Adam Ondra úspěšně dokončil volný výstup Dawn Wall
UPDATE +interview v TV, zeptejte se Adama atd.
"Dokázal to!" Adam Ondra úspěšně dokončil volný přelez celé cesty Dawn Wall na El Capitana v Yosemitech. Oznámil to chvíli po půlnoci našeho času Adamův jistič Pavel Blažek. Adam zvládl přelez nejtěžší bigwallové cesty světa na jeden zátah osmý den od nástupu do stěny.
"Je to jak na Vánoce. Dolezli jsme k nahoře prvnímu stromu, začalo sněžit a teprve tehdy bylo jasné, že se mi splnil sen. Perfektní načasování," popsal dle informací svého týmu Adam emotivně první pocity těsně po přelezu.
Adam Ondra s týmem na vršku cesty Dawn Wall, El Capitan, Yosemity. Na vrcholu na Adama s Pavlem čekal legendární horolezec a fotograf Heinz Zak a jeho rakouský kolega filmař Christian Wild, kteří Adamův výstup dokumentovali (foto Pavel Blažek)
Adam čekal poslední hodiny na počasí, předpověď počítala na neděli (7. den) s deštěm, tak musel dát restday. Nakonec by ten den lézt šlo, ale pršelo v noci na pondělí. Počasí se ráno bleskově vyjasnilo, takže vyrazili dřív. "Adam leze jak mašina, takže jim zbývají 4 délky do konce :)) V cíli jsou doslova za chvíli…," přišla pár hodin před topem zpráva s videem od Pavla Blažka:
Adam Ondra v Dawn Wall, El Capitan, Yosemity, 4 délky pod vrcholem (foto Pavel Blažek)
Video z rána 8. dne, Adam jumaruje na začátek závěrečného dne lezení. Video poskytl pro Lezce Pavel Blažek:
Snídaně před závěrečným výstupem. Video poskytl pro Lezce Pavel Blažek:
Tábor na portaledge v Dawn Wall, El Capitan, Yosemity, 8. den ráno (foto Pavel Blažek)
Ráno před závěrečným výstupem. Video poskytl pro Lezce Pavel Blažek:
Zde je detailní topo cesty Dawn Wall 5.14d, na které jsme odkazovali v článku na začátku Adamova nacvičování ve stěně:
Dawn Wall v roce 1970 za pomoci technického lezení (hákování) udělal za 28 dní Warren Harding. Loni v lednu ji poprvé volně za 19 dní a předchozích několika let nacvičování přelezli Tommy Caldwell a Kevin Jorgeson.
Tommy Caldwellovi a Kevinovi Jorgesonovi loni po přelezu, kterému věnovala ohromný ohlas světová média, na Twitteru poblahopřál i americký prezident Barack Obama.
Adam v ranním vysílání Studia 6 České televize
Dnes ráno po 6 hodině našeho času hovořil Adam telefonicky do vysílání Studia 6 České televize. V Yosemitech bylo po 21. hodině večer a Adam říkal, že před několika hodinami slezli dolů, dali si večeři a momentálně byli v autě na jednom z mála míst, kde je v Yosemitském údolí signál. Zde je výběr některých pasáží z rozhovoru:
Na otázku, čím to je, že se mu to povedlo o víc než polovinu zkrátit o proti americkým předchůdcům, Adam odpověděl: Těžko říct. Třeba ty samostatné lanové délky nejsou tak extrémní, jako třeba lezu na nižších skalách, kde je vyloženě jen jedna délka. Nejtěžší délka na celé skále j v obtížnosti v uvozovkách jenom 9a, zatímco, když se věnuji jenom jedné lanové délce, tak v ní dokážu vylézt i 9b+, což je ... relativně velký rozdíl. Ale problém je v tom, že těch lanových délek je tam opravdu spousta a čím je člověk výš, tím je unavenější, tak možná jsem měl větší výkonnost, těžko říct..."
Je do budoucna sen zdolat to za 24 hodin reálný? "To jsem říkal, že je to můj sen, a myslím si, že reálné to je, ale musím přiznat, že to opravdu je ještě daleko a daleko. A bude třeba nejenom hodně trénovat, ale také ještě se naučit, zapamatovat a vyladit tu samotnou cestu, abych nedělal prostě vůbec žádné chyby. V tomto přelezu se mi v několika délkách povedlo spadnout a musel jsem jít zpátky na začátek té délky a lézt to znovu. A samozřejmě, když to chce člověk vylézt za 24 hodin, tak se to nedá stihnout. Protože za 24 hodin vylézt 32 lanových délek je poměrně velký frmol."
Předchůdcům gratuloval prezident Obama... kdo gratuloval vám? "Žádný z prezidentů to zatím nebyl
Až se dozví od nás ve vysílání, že se vám to povedlo, třeba Vám někdo zavolá... "Uvidíme, uvidíme... Dělali jsme si z toho srandu, zda nastupující nebo odcházející prezident zavolá, když jsme dolezli na vrchol, ale nepřekvapivě nezavolal."
Kolik vás bylo na vrcholu. "Celu dobu jsme tam byli jenom já s Pavlem, ale plus tam byla dvojice rakouských fotografů a kameramanů, kteří někdy s námi zůstávali na stěně přes noc, ale někdy slaňovali dolů do údolí, aby nabili baterie ve fotoaparátech atd. Takže dneska třeba tu stěnu obešli zezadu a čekali na nás na vrcholu a natočili nás v těch posledních třech lanových délkách."
Co vás čeká teď a co váš sen zkusit Dawn Wall za 24 hodin...
"Teď mě asi čeká hlavně odpočinek, za pár dní se vrátíme domů, a potom se budu připravovat na skalní sezónu v zimě ve Španělsku, no ale někdy do Yosemit bych se asi určitě podíval, ale ještě přesný plán nemám. Ale myslím, že asi příští podzim se znovu na Dawn Wall nechystám. Ještě to nechám pár let uzrát."
Máme pro Lezce na večer přislíbeno interview s Adamem. Co byste se ještě chtěli zeptat?
Otázky můžete napsat pod článek do komentářů. Nebo poslat mailem na standa@lezec.cz do cca 17.00 hod.
Tisková zpráva od Adamova podpůrného týmu pro média, kterou jsme k výstupu dostali na Lezce:
Adam Ondra jako druhý na světě přelezl stěnu Dawn Wall. S časem 8 dní posunul hranice možného zas o kus dál
Praha/Yosemity 22. listopadu 2016 - Dnes v půl jedné ráno našeho času dokončil Adam Ondra volný přelez stěny Dawn Wall považované za jednu z nejtěžších vícedélkových cest světa. Jde teprve o druhý volný přelez na světě. V téměř kilometr vysoké kolmé stěně strávil společně se spolulezcem Pavlem Blažkem celkem 8 dní. Dosud jediný přelez tak zkrátil o 11 dní a svým výkonem posunul hranice možného zase o kus dál. Dva měsíce po tom, co ovládl letošní mistrovství světa v lezení na obtížnost, tak Ondra slaví další úspěch.
Do Dawn Wall, takřka kilometrové kolmé stěny masivu El Capitan v Yosemitském národním parku a dosud asi nejtěžší velké stěny světa nastoupil Adam Ondra s jističem Blažkem v pondělí 14. listopadu ve 2:46 ráno místního času. Po 8 dnech, v pondělí 21. listopadu v 15:30 místního času, byl na jejím konci, a ukončil tak teprve druhý volný přelez této cesty na světě. Rychlost, s jakou Adam postupoval, byla i vzhledem k tomu, že je na velkých stěnách trochu nováčkem a v Yosemitech lezl vůbec poprvé, mezi lezeckou komunitou považována za senzační.
"Je to jak na Vánoce. Dolezli jsme k nahoře prvnímu stromu, začalo sněžit a teprve tehdy bylo jasné, že se mi splnil sen. Perfektní načasování," popsal Adam emotivně první pocity těsně po přelezu.
Přelez proběhl jako tzv. “single push”, kterým se označuje přelez bez přerušení pouze s nutným nocováním ve stěně. Termín "volné lezení" pak označuje způsob, kdy se různé jisticí pomůcky jako lano, vklíněnce, skoby používají jen jako jištění ve smyslu ochrany před pádem na zem, ale ne pro postup vzhůru. “Nahoru se člověk dostává jen vlastní silou za pomoci chytů a nerovností, které samotná skála nabízí,” vysvětlil Adam Ondra v dřívější zprávě. Tento styl je považovaný mezi lezci za čistší a hodnotnější, protože v lezení, tak jako v mnoha jiných sportech, nejde jen o to, že něčeho dosáhnete, ale je to především o tom, jak toho dosáhnete. Je to rozdíl oproti tzv. technickému lezení, kdy jsou jistící pomůcku využívány i k postupu vzhůru.
Ondra přelez zahájil velmi rychlým postupem a za první dva dny překonal 13 délek z celkových 32. Většinu času v těchto dnech navíc absolvoval kvůli příliš teplému počasí v nočních hodinách. Po dni odpočinku v zavěšeném stanu, kdy horko vystřídal sníh a špatné počasí, ho čekala čtvrtý den vůbec nejtěžší délka z celé stěny a také nejsmolnější den ze všech. 14. délka se ukázala být jediným zádrhem v jinak plynulém postupu. Po sedmi neúspěšných pokusech musel Adam Ondra den ukončit a doufat, že ten následující bude lépe. Na konci čtvrtého dne vzkázal: “Dneska jsem lezl hrozně špatně. Byl jsem příliš nervózní, příliš pod tlakem. Potřeboval jsem sedm pokusů na překonání místa, které jsem nikdy předtím nepovažoval za problematické.”
Již následující den byl ale zpět v kondici a rychle překonal obě nejtěžší délky celé cesty - 14. a 15. Šestý den pak byl ve znamení překonání komplikované 16. délky a dalších pěti délek k tomu. Jelikož žádnou ze zbývajících 11 délek nepovažoval Ondra za problematickou, zasvěceným začínalo být jasné, že to už nemůže skončit jinak než úspěchem. Kvůli špatné předpovědi počasí ale skvěle začatý den ukončil a vrátil se do zavěšeného základního tábora. Tam nakonec strávili s Pavlem celý sedmý den nuceným odpočinkem právě kvůli špatné předpovědi. Jakoby si skála chtěla jejich přítomnost ještě trochu užít.
Pršelo i v pondělí ráno, ale Adam byl odhodlaný přelez dokončit. Obrovskou rychlostí a za stále se zlepšujícího počasí po necelých pěti hodinách hlásil přelezených 7 délek a do konce čtyři poslední. Za další necelé tři hodiny stál nahoře a mohl slavit úspěch, který je dalším milníkem v lezecké historii.
DALŠÍ INFORMACE A VYSVĚTLIVKY:
V čem je Adamův přelez hodnotný?
Dawn Wall je považována za nejtěžší velkou stěnu na světě. Poprvé byla volně přelezena v lednu 2015, což bylo považováno za obrovský zlom v historii lezení. Tommymu Caldwellovi a Kevinu Jorgesonovi, kteří přelez po 19 dnech ve stěně dokončili, gratuloval i prezident Obama a dostali se do hledáčku mainstreamových médií. Adam Ondra, považovaný za jednoho z nejlepších lezců světa, je teprve druhý, kdo cestu volně přelezl a navíc ve výrazně kratším čase 8 dní. Je to další posunutí lezeckých možností.
Dobrý 3D nákres stěny a cesty udělal NYtimes.com, kde je online k vidění.
Co je to volný přelez?
V lezení, tak jako v mnoha jiných sportech, nejde jen o to, že něčeho dosáhnete, ale je to především o tom, JAK toho dosáhnete. Adam Ondra cílí na styl, který by byl v lezecké terminologii označen jako single push a volný přelez. Jde o to, že:
1) Single push, neboli na jeden zátah, znamená, že od chvíle, kdy Adam do stěny nastoupí k ostrému pokusu, tak stěnu neopustí. I nocování probíhá ve stěně v zavěšených stanech, tzv. portaledge. Do stěny si proto Adam společně s jističem Pavlem v dnech před nástupem natahali dostatečné zásoby jídla a vody a založili si tam základní tábor.
2) Volné lezení spočívá v tom, že se různé jisticí pomůcky jako lano, vklíněnce, skoby používají jen jako jištění ve smyslu ochrany před pádem na zem, ale ne pro postup vzhůru. “Nahoru se člověk dostává jen vlastní silou za pomoci chytů a nerovností, které samotná skála nabízí,” vysvětlil Adam. Je to rozdíl oproti tzv. technickému lezení, kdy jsou jistící pomůcku využívány i k postupu vzhůru.
Jak vypadal život ve stěně?
Neustálý pobyt ve stěně je náročný nejen fyzicky, ale i psychicky. Základní tábor se nacházel zhruba v půlce stěny, kde pod sebou máte přes 400 m kolmé stěny. Adam Ondra i jeho jistič Pavel Blažek oba popisovali, že je pobyt ve výšce vyčerpává, protože neustálá koncentrace je naprosto nutná a pro chyby není prostor. Po celou dobu přelezu spali v zavěšených stanech ve stěně, ve kterých si museli zvládnou i uvařit. Jídlo a vodu si do stěny natahali předem, ale i tak bylo jídlo samozřejmě jednoduché - ovesné kaše, sušené ovoce, energetické tyčinky, k večeři instantní bramborové kaše apod.
Pro pohyb ve stěně z a do základního tábora se používají speciální mechanické pomůcky. Česky se takovému pohybu říká slangově “jumarování” (anglicky jumaring, jugging). Ve zkratce jde o pohyb na laně pomocí dvou mechanických pomůcek, které se posunují po laně směrem vzhůru a lezec mezi nimi střídá váhu. Jak takové “jumarování” vypadá, ukazuje Adam v tomto videu.
Hodně se mi líbí, jak všude ve světě se nad tím rozplývají blahem a obdivují to jako obrovský posun v přelezu v dané cestě a v domovině Adama se najde hafo lidí, kterým ten přelez nějak leží v žaludku a snaží se ho shazovat.
Neumím si to vysvětlit jinak než tím, že si o tom raději moc nezjistili a tím, že jsou plní frustrací asi z toho, že jejich highlight lezeckéh života bylo pár cest za osm nebo sedma po vlastním..
To je fakt zbytečná poznámka. Adam je fantastický lezec, v současné době jednoznačně nejlepší, pokud jde o obtížnost skalních cest a zároveň realistický i přiměřeně skromný. Free solo El Sendero Luminoso ani Bonningtona na Everest (třeba) za sebou nemá; prohlašovat ho za nejlepšího lezce všech dob je hovadina a ani to obecně nejde.
K přelezu samozřejmě obrovská gratulace a respekt.
Tak ono srovnávat výstup na Everest je dost mimo. Proto se turistům co tam chodí říká horolezci a lidem jako Adam lezci. Takže ano Adam je nejlepší lezec, nikoliv horolezec.
Proto taky predrecnik psal o Bonningtonovi a ne o tech, co tam chodi normalkou. Mohlo by to byt divacky zajimave, jestli se Adam dostane veku a do stavu, ze se vykasle na skaly a bude "chodit" po horach.
Ale jinak si asi vsichni rozumime: pokud jde o skalni lezeni, tak je momentalne asi fakt nelepsi.
Je to mazec, kdyz si uvedomim, jak jsme pred lety v podobnych diskuzich alergicky reagovali na clanky jeho mamy, co jeji talentovany synek zase prelezl. Jestli si neznici klouby, jestli ho to jeste v 18 bude bavit, atd...
Já bych si odpustil i to prohlašování za „nejlepšího skalního lezce“, nedává mi to smysl (a Adam to fakt nepotřebuje). Co je hodnotnější – volný přelez Dawn Wall (extrémně těžké), nebo to zmíněné free solo El Sendero Luminoso (extrémně odvážné)? Pro mne osobně to druhé, ale to není vůbec podstatné, prostě to nemá smysl srovnávat. A myslím, že není bez důležitosti, že (pokud vím) ani Adam ani Alex Honnold se o srovnávání nesnaží a nevím o tom, že by se někdo z nich sám pasoval do role „toho nejlepšího“.
Pro me to prvni. Mam uz tak trochu pokrk prumernych lezcu (ve smyslu sportovniho vykonu), kteri se zviditelnuji jinak, treba prelezy relativne lezitelnych ale (velmi) odvaznych cest.
To by se dalo přesně invertovat :)
„Mám už tak trochu po krk lezců bez psychické odolnosti, kteří se zviditelňují přelezy technicky těžkých gymnastických cest odjištěných po dvou metrech, navrtaných shora.“ ;))
(Tohle se netýká Adama, aby nedošlo k nedorozumění.)
Jakoze utekli od solovani ke sportovni lezeni, protoze na to solovani nemeli psychickou odolnost?? Jmenuj jednoho.
Jinak samozrejme, pisu jak to mam ja, ty to muzem mit v tomto inverznim zmeni, to ti nikdo nebere..
Těch, kteří nemají psychickou odolnost a tak lezou jen sportovní cesty nebo dokonce jen na umělce jsou jen tu v žebříčku na lezci davy.
Je velmi obvyklé být silným, ale neumět ve skutečnosti lézt. Proto nemohou lézt odvážné cesty, protože nemají jistotu, že jim síla vydrží mezi dále od sebe umístěnými jištěními.
Jmenuj nekoho z tech znamych o kterych se tu bavime. Nekoho, kdo se snazil prosadit na poli free sola, nemel na to, tak utekl k prosazovani se ve sportovnim lezeni.
A jak se vlastne da zjitit, ze ti lide z zebricku tu nemaji psychyckou odolnost?
No vidis a ja mam zas pokrk tech zakomplexovanych taky lezcu co sem pisou kecy o tom co je IN a co je prumer.
Sportovni vykon je i nejistene odvazne solo, a muzes si tu datlovat do klavesnice pc nebo ajfounu jak chces
Přijde mi mnohem hodnotnější špičkový sportovní výkon, než hazardování se životem. Což free solo je. Free solo (aspoň nekterých cest) mi přijde jako/skoro jako hloupost...
Nejlepší skalní lezec všech dob - ať se Gullich, Chris a další nezlobí - BEZPOCHYBY Adam.
Jeden z nejlepších bouldristů všech dob - Adam.
Nejlepší big-wallový lezec - Adam.
Nejuniverzálnější lezec - BEZPOCHYBY Adam.
Nejlepší lezec na překližce - Adam.
Jaké jsou protiargumenty neprohlásit (zcela nezávisle na lokálním českém patriotismu, kterému máme tendenci podléhat) Adama za nejlepšího lezce všech dob?
"to je jednoduché - základní podmínka - nesmí to být Slovák", tak toto mohol napísať len psychopad.
Máš asi málo rokov, preto tá primitívna reakcia, debilko.
PS: ešte raz gratulujem Adamovmu výkonu, je to kabrňák....
Buď klidnej bratře a mrkni se na Oliváčovo BB stránky na přelezy tejdne.Většinou je to tam samej Slovák a Moravák,protože Češi krom Adama lezou hovno.Hlavně ty z Prahe.
Zamysli se nad tím, co a jak kdysi lezl třeba Paul Preuss. Nebo Mallory. Nedojdeš k názoru, že takovéhle srovnávání je nesmyslné? Porovnává se nesrovnatelné.
Jak se určí nejlepší?
Určitým vodítkem podle mě může být počet přelezů a doba bez přelezu. V tom je Adam v nevýhodě, zatím je brzy.
Ale určitě hodně zajímavě vychází Gullich a Alex Huber. Až za 10-15 let se ukáže, zda je Adam také jejich kategorie.
Ale stejně nemůžeš exaktně určit nejlepšího.
Tak s tema vsema dobama bych trochu pribrzdil.
Zrovna Gullich posunul lezeni z 8b na 9a.
Je treba Gullichovo Riders on the Storm v Patagonii nebo Eternal Flame v Karakoramu jeste skalni lezeni? Nebo uz to je horolezeni? Tesim se, az (jestli) bude Adam delat takovehle prvace.
Arnold je skvělej pískař, vylezl úžasné linky, fakt velké věci. Ale při vší účtě určitě nebyl nejlepší lezec své doby. Na tož všech dob.
Albert určitě hodně pro světové lezení udělal. Problém je, že dnes jeho pecky lezu i já. Díky tomu jeho výkony dnes hodně podceňuju.
Jo. Lezeš je, protože mimo jiné víš, že to jde přelézt, kudy to vede, máš tam kruhy a k dispozici o řád lepší lezečky, lano a smyčky. Tak si zkus jen někde vyhrabat nějakej muzeální matroš a dej si s ním nějakou z Arnoldových cest, pokud možno takovou, o které jsi nikdy neslyšel a bez dívání do průvodce, jen pohledem na věž. Pak se sem vrať a něco napiš ;)
Pleteš Alberta s Arnoldem. Píšeš o Arnoldovi a já psal, že lezu cesty po Albertovi.
Jinak je jasné, že dnešní trénink je úplně jinde než v době Alberta a lezačky má ne o třídu, ale o několik tříd (zažil jsem kopačky i maskované San Marca).
Tvůj pohled ti neberu, ale nesdílím ho. Pro free solo má každý, kdo ho leze, nějaký svůj důvod – a považuju to za velký výkon. Ano, není to jen o technice, ale primárně o hlavě; a právě to k lezení patří.
Samozřejmě je šílenost dělat to jen proto, aby se někdo zviditelnil, ale nemyslím, že to někdo proto dělá (to by to taky asi dlouho nevydržel).
Kdyz rano vstanes do prace , sednes do auta tak taky "hazardujes" se zivotem a zdravim...jen zijes v omylu a klise ze to je normalni . Proste chces plavat v hlavnim proudu, ale da se to pochopit.
A samozrejme ze to neni nic proti Adamovi kdyz tohle pisu. On vubec nepotrebuje davy datlu datlujicich do klavesnic:-)
Tak tak, hezky jsi to napsal. Ale smirme se s tim, ze proste bude vzdy jisty procento lidi co budou psat o tom svem nej nej nej....asi nemaj snadnej zivot , tak se musi k necemu upinat no:-)
Jxzero.. tak kolouby to se hned tak nedovis, ale kdyz budes zit zdrave treba ti to Adam rekne v hospode po sedesatce u piva... drive se to fakt nedovime:-))...jak moc to skodi a nebo ne.
Ale uz dnes dobre vime, ze limonady skodi a pivo ne:-)
KKT to jsou prasky co beres na hlavu?
Adam je borec, a je dobry kdyz se neco takoveho povede, ostatne v minulosti to byla zase jina jmena, jenze na rozdil od te minulosti nikdo nepapouskoval dokola stale ...nejlepsi lezec na svete ....a medialni humbuk taky nebyl takovej.
Vem fotbal...drive a dnes...hokej totez...
Ono to mas tezky dneska vyniknout jako treba HB ve svejch dobach. Je to jista dan za masifikaci, tedy masovost.
Připouštěl si někdo, že by to nedal? Asi ne. Adam se vyrovnal s malými chyty i velkým psychickým zatížením. Ač mlád, je největším lezcem planety.
Adame dík, bylo to napínavý sledovat.
Jirkas vis co je nejhorsi? Psani jako v dobach kultu osobnosti...to je cesta do pekel .
Uz tu chybej prispevky typu Adam na hrad...jako se rvalo Hasek na hrad , Hasek neni clovek Hasek to je Buh....a on to byl jen brankar.
:-)
To je uz panove a damy na prasky sorry:-))
Jinak jo, je dobrej a jestli si tam jeste zalital jako ti pred nim, tak to ho, je , i budouci obdivuju.
Úchvatný výkon. A nemůžu se dočkat, kam až Adam v příštích letech bude posouvat hranice lidských (tj. svých) možností.
A omlouvám se za laický dotaz (neb bigwally nelezu ;) )... když se dělá takovýhle výkon (čili pokus o volný přelez), tak si Adam (či lezec obecně) tu cestu předem připraví, čili nachystá jištění vč. expresek, pak to vyleze jako na sportovní cestě a druholezec to za ním posbírá, nebo prostě nastoupí do "holé" onýtované stěny a všechno jištění si tam dává postupně?
Je to neuvěřitelnej výkon, potom co se stal mistrem světa na obtížnost a vícemistrem v boulderu. Trénovat na závody většinu času v roce a pak si odskočit na nejtěžší Big Wall...Nechápu a gratuluji.
mně by zajímalo, jak probíhá takový rest day ve stěně půl kiláku nad zemí, čím tráví čas. Spánek a internet? Nelveče se to? Nechybělo mu se občas normálně horizontálně projít, když být tolik dní ve stěně byl dosud nepoznaný zážitek?
a pak jak je to s tím jistěním - pro bigwallů neznalé:
Adam (či lezec obecně) si tu cestu předem připraví, čili nachystá jištění vč. expresek a pak to vyleze jako na sportovní cestě, nebo prostě nastoupí do "holé" onýtované stěny a všechno jištění si tam dává postupně?
Pokud je jištění předem připravené, je vůbec reálné (a smysluplné) to hypoteticky prostupovat tak, že si to člověk odjišťuje hned při prvním ostrém pokusu?
No a mě by zajímalo, jak to teď vidí se Salathé OS?
Kvůli nedostatku času to odloží na příště, nebo ho specifika yosemitské žuly překvapily natolik, že přehodnotil plány?
Taky teď odpočívám a v létě 2017 se chystám konečně na nějakou 6 (slovy: šestku), tak uvidíme. Můžeme s Adamem dát hlavy dohromady, kdyby chtěl, co jsem koukal na videa, tak nějaká rada by neuškodila. :))
Obrovska gratulace, bylo super to sledovat jako prvni vec po probuzeni na Instagramu. Chtel bych se zeptat na 2 veci: Jak moc vnimal ten medialni zajem, ktery byl ziveny tim, ze poskytovali primo ze steny online informace (bylo to kvuli sponzorum ci to proste chtel sdilet?) a 2. Jestli vubec zkousel to dynamo v 16 delce nebo se zameril na Loop pitch rovnou.
otázka: proč nezkusil přelez na jeden zátah hned napoprvé, jestli je to vůbec reálné, nebo je nutné si nejdřív těžké délky vyzkoušet TR s ohledem na špatné jištění? jestli tam byly nějaké staré fixy, nebo všechny délky poprvé prostoupil kompletně. Zda ho tam neláká udělat prváč, má nějaké tipy, jsou tam takové možnosti?
1) Jaka nejtezsi(psychicky/fyzicky) delka byla pouze po vlastnim jisteni?
2) Kolik kilo po ceste zhubnul nebo přibral?
3) Jak bude slavit?
4) Kolik dal behem volneho prelezu telefonickych a jinych rozhovoru pro novinare a jak cely přelez pocitově ovlivnilo stale online pripojeni?
Chtel bych se ale zeptat na dyno pitch, Adam ji myslim oblezl pres loop pitch.
Jak se to bere z pohledu celkovýho prelezu? Tommy tu délku myslím dal. ono to zcela určite neuberá na lesku tohto prásku, ale preci by mne zaujimalo, jak se na to díva Adam, nebo i ostatní.
A proč ji nakonec vynechal (možná to tu bylo nekde i napsaný)? kvuli kúži?
Ono, ale i tak srovnavat tyhle styly prelezu nelze - Tommy a Kevin se ve velke casti stridali ve vedeni, dost tezkych delek meli tedy TR, na prespani slanili dolu na zem.
Uplne obecne ma cesta jako spousta jinych dve varianty, alw tezke delky jsou jine. Takze vylezl stejne hodnotnou cestu. Dyno podle predchozich vyjadreni Adama je nejista na uspech. Coz nemusi znamenat, ze je to nejtezsi misto, ale proste var. treba pro priste. Na ppprve by asi bylo skoda nedat cely prelez, kvuli var. Ktera nema vliv na obtiznost celku, ale je tak nejista, ze by stala zdrzeni a kuzi. Navic hlavni vizi mel Tommy a ten lezl take loop.. Sam jsem zvedav co Adam odpovi. Rozhodne tu jsou super otazky:)
uvidíme, třeba to pro Ashimu za tři, čtyři, pět let bude taky výzva. ve srovnatelném věku podává srovnatelné výkony. S lanem, s matrací i na soutěžích.
Předně teda gratulačka!! A chtěl bych se zeptat jak Adame řešíš stravu, obecně v tréninku, nebo i tady ve stěně a na skalách. Jestli používáš nějaký doplňky (BCAA, proteiny, vitamíny...). Díky a držim palce na to 9cégo! :)
Takto vyzerá práca a vystupovanie génia. A všetko sa to začalo na cestách v Moravskom krase. Na tie vyšmýkané lišty nemá ani žula v Yosemitoch. Prísť zahranicný lezci na Adamove prásky v Krase, neviem neviem či by sa prizposobili tak ako Adam na El Cape.
tak s tím souhlasím - někde někdo psal, že ze sportovní oblasti se stává světově významná sportovní oblast, když je tam alespoň 20 cest 8b a těžších. to už kras dávno splňuje, plus je tu jedna ze tří nejtěžších cest na světě. a nikdy nikdo ještě z ciziny nedorazil??
v santa linyi, chulille, v chorru se stojí fronty, tady by měl lajnu pro sebe.
bojej se, že shořej jak papír?
no každý radši něco inflačního :-)
Dal to s magem nebo bez? Jestli s magem, tak bych ho na pocest Adamovo vystupu plosne povolil ve vsech piskovcovejch oblastech CR. Protoze mago proste dava, je dobry a lepsi nez staromodni prezitej hadr za pasem...