LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Kdo mělce zakládá, hluboko padá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec
Pomozte vydat knihu Dobrodružství v prášku… přidáte jen vodu

Závody
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)
SP obtížnost, rychlost Indonesie (02.05)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13491
2.Šindel 12475
3.Votoček 12318
Bouldry:
1.Konečný 11275
2.Stráník 11056
3.Volf 10962
Hory:
1.Groš 7777
2.Rojko 7436
3.Skopec 7324

Výsledky
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)
MČR rychlolezení (13.10)
SP Praha (20.09)

Deníčky
5672 lezců
1142929 cest
Nové přelezy:
Destructio 7b+
Renaissanc 7c
Labyrinth 8b
Provokace 10-
Poor Cow 7b
Wolandova 7C+
Lapač Snů 8A
TSV 8B
Atomek Ext 7C+
Mraveneční 8A

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecká stěna SKP Policie - České Budějovice
Sportareál Klíny vnitřní stěna - Klíny 210

Prodejny
Rock Point - OC Nisa - Liberec
Lezec-shop.cz - Štěchovice
BIVAK SPORT - BERKNER - KRNOV

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Léčba a rehabilitace po úrazech prstů ruky při sportovním lezení

V dnešní době se neustále setkávám s lezci, kteří mají problémy s prsty rukou a vracejícími se obtížemi následkem přetížení nebo úrazu na horolezeckých stěnách nebo při sportovním lezení.

Největší problém nacházím v nedostatku ucelených informací, které se takto postiženým lezcům dostávají.
Vzhledem k tomu, že bych ráda vypracovala svou diplomovou práci na téma ruptury poutek prstů a jejich léčbu a rehabilitaci, pokusím se nejprve nabídnout základní informace o těchto poraněních (záněty, ruptury) a možnostech léčby, která je u nás dostupná a doporučovaná.
Až polovina sportovních lezců mívá úraz prstů, ruky nebo paže, které znamenají dlouhodobou rekonvalescenci a pauzu v lezení. Jen málo lezců vyhledá odbornou pomoc a věnuje se adekvátní léčbě. Hlavní problém většiny poškozených lezců je snaha se navrátit k lezení pokud možno co nejdříve po zranění. To ovšem znamená, že se zranění nemá možnost dostatečně zahojit, vzniká nepříznivé jizvení a může to vést k dlouhodobým obtížím.



MP kloub = metakarpofalangeální kloub
PIP kloub = proximální intefalangeální kloub
DIP kloub = distální interfalangeální kloub

Zranění a syndromy z přetížení mohou dále výrazně ovlivnit i okolní oblasti. Tento problém nejčastěji postihuje šlachy, které mohou být přitom primárně poraněny na prstech. Další zatěžování takto postiženého prstu může způsobit rozšíření zánětu nebo vytvořit podmínky, za kterých může mnohem snáze dojít například k ruptuře šlachových poutek.

Anatomie:


Na následujících řádcích bych Vás ráda seznámila se základními anatomickými vztahy na ruce. Zaměřím se především na svaly, které jsou potřebné pro úchop, dále šlachy těchto svalů a jejich úpony a šlachová poutka prstů, která bývají u lezců často traumatizována.


 

Flexory - ohýbače:
Musculus flexor digitorum superficialis (FDS)
Sval začíná na na vnitřní straně lokte (ulnárním epikondylu) pažní kosti a vřetenní kosti. Šlachy tohoto svalu se rozpolcují jako vidlička a upínají se na bazi středních článků prstů. Sval provádí hlavně flexi středního kloubu ( vůbec ne konečků prstů ), dále pomáhá jen z 25% ohýbat MP klouby ( pozn. 75% ohýbají drobné svaly ).
Musculus flexor digitorum profundus (FDP)
Sval začíná na horní třetině kosti loketní(ulny) a jeho šlacha se dělí na čtyři části do prstů. Upíná se na konečné články prstů. Tento sval a šlachy ohýbají nejvíce konečné články. Pomáhají ohýbat střední klouby a jen z 25% ohýbají základní klouby.


Test na FDP
 
Dále jsou zde malé svaly dlaně: musculi lumricales a musculi interossei.


Mechanismus přetížení mm.lumbricales 
 

Anatomie šlachových poutek


Fibrózní část kanálu na prstu zahrnuje 5 prstencových poutek. Prstencová poutka představují důležité struktury fixující šlachovou pochvu ke kostěnému skeletu. Při destrukci některého z těchto poutek vzniká různý stupeň tětivy flexorových šlach. Mezi prstencovým - anulárním poutkem a nad ním ležícím kloubem se nalézá zkřížené poutko, které je membranózní a tak flexibilní, že se roztahuje a kontrahuje s pohybem. Spodinu prstového kanálu tvoří přední strana článku prstu (falang) a přední strana destičky metakarpofalangeálního (MP) kloubu a interfalangeálních kloubů. Zlomeniny a macerace destiček působí přímo na klouzání šlach.
Uspořádání šlachových poutek:

 


 

Poranění prstů a ruky


Úplné přetržení šlachy
Plné přetržení není častým zraněním, nicméně si je lze přivodit např. při pokusu zabránit pádu nebo při zvedání se na nejmenších chytech. Může se ozvat prasknutí a prudká bolest v průběhu šlachy na prstu, obvykle v místě, kde se šlacha m.flexor digitorum profundum upíná na poslední článek III.-IV. prstu.
Šlachu je nutno přišít nejpozději do 3 týdnů, avšak čím dříve, tím lépe. Nejméně 6 týdnů trvá zdánlivé obnovení pevnosti šlachy (tím se myslí strukturální, nikoli však funkční obnovení pevnosti). Ve skutečnosti je nutná přestávka v lezení nejméně 3 měsíce, chceme-li se vyhnout velkému riziku obnovení zranění.
Zánět šlachy ohýbače - tendosynovitida
Zánět je charakterizován otokem bříšek prstů, na NMR je vidět hromadění tekutiny, vyšetření ultrazvukem prokáže "halo fenomén" kolem šlachy.Výskyt "chronických otoků prstů" je syndrom vyskytující se často u mladých lezců: podkladem je hypertrofie, chronický zánět synovie a ztluštění kloubních struktur.
Zánět šlachy a šlachové pochvy se projevuje bolestí podél jejího průběhu, často až do dlaně, třecím šelestem a případnou tvorbou uzlíků na šlaše a vznikem tzv. "lupavého prstu".
Zánět šlachové pochvy – tendovaginitidy
Mnohem častějším nálezem u sportovních lezců je ale oproti zánětu šlachy, zánět šlachové pochvy. Přesto bychom měli chápat šlachy, jejich pochvy a poutka jako funkční jednotku. Příliš velké zatížení může vést ke vzniku zánětu šlachové pochvy, která oteče a ztíží tak pohyb šlachy v jejím průběhu a podílí se tak i na její iritaci. Následkem iritace začne tělo produkovat více fibrinu, což opět zhoršuje celou situaci. Pomalu začínají vznikat srůsty. Pro lezce se může stát tendovaginitida jedením z nejhorších začarovaných kruhů. Tendovaginitida tedy vzniká následkem přetížení, které je poměrně časté pro lezectví. Jestliže se budeme snažit tento stav překlenout například pomocí tejpingu, může se stát, že po několika týdnech se mohou objevit slyšitelné vrzání, drásoty a praskání. To bychom v žádném případě neměli přehlížet. Tento stav vyžaduje cílenou léčbu a fyzioterapii, jinak si můžeme vypěstovat pěkný chronický zánět, jehož další léčba je velmi svízelná.
Lupavý prst – stenozující tendovaginitida „trigger finger“ je postižení, které nejčastěji vzniká v důsledku přetížení či opakovaného mikrotraumatu. Jedná se o ztluštění šlach v predilekčním místě jejich průběhu poutkem, které se tak stává relativně zúžené a nedovoluje volný pohyb šlach.
Příčiny vzniku tendovaginitidy:
  • Zalamování prstů (nejčastěji při boulderingu), viz.obrázek
  • Opakované jednostranné přetížení (Campus)
  • Nedostatečná regenerace mezi tréninky
  • Lezení při špatné kondici (vyčerpání, nemoc)


     
    Šlachová poutka přitahují šlachové pochvy a udržují je blíže kosti. Velké zatížení způsobené nesprávným zalamováním může vést k tendovaginitidě nebo ruptuře poutka.
    Příznaky tendovaginitidy:

  • Tupá bolest v ruce
  • Bolest při pohybu a protažení
  • Vrzavý zvuk v průběhu šlachové pochvy
  • Otékání, občasné zarudnutí
  • Šlacha flexoru citlivá na tlak
    Terapie tendovaginitidy:

  • Klid, postup R.I.C.E (viz.dále)
  • Imobilizace pomocí dlahy
  • Protizánětlivá léčba – perorální + masti- NSA (ibuprofen, diclofenac, ketoprofen)
  • Obstřik zanícené pochvy
  • Tejping
  • Ledování
  • Lehká masáž
  • Elektroterapie
  • Akupunktura
  • Laser
  • Ultrazvuk přes NSA mast

    Přetržení šlachového poutka ohýbače prstu
    Přetržení se pravidla manifestuje slyšitelným prasknutím (lupnutím) a náhlou bolestí. Bolest, zduření článku prstu a krevní výron se objeví obvykle do 24-48 h. Při flexi (ohýbání) prstu, která je omezená, vzniká dojem, že šlacha vyskakuje z pochvy, případně je vystupující šlacha viditelná. Bolest a zduření mizí během 14 dnů, ale bolestivost přetrvává 3 měsíce.
    Ztráta každého z pěti prstencových poutek znamená vytvoření tětivy flexorové šlachy a omezení flexe prstu do dlaně.
    Chybějící poutka nelze nahradit jinak než rekonstrukcí. Poutka A2 a A4 jsou nutná pro udržení základního pohybu. Nejčastěji bývý rekonstruováno poutko A2. Vznik tětivy je biomechanicky velice nevýhodný. Síla postiženého prstu se snižuje dokonce až o polovinu. Měli bychom si uvědomit, že v případě, že ztracené poutko nenahradíme, vzniká na prstu nevýhodný poměř sil a šlacha flexoru se může dále „prořezávat“ a poškozovat tak i okolní nezasažená poutka. Podobný problém nastává i když budeme prst tejpovat, jelikož šlacha flexoru působí při napínání přímo na okolní tkáně.
    Zda se jedná o úplnou nebo neúplnou rupturu anebo jen natažení (přetažení, distenzi) musí být prokázáno dalšími vyšetřovacími metodami sonografie (přednostně – umožňuje vyšetření při pohybu), ideálně magnetické rezonance. (viz.obrazky)


    Přerušení poutek A2, A3, vznik šlachové tětivy



    MRI: ruptura A2
     


     



    MRI rekonstruované poutko
               
    Terapie ruptury poutek:
    Léčení ruptur šlachových poutek u sportovních lezců se věnují Volker Schoffl, Thomas Hochholzer a H.P.Winkelmann z Německa.
    Autoři popsali 50 případů petržení šlachových poutek ohýbačů prstů, z nich 90% bylo izolovaných (přetržení jednoho poutka) a 10% vícečetných. Podle toho se liší léčebný přístup:
    1. Zásady léčení jednoduchých ruptur – dnešní standardní postup
  • je konzervativní
  • zahajuje se desetidenním znehybnním
  • navazuje časná funkční terapie s ochranou poutek tejpováním nebo termoplastickou dlahou, procvičování prstů (theraband, hand exerciser)
  • lehkou specifickou sportovní činnost (lehké lezení) lze zkusit po 6–8 týdnech při současném tejpování
  • plnou zátěž lze doporučit až po třech měsících, tejpování je nutné nejméně 6 měsíců.
    2. Zásady léčení vícečetných ruptur
  • metodou volby je plastika „loop and a half“ technikou dle Widstroma (1989) nebo plastika Weilby (1978)





    po operaci:
  • znehybnění dva týdny
  • časná funkční terapie (hand exerciser, vodní gymnastika) při zevní ochraně poutka (termoplastický kruh) po dobu 4 týdnů
  • po 6 týdnech odstranění ochrany poutka
  • po dobu 3 měsíců jen mírná zátěž
  • lezení až za 4 měsíce, tejpování déle než 12 měsíců
    Autoři provedli i rozsáhlejší studie, ve kterých se věnovali problematice ruptur šlachových poutek, jejich klasifikaci a postupům v terapii. Jejich závěry uvádím v tabulkách 1 a 2.
    Tabulka 1: Rozdělení stupně poškození poutek:



    Tabulka 2: Terapeutický postup:


    Přehled dalších poranění:
    Poranění postranních vazů pouzdra prstových kloubů bývá velmi časté, neboť PIP a DIP klouby jsou velmi choulostivé k rotačním silám resp. zatížení laterálním směrem. Podle stupně postižení lze rozlišit: Distenzi (natažení, přetažení) vazu, se zachováním stabilizační funkce kloubu; částečnou rupturu s prodloužením vazu (laxita); úplné přetržení
    Zánět kloubu (artritis) a trvalé ohnutí prstů - kontraktury prstových kloubů se může objevit po úrazu nebo při po těžkém lezení či tréninku. Dochází k většímu či menšímu zanícení prstových kloubů a prsty automaticky po zátěži zaujmou "klidovou" polohu v lehkém zakřivení. Brzy po výkonu, ale někdy i za několik dní se může objevit bolest, kloub zduří, zvýší se jeho náplň, případně je patrné vrzání (měkké drásoty).
    Artróza označuje projevy opotřebení kloubní chrupavky. Poranění kloubního povrchu se hojí méně hodnotnou chrupavkou. Na okrajích kloubní plochy se tvoří kostěné výrůstky jako snaha rozložit zátěž v kloubu na větší plochu. Méně odolný kloub lze snadno přetížit, pak dochází k zánětu a dalšímu poškozování chrupavky.
    Častá poranění kloubních vazů vedou k jejich prodlužování, k nestabilitě kloubu, tudíž k nefyziologickému zatěžování kloubu a dalším zánětům a degenerativním změnám chrupavky.
    Úžinové syndromy se v současnosti pozorují méně často. Význam dlouhých svalových bříšek flexorů sahajících až do karpálního tunelu. Výskyt syndrom sulcus ulnaris není častý.
    Epikondylitidy – projevují se bolestivostí v oblasti  vnější strany loketního kloubu v místě úponu extenzorové skupiny svalů.

    Základní postup při poranění:


    Pro správné hojení je velmi důležité se vyvarovat opětnému poranění již jednou afektované oblasti. Při návratu k tréninku nabývají svaly svou sílu mnohem rychleji než šlachový aparát.. Faktem je, že šlachy a vazy zesilují mnohem pomaleji nežli svaly a proto je můžeme velice snadno přetížit a na to bychom měli brát ohled.
    Doba, kterou potřebujeme na zhojení je závislá na tkáni, která byla poraněna a rozsahu zranění. V následující tabulce jsou uvedeny doby nutné pro rekonvalescenci a návrat k tréninku za předpokladu, že byla určitá oblast adekvátně léčena, bez zátěže a v klidu. (Schoffl, Hochholzer)



    Základním algoritmem pro léčbu zranění nebo vznikajícího syndromu z přetížení, které může výrazně ovlivnit a zkrátit dobu rehabilitace je algoritmus R.I.C.E (rest, ice, compression, elevation) – klid, ledování, komprese, zvýšená poloha, který by každý lezec měl znát.
    Klid
    Hlavní informací je bolest. Ta informuje organismus, že některá část těla je poškozena a neměli bychom ji ignorovat. Jakmile pocítíme bolest, měli bychom ihned přestat oblast dále zatěžovat. Musíme si uvědomit, že míra bolesti často neodpovídá míře poranění. Například natažení vazů v kotníku – výron je mnohem bolestivější nežli plné přetržení vazů. To je způsobeno tím, že přetažení působí přímo na receptory pro bolest. Na rozdíl od toho úplné přetržení vazů tyto receptory poškodí a zamezí vyslání bolestivé informace. Často se bolest u těchto poranění objeví až ve chvíli, kdy začne oblast otékat.
    Ledování
    Ledování je velice účinné pro snížení vznikajícího otoku. Proto by mělo být zahájeno co nějdřív po úrazu a to nejlépe tak na 20 minut. Po skončení ledování se výrazně zvýší průtok krve ochlazenou oblastí. To by u akutního poranění způsobilo nežádoucí otok, kterému ale zamezíme kompresí (viz níže).
    Při chronických problémech je prokázán dobrý účinek při ledování na 5 až 10 minut. Opět se zvýší průtok krve (reaktivní hyperemie), která je nejdůležitější součástí pro odplavení nežádoucích metabolitů.
    Komprese
    Kompresi používáme těsně po poranění. Po zaledování se malé žíly rozšíří, což vede k masívnímu prokrvení zraněné oblasti. Toto prokrvení potlačíme kompresí poraněné oblasti. Pokud bychom to neudělali, začně oblast opět otékat a otok způsobí, že se zastaví cirkulace krve, které jsme chtěli dosáhnout. Musíme si ale uvědomit, že příliš těsným stlačením bychom také mohli způsobit nežádoucí útlak a zamězit tak až průtoku krve.
    Elevace – zvýšená pozice
    Elevací se rozumí poloha postižené části výše než je oblast srdce. Elevace zraněné končetiny napomůže zmírnění otoku a zvýší odtok krve z této oblasti.
    Po akutním ošetření (R.I.C.E) následuje další léčba. Operace v případě nutnosti, imobilizace, tejping, dlahování a především pauza v lezení. Další fází může být fyzikální terapie (ledování, elektroterapie, ultrazvuk), rehabilitace (masáže, aktivní cvičení) a postupný a pomalý návrat k lezení.
    Je velice důležité tento postup neuspěchat, což je bohužel velký problém. Většina lezců má tendenci se ihned vracet k obtížnostem, na které byli zvyklí hned ve chvíli, kdy přestane zranění bolet. Neléčená zranění mohou působit bolest i více než 6 měsíců a problémy spojené s úrazem se mohou objevovat i po několik let, nebo dokonce zamezit úplnému uzdravení a návratu plné funkce. Proto je jednodušší udělat si povinnou pauzu v lezení, nežli nechat přejít zranění do chronicity.

    Studie


    Jak je tedy vidět, je léčba v případě ruptury poutek prstů poměrně častá, ale informovanost ohledně možností léčby velice malá. V mé diplomové práci bych ráda popsala rozdíl léčby, rehabilitace a rychlost návratu k lezení u lezců s rupturou poutka, kteří byli operováni, těmi, kteří se léčili konzervativně a případně těmi, kteří s tím nedělali nic.
    V případě úplného přetržení poutka je ideálním postupem sutura, provedená čím dříve tím lépe. Poté se části přetrženého poutka zkrátí, zatrofují a už není možno poutko sešít. V tom případě se může provést rekonstrukce. Jak již bylo zmíněno výše, nejčastěji se rekonstruuje poutko A2, které také bývá u lezců nejčastěji přetrženo. Bez tohoto poutka se mění biomechanika a práce svalů se stává neefektivní a je potřeba poutko při lezení nahrazovat minimálně tejpingem. Svalová síla se může snížit až o polovinu. Při podezření na rupturu poutka, je ideální provést sonografické vyšetření nebo magnetickou rezonanci a poté zvážit ideální postup.
    Začala jsem tedy spolupracovat s lékaři ve Vysokém nad Jizerou a Příbrami a měla bych mít možnost provádět potřebná vyšetření. Máte-li tedy výše popsané obtíže, nebo akutně vzniklý úraz, neváhejte a nechte se vyšetřit :o) .








    Použitá literatura:


    Rotman, Poškození prstů rukou v horolezectví, www.horska-medicina.cz
    Rotman, Bulletin Lékařské komise a spol. Horské medicíny, 1998
    Smrčka, Dylevský, Flexory ruky, 1999
    Schöffl, Hochholzer , One move to many
    Schöffl, Hochholzer, Pulley Injury in Rock Climbers, www.wemjournal.org

  • Milada Činčerová   [úpravy] 70:00 16.11.2006Tisk 

    Reklama:


    Související články:

    Komentáře

         
    ...nové příspěvkyNový komentář 

     Zaujimave.09:30:03 16.11.2006
    Perfektni clanek v zrozumitelnem jazyce. :)) Doufam ze postupne zverejnis i dalsi casti sve prace, myslim ze by to mohlo zaujimat hodne lidi.
    Chrastidloodpovědět 

     Zaujimave.10:07:51 16.11.2006
    Az nato ze ma zrazu zacali boliet vsetky prsty je to velmi poucny clanok a tiez sa prihovaram za dalsie pokracovanie. Respect!
    Obikodpovědět 

     Pokracovat11:31:47 16.11.2006
    osveta osveta a osveta :-) I kdyz se to dnes lepsi, maloktery Dr. Vostep je schopen (a ochoten) pacientum srozumitelne vysvetlit podstatu jeho zraneni, funkci zasazenych oblasti tela a prip. nasledky a jestli se to pak da i nejak resit krome konzervativniho zpusobu.

    Jeste by bylo fajn rozebrat zraneni zapesti a predlokti. jejich nasledky, omezeni hybnosti a co se s tim da delat... (pro normalni zivot to moc nevadi ale lezcovi uz trochu ano :-)
    odpovědět 

     poutka12:53:25 16.11.2006
    To repair or to climb?
    This is a question.

    ... jako ctenari publikace "Jeden pohyb, prilis mnoho... "  mi jsou fakta znama. Ovsem jako byvaleho majitele (nenahrazeneho)  poutka, ktery uz zase leze, by  me zajimalo dalsi a to zejmena  statisticke srovnani: zrekonstruovani nebozaci versus konzervativne leceny nebozaci s uplnou rupturou poutka (rekneme A2). Jak jsou na tom  dal tyto dve skupiny pacosu, pokud tedy  lezou dal zivotem a na sport se nevyprdnou? Vyplati se nahrada poutka i v pripade ze bolest jiz davno  zmizela? (tj, ciste pro snizeni rizika..  Z tech vet o spatne uchycene slase co se vesele pri treninku prorezava dal totiz beha mraz po zadech, na druhou stranu znam lidi co bez poutka valej jak drivavejc) Je-li srovnani jiz znamo, prosim sem s nim:). Za sebe a podobne  postizeny uchylaky se ptal a dekuje jeden ...
     Lisabonsky pacientodpovědět 
     Re: poutka13:53:32 16.11.2006
    To je otazka,jasnou odpověď zatím nikdo nezná, ale podle zatim dostupnych dat uplná ruptura snižuje svalou sílu a hrozí další poranění, proto by se zdálo, že je lepší poutkou vždy rekonstruovat, ale někdy se poutko po ruptuře chová tak, že jeho části zůstanou nad šlachou, nikam se neposunují, potom má poutko šanci se zahojit jizvou a držet stabilitu šlachy i když méně kvalitně než originál, jindy se poutko dislokuje pod šlachu a tam konzervativní terapie nemá šanci na úspěch a je lépe rekonstruovat.
    Jediný problém je zprávná diagnoza a zobrazení léze, v druhé řadě také časový faktor od doby úrazu k diagnoze.
    Filousodpovědět 
      Re: poutka14:09:15 16.11.2006
    bal sem se tehle odpovedi, ale diky...
    Toz, prispeji do budoucich statistik do sloupku tech neopravenych... prozatim
    l.odpovědět 
     Re: poutka14:07:39 16.11.2006
    Děkuju za poučný a srozumitelný článek. Chtěla bych se optat na to samé jako Pacient- Laco zdravim, zda se stále vyplatí náhrada šlachového poutka. Jsem po úrazu 2,5 roku, lezu aktivně, prst tejpuji, ale mám v něm sníženou citlivost, bolest přetrvává a vypadá jak ta tětiva. Za každou radu budu vděčná. Díky.
    S. Ulmonováodpovědět 
      Re: poutka14:12:39 16.11.2006
    Simo, tohle mi nedelej!
    Ty ses ten muj "neopravenej" vzor :)
    odpovědět 
      Re: poutka20:36:31 16.11.2006
    Ahojky, jestliže už začíná mít prst tětivu, neni to nic moc dobrý znamení. Rekonstrukce je samozřejmě možná, i bych ji skoro doporučila, i vzhledem k tomu, že aktivně lezeš, takže do budoucna... Druhá věc ovšem je pooperační mezera v lezení, které se holt nedá vyhnout. Musela bys počítat minimálně se 6 týdny úplného klidu, rehabilitace, pak nějaké to menší, ale opravdu lehké zatěžování a návrat k lezení nejdřív za 3 měsíce. Budeš-li mít zájem, rozhodně by stálo za to vyšetřit a pak se vidělo. Můžeš mi napsat: milada.cincerova@seznam.cz
    Mákaodpovědět 

     nesrovnalost12:56:29 16.11.2006
    Narazil jsem na jednu nasrovnalost mezi timto clankem a clankem od Ivana Rotmana na http://www.horska-medicina.cz/posk_prstu.pdf
    A to v odstavci: "Úplné přetržení šlachy" v pasazi: "Šlachu je nutno přišít nejpozději do 3 TYDNU/24 HODIN, avšak čím dříve, tím lépe." Jak to prosim je spravne. Ty 3 tydny na prisiti mi prijdou docela dost, ale nejsem zadny doktor.
    pan Rejpalodpovědět 
     Re: nesrovnalost13:44:54 16.11.2006
    Šlacha se dá sešít i za 6 měsíců, ale potom je to již sekundární či odložená sutura, musíš použít šlachový štěp neboli transplantát z jiného svalu např. m. plamaris longus, do 3 týdnů se jedná o suturu primární a je možno šlachu sešít bez transplantátu, jedinou podmínkou je najít oba konce šlachy, což je někdy problém.
    tak zdar a šlachy netrhat
    Filousodpovědět 

     Kam se obrátit14:44:31 16.11.2006
    Ahoj. Mám přetržená poutka a chtěl bych s tím něco dělat. Ale moje zkušenost s doktory v Praze je žalostná. I když jsem se ptal, dostalo se mi velmi málo informací (Dr. měl vždy plnou čekárnu) a už vůbec ne návrhu nějaké rekonstrukce. Poradíš prosím, kam se nejlépe obrátit, aby mě brali vážně? Jsem z Prahy, ale pro zdraví jsem ochoten i někam dojet. Díky Gejza
    Gejzaodpovědět 
     Re: Kam se obrátit20:40:37 16.11.2006
    Asi stejný info jako u Simči, klidně se můžeme nějak domluvit, jsem v kontaktu s lékaři ve Vysokém (spec. chirurgie ruky) a v Příbrami (ortopedie a MRI), kteří to umí.
    Mákaodpovědět 
      Re: Kam se obrátit16:39:49 24.11.2006
    Ahoj, prosím Tě dokážeš poradit ke kterým doktorům zajít na Severní Moravě ? Mám permanentně 1-2 úrazy ročně, tak bych se s tím z někým pobavil. Předem dík
    Přemekodpovědět 

     prsty14:53:11 16.11.2006
    ahoj,taky se mi stal uraz s prstem leve ruky.presne tak jak je ta fotka s visicim poslednim clankem za kampus,s tim rozdilem,ze to je cennejsi prostrednicek:(
    povesil sem se a v PIP kloubu mi rochu hrklo(jakoby se mirne oddalil 1. a 2.z nejvetsich falangu kloubu).snizila se zatez,zvysila bolest..neprestal sem lezt uplne jen to omezil,ale pokazdym lezeni sem mel kloub oteklej do stran a nedal se radne ohnout do dlane.za dva dny se to vzdy sklidnilo,tak hura na stenu...
    je to uz asi 3/4 roku,lezl sem celou sezonu.kloub uz neotika (snad jen mirne po tezke zatezi,ale mam pocit ze nabil mensi tlousky do stran a je trosku citlivej na uplnej ohyb do lane...mohl by mi nekdo pomoct s diagnozou?vim ze uz je asi pozde na nejaky leceni,ale presto....diky
    honza k.odpovědět 
     Re: prsty21:41:21 18.11.2006
    Pravděpodobně dle popisu obtíží a mechanismu poranění sis mohl poranit postranní vazy a možná i úpony lumbrikálních svalů, nyní je na léčbu trochu pozdě, ale pokud přetrvává nestabilita kloubu je možné to řešit. možno řešit tapingem kloubu před lezením či speciální rehabilitací na posílení lumbrikálních svalů.
    Mákaodpovědět 
      Re: prsty10:48:13 21.11.2006
    jo...tejpovani delam,a pomaha to dobre.taky sem trochu vysadil stenu,na skaly se uz stejne neda.
    kloub je takovej trosku asi nestabilni,zalezi co si pod tim predstavit,ale urcite je jinej,a porad citlivej.bylo by dobry asi mu dat nejakej rest-i kdyz sem cetl ze uplny vysazeni taky neni dobry,ze castencna zatez pomaha zpevnovat(lehky lezeni po vetsich chytech, apod)
    co sou ty lamrikarni svaly nebo jak si to psal?v tomhle clanku se o nich nepise...a ta rehabilitace?musel bych asi k nejakymu specialistovi...? diky
    honza k.odpovědět 

     kolegině16:01:22 16.11.2006
    ahojky autorko,jsem budoucí Bc v rehabilitaci,chtěla jsem si jako téma práce dát poranění ruky při lezení,ale bylo mi to rozmluveno :( Držím ti všechny (zatím zdravé) palce, ať máš se svou prací úspěch :)
    tmodpovědět 

     Skvělé konečně něco konkrétního17:11:18 16.11.2006
    Parádní článek. Ač ničím takový teď zrovna netrpím, je super, že má někdo vůbec chuť pomáhat ostatním i třeba jen ve smyslu osvěty. Díky moc a těším se na další podobné články.
    Ludwikodpovědět 

     ...skvělé11:29:54 17.11.2006
    díky za, z pohledu laika naprosto vynikajicí článek. btw, bude někdy v budoucnu uveřejněno něco podobného o poraněních v oblasti předloktí lokte?
    štěpánodpovědět 
     Díky !!!!!!!!11:56:53 17.11.2006
    Moc pěkný článek, fakt. Díky ! Jinak za článek o léčbě šlach předloktí bych taky hlasoval :-)))), léčim už pět měsíců neúspěšně tenisovej loket ... Příjde mi hlavně tento článek pro laika o dost srozumitelnejší než ty, co jsou na horomedicine.
    Mikiodpovědět 
      Re: Díky !!!!!!!!21:20:18 17.11.2006
    jestli s tim nahodou nedelas vylomeniny?!?
    odpovědět 

     díky díky....01:22:13 18.11.2006
    ...šeptají mé malinové rtíky

    No, fakt je to supr, srozumitelny taky (musel jsem sice cist trochu pomalu ale pochopil jsem).
    Je nekde nejaky navod na to jak se pred lezenim spravne rozcvicit? Tuhle mne napadlo jestli to delam dostatecne a dobre.
    Pusénodpovědět 

     skvele00:57:53 19.11.2006
    diky za super clanek,kdyz pribude dalsi urcite si ho rad prectu!!!
    Todpovědět 

     Super len tak dalej17:56:00 19.11.2006
    Tak toto je najpraktickejsi clanok aky som cital za posledne 2 roky tato tema tu chybala. Dufam ze nieco napises aj o slachach na predlakti a na lakti. Tam
    mavaju lezci tiez problemy ale menej ako na prstoch.
    Super len tak dalej tejto teme sa oplati venovat.
    8fodpovědět 

     lupavy prst21:24:25 19.11.2006
    diky brzo jdu do Vysokeho na opereci tak jsem vic v obraze
    pepeodpovědět 

     prima clanek14:24:54 20.11.2006
    Taky se pripojuji k dikum za velice poucny clanek, urcite chybel. Vsechny me problemy s prsty jsem snad vylecil, presto musim konstatovat, ze mi je z predstavy vsech tech vykreslenych problemu trochu... spatne.
    Diky once again.
    marekodpovědět 
     Re: prima clanek17:52:19 20.11.2006
    Dekuji za tento clanok.Prozil jsem si s prstama vsechno co tam pisou.Po poslednim zakroku jsem zacal cvicit prsty s plastelinou a gumovym krouzkem.A svete div se .Tuto sezonu jsem prezil bez problemu.Ale je fakt , ze jsem byl na sebe velice opatrny i kdyz jsem vylezl nejtesi cestu za 7a ve francouzkym.Mozna , ze kdybych tohle co je v tom clanku vedel drive tak bych se tak dlouho netrapil.Jeste jednou diky.
    Culekodpovědět 

     bůček13:13:31 21.11.2006
    článek bezva,
    chtel jsem se jen zeptat když vážim 100kg tak zřejmě dost přetěřuju ruce (prsty) není zde nějaký odkaz nebo článek o tom jak zprávě "tejpovat" ruce,prsty ? jsem s tím začal a celkem to pomohlo ale přecijen to asi nedělám moc dobře tak abych nemusel řešit přetržený vazy a taaak :) jen pro info díííks
    Tomodpovědět 
     Re: bůček14:58:37 21.11.2006
    Tome asi pri tve vaze neni dobre tejpovat.Lez na cem te udrzi prsty a snaz se je posilovat.Je to dlouhodoby proces, ale alespon se vyhnes nejakemu krutemu zraneni.Vynech prehmatovani v chytu.Chytni a drz.
    Klobasaodpovědět 

     ortoped v Brně15:55:49 21.11.2006
    Cau, mám problém s úponem svalu na lokti.Dával jsem tomu měsíc pauzu a teď po dvou týdnech lezení je to zas stejná písňička:(paralyzující bolest...Můžete mi doporuřit nějakého ortopeda, specialistu v Brně?
    TAVOodpovědět 
     Re: ortoped v Brně16:00:17 21.11.2006
    Hmmm...Hrazdira? http://lhrazdira.wz.cz/uvod
    Pavelodpovědět 

     ortoped v Brně15:59:32 21.11.2006
    Cau, mám problém s úponem svalu na lokti.Dával jsem tomu měsíc pauzu a teď po dvou týdnech lezení je to zas stejná písňička:(paralyzující bolest...Můžete mi doporuřit nějakého ortopeda, specialistu v Brně?
    TAVOodpovědět 

     Re: článek14:25:41 22.11.2006
    Nazdar mako, článek je skvělý, není co vytknout.
    Dr. Voštěp z hor
    Dr. Voštěpodpovědět 

     Kvalita!!!06:26:32 23.11.2006
    Také vás při čtení bolí všechny klouby, šlachy, poutka i destičky? Hrůza, co? Když jsem poprvé četl kapitolu od Rotmana v publikaci Hurááá do skal, sežral jsem plato brufenu a vymazal jeden ketazon. Myslel jsem, že jsem už při podobném čtení odolnější, ale tohle mě zase dostalo. Ty fotky a nákresy, brrr. Fakt velmi pěkně a kvalitně zpracované. Děkuji autorce,  dle jednoho nákresu jsem našel, co mě občas bolí a mohu si na to dát bacha.
    Bídaodpovědět 

     Prosba o radu19:01:19 23.11.2006
    Ahoj, napred dekuji za perfektni zpracovani clanku! No a ted mam prosbu, uz asi mesic mam problem s jednim prstem. Konkretne jde o bolest pri tlaku na prst ze strany dlane. Dle Tveho oznaceni se jedna o slachove poutkou A1 nebo A2 (nejsem schopna urcit). Dala sem 11 dni rest a pak s tejpem zacala znova bouldrovat, ale po druhem treninku to opet nateklo a no dotek je v miste nejvetsi bolesti vytvoren natekly prstenec! Prosim o radu, jelikoz nemam moc moznost vyhledat doktora(jsem v zahranci). Dik:-)
    kackaodpovědět 
     Re: Prosba o radu20:40:16 23.11.2006
    cau,
    myslim ze sem mel neco podobnyho,ale nepochopil sem jestli te to boli v kloubu nebo mezi...
    mrkni výš,psal sem tu o tom.zatim
    honza k.odpovědět 
      Re: Prosba o radu18:19:02 24.11.2006
    Dik...mas to u me!(nejlip kdybys byl s brna, tak mas u me skopka:-)
    kackaodpovědět 
       Re: Prosba o radu06:19:44 27.11.2006
    Po 11 dnech restu jít rovnou bouldrovat s tejpem, fakt divný, že to nateklo...
    Bídaodpovědět 
      Re: Prosba o radu13:25:29 28.11.2006
    hura ze sem z brna,mam u tebe skopka!
    a nelez nech prst v klajdu...me se to stalo v lednu a porad to neni uplne OK....tak zatím.
    honza k.odpovědět 

     Dobrý článek20:14:34 25.11.2006
    díky za informace je poučné v každém případě doporučuji hlavně začínajícím lezcům.
    Těším se na pokračování.
    slunkoodpovědět 

     nejsem treba jen hypochondr?10:59:42 22.03.2007
    Ahoj, i pres precteni tvyho clanku jsem porad na vaskach co delat s mymi lehce bolavymi prsty. Nedavno jsem zacla lizt intenzivneji a zda se, ze telo s tim ma nejaky problem. Tak: boli me klouby na prstech, kdyz je nezatezuji jsou spise jen trochu citlive a zaboli az kdyz stiskam, zadne otoky, rudnuti, lupani - nic. Po 10denni pauze bolest presla, po treningu se zas vratila. Tak - co presne bys poradila (a diagnostikovala)? Opravdu bych si radsi myslela, ze jsem jen hypochondr, ale tvuj clanek zni skutecne strasidelne... Diky moc!
    veraodpovědět 
     Re: nejsem treba jen hypochondr?12:40:46 22.03.2007
    Tenhle problem jsem letos resila taky. Jestli te boli klouby, je to zanet kloubu. Muze mit ruznou intenzitu. U me byl nejdriv akutni, takze me to vylozene bolelo treba kdyz jsem vzala za kliku. Po asi 14 dnech to postupne prestalo (vyhybala jsem se zatezi). Preslo to do takove vlekle faze, pri zatezi - lezeni jsem to porad citila jinak me to ani nebolelo, spis jsem tam citila neco v neporadku nez bolest. Protoze se to nelepsilo, rekla jsem si, ze zacnu lezt teprve az se to poradne spravi. Dala jsem si pauzu 4 mesice a ted uz asi mesic opatrne lezu a je to skoro v poradku. Pri lezeni bolest ani tlaky necitim, jenom malinko obcas treba druhy den, a hlavne se to zpatky nezhorsuje. Doufam, ze jsem se toho takto zbavila. Lekari doporucuji mazat kremem s nesteroidnim antirevmatikem (nezdalo se mi, ze by to nejak extra pomahalo, ale nebyla jsem moc dusledna), tejpovat. Nejdulezitejsi je neprolamovat prsty a muzu doporucit si cilene vybirat velke pozitivni chyty misto nejakych malych drtaku, tem se ted zasadne vyhybam. Doufam,ze ti to pomuze, chce to velkou trpelivost.
    Klara Podpovědět 
      Re: nejsem treba jen hypochondr?18:18:57 23.03.2007
    Diky - presne takovou nejakou odpoved jsem ocekavala a presne to jsem nechtela slyset. Nevim, jestli jsem schopna odpocivat... 4 mesice???!!!???!!! To nejsem. Takze...snad to u me neni akutni a prejde to driv...
    veraodpovědět 

     ReReReRe18:17:08 31.03.2007
    Mohu-li reagovat na některé dotazy, které se tady objevují v reakci na skvěle zpracované téma o lezeckých obtížích:
    utžená šlacha - tzv. zavřená ruptura ohybače je jednoznačně indikace k prakticky okamžité operaci, proto s časem dochází k retrakci šlachy, jejími zkrácení a tvorbě tzv šlachomu, nebo šlachové jizvy kdy centrální pahýl zduří, zesílí a hůř se reinzeruje do místa utžení. Vhodné operovat co nejdříve, nejlépe do týdne, protože později je šance na kvalitní výsledek problematická.
    poranění poutek a jejich rekonstrukce je z operačního hlediska velmi delikátní téma, protože každá operace může taky něco poškodit, a myslím, že přístup je zcela individuální, to co se u někoho musí operovat se u jiného nemusí rozhoduje více faktorů - typ zátěže, věk, váha, rozsah poranění a rozsah obtíží a jednoznačně chuť k terapii a spolupráce pacienta. Není to black and white.
    bolesti kloubů, otoky, záněty - jde o anatomicky poměrně složité klouby , z biomechanického hlediska nesmírně zajímavé, že to funguje a jak. Bodová zátěž a tlaky jsou obrovské. Při chronických otocích a zarudnutí a bolestech kloubů je možno využít i nočního dlahování na malých plastových dlahách, noční vyvazování cobanem a samozřejmě fyzikální terapii, občas i obstřik, ale opět zcela individuálně dle nálezu a obtíží.Ale určitě bych nezavrhoval dlahy + vyvázání cobanem.
    Otok je prosáknutí tkání, které zvyšuje tkáňový tlak, zhoršuje prokrvení, zvyšuje aciditu a bolí. Kromě toho je jako lepidlo alepí tkáně k sobě, takže - tuhnutí, omezení pohybu, práce proti ruční brzdě. Můžete-li zbavte se ho. Mimo jiné také poškozuje vazivové struktury a destabilizuje klouby.To je dobře známé z revmatochirurgie, kde jsou chronicky oteklé klouby.
    Teď už musím jít pracovat, tak držím palce a těším se na další podobné články.
    Soukromně pokud jdete na operaci - vždy se ptejte kdo to dělá, jak dlouho a jakou má s tímto problémem zkušenost. Ruka je cenný orgán a poměrně jemný.
    Dr.Voštěpodpovědět 

     Fakt poučný11:42:16 30.04.2007
    Ahojky,koukla jsem na to,protoze jsem mela bolesti prstu na prave ruce a bolest prechazela az k loktu,rekla jsem si ze k doktorovi nepujdu,jeste by mi zakazal lizt. trpela jsem ale lezla jsem dal,tejpovala jsem do zblbnuti. pak jsem si rekla ze takhle to dal nejde a tak jsem si dala pauzu. ze zvedavosti jsem projizdela clanky na lezci az jsem narazila na tento,fakt jsem si pocetla a dovedela se spoustu dobrych veci ktere doufam vyuziji v praxi. setrim sve prsty co to da a chovam se k nim moc hezky aby me nezacali zase bolet:) hodne uspechu...
    K.odpovědět 

     zlate ceske rucicky14:03:04 02.07.2008
    Vynikajici clanek, na ktery jsem narazila nahodou - zacal mi lupat palec a k doktorum se mi nechce. Pretizeni rukou si zpusobuji kosikarstvim. Nemate neco podobneho v supoliku i na karpalni tunely? Zdravim a preji hodne uspechu, N. Marcanova
    N.Marcanovaodpovědět 

     Čo by som mal robyť?12:23:38 27.12.2008
    Ahoj chcel by som sa opýtať že čo mám s prstom keď ma boli na dotyk v brušku v okolí A2 a ani nebolí tak na zaťaženie
    Fodpovědět 

     malicek - zatvrdly kloub14:30:06 20.06.2009
    Dobry den, mam po operaci , plastiky leveho malicku z duvodu amputace cca 5 mm malicku a nehtu. Doktoři mi z duvodu plastiky a nahrazení tkane prisili malik do dla e na cca 1.5 mesice. po tuto dobu jsem mel malik prisity do dla e a ostatni prsty jsem mel v pooze pesti. Po odoperovani maliku mi zustal v teto poloze. :( ostatni prsty jsem rozhybal a procvicuju je. Problem mam s malikem. Rehabilitační sestra mi rekla ze ze zatvrdly kloub a pri rozcvicovani to strasne boli. Malik muzu ohybat smerem do dlane s pomoci a sam jen cca 2-3 mm nahoru a dolu. Muze te mi poradit jak dale postupovat... ci existuji nejake pripravky atd?? V soucasnosti se snazim ten kloub rozpohybovat protahovanim ..od operovani ubehly 2 tydna diky za jakekoliv reakce Zdenek
    zdenekodpovědět 

     doporucte v Brne pls10:38:56 13.10.2009
    Ahoj, můžete mi pls doporučit někdo nějakou ortopedii nebo snad chirurgii v Brně, kam jste se už obraceli s úrazem ruky? Luplo mi při lezení v prostředníčku, bolí mě prostřední článek a stěží to přes bolest ohnu, tak nevím, kam se s tím obrátit... sestra od mého praktického mě poslala k chirurgovi (asi kamarád praktického), ale mám obavy, že to bude nějaký řezník...
    Dík
    Mildaodpovědět 

     milované ruce18:13:39 05.04.2010
    Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu, která se týká mého muže. Má dlouholetý problém - šlachy na rukou se mu zkracují tak, že jeho dlaně tvoří "mističky" nedokáže natáhnout dlaně. V zaměstnání není na jeho ruce vyvíjen žádný tlak jen před vznikem teto deformace velmi vášnivě hrál na kytaru. Neumím se orientovat v oblasti medicíny a tudíž ani nevím jakého odborníka zabývající se touto nemocí oslovit. Moc Vás prosím o jakoukoliv radu, která by nás mohla posunout, alespoň o krůček k rehabilitaci jeho, pro mě, milovaných rukou. Děkuji Jancová Lucie
    Lucie Jancováodpovědět 
     Re: milované ruce19:13:27 05.04.2010
    Doporučuji tohle probrat spíš s doktorem. Věnoval se tomu článek Rekonstrukce šlachových poutek A2 a A4 a připojený on-line rozhovor.
     Liborodpovědět 

     Lupavý prst00:25:00 17.07.2012
    Palec jsem si poškodil při volejbale, jak už to bývá.Při sevření přeskakoval a neudržel plnou zátěž.Náhodou jsem se dočetl o volné energii a magnetických motorech a začal experimentovat se stavebnicí Geomag, která obsahuje silné neodymové magnety.Po několika hodinách (velmi jsem se do toho ponořil) se hybnost palce výrazně vylepšila.
    Kenyodpovědět 
     Re: Lupavý prst21:00:47 10.10.2012
    Viete prosím poradiť nejakého špecialistu dobrého,čo by aj zdiagnostikoval aj operoval ruky v Bratislave?Ďakujem
    janaodpovědět 
      Re: Lupavý prst00:02:49 11.10.2012
    Napiš tenhle dotaz raději do diskuze, tam si toho všimne mnohem více fundovaných lidí.
    Vencaodpovědět 

     zanět šlach 13:06:57 23.07.2015
    ahoj 13 .7 jsem se probudila měla jsem natekly prst a dost mě bolel  a šla jsem ke své doktorce ta mi řekla že si mysli že to je zanět šlach mám to na pravé ruce tu právě v praci co nejvic použivam  tak mě doktorka poslala k ortopedovy tak jsem tam šla druhy den tak mě nevzaly kvuly tomu že mají plno a že se tam musíme objednávat tak jsem se obědnala a další jeden jsem tam šla  tak jsem řekla ortopedovy co mě trapi a ten mi na to dal obymadlo stahovací  a sprej na otoky) diky)a prašky na zanět) šlach biofenac)a dneska jsem tam šla na kontrolu tak mi dal) kinesiologytape)ale celou dobu to mám na zapestí a tam mě to nebolí to nechápu a řekl mi že mužu jit do práce ale když to mám natekly ještě dost a bolí mě to můžete mi poradit ....děkuji
    petraodpovědět 
     Re: zanět šlach 21:34:12 25.07.2015
    1) Tohle je devět let starej článek, není jistý, že si komentáře někdo všimne. Napiš to radši jako dotaz / nové vlákno do rubriky diskuse.
    2) Podle toho popisu na dálku těžko říct. Ten postup léčení vypadá dobře, ale deset dní klidu je na zánět šlach dost málo, zejména když to ještě pořád bolí a je tam otok. Pod tou tejpkou by to bolet nemělo, tomu se nediv, ale to neznamená, že je to zhojený. Samozřejmě záleží na tom, co konkrétně v práci děláš (to tam napiš, když bys to psala jako dotaz do diskuse). Je pochopitelně možný zkusit jinýho doktora, to ale záleží na tom, odkud jsi.
    R.odpovědět 
      Re: zanět šlach 21:41:15 25.07.2015
    :) Aha, tak ono už to v tý diskusi je, jak tak vidim. Obsahově nemám co dodat. Leda to, že by to fakt mohl být pracovní úraz / nemoc z povolání, což je výhodný, pokud jde o nemocenskou, ale zaměstnavatel by se mohl ošívat to přiznat...
    odpovědět 

     Foto dne:

    Podzim na Kapucínkách
     Databáze cest:
    Všechny cesty (179761)
    Top cesty v ČR
    Top bouldery v ČR
    Nejnovější cesty:
    Cruila Fi 5b Felanitx
    Tom 6a Felanitx
    Abelles Mortals 6a Felanitx
    Monsterproces 5A Hlavatice
    Kryštofík (a) Továrna 6A+ Hlavatice
    Nově komentované:
    Wayne Gretzky 10- Mladkov
    Xorics Left 7b Cala Magraner
    La 19 Cm 7c Kalymnos
    Cesta Nebojsů 7 Bořeň
    Maudit L1 7a Osp

     Nově v diskusi:
    rozhovor | Re: visy u prcku | Re: visy u prcku | Re: visy u prcku | Re: visy u prcku | Re: visy u prcku | Re: visy u prcku | Re: visy u prcku | Re: visy u prcku | Re: visy u prcku |

     Nové komentáře:
    Hanzi | k mani na stanicich HZ | test | Re: Láska v srdci | Re: Láska v srdci | Re: Láska v srdci | Mara Holecek nechodi na lezce a uz vubec ne do komentaru | Duvod | ... | Re: Láska v srdci |

     Kde to vře:
    Nepálští záchranáři našli a vyzvedli tělo Ondreje Húserky (117)
    Mára Holeček: Při sestupu z Langtangu zahynul Ondrej Húserka (31)
    Video: Jana Švecová dělá další pokroky v bouldru Terranova 8C+ (18)
    Secret Spot Bouldering 2024 (3)
    Tragická nehoda na Súlově (2)
    Mezinárodní setkání alpinistů v Praze (2)
    Naši mají 2 stříbra a 1 bronz ze slovenského poháru v drytoolu (1)
    Ruzyňská liga – obtížnost (1)
    Vyšla kniha Laviny v Česku (1)

     Nově v inzerci:
    Nové lezečky La Sportiva Solution W vel. 35,5 | Prodám bundu Sir Joseph Terag černá M | Boty Scarpa summit GTX Women 40 | LS Otaki women 38,5 | Statická a dynamická lana | La Sportiva Miura | Batoh Deuter Aircontact 65+10l | atomic backland. | Devold dámské termotriko M | Sir Joseph Apris Hooded Man |

     Anketa:
    Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
     GPS a mapové aplikace 
     437 
     Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
     365 
     Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
     344 
     Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
     332 
     Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
     308 

     Návody:
    Jak psát na lezce ...
    Lezecké mapy

     Partneři:
    Treking.cz
    Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

     lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.