut, záleží z jakého směru se sem vydáte, v obou případech po asfaltce (cyklostezka).
Nejlépe se sem dostanete městskou hromadnou dopravou a sice linkou 16. (trolejbus) nebo autobus linka č. 28. Pak podle nákresu.
Autem je pak možné se sem nejlépe dostat ze dvou míst s vhodným parkováním. První je na kopci Pecihrádku a druhé pak v sídlišti v ulici u Sv. Jiří. Z obou mmíst je přístup více méně stejně dlouhý.
Klima:
Nejlepším obdobím je zde lezení z jara a na podzim. V chladu je lepší tření a je méně kopřiv a další havěti. Odpoledne sem zasvítí i slunce.
Průvodce, mapy navigace:
Map nepřeba, přístup je triviální, stačí když tak kouknout na mapy na Lezci:
http://www.lezec.cz/mapy
GPS souřadnice:
Parkoviště:
Na Pecihrádku : 49°46'2.221"N, 13°25'0.214"E
U kynologů: 49°45'41.994"N, 13°25'17.669"E
U sv. Jiří: 49°45'40.709"N, 13°24'55.916"E
Skály:
Loc: 49°46'1.991"N, 13°25'11.245"E
Okolní oblasti:
Radyně, Vlčtejn, Kozelka, Jezírko
Tip:
Zajímavou památkou a také významným orientačním bodem je malý kostelík sv. Jiří, který se řadí mezi nejstarší plzeňské kostely a stavby v Čechách. Byl postaven společně s malým klášterem pro benediktinské mnichy po návratu pražského biskupa sv. Vojtěcha z Říma v roce 992. Později pro ně byl vystavěn definitivní klášter v Břevnově. Dnešní podobu dostal kostel po barokní přestavbě a po úpravě provedené v roce 1912. Momentálně patří do farnosti spravované salesiány Dona Bosca. Nachází ve čtvrti Doubravka nad soutokem Berounky a Úslavy.
(info z Wikipedia)
Přímo naproti kostelíku přes řeku je vyvýšený ostroh zvaný Pecihrádek s příkře padající jižní stěnou do řeky. Ostroh je skalnatý, ale z lezeckého hlediska se jedná se o zcela bezvýznamný terén.
Varování:
Přestože cesty byly udělány jako sóla bez lana a dopady jsou až na výjimky super, stěny jsou tak na hranici odkud se ještě člověku podaří seskočit bez úrazu. S bouldermatkou se již lezení dostává do poměrně bezpečné roviny a kdo se stále ještě nebude cítit je možné vždy hodit si kratší lano na top rope.
Pro ty, kteří by si tohoto desetistránkového průvodce tiskli, malé eko info> Je koncipovaná tak, že text je celkem velký, to znamená můžete si ho vytiskout jako dvě stránky na jednu A4 a tiskněte obustraně)
Moc hezky a poctive zpracovany pruvodce! Jsem rad, ze i u nas nekdo dovede vyrobit pruvodce, ktery se plankama, popisy cest, atd. podoba tem zahranicnim.
mám to asi 3min na kole!dá se tam pěkně vyblbnout !jediný co je na prd je že je tam mraky klíšťat. Jak je to u vody a přístupová cesta je zarostlá travou vždycky jsem měl spoustu klíšťat!rekord mam 7 klíšťat za cestu tam a zpět!je to ráj pro klíšťata!
No hlavně bych doporučil něco pod nohy k nástupišti, bo je to tam víceméně pořád takové jako od bahna. Průvodčík vypadá pěkně, asi líp než místo samotné - skotačil jsem tam už jako děcko někdy v polovině sedmdesátejch...
Omg za chvili bude mat kazdy suter pri ceste vlastneho sprievodcu :-DDd.. Su to sice pekne kamene ale ja mam za domom ovela krasjie sutre kde su pomerne tazke bouldre a nevie o nich nikto a nemam ani v plane to zverejnovat.. Uz sa to niekedy prehana..Ked su sutre kde su bouldre 7C atd tak hej ale taketo "zlepence" no neviem.. Samozrejme vzdy lepsie ako nic a kazda skala na lezenie je pekna :-)..
PS : uz sa tesim na tie do?ebavacky za moj prispevok..
Je pravda, že na těhle skalách najdeš převážně jen lehké cesty, ale i ty mají svoje kouzlo, zejména protože jsou v pěkné poklidné přírodě. A jsou to navíc jediné "kaměně" široko daleko.
Průvodců na lehké oblsati je třeba víc, než na ty těžké. Začátečník neví kam jít.
Krásnej průvodce, výborná práce,
Průvodce netvrdí, že se jedná o zásadní oblast světového významu. Je snad zakázané udělat průvodce lokálních kwaků?
Pro hihi je to zbytečné, díky za informaci, konečně to všichni ví.