V uživatelském testu úvazů pokračujeme a přinášíme informace o tom, jak se leze v jednom netradičním úvazu.
Mammut je na poli úvazů znám coby neúnavný inovátor. Kdo by si nevzpomněl na jeho nápadité plastové krytky spojnice nohaviček, která chrání asi nejvíce zatěžovanou část celého úvazu.
Tentokrát však přišel Mammut s něčím zcela jiným.
A sice úvazem, který je integrovaný do oblečení, v tomto případě do lezeckých kraťasů. Domnívám se, že již v historii určité pokusy v tomto směru proběhly, ale žádný z nich nešel do běžného prodeje.
Úvaz se vyrábí v několika barevných provedeních, u nás ho zatím seženete jen v této cihlově červené
Uvidíme, zda je to budoucnost a zda se k němu přidají další výrobci a vývoj se vydá tímto směrem.
Úvaz jsem si zkoušel jen krátce, ale dost podrobně jsem ho prohlížel a i vešel v kontakt s výrobcem na presentaci těchto výrobků, tak se pokusím dát dohromady něco poznatků pro případné zájemce o koupi této novinky.
Co je asi vůbec nejdůležitější je, si vybrat správnou velikost, pro sebe bych si vybral velikost L, i když i do M jsem se pohodlně vešel, ale šortky celkově mi pak přišly, jako málo volné.
Dobrá, máte správnou velikost. Do kraťas naprosto lehce vklouznete a pak jen zatáhnete pofidérně vypadající ( i když nakonec fungující docela dobře) šněrovačku u pasu (je z pružné gumové repky a tankem na konci) a úvaz sedí jako ulitý.
Uděláte si dřep, pohoda, nikde nic nevadí, nepřekáží, neplandá volnost pohybu ideální. Trochu se zarazíte při navazování, očka vpředu jedno zprava druhé zleva jsou trochu titěrná, tak akorát aby se tam protáhlo lano a ještě pak HMSka na jištění, ale nic víc. Obšití ochranným nylonovým povlakem je standardní, ale zdá se že by otěrem tolik trpět nemělo.
Detail na navazovací oka a na šněrovačku a vnitřní "mesh" vrstvu kraťasů (takové volné slipy jako u plavek)
A jde se lézt, ale hlavně trochu posedět a popadat. Zpočátku trochu více nad zemí bojujete s pocitem, že nejste nějak komplet, protože úvaz na těle není téměř vnímatelný, ale pak už vám nezbývá než věřit vývojářům, že ten hadřík dobře navrhli.
Ve chvíli, kdy se oprostíte od pocitu, že skutečně nelezete sólo, jsou již veškeré dojmy veskrze pozitivní. Sedění v úvazu je jedna báseň, nikde nic netlačí ani se neposouvá. A padání, zvláštní pocit při pádu, kdy je vaše tělo v oblasti pánve pevně obepnuto úvazem, je způsobeno nepatrně odlišnou konstrukcí nosných prvků. Nohavičky jsou na rozdíl od nejběžnějších modelů nedílnou součástí jedné smyčky s pasem úvazu. (viz nákres nahoře).
+ Pohodlný ve skutečnosti a ne příliš překvapivě jeden z nepohodlnějších úvazů, které jsem měl na sobě, což je způsobeno tím, že jednak jsou nohavičkové popruhy solidně vypolstrované, ale svoji roli hraje i samotná tkanina, která vám vlastně obepíná tělo, no tělo spíš zadek :).
+ padání je příjemné, úvaz má tendenci spíše jemně, ale pevně semknout boky což je jiný pocit než u klasických úvazú a je to jiné, než známé zachycení pádu do slabin od nohaviček.
+ celkem odolná látka kraťasů - (alespoň to tvrdí výrobce, i když kamarád hned první výlet na skalách trochu trhnul tkaninu, takže to s tou super duper pevností nebude tak horké). Na druhou stranu látka je skutečně příjemná na omak a nijak na těle nebrání třeba při vysokých krocích.
+ nezapáchají - to jsme nebyli schopni nějak nasimulovat, takže jen přepisuji plus, které je zmiňováno výrobcem a sice, že by měla být použita látka, která se dokáže nějak bez zápachově vypořádat s lidským potem.
+ jednoduchost a pohotovost - je perfektní je na sebe jen tak hodit a jít lézt a pak po lezení neřešit nějaké převlékání do civilnějšího oblečení.
+ sedí perfektně – i když jak jsem psal, je třeba se trefit do velikosti a to se při velikostech S, M, L nemusí 100% povést.
Mínus:
- cena je poměrně vysoká 3710,- (levněji ho však neseženete ani v zahraničí, kde se cena dokonce pohybuje kolem 200 Euro)
- jen dvě poutka na matroš na bocích -(a opět nevím, jestli to psát jako mínus, protože při daném použití jsou dvě dostatečně široká poutka asi dost) mě to teda stačilo).
- menší navazovací oka - jsou opravdu menšího průměru a když už je v nich lano, hůře se do nich cvaká ještě například jistící karabina
- šněrovačka - stahování tohoto typu ve mě nebudí úplně nadšení, ale účel to plní perfektně, tak proč ne?
- masivní logo Mammut – výrobky firmy Mammut, nikoho nenechávají na pochybách, kdože to stojí za výrobou tohoto materiálu, tak ani tyto kraťasy nejsou výjimkou a na tmavě červeném podkladu září modré zvíře s průměrem klů kolem deseti centimetrů.
- zatím jsou u nás v prodeji jen v jedné - v cihlově oranžové barvě
když se to propotí nebo ušmudlá v komíně (nebo zemovkou do bahna, abych pískařsky neklišoval), co se s tím dělá? pere se to? jak? co tomu říká ten polyamid? jak se to kontroluje z hlediska bezpečnosti? na klasickém sedáku je to přece ajnfach, vidím že se rozjíždí šev, vyhodnotím, mávnu rukou nebo zahodím, taky je to kromě ok k navázání neviditelné. metodicky - jak do toho cvakat jistítko? obě oka zároveň a namáhat karabinu do trojúhelníka? nebo přes protaženou šitou smyci - ale pak bude komfort obsluhy jistítka v pudeli...
mi to tedy připadá spíš jako stylovka na focení než dělník na každodenní lezení, ale můžu se mýlit. ale jsem divnej, mě připadá jako děsná prasárna nosit kožený sandály nebo lezečky naboso...
to praní bylo přesně to, co mě taky hned napadlo. Jako jó, tři víkendy v tom vydržím a věřím, že to ani moc nezasmrádne, ale po 2 měsících už všecko oblečení po svlečení stojí opřené o zeď.
Jo a kam s odsedkou? Asi je to čistě skalkařský vohoz.
A jsem si téměř stopro jistý, že něco podobného dělá taky někdo s "C" na začátku - Camp/Cassin
repráky here, dráty here, kazeťák here....scénka z filmu jak vymalovaná....I'm going, I'm playing.....hmm a jak to pereš?
Pobavilo i s kalhoty..I'm going, I'm climbing....hodně zdaru všem co za tohle dají, těch pár peněz :)
Prát jsem je nezkoušel. Dají se normálně prát do 40 °C. Asi bych je pral v ruce, ne v pračce. Ohledně párání se stehů. Ty jsou chráněný tkaninou, takže nějaký prodření v místě stehů nehrozí, jinak omezená kontrola je možná z vnitřku přes síťovinový vnitřek kraťasů.
podle me je to dobrej napada, na vypady do skalek na dovoleny a podobne. Ale jen blazen si to koupi aby s tim lezl na pisku nebo kominy:-))))) kam das smycky:-D Myslim ze to nebude mysleny jako univerzalni uvaz:-)
Jedna se o komerční kravovinu coz je každému lezci asi aspoň mlhave jasne. Krom toho komerce nepada nebo ano ale vetsinou jednou a na posledy. Lezec v puvodnim slova smyslu si tuto blbost na sebe navlekat nebude. Ovsem lezci jsou dnes v drtive mensine oproti lezecke, no rekneme slusne komerci ..... :)
Mínusy? Jste spíš vařili z vody a opomenuli to největší minus ;-)
Jen 2 poutka: jsou široká, na sportovní lezení naprosto dostačující. Kdo z vás potřebuje víc jak 16 expresek na nacvakání cesty? Ty by se tam měly v pohodě vejít. Sportovní Arcteryx mají také jen 2 poutka.
Šněrovačka: V zájmu trvanlivosti. I když jsou dnes kvalitní zipy, podělat se mohou vždycky a sám mám problémy s jejich trvanlivostí.
Logo Mammut: Mě se líbí. Mohl na nich být ještě obří nápis...
Navazovací oka: kdy na skalkách nebo na stěně nastává situace, kdy máte v okách zároveň lano i karabinu jistítka? Jedině při nejistotě s délkou lana.
Cena: Jsou to 2 věci v jednom. Dále bych zmínil hmotnost kompletu. Podobné kraťasy váží 150 až 400 g, cena od 600,- kč - Direct Alpin Big 250 g až po třeba téměř 1800,- kč u Montury, 150 g. Nejlehčí sportovní sedáky např. Arcteryx S220LT (220 g, 2780,-kč), Petzl Hirundos (300 g, 1313,- kč), BD Ozone (340 g, 2129,-kč), pro našince třeba SR Crux (325 g, 1070,-kč), RE Sirion (300 g, 1199,- kč). Kombinace ceny a hmotnosti vyjdou u levného provedení 550 a více g od 1660,- kč. Kdo by chtěl honit gramy, zaplatí i víc než 3790,- kč. Jenže je tu velké ALE - viz. závěr.
Dále z komentářů:
Namáhání do trojúhelníku - záleží na jistítku a použité karabině, HMS by to měla souměrně rozložit ve vhodném úhlu. Tuhle věc museli testovat.
Praní - tady malý problém je. Lanu občasné vyprání jen prospěje. Sedáky nepere snad nikdo, ale právě mě napadá, že ten můj by to snesl.
Mammut Realization si určitě najde své kupce. Asi pouze ty bohatší imagemany, co lezou jen v kraťasech a nemají to do skal od auta daleko. Zima by se dala vyřešit jégrovkama, ale oddělené kraťasy, kalhoty a sedák mají určitě větší variabilitu použití, při vhodné kombinaci krom ceny i nižší gramáž. V tom vidím největší minus - kupujete si drahou věc, která má jen jedno použití a tolik peněž fakt nemám.
lano i karabinu jistítka zároveň v oku?
No tak já to jinak nemám ani.. Na štandu vždy odsedávám do navázaného lana a to si upravím na délku odsednutí pomocí lodní smyčky a HMS. A jistítkem jistím ze štandu dalšího lezce co leze nademnou.
Podle mě je to slepá vývojová ulička. I když čím dál víc lidí leze jen na stěně a tam se najdou určitě různí exoti. Ale pak by to museli prodávat v setu s mg pytlíkem a jistítkem.
pěkně shrnuto.
Přijde mi to jako slušný vyhazování peněz i proto, že pokud neni člověk otužilec, co chodí v kraťasech až do prvního sněhu, bude potřebovat dvoje - krátký a dlouhý.
A co takhle si voblict prez normalni sedak stary sortky. Navazat se krz votevrenej poklopec – stejne ho vzdycky zapomenu zavrit. Matros nacvakat do poutek na pasek tech je tam dost. A urcite si mne někdo taky vsimne.
...ale já jím určitě v tomto případě nebudu... I sebevětší kravinu si pár lidí koupí - vždycky. Proč se mi ty gatě nelíbí? Kromě těch mínusů, co tady už zazněly, vidím další a další negativa. Např. vyrazíte na podzim do Francie, jeden den je chladno a druhý den slunce praží skoro jako v létě = vzít s sebou (kromě dvou kalhot) i vlastně dva "zabudované" sedáky. Další, gatě někde na skále roztrhnete, což není nic neobvyklého, normálně je sundáte a vezmete jiný, doma po zájezdu zašijete. Takhle máte práci a navíc na hodnotě neztratí jen ty gatě, ale i vlastně ten sedák.... A mohli bychom hnidopišit dál a dál.. Ale pozor, jednu výhodu jsem přeci jen našel!!! Když potřebujete make a hov.o, sundáte v mžiku sedák i gatě najednou!! :-D