Plzeňská expedice vystoupila na vrchol Korženěvské
7 105 m n.m.
15. srpna 2006, základní tábor na ledovci Moskvina, Tádžikistán
Pět členů plzeňské horolezecké expedice vystoupilo na vrchol 7 105 metrů vysoké hory E. Korženěvské. Včera v nočních hodinách se horolezci spustili do základního tábora. Na vrchol se postupně podařilo vystoupit pěti členům Humi Outdoor expedice Pamír a Hindúkuš 2006. Vedoucím expedice je plzeňský dokumentarista Mgr. Roman Pekař.
„V tomto roce je na Pamíru málo sněhu, proto je výstup na Korženěvskou obtížnější než v předchozích letech. Klasickou cestu bylo potřeba kvůli trhlinám změnit a některé úseky jsou pokryté ledem,“ říká Andrej Fjodorov z Uzbekistánu, šestý člen expedice, který je v oblasti pamírských sedmitisícovek pátou sezónu.
Po krátkém odpočinku se členové expedice pokusí vystoupit na vrchol další sedmitisícovky. Pik Komunizmu (dnes Pik Ismaila Somoni (7 495 m n. m.), který se nachází v blízkosti Korženěvské je však lezecky a technicky náročnější. Lezení v pamírských horách je charakterizováno velmi nestabilním počasím a objektivním nebezpečím v podobě častých pádů lavin a ledu a velkým množstvím ledovcových trhlin. Tyto nepříznivé vlivy jsou navíc umocněny extrémními výkyvy teplot, které se pohybují od – 30°C až do + 30°C. Neustále padající kameny a laviny všeho druhu obdařily vrcholy tohoto pohoří pověstí jednoho z nejtěžších a nejnebezpečnějších horolezeckých terénů světa.
Nezbytností je proto kvalitní vybavení, které poskytly firmy Humi Outdoor, Hannah, Devold, Avacom, T6 Power, ECS – obaly, a také strava, kterou poskytly firmy Fitsport Jiří Trampota, Emco, Jerky, Knorr, Lipton, Red Bull a další. „Bez podpory těchto firem bychom expedici pravděpodobně nemohli uskutečnit,“ říká Roman Pekař, vedoucí horolezecké expedice. Humi Outdoor expedici Pamír a Hindúkuš podpořila také městská část Plzeň - Slovany.
Po zdolání pamírských vrcholů je dalším cílem expedice vystoupit na jeden z vrcholů v těžko přístupné oblasti Afghánistánu, kde od konce 60. let nebyla žádná česká expedice. Vedle horolezectví je pro členy expedice neméně důležitým cílem dokumentovat život lidí pod horami (v Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Afghánistánu) a zvyšovat povědomí o této zajímavé oblasti mezi českou veřejností. Čtyřměsíční expedici podniká pět plzeňských horolezců expedičním Uazem 452 A. Na trase dlouhé 20 000 km navštíví dvanáct zemí (Slovensko - Ukrajina – Rusko – Kazachstán – Kyrgyzstán – Tádžikistán – Afghánistán – Írán – Turecko – Bulharsko – Rumunsko -Maďarsko).
Expedici tvoří: Mgr. Roman Pekař - vedoucí, kameraman, fotograf, řidič, Andrej Fyodorov (Uzbekistán) - horolezecký instruktor), Martin Liška (fotografická dokumentace), Kamil Havlíček - zdravotník expedice, Petr Macoun - druhý kameraman, řidič, grafik, Karla Štěpánková – dokumentace.
Tomu rozumím, že pokud třeba zaplatí sponzor cestu na Šumavu, tak mám snahu mu to nějak oplatit tím, že se o něm zmíním.... (I když si myslím že sponzorum je to ukradený..)
Ale proč psát ty keci že tam padají laviny, séraky a že tam je zima?
Myslím, žes nevylezl nic. Kdyby ano, byl bys o něco pokornější. A i když se jim nahoře článek třeba příliš stylově nevyvedl, alespoň se snaží. Ty kritizuješ. Lenka
Výškové horolezectví a lezení na skalách jsou rozdílné činnosti...nemůžeš tedy srovnávat co má větší hodnotu (tak jako před 50 lety).... Myslím si že články tohoto druhu na lezce patří ...ale tento je strašně hloupě napsaný (trochu po americkym stylu).....Zamysli se nad těma kecama o tech lavinách ,padajících séracích, trhlinách, nestabilním počasim, nízkýma teplotama..... Navíc Pamír není v ničem nebezpečnější než jiné pohoří dosahující podobných nadmořských výšek...
Jinak jsem se nedočetl jak pochodili třeba na pik Leninovi, který je obtížnostně srovnatelný???
Taky si rád přečtu i články z takovýchto akcí. Ale sem by to chtělo přidat aspoň nějakou zajímavost, Nějakej zážitek nebo pěkný fotky. Takhle se člověk ani moc nedozvěděl, kromě jmen těch co byli na tom kopci.
Ahoj. No jen jak jsem videl to cislo ukazujici pocet prispevku, a vzhledem ke stari tohoto, clanku bylo me vse jasne. Zase stejne tema dokola... Nutno ale uznat ze tomu text clanku asi opravdu trochu pomohl. Ja zastavam nazor ze pokud clovek ma rad hory a amatersky (rozumej nezivi se tim, ne ze je neschopnej) po nich leze-chodi tak mu nikdo nemo co do niceho kecat. Trochu klidu by to chtelo.
Podle me je vystup na 7000 m vysoky vrchol slusny vykon i kdyz to nekomu pripada jako "chodak". A urcite ma misto na lezci, to by se za chvili mohl ozvat nekdo dalsi, ze lezeni je az od 8 UIAA, jinak je to "chodak"...
Diky za clanek, i kdyz bych spise uvital osobni dojmy ucastniku nez do reklamy ladene info.
Perfektní, hlavně že jste OK.
Škoda jen, že článek je stylově napsán pro Sluníčko nebo Ženu a život.
Ale jinak pěkný , vydržte , ať to můžem v klidu v BC zapít.
Gratuluji k přežití všech nástrah a úspěšnému výstupu. Skutečný BC je až v Plzni, kde to zapijeme, jak už John poznamenal. Sluníčko a Žena a život jsou mé oblíbené časopisy, tak si nenechte některými komentáři kazit radost. Ohledně sponzoringu zájezdu na Šumavu jsou to fakt dost blbý kecy, protože dle mého názoru je pěkně těžké sehnat prachy i pro repre expedice, natož pro pár "nýmandů" z Plzně. Jo a na Šumavu se nejezdí UAZem pár tisíc kilometrů několika Absurdistány:-)
Blahopřeju k pěknýmu výkonu a přeju co nejvíc sil a štěstí k dosažení dalších cílů expedice.
Sakra, to zní ale příšerně! Ale myslim to upřímně :-)) Ku..a jen tak dál a dávejte na sebe pozor.
Nemůžete přece srovnávat lezení po skalkách a výstupy na zasněžené "kopečky", to nejde.To můžete rovnou hodit do jednoho pytle třeba cyklisty co jezdej po asfaltu a ty co si to dávaj hezky terénem. Každopádně blahopřeji k výstupu, každý pobyt ve vysokých horách je nebezpečný, ale kdo je nemá rád tak nepochopí...
Jaký má význam sportotní výkon a hlavně dopad na egologii, když se při výstupu na sedmitisícový kopec nechám dopravit do 4 000m helikoptérou??? A viděl jste někdo ten smeťák co je v bazecampu Moskvina, ...? Pro cestu tam si každý rád připlatí nadváhu do helikoptéry, ale zpět se za nadváhu odpadu platit nikomu nechce.
Není lepší než výkony typu 4 vrcholy za 3 měsíce si dát menší cíl, ale místo helikoptéry použít vlastní nohy a zanechat po sobě čistější ekologickou stopu?
Taky se mi to ani trochu nelíbí..já si ten svůj bordel tahám vždycky s sebou, je to těžši, ale přece to tam nenechám..devastovat přírodu? ne to ne! je smutné,že většina těch co chodí po horách to tak taky nedělá. Je mi zle, když si vzpomenu, ja to vypadá na svazích Chomolungmy a nejen tam, stačí se rozhlédnout po nižších kopečkách (třeba po Krkonoších).
Blahopřeju - nevím proč tu každej řeší vod počítače,co je a co není horolezectví a co sem patří a co zas ne. Myslim že ty venku to maj spíš vyřešený :)
Jinak hodně štěstí dál. Sluníčko a čtyřlístek čtu pořád pravidelně. Jak píše Bída až budete v BC v Plzni tak to zapijem. Zdar Shamma
Malá oprava k článku. Hindúkuš byl velmi navštěvovaný až do roku 1977, kdy zde bylo několik desítek expedic, převážně Poláci a také Slováci. V roce 1978, těsně po bolševickém převratu, už jen dvě. Američané na Nošaku a Brňáci v dolině Šachaur. Od té doby nula! Jestli se parta z Plzně dostane až do Hindúkuše, pak klobouk dolů! Zatím je to pěkný výlet.
Nesouhlas, to není pravda, Hindukúš je pohoří, které je navštěvováno dle mě každý rok nicméněn o tom nejsou zprávy i já tam byl svým způsobem minulý i předminulý rok. Ale třeba na stránkách http://dan.webpage.cz/hindukus/ tam byli v roce 2001 také atd. Pkěkný den všem
Jose, ty jedna hlavo! Tirič Mir je nejvyšší hora Hindúkuše a leží celá v Pakistánu, pokud se nepletu. A Dina Štěrbová vylezla asi tak v 1976 na Nošak, což nejvyšší vrchol afghánského Hindúkuše a byl to v té době čs. ženský výškový rekord, pokud se nepletu. Možná byla i na Tiriči, ale to už má skleroza nezvládá. Spíš si myslím, že ne, pokud se ovšem nepletu. Vono je to po letech skoro jedno. Hlavně když mají staří na co vzpomínat.
Úplně neuvěřitelně mě štvou všichni, kteří považují výstup na sedmitisícovku za turistiku. Možná kdyby viděli někoho umírat v lavině nebo s otokem mozku, tak by si uvědomili co je to horolezectví a co posr.ný skalkaření.
Dobrá, ale mohl jsi to dát jako samostatný komentář a ne do větve, kde si dva ujasňujou, kdo kdy kde byl. Takhle to na první pohled vypadá, že tě štvou oni.
Jaké stáří? Aj ta krajta.... Jsi starý jen na kolik se cítíš přece....takže u Tebe bych to viděl na pubertu :-)))) Myslel jsem že Tirich Mir je na hranicích Pakistán Afganistán no podívám se...
Nezoufej nad tím, že jsi starý, ale těš se z toho co máš, protože nikdy nevíš, dokdy to budeš mít.:-)))
diky moc za gratulace i zpravy, ktere jste nam posilali pres satelit.
I kdyz text na Lezci visi uz dlouho, dostali jsme se k internetu az ted, kdy jsme se vratili do Dusanbe.
Nejedna se v zadnem pripade o clanek nebo reportaz, ale o kratkou tiskovou zpravu, kterou jsme posili pres satelit mediim a novinarum, tak aby si z ni mohli vybrat, co je pro ne zajimave.
Clanek i s fotkami samozrejme co nejdrive pridame i na Lezce, zatim si nekolik nelezeckych clanku muzte precist na Aktualne.cz nebo na strankach Ceskeho rozhlasu - Plzen.
Ted odpocivame na Puskina, doplnujeme ztracena kila a opravujeme naseho Uaze. Za cca 5 dni vyrazime do Afghanistanu.
http://www.asia-travel.uz /expeditions/exp-img/
korj-sxema-big-eng.jpg
odstranit mezery!
Tak ted mi snad date za pravdu ze je to vysokohorska turistika
Vysokohorská turistika je interdisciplína horolezectví a slovo vysokohorská tam není náhodou. Rozdíl mezi lezením a horo-lezením je čím dál propastnější a proto se mi zdá na místě používat pro výškové horolezectví právě tohoto pojmu na rozdíl od slova (vysokohorská) turistika, které zavání pumpkami a lovečákem. Koneckonců turistikou by pak byla většina osmitisícovek ať už s O2 nebo bez. A když to tak někdo bere, proč ne, v tom případě budu rád turistou "na hrotech zeměkoule"...:)))