Vrch Radeč (zvaný též Praha) je výraznou dominantou Rokycanska. Východiskem ke skalám je obec Lhota pod Radčem, vesnicí se jede stále do kopce (červená turistická značka) a zaparkuje se u fotbalového hřiště.
Cyklisté si mohou dovolit příjemný luxus cesty, která vede prakticky až pod skálu. Autem bych to nedoporučoval, neboť lstivý hajný číhá u závory připraven kdykoli ji zamknout a přichystat tak pohodlnému Lezci nepříjemné bloudění lesem s pocitem nejistoty, protože i na druhé straně cesty může čekat zamčená závora. "Pohodlnému Lezci" píšu úmyslně s velkým "L", neboť tuto zkušenost má za sebou právě jeden z protagonistů Lezce. Takže lezec s malým "l" opustí u hřiště svého motorového oře a vydá se po červené na vrch "Hrad" (680 m.n.m.), kterého dosáhne asi po patnácti minutách poměrně strmého stoupání. Jste-li na vrcholu, je skála přímo pod vámi směrem severním. Lezec znalí terénu jde v lese v prudším stoupání na vrchol (který už lze tušit vpravo) v místě levotočivé zátočiny přímo úvozem a asi po padesáti metrech odbočí hůře znatelnou cestou doprava a traverzem kopce mírně stoupaje dojde asi po 500 metrech ke skále. A konečně cyklisté (s bouldermatkou trochu problém) neopustí hlavní cestu vedoucí podél elektrického vedení v místě, kde odbočuje značka doleva, ale pokračují dále po cestě, která se poněkud výše taktéž stáčí doleva, až ke skále (pěšky zbytečně dlouhé).
GPS souřadnice parkování u fotb. hřiště:
N49.49545 E13.41781
Lezení nikoli nepodobné umělé stěně (pro mě se stalo takovým zimním kempem) se dosud odehrávalo a odehrává pouze v rovině boulderingové, ačkoli lezení s lanem není vyloučeno a do budoucna bude jistě i využito. Popravdě řečeno je však i řada boulderů solidně vzdušných a chvíli si na expozici asi budete zvykat. I boulderistům se slabším srdíčkem je však dopřáno několika nižších věcí. Všeobecně lze říci, že oblast je zajímavá zejména pro lezce trávícího více času tréninkem, ale k našemu překvapení se objevují i lehčí věci. Stěžejní částí oblasti je mohutný převislý kýl (takové frankenjurské Eldorádo nad zemí), který ční do údolí, poněkud výše je zajímavý, dost rozlehlý, strop. Bouldery jsou převážně silové a dynamické a díky délce i vytrvalostní. Počítejte (až na výjimky) s nutností chytače a/nebo ani větší počet bouldrematek není na škodu, neboť věcičky jsou dost dlouhé a spadnout se dá kdekoliv. Díky solidní nadmořské výšce je tu poněkud odlišné klima než v nížině, skála je super suchá skoro celou zimu a největším nebezpečím není ani tak déšť, jako mlha. Jak foukne, je to hned suché. Okolní lesy jsou parádní v zimě na běžky, v létě na houby, takže rodinu vezměte s klidným svědomím s sebou.
Petarda 7A
Petarda 7A
Hotové věci (zvýrazněné) a pár typů ke zkoušení:
(klasifikace - zejména lehčích věcí - sázím tak nějak od boku, neboť mi chybí konfrontace, těžší věci jsou myslím dost poctivě hodnocené)
Kýl:
1) Levá pětka 5C SD z patestu
2) Pravá pětka 5A SD z patestu
Rachejtle 6B SD ze spoďáků bez patestu dole
3) Stín Hory 6B+ SD z patestu mírně doprava bez police vlevo (rukama)
4) Vosa 7A+
4a) Sršeň 7C+ prodloužení "Vosy" ze spoďáků v díře
5) Dobrý nápad 5C
6) Doba ledová 5C traverz doprava po horní hraně
3) + 6) Stín doby 6C+ SD v žádném místě neodbočit do madel vlevo
2) + 6) Doba lednová 6A+ SD pro běžného lezce asi to nejlepší co si tu může vylézt
7) Kopanec 7C/C+ (morfo, možná 7C+)
7a) Kick box 8A+ SD neodbočit doprava do chytů u spoďáku (kvůli nejistému dolezu dost tvrdý oříšek)
8) Petarda 7A
8a) Ohňostroj 7B jó tak to je opravdu paráda
Šoumen 7C+ SD kombinace "Šou" + "Ohňostroj"
9) Doutnák 6B+ SD konec obě ruce v chytech u spoďáku
10) Šou 7A+ SD konec obě ruce v chytech u spoďáku
11) Bombarďák 7A přímo dvěma skoky do madla, kategorie "nej" (taky to půjde nějak ze sedu)
12) Sokolovna 8A SD bez patestu dole (na nástupu za spoďák vpravo dole velký stup), konec obě ruce v díře, možná 8A+
Malá sokolovna 7C+ SD s patestem (výrazně lehčí nástup), možná 8A
12) + 4a) Al Canone - projekt za tuším poctivých 8B (pro představu docela srovnatelné s poctivou skoro dvacetikrokovou cestou 8c+), všechny kroky jdou udělat, ale v kuse solidní kotel
13) Tank 7A SD "Do tanku v tank", projekt už jsem nestihl
přelézt, klasifikace asi 7C/C+ (nástup jako Sokolovna)
14) Blbákov 6C+ tr SD chyty pouze nad vodorovnou spárou (patestem) stupy kdekoli
Malý Blbákov 6B+ SD jako "Blbákov", konec v NO HANDu uprostřed stropu
Superblbákov 7A+ tr SD Blbákov + Stín doby (bez odbočení do madel vlevo), 15 metrů
15) bouldery (traverzy) v pravé stěně + cesta (projekt) po vklíněncích spárou
Strop:
1) Rampušák 6B SD bez všech balvanů dole
Rampušák mix 6B+ SD nástup z chytu vlevo dole, bez všech balvanů dole (už jste lezli takhle lehký strop?)
2) projekty
Bombarďák 7A
Kick box 8A+
Kick box 8A+
Jak již bylo napsáno i v jednom komentáři na minulý "buližníkový" příspěvek, buližníkových skal a skalek na Křivoklátsku, ale i v Brdech - ať již veřejnosti přístupných či těch ve vojenském pásmu (častěji slepence) - je celá řada. Přesto se asi se zvěstmi boulderových možností v tomto regionu poněkud odmlčím, neboť (přestože je docela slušně znám - Koníček a ostatní velmi pěkné útvary v okolí, Jindřichovku, Hadí korunku, Dehetník...) většinou se jedná o nekompaktní útvary s bouldery buď velmi lehkými, s málo možnostmi na jednom místě nebo s nemyslitelnými dopady. Posledním pro mě neprobádaným místem jsou ještě některé lokality mezi Jablečnem a Kublovem, včetně mockrát mnou bezúspěšně hledané Černé skály. Závidím těm, jejichž oči ji zřeli. Všem přeji mnoho kolumbovských objevů, na nichž je (z mého pohledu) nejkrásnější možnost podělit se o ně s ostatními.
Na Černou jsem ještě ani nehledal, i když je dost možné, že jsem u ní někdy, kdysi byl a jenom nevěděl, že se tak jmenuje. Ta oblast (od Kublova na západ) má vcelku dost skalek, ale jejich boulderingový potenciál bude asi chabý. Vycházím z toho, že jsem tam málokdy viděl směr, kudy by mi to nešlo :o)). A také ty dopady. :o((. Ale kdo ví, co tam všechno je. Zajímavé je, že nejsou dosud využívané (nebo jsem si nevšiml) skály po levém břehu Berounky mezi Karlštejnem a Dobřichovicemi (i když šipky a nějaké jištění tam jsou). Podle mé mapy jsou mimo chráněnku a tedy by neměl být problém (?).
Sněhu je tam teda dost, trochu i na těch dolezovejch policích, navíc je to sever, kam slunko ani nepáchne, takže mnoho stupňů pod nulou rovná se boulderistova smrt.
Tak me ty fotky rozpálily,ze sem musel vyrazit.No na míste uz byla pekná kosa.Pri pohledu zdola od cesty mi to prislo jak v D.Sárce,ale zblízka to vypadá líp,po levych petkách,pustily i Doutnák a Sou,tysou kratsí takze se da i tý zime,nádherný pohyby,uz se tesím na delsí veci.Sokolovna vypadá suprove,ale darda.Snehu je hodne a matrace na nem klouze.
Pro láca:podle mapy co vydáva KCT,se kopec jmenuje Hrad,kousek vedle je Brno s televizní vezí.
Dík za doplnění. Poučení pro mě - nevěřit nikdy a nikomu (mylně ozn. vrch Praha), poučení pro ty co se neleknou sněhu - příchodu pod skálu správný boulderista nejprve odklidí sníh a teprve potom leze.
Aktualizace pro všechny, kteří vyhledají ještě tenhle článek jako průvodce.
- přelezen projekt Al Canone 8A+/B, lomítko je znamením nejistoty, opakovači řeknou víc
- přelezen SD nástup k "Tanku" - "Do tanku v tank 7C SD"
- "Malou sokolovnu" je kokotina nastupovat ze sedu z patestem, boulder budiž logičtěji definován nástupem ze stoje v místech, kde začíná "Tank", dále jako Sokolovna
- slabší lezci si Radeč moc nepochvalují, neb lehké bouldery nejsou zrovna příliš atraktivní (říkají)
Na Radeč jezdím skoro každý volný víkend, ty bouldry jsou super a máme tam teď pár cest co lezeme na laně s friendama. Jinak po okolí je několik fajn skal. Světovina, Dehetnice a teď jsem objevil oblast u Jablečna.