Tak se rok s rokem sešel a opět se musím pojistit do zahraničí. Připravil
jsem proto opět stručný souhrn pojišťoven a nabízených produktů.
Ke každé z pojišťoven je uveden kontaktní telefon a odkaz na internet, dále
podmínky pro horolezectví a vysokohorskou turistiku, podmínky pro proplacení
výdajů na záchrannou nebo pátrací akci, výše limitu léčebných výloh a samozřejmě
cena za pojištění. Výše léčebných výloh a cena se může lišit, tyto údaje jsou platné pro Evropu a dospělého člověka.
Před podepsáním pojistné smlouvy samozřejmě doporučuji důkladně se
seznámit se všeobecnými podmínkami. Informace v tomto článku nemusí být
zcela přesné, neboť vycházejí z údajů poskytovaných infolinkami.
Pro lezení v horách, ale i zimní turistiku, je vhodné, aby záchranná akce
byla pojišťovnou proplacena i v případě ohrožení života (např. zhoršení počasí
ve stěně). Klasické cestovní pojištění komerčních pojišťoven hradí náklady na
záchrannou akci pouze při zranění, proto v případě těchto pojišťoven při výše
popsané situaci doporučuji vyrobit nějaké menší zranění;) Záchranné akce při
ohrožení života kryje z níže uvedených pojištění pouze pojištění přes ČHS a Alpenverein.
40/den; pro pojištěnce OZP: do 26let 14/den pro starší 28/den
poznámka:
Jako výluka z pojištění je provozování horolezectví technikou nejištěného lezení a výpravami a expedicemi do míst s extrémními klimatickými a přírodními podmínkami.
tato služba je poskytována přes Pojišťovnu České spořitelny oddíl musí potvrdit, že šlo o akci typu horolezectví, VHT ... toto pojištění je poskytováno pouze členům ČHS
Tyto údaje by Vám mohly pomoci s výběrem vhodné pojišťovací společnosti.
Uznávám, že výčet opravdu není zdaleka kompletní, zkoušel jsem kontaktovat ještě
další pojišťovny, nedostal jsem od nich ovšem žádnou odpověď. Pokud máte Vy
zkušenosti s nějakým pojistným, podělte se o ně (můžete mi zaslat info mailem a
já doplním článek).
Závěrem uvedu některá moje doporučení a postřehy:
Pojištění od ČHS je po přičtení poplatku 300Kč za členství přibližně stejně
drahé jako pojištění přes OEAV. OEAV má mnohem vyšší krytí na záchranné akce,
ČHS zase na léčebné výlohy. U OEAV je nutno počítat se 72 EURovou spoluúčastí.
Obě pojištění by však měla být ve většině případů dostatečná.
Já budu opět volit pojištění od Generali, protože jako studenta mě vyjde
jednoznačně nejlevněji. Částka 450 Kč/rok vyváží i nevýhodu nehrazené záchranné
operace v případě, že nebudu zraněn.
Hezky vycet moznosti. Nezapomente, ze od vstupu do EU Vam bude nemocnicni osetreni v EU poskytnuto zdarma pouze se budete muset proukazat formularem, ze jte doma pojisteni. V nekterych statech uz to plati dnes, ale vztahuje se pouze na neodkladne pripady a leky si budete muset lepit ze svyho.
Jedna věc je neodkladná péče, druhá věc jsou záchranné práce a repatriace. Nevíte někdo, jak to bude s nimi? Zatím nikdo mi nebyl ochoten jednoznačně odpovědět, zda se moje povinné zdravotní pojištění bude vztahovat i na hledání, vyproštění, převoz do nemocnice a případně repatriaci.
Repatriace nebudou placeny, záchranné práce nevím.
Jinak jsem se telefonicky pokoušel informovat u VZP a když jsem překonal snahu mě prodat jejich komerční pojištění (které je mi jako horolezci celkem k ničemu), dozvěděl jsem se asi toto:
Zdejší pojišťovna Vám vystaví papír, že jste pojištěni. S tím se dostavíte na pojišťovnu v cizině (např. v Esterajchu nebo Dojčlandu) a tam si Vás přeberou do své evidence. Obě zmíněné země údajně chtějí, abyste to udělali před tím, než budete chtít ošetřit. Paní tvrdila, že tento postup bude nutný i po vstupu do EU, dokud nebude zavedena jednotná karta pojištěnce pro EU.
Pokud někdo děláte ve zdravotní pojišťovně, nebo se Vám chce zjišťovat další, budu vděčen. HLAVNĚ POSTUP, JAK UPLATNIT UVEDENOU MOŽNOST.
já se taky hlásím - mě taky ignorují. Psal jsem jim dotaz na současný stav se Slovenskem a budoucí stav v EU (viz diskuze na serveru ČHS). Ale je zde v tomto článku důležitá informace - a sice, že pojišťovny odlišují záchranou akci se zraněním. Nějak jsem doufal, že se jedná o život ohrožující stav a že by si člověk nemusel lámat kosti před příletem vrtulníku.
Jen bych jeste doplnil pojistovnu VICTORIA, ktera pojistuje tez VHT, min. doba pojisteni je 10 dni - den za 72 Kc - je mozne se pojistit i na mene dni nez 10 po dohode.
Victoria ma taky pausal na rok, tri roky jsem ho po sobe pouzival pri VHT v asii, nicmene mi prisla lehce nesolidni kdyz mi dali karticku s adresou a telefonem ktere byly neplatne.... Jinak jak tu zaznela generali, tak si vzdy vybavim pripad jak cestovka kde jsem pracoval mela na zajezde pruser pri lyzovani v rumunsku s lavinou a lidi/pozustali z alpenvereinu narozdil od generali pojistku akceptovali.
Super přehled. Ještě bych ale nezapomenul dodat, že pojištění pro záchranku i když nejsem zraněn je dost důležité. Co budu dělat sám ve stěně, když mi zraněného parťáka odnese vrtulník? Nic. Poletím s ním (za cca 40 tisíc). Je to asi k posouzení případ od případu, ale není tak márné být pojištěn i v případě nezranění. Znamej se v roce 2003 "proletěl" nezraněn za 280.000,-, naštěstí pojištění Columbus bylo suprové. Samá chvála. Kamarád měl trochu strach,ale fakt úplně v pohodě. Ovšem na podvěsu se prý špatně lítá i zadarmo :-)))
Kolumbus je tuším název pro cestovní pojištění od Kooperativy nebo se jedná o jinou pojišťovnu? A pokud to proplatili, tak jsem celkem překvapen, neboť podle informací všech pojišťoven (mimo pojistek přes OEAV a ČHS) se na takovéto akce pojistka nevztahuje. Nemáš bližší informace?
Nevim, ale zda se mi to divny aby nezraneny partak mel platit. Pred par lety jsme sundavali s Vlkem ve Svajcu jednoho Skota a kdyz jsme pak vecer prisli za nima na slibenyho vizoura tak se nas ptali proc jsme neleteli s nima, protoze zachranka byla hrazena z pojisteni zraneneho.
Jinak v Anglii je zatim zachranka zadarmo.
K pojisteni u Generali by se hodilo podotknout, ze se na pojisteni lecebnych vyloh da uplatnit sleva, pokud je osoba sjednavajici pojisteni ( tedy ne jen jeden konkretni pojistenec ) pojistencem Zdravotni pojistovny ministerstva vnitra - kod poj. je myslim 211. Dneska jsem u nich uzaviral pojistku, pojistne na dny, kdy lezu je 40,- Kc vcetne urazoveho pojisteni !!! Kdyby bylo bez nej, platil bych jeste mene. Doufam ze tato informace nekomu pomuze usporit nejakou kacku.
Ještě malý kometář k hrazení záchranných akcí (část mé komunikace s Poj. Generali):
::část mé otázky
V situaci, kdy budu zasypán lavinou a budu vyproštěn pomocí horské záchranné
služby, mohou nastat například následující dva případy:
1) budu mít drobné zranění a budu převezen vrtulníkem do nemocnice, kde budu
ošetřen
2) budu bez zranění a budu schopen dopravit se do bezpečí sám.
Pojišťovna bude v jednotlivých variantách hradit:
1) náklady jak na ošetření tak na vyprošťovací akci a přepravu vrtulníkem
2) pojišťovna nebude hradit žádné náklady.
::odpověď
Vazeny pane,
po konzultaci s lekari je nase stanovisko nasledujici.
Varianta c. 1 - ano, bylo by hrazeno.
Pokud bude patraci zachranna akce zrealizovana z duvodu zasypani pojistene osoby lavinou, bude ( pokud toto neni soucasti zachranneho systemu a neni zdarma) vec posuzovana nasledovne.
Predpoklada se, ze klient uvaznuvsi pod lavinou by byl v takovem fyzickem a psychickem stavu, ze by mohl tezko odejit z mista sam, bez poskytnuti lekarske pece.
Tudiz realnost varianty 2 je vec k diskusi, ale dle podminek by se nehradila . Samozrejme by tento pripad byl posuzovan individualne v soucinnosti s lekari asistencni sluzby.
S pozdravem
Zora Bláhová, Správa pojištění osob, cestovní pojištění
Generali Pojišťovna a.s., Bělehradská 132, 120 84 Praha 2, IČ: 61859869, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 2866
Ahoj, zajimavy clanek. Jak jsem zjistil, existuje i pojisteni pro studenty-ISIC, u pojistovny Uniqua-je ale vylouceno horolezectvi, skialpy...Pojistka, teda ta drahsi-250/rok, kryje vysokohorskou turistiku do 4000m. Nepodarilo se mi, ale ze smolouvy vycist jestli kryje i zachrannou akci, prevoz do nemocnice...Je tam akorat zmineno kryti repatriace (Je to ono????)Nevite nekdo jak to s tim presne je.DIk za info
Lezení do UIAA II je dost na houby i pro VHT, pokud se nedržíte krotkých značených cest. Nutno zjistit, co říkají na zajištěné cesty (protože i lecjaká značka tu a tam přechází přes lano a jak se tam bude hodnotit terén, to je otázkou).
Jinak dost mojich kamarádů a kamarádek na toto pojištění z počátku lezlo, protože jim báby na přepážce řekly, že to horolezectví kryje!!! A to jeden z nich na poslední chvíli odhalil fatální lezeckou chybu (zapnutí karabiny s osmou do materiálového očka, odsedku měl už odepnutou a stál na polici). On už by určitě nic neplatil -25m, skalnatý dopad a před tím silné dřevěné zábradlí přesně na dopadišti :-( - ale pro příbuzné by to byla další rána.
No ono to driv horolezetvi krylo, ale rok od roku zprisnuji podminky pojisteni. Takze ted je to jen do tech II UIAA (je to specifikovany ve smlouve), takze bacha, at si nekdo nenabehnete.
Tyto informace mi na zelené lince nesdělili, takže jsem tuto pojišťovnu ani do seznamu neuváděl. Podmínky z minulého roku jsou v článku z loňska (odkaz na konci článku).
To je dobre vedet, ja ale nelezu, takze me to moc nezajimalo. Nevite nekdo jak je to s tim krytim zachranne akce????Jo a kryje ta pojistka u Generali i zacharanne akce i pri skialpech???DIky
Ještě dodatek k pojištění přes Generali:
Pokud jste pojištěnci zdravotní poj. Ministerstva vnitra, je možné si sjednat pojištění u Generali přes ně. Cena potom vychází na 30 Kč za den. Tato výhoda je ale jen pro pojištěnce této ZP.
A další poznámka - pozor, na skialpinismus, některé pojišťovny pojistí horolezectví, ale nikoliv skialpinismus. To se Generali ale netýká.
Mějte se, Luboš.
Takže se mi dostalo odpovědi od VZP ohledně mezivládní dohody se Slovenskem a případné hrazení záchranné akce. Tato dohoda se (prý) vztahuje pouze na hrazení účtu, který vystaví zdravotnické zařízení. Takže podle té paní z VZP by to vypadalo tak, že horská provede záchrannou akci, odtáhne mne na silnici do sanitky, která mě odveze do nemocnice, kde mě ošetří. Záchrannou akci (pookud nejsem kom. pojištěn) hradím já a to bez ohledu na to, že se jedná o život ohrožující stav a na tu část, která začíná převozem sanitky by se vztahovala ona mezivládní dohoda o vzájemném hrazení. Znamená to tedy, že spoléhat se na mezivládní dohodu je bohužel nesmysl!
zkušenost ze Slovenska:
Kamarád si ve V.Tatrách vykloubil rameno. Bylo to prakticky na nástupu, takze začal sám scházet. Přiletěl vrtulník a odvezl ho do Popradu, kde ho oštřili a propustili. Chlapek z letecké ZS mi volal a ptal se na číslo pasu. Na mou otázku jak se to bude platit (měli jseme OeAV) řekl, že si to nějak sami vyřídí. Pak už jsme o nich neslyšeli, nikdo nic nechtěl.
Když už jsme u záležitosti pojištění - ví někdo, jestli existuje pojištění, které by krylo rádoby "extrémní" sporty jako celek a dalo se zaplatit ročním paušálem (jde mi hlavně o lezení, SNB, Freeride MTB) a to pokud možno v Čechách i zahraničí ?
Asi toho chci moc...
u pojištění OEAV je:
Pojištěny jsou například: turistika v horách a treking, pohyb na uměle zajištěných cestách a vysokohorská turistika, horolezectví a alpinismus, skalní lezení na cvičných skalách i v horách a lezení na umělých stěnách, cykloturistika, jízda na horských kolech i ve velmi náročných velehorských podmínkách, kanoistika, jízda na divoké vodě a rafting, canyoning, potápění, speleologie, běh na lyžích a lyžařská turistika, sjezdové lyžování a lyžování mimo vyznačené upravované sjezdové tratě, snowboarding a freeriding, skialpinismus, sáňkování a jízda na bobech, jízda na prknech a kolečkových bruslích, jezdectví atd. Vyjmenované aktivity jsou pojištěny při individuálních i klubových akcích včetně oficiálních soutěží.
Ahoj, nemá někdo konkrétní zkušenosti s pojištěním přes Montana klub.
Vychází levněji než od Alpenverein (OEAV) ,jest-li se nemýlím osoba 1200 Kč, manželka 800 Kč, a děti do 18let 300 Kč pokrývá záchranné akce.
Montana klub = členství v OTK = Osterreichischer touristen klub (člen UIAA); dospělý plné členství 1000,- do 25 a nad 60 let 800,-, do 18let 300,-, do 10 let 200,- Kč ročně. Pojištění na zásah HS (i vrtulník) a první pomoc při úrazu v horách, platí na celém světě a pro všechny druhy horských sportů, turistiku, jízdu na kole atd. s výjimkou potápění a letání na padáku a rogalu. Podle rozhodnutí lékaře HS může být potřebný jedinec transportován až do nemocnice, kde je zdravotně pojištěn. Není nárok na úhradu léčebných výloh. (Nevim jak přesně to funguje...) Plnění 36000,- EUR
Ahoj, poucny clanek, bohuzel jsem si ho precetl pozde. Vystup na GrossGlocner jsem nedokoncil. Ze zdravotnich duvodu jsem musel odletet vrtulnikem (Christophorus Flugrettung) do nejblizsi nemocnice. Pojisteni pres GTS (UNIQA)mi samozrejmne nestaci. Prisel mi ucet na 3200EUR. Kazda rada je ted draha. Hadat se s pojistovnou, ze to ma spatne vysvetlene ve smlouve? Omluvne dopisy? Nechat vse lezet ladem? Vypujcit si penize a zaplatit?
Diky za odpoved.
Smůla. Teď už je to otázka pro právníky. Zkušenost hovoří, že pojištění Alpenvereinu sice není nejlevnější, ale spolehlivě funguje, jenže na to už je ve tvém případě pozdě. Držím palce, ať z toho nějak vybruslíš.
Ahoj, poucny clanek, bohuzel jsem si ho precetl pozde. Vystup na GrossGlocner jsem nedokoncil. Ze zdravotnich duvodu jsem musel odletet vrtulnikem (Christophorus Flugrettung) do nejblizsi nemocnice. Pojisteni pres GTS (UNIQA)mi samozrejmne nestaci. Prisel mi ucet na 3200EUR. Kazda rada je ted draha. Hadat se s pojistovnou, ze to ma spatne vysvetlene ve smlouve? Omluvne dopisy? Nechat vse lezet ladem? Vypujcit si penize a zaplatit?
Diky za odpoved.
..ahoj lidi, poradite mi nekdo, kde bych bez velkeho hledani sehnal "nejakeho lezeckeho pruvodce" Matterhornu ?
Jo a shanim spolulezce/lezkyni, jan tak na cvicne skaly, protoze muj stabilni spolulezec je dlouhodobe v zahranici. Ale pozor, nehledam vrcholoveho sportovce, to jen takove leci veci pro trenink. Ja jsem (zatim) z Ostravy.
Kontakt : 773 607 058
mimaxi@gmail.com