Ani ne měsíc po prvním volném přelezu "Magic Mashroom" (VI 5.13d/14a)na El Capitana s Justenem Sjongem se Tommy Caldwell pustil do jednodenního přelezu.
Poprvé do stěny nastoupil 1. června, ale pokus mu nevyšel. Druhý pokus, 8. června, už byl úspěšný. Volný přelez mu zabral 20 hodiny a dvě minuty.
Jako už tradičně mu byla oporou na štandech jeho žena Beth Rodden.
Tento přelez, stejně tak jako Caldwellův jednodenní přelez "The Nose" (VI 5.14a) a "Free Rider" (VI 5.12d) představují milníky v "bigwallovém" volném lezení.
Tommy Caldwell vylezl na El Capa všechny volně lezené cesty, vyjma El Niňa. Mezi jeho mistrovské kousky patří např. volný přelez "The Nose" a "Freerider" za 23 hodin a 23 minut, volný přelez "Salathe Wall" za jeden den (1998) a volný přelez "Dihedral Wall" (2005).
Caldwell a Sjong při nácviku jednotlivých délek cesty "Magic Mashroom"
foto by Karel Nováček
pozn. římská čísla označují u výstupu o jak velký big wall jde, resp. kolik dní v něm lezci stráví. Stupeň III-půlden, IV- den, V- dva až tři dny (rychlíci to mohou zvládnout za den), VI- dva a více dní a VII- tyto bigwally vyžadují 10 a více dní (Great Trango, Baffin Island)
Stupnice 5.3 až 5.15 označují obtížnost volně lezených délek.
Stupnice A0 až A5 udává obtížnost technicky lezených délek.
tah-sha-tungo, klidni hormony! Nikdo tady neni zvedavy na tvoje vylevy! Coloredo polozil naprosto normalni otazku, jeste navic k tematu, coz se tady cesto nestava. Zrovna ty jsi ten posledni,kdo by mu mel odpovedet tak,jak si odpovedel, protoze tady naprosto stejne jako on pises vlastne cizim jazykem. Zkus se nad tim zamyslet ;o)
Zjednodušeně: v podstatě se jedná o RP, neboli lezec používá jištění, ať už fixní nebo vlastní rukou založené, pouze k sebejištění nikoli k postupu (nebere za expresky, nestoupá do skob apod.) a během výstupu si kromě štandů (jsme ve vícedélkové cestě) do žádného jištění neodsedne. U vícedélkových přelezů obvykle při odsednutí v nějaké délce lezec slaní na štand, vybere cestou založené jištění, a zkusí délku přelézt znovu. Při rychlostních pokusech je to samozřejmě nežádoucí, protože ztrácíš ten čas.
Při volném přelezu se nehákuje. Tzn. vše přelezeš pouze po skále, vlastníma rukama a nohama a silama, nepřitahuješ se za friendy, nelezeš po háčcích, nestoupáš do skob a tak.
(Protože některé cesty se původně v některých původně příliš obtížných místech lezly technicky - hákovaly...)
znamena to, ze na lezenie pouzival len skalne utvary, teda nechytal sa ziadnych friendov, skob, nitov alebo hacikov (vtedy je to A - teda technicke lezenie, bezne v Yosemithoch dlhe desatrocia).
Zrovna bezprsták je známej tím že si nezakládá ale leze po již založeném jištění což dost cestu klasického formátu degraduje.Vím že 2-3 roky dozadu byl velkej spor o to co to vlastně je.
Dean Potter to neuznává a svoje prásky si sám zakládá !!
Pak je další extrém nepoužívat ani fixní háky ale pouze štandy .
david
Muzete nekdo poradit jake je obecne pocasi v Yosemitech na prelomu kveten/cerven? V cervenci a srpnu tam je desny hic a v zari davy lezcu... Dik za info.
Noci chladne, vem si teple spodni pradlo. Nahore v Tuolumne jeste dost snehu. Pocasi ale perfektni. Jinak, lidi jak sracek, spis lezcu, turistu taky dost, ale ne takovy davy, jako v lete. Podle meho je kveten-cerven nejlepsi cas na lezeni v Yosemitskem udoli, cervenec-srpen v Tuolumne (bacha na odpoledni bourky), Udoli je v tuhle dobu "out of question". Duben muze pry bejt super, ale take se to muze zvrtnout v horor. Zari-rijen - strasne nepolevujici davy, obcas muze byt jeste nesnesitelne vedro, koncem rijna uz naopak prichazi prvni snehy. Toz tak.