Nová cesta Město bohů 8a+, kterou na přelomu ledna a února 2007 udělali v brazilském Rio de Janeiro na impozantní horu Pao de Azúcar (Homole cukru) Tomáš Sobotka a Jirka Lautner, byla již místními zrušena a nýty odstraněny.
Francouz Cedric Larcher z webu Kairn.com, který provozuje z Argentiny, nám napsal, že "cesta byla již odnýtována". Podle jeho informací je zakázáno vynýtovávat jakoukoli cestu v této zóně, a to z ekologických důvodů. "Tato nová cesta vyvolala v Riu skutečné problémy a místní se málem rozhodli zrušit i všechny ostatní cesty v daném sektoru," napsal mi Cedric.
Tomáš Sobotka mi k rozhodnutí o zrušení cesty minulý týden napsal: "Než jsme tu cestu šli dělat, tak jsme se několikrát ptali a jediné omezení bylo zákaz používat vrtačku a dělat cesty ve východní a jižní stěně, které jsou pod vrstvou kaktusů. Tři týdny nás vidělo spousta lezců, jak tu cestu děláme, a nikdo s tím neměl problém. Týden před odjezdem to začali řešit místní průvodci, že tam tu cestu nechtěj, aby se náhodou nerozmohlo dělání nových cest na Homoli. Tomu nevěříme, protože místní nejsou schopni osadit nové jištění ani na skalky, a tak lezou spoustu cest toprope. Jestli vyšroubujou nýty, jsme domluveni, že budou k dispozici ve Vertical Limit a holt si je tam bude muset každý našroubovat, ale po tom, co jsem viděl , to stejně nikdo nepoleze. Ale to už pro nás není důležité, my jsme rádi, že jsme to vylezli a ať si s tím dělaj, co chtěj. Po tom, co ukradli ze štandů i staré lanovice, si stejně myslím, že ukradnou i nýty."
Je zajímavé, jak v tak problémové aglomeraci, jako je RiodeJ (toto město se řadí mezi první 4 na světě, co do počtu vražd na jednoho obyvatele a kde navíc v poslední době vzhledem k inflaci a zhoršujícímu se ekonomickému stavu v zemi, ještě jaksi problémů více než dosti) je silný ekologický aspekt.
Zbytečně jízlivý? Vůbec ne! První co mě napadlo, když jsem ten článek přečetl. Ekonomika v háji, lidi se navzájem vražděj pro pár šupů, deštný pralesy mítěj naopak pro těžký prachy, ale kvůli dvoum kilogramům nerezové oceli v žule - to je najednou poprask! Trapas!
Kluci tu pěknou a těžkou cestu přelezli, kongratulejšn...
I kdyby ten kopec odnesl vítr, či voda, udělali svoji práci a nokdo jim to neveme.
Ega tančících salzáků utrpěla, tak tlučou a tlučou....
Ale činy Žlebu c. se světem derou vzhůru!
Jsem ochoten sponzorovat vfšechny smyce na štandech prvovýstupů:-)))
Ozvali se mi přes kamaráda z Jižní Ameriky lezci z Ria s komentářem výše vyjádřené domněnky, že tamní lezou toprope a nemají na obtížnost té nové cesty. Podle místních až 100 lezců z Ria leze obtížnost francouzských 8 a víc a někteří až 8c/+. Tato domněnka dle místních dosvědčuje, že si kluci nedostatečně zjistili místní podmínky.
Četla jsem si to 2x. Nevím, jestli to nebylo i tak moc rychle, ale nepřišlo mi, že by se někdo zmiňoval, že místní nemaj na tu obtížnost. Pouze jsem z toho pochopila, že nejsou schopni osadit na skalách jištění a proto lezou cesty top-rope.
Doplňuji ... takže mi to z toho vychází, že se naštvali, že teď vypadaj jak blbci, když jim tam musí přijet někdo cizí natlouct dobrý cesty, protože jsou shnilí to udělat sami. Tolik dojem nahodilého čtenáře. Jó, média jsou mocná.