Jistě známe všichni. Proto bych chtěl do této skupiny vnést alespoň některé doplňky, které by mohly přispívat ke zvýšení bezpečnosti dnes už brané „nebezpečné“ osmy.
UŽÍVÁNÍ OSMY
Všem je jistě znám princip jak užití osmy ke slaňování, tak i jištění osmou. Méně už lze vidět (i když se občas stále používá) ona „osma na rychlo“- V obou těchto případech bych doporučil (možná se užívá, ovšem v metodikách jsem to nezaznamenal) pojištění průvlekem karabinou (viz obr.)Tím se zajistí nutná poloha lana správný brzdný účinek. Pochopitelně je v tomto případě nutno dodržovat stejně jako u půlloďáku správnou polohu zámku karabiny.Kdo má ještě obavy a velkou karabinu, může lano procvaknout 2x ,či z opačné strany.
Stejně tak je tomu i u případného jištění a to především u oněch „skalních jističů“ s osmou „narychlo“. Tu je ovšem třeba poznamenat, že vždy platí něco za něco. Je tu poněkud horší komfort dobírání lana. Ovšem i tomu se lze naučit viz další obr. Jen je třeba zajistit kolmou polohu karabiny pro propadnutí lana. Je tu ovšem další ohyb lana zvyšující brzdný účinek.
Stejného principu možno užít i při slaňování a jištění „kyblíkem“.viz obr.
Tu je ovšem více možností založení (u dvojkyblíku 4) a proto je vždy nutno nejvýhodnější odzkoušet. Při jištění pochopitelně založit tak, aby lano propadalo do kolmé karabiny.
Ve všech těchto případech je ovšem kvalita brzdného účinku silně závislá na průměru lana a použité karabiny. Jako nejlepší se mi jevilo použití „archaické“karabiny typu WALTER (obr. Viz výše), kde se mi přímo zdá, jako by k těmhle účelům byla vyvinuta. Při jejím tvaru a sklonu horní části mnohdy lze dokonce dosáhnout téměř samosvornosti.
NETRADIČNÍ UŽITÍ OSMY.
V metodikách lze nalézt i netradiční užívání osmy při slaňování principem tzv. „splachovadla“. Tu je upozorňováno na správné založení – tedy nutnou odpovědnost při užívání. Dále je známo ono nouzové řešení používání „půlloďáku“.Chtěl bych tedy ještě doplnit jinou netradiční metodu a sice založené na principu „kyblíku“. To se provede tak, že dvojlano se provlékne menším okem osmy a procvakne karabinou. (I tu lze používat výše zmíněného provlékání karabinou–viz obr. a popis výše.
Při tomhle užití lze dokonce pohybem druhého konce osmy řídit v omezené míře i brzdný účinek.
Opět zde ovšem platí něco za něco. Jednak stejně jako u splachovadla či půlloďáku tu je tření lana a tím jeho nižší trvanlivost, jednak je užití omezeno průměrem lana a menším průměrem osmy. A do jisté míry i tvarem onoho otvoru, který bývá spíše oválný napříč,když naproti tomu by byla vhodnější pro tento případ oválnost podélná. A také lana většího průměru prostě provléknout nelze.
A při provlékání lana karabinou je třeba již výše zmíněné pozornosti polohy zámku karabiny.
Také ještě poznámka. Když jsem byl svědkem pádu na stěně bohudík šťastného, kdy jistička - mamina měla s sebou dítko, které zakřičelo a běželo k ní, se pochopitelně přestala věnovat pozornosti při jištění. A bylo to. Od té doby v některých případech (jako ono známé podrž, nebo vykecávání kolem), používám pro jistotu ovinutí lana kolem ruky. Tu je jistota, neboť ruka jištěním v žádném případě neprojde jako lano...
Bude jistě zajímavé zjistit názory jak odpovědných, tak i zkušených lezců k těmhle tematům. Věřím, že ať už souhlasné či kritické, vždy by to mělo přispět k informovanosti a ke zvýšení bezpečnosti.