Margalef

Sladké Španělsko

Zpráva o působení zbytku skalního repre teamu ve Španělsku.

Nějak se mi letos zase nepodařilo zúčastnit se repre-soustředění :( Nebylo to ale proto, že bych vegetila ve Francii - jak jsem se dozvěděla z článku na Lezci :) Ve Francii jsme se letos jenom trochu rozlezli (hlavně s taškama po střeše) a vyrazili do - už pár let plánovaného - Španělska. Na začátek jsme si vybrali Terradets. Tam už asi všichni Češi byli, takže tuhle oblast nemusím moc popisovat. Jen ve zkratce - osmáčkářův ráj - velká koncentrace krásných cest s velmi milou klasifikaci. Trošku nám vadily pravidelně dopolední mlhy a slunce od poledne do večera. Říkali jsme si ale, že až se nesnesitelné oteplí, vyrazíme někam, kde se dá lézt ve stínu. Dopadlo to trošku jinak - z Terradets nás po deseti dnech nemilosrdně vysněžilo. Rádi jsme se přesunuli více na jih do Margalef. A byli jsme rádi, že můžeme lézt v plném slunci na jižních stěnách (při ledovém větru, který obracel maglajzpytlík). V Terradets se nám líbilo, ale Margalef nás nadchnul ještě víc.


Mergalef ráno

foto by © Martin Štěrba



Sonja a  Xavier v Margalef,7b

foto by © Martin Štěrba


Oblast se nachází na stejném masívu jako známější Montsant, ale na jeho severozápadní straně. Slepencové skály nejsou tak impozantní jako ty v Montsantu - jedná se spíše o menší sektory, rozházené po dvou údolích, s cestami do 25 metrů. Samotné lezení je ale pestřejší (Montsant, to je většinou mírný převis s dírkama), najdete tu plotny i obrovské převisy, spáry, kouty, hrany, dírky i krápníky. Velkou výhodou je různá orientace jednotlivých sektoru.


Hans v Margalef

foto by © Martin Štěrba


Zmrzlíci můžou lézt na slunci, potící mrznout ve stínu. Často je ale třeba se mezi sektory přemístit autem. Uvádí se, že je v oblasti více než 400 cest. Většina jich bude v obtížnosti do 7a, 8a a těžších je méně, zato skoro bez výjimky vypadají grandiózně. Klasifikace nám přišla trošku přísnější než v Terradets, v některých cestách byly eliminační už nástupy. Ve výhodě jsou lezci, kteří mají rádi dírky - zvláště ty kousavé.

To, co se nám na Margalef líbilo nejvíce, byla jednoznačně okolní příroda. Slepencové stěny, balvany a věžičky rozeseté po kopcích, mezi tím olivové, mandloňové a broskvové sady se starými zídkami, v údolí řeka a přehrada (zákaz koupání :)) Několik plně zařízených parkovišť s přístřešky pro barbecue a tekoucí vodou (nepitná).


Jaime Pollitte v Margalef, 7a+

foto by © Martin Štěrba



Jaime Pollitte v Margalef, 7a+

foto by © Martin Štěrba

Průvodce (6E) je k maní v refu v Margalef. Jeho majitel je zároveň i autorem většiny cest. Vodu se nebojte nabrat z pramene Saň Salvador u sektoru Hermita de S.Salvador. Nejbližší větší město s obchodem je Flix (30 km) nebo Lleida (50 km).

Celkové jsme nás čtyřtýdenní španělský zájezd zhodnotili velmi pozitivně. I když o nějakém vyhřívání se na sluníčku se rozhodně mluvit nedá! Občas to bylo opravdu " A muerte". Do Francie jsme se vrátili spokojeni, unaveni, zbaveni hygienických i pracovních návyků, do zasněženého Velikonočního pondělí.

Vylezli jsme:

Míša: Terradets- Trekking 8a+ PP
                          Latido del miedo 8a PP
                          Formula weekend 8a PP
                          Efecto 2000 7c+/8a  PP
                          Redbull          7c+    PP
          Margalef-  Transilvania 8a PP
                          Sativa Patatica 8a PP
                          Dr.Feelgood 8a PP
                          La corva de la felicitad 7c OS
                          Magic Festival 7c OS
Roman:  Latido del miedo 8a PP a Sativa Patatica 8a RP

Fotky bohužel nedodám, ale třeba se najde někdo z ostatních Čechů, které jsme potkali, a na Lezce nějaké ty obrázky pošle :)

Míša Drliková   [úpravy] 16:56 31.03.2008

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Nice!17:37:29 31.03.2008
O.K. Pošlu jednu, ale zbytek si necham pro Cháru!
Martin Š.odpovědět