V současnosti je to ale jedna z nejlepších švédských oblastí s velkým potenciálem (těmi dalšími známými jsou pak určitě rychle se rozvíjející Västervik na východním pobřeží a hodně známý Kjugekull na jihu), kde mimochodem také žije známý lezec a muzikant Said Belhaj. Díky půlročnímu studijnímu pobytu v Göteborgu jsem měl zde šanci poznat různé oblasti v okolí, které rozhodně stojí za navštívení.
Celkem se přímo ve městě nebo širším okolí nachází v součanosti přibližně 2000 popsaných problémů v obtížnostech do 8a (projekt 8b). Leze se tady po žule a často přes velké ostré krystaly, které dokážou zničit prsty po pár pokusech. Velmi diskutovanou otázkou je v Göteborgu klasifikace jednotlivých boulderů, kdy hodně místních lezců přiznává, že místní ohodnocení je opravdu tvrdší, než je zvykem. Nejznámějšími oblastmi s největším počtem bouldrů jsou ostrov Hönö a Tjörn (čti šoérn) a pak i místo klasického lezení přímo v Göteborgu oblast Utby a také Sandsjöbacka pár kilometrů na jih. Spousta boulderů se pak nachází v podstatě i v každém parku přímo ve městě.
Mapa
foto by © Tomáš Laburda
Hlavní oblasti Hönö, Tjörn, Utby a Sandsjöbacka. Mnoho dalších oblastí je možné najít všude po městě.
Hönö
Hönö je rozhodně největší a nejznámější oblast s asi 400 problémy, nacházející se na severním soustroví, a která je dobře přístupná jak autem, tak i městským autobusem (jízdenka platí pouze do přístavu, ne na ostrově). Na ostrov jezdí každých 20 minut zdarma trajekt (zdarma i pro auta) z přístavu ve čtvrti Hjuvik. Ostrov Hönö je zároveň spojen mostem se sousedním ostrovem Öckerö, kde se nachází přibližně nějakých dalších 60 bouldrů. Podle průvodce je doporučená sezona od října do dubna, ale ani v létě díky neustálému větru teploty nejsou nijak drastické a navíc údajně kameny vysychají už nějakých 15 minut po dešti. Celá oblast se nachází na západním cípu ostrova s možností parkovaní cca 15 minut chůze odtud. Oblast je rozdělena na 19 sektorů, z toho jeden je přístupný pouze na člunu.
Ostrov Hönö.
foto by © Tomáš Laburda
Sektor Rävudden, kde se nacházejí převážně lehčí bouldry s obtížnostmi 4-5.
foto by © Tomáš Laburda
Neznámý boulder v sektoru Rävudden.
foto by © Tomáš Laburda
Sektor Rävudden a slovinec Marko v traversu Mickfrilla 6a.
foto by © Tomáš Laburda
Hodně oblíbená klasika Goldwing 6a (sittstart za 7a).
foto by © Tomáš Laburda
Sektor Röda je jedním z nejvíc fotogenických míst právě díky tomuto balvanu nazývaným také Cykelhjälmsblocket (cyklistická helma). Na fotce lezu já v nejlehčí cestě Achtung UFO 3. Asi dva metry napravo ode mě je jeden z nejtěžších místních boulderů Superfettot 8a.
foto by © Tomáš Laburda
Cykelhjälmsblocket z druhé strany a slovinec Matej v lehkém bouldru Darwin 3+
foto by © Tomáš Laburda
Darwin 3+
foto by © Tomáš Laburda
Hned naproti Cykelhjälmsblocekt se nachází tento útvar, kde je oblíbená cesta například v popředí po hraně Super Mario 6b nebo kousek nalevo Nice Flight 7b+. Tady už se určitě vyplatí mít víc než jednu bouldermatku.
foto by © Tomáš Laburda
Tjörn
Další z ostrovů na západním pobřeží, který se nachází přibližně 50 km na sever od Göteborgu a je přístupný po nově zrekonstruovaném mostu, nabízí přibližně 200 bouldrů jak přímo na pobřeží tak i v lesích uprostřed ostrova. Na ostrov se dostanete po dálnici E6 směrem na Oslo a sjezdem u obce Stenungsund ležící přímo naproti ostrovu.
Sektor Spökväggarna se nachází v lese asi 25 m od silnice a nabízí 2 mírně převislé skály. Marko leze Cobra Commander 7a.
foto by © Tomáš Laburda
Švéd Klas jako jediný z nás přelézá Cobra Commander 7a.
foto by © Tomáš Laburda
Klas v boulderu GI Joe 6c+.
foto by © Tomáš Laburda
Sektor Sjöutsikten s výhledem na moře a Klas v oblíbeném boulderu Arbetsnarkomanen 6b+.
foto by © Tomáš Laburda
Marko dává poslední večerní pokusy v boulderu Ölrepubliken 6c.
foto by © Tomáš Laburda
Velmi oblíbená spára Kurvan 5+, leze španěl Alfredo. Vpravo na kraji je vidět cesta Bögdoden 7a.
foto by © Tomáš Laburda
Utby
Tato oblast, nacházející se přímo ve městě a lehce tak dosažitelná autobusem (bus 58), je známá spíše pro tradiční lezení , přesto má ale co nabídnout i pro boulderisty. Oblast se nachází na východě města ukrytá v lese, který tak skýtá alespoň zavětří v zimních měsících. V blízkém okolí se nacházejí ještě další oblasti Gärdsas a Fjällbo, které také nabízejí jak tradiční lezení tak i bouldering. Samotné Utby zahrnuje v současnosti kolem 160 problémů zahrnující také poměrně dost převislých projektů, které byste na ostrovech hledali hůře.
Julia v cestě Kurvan 5+.
foto by © Tomáš Laburda
Francouz Guillaume leze boulder Bögdöden 7a, který sestává ze 4 kroků po malých ostrých lištách a krystalech.
foto by © Tomáš Laburda
Hodně oblíbeno místo přímo u cesty. Marko leze Kraftkalas 6b. Nalevo se nachází oblíbený boulder Voodoo 7b.
foto by © Tomáš Laburda
Alfredo leze místní klasiku Ängsareten 5+.
foto by © Tomáš Laburda
Sandsjöbacka
Tato oblast, nyní obsahující přes 80 popsaných problémů, se nachází přibližně 25 km jižně od Göteborgu a zároveň je také stejnojmennou významnou přírodní oblastí. Kameny jsou tady rozesety na větší ploše dále od sebe a tudíž i přístup k nim může být obtížnější hlavně po déletrvajících deštích díky podmáčené půdě. V této oblasti najdete také oblíbený highball Mongomatic 8a označovaný jako superlinje. Konkrétně nejvíce boulderů lze najít okolo jezera Lillesjö (parkování v Knipemystvägen), ke kterému se dostanete autem po silnici 158 směrem na jih a dále také okolo většího jezera Sandsjö dostupném z parkoviště přímo u dálnice E6.
Klas leze oblíbenou klasiku L’Arete de S-backa 5.
foto by © Tomáš Laburda
Konrad ve stejném problému L’Arete de S-Backa 5.
foto by © Tomáš Laburda
O boulderingu v oblasti Utby můžete shlédnout povedené video od místního lezce a fotografa Martina Arvidsona, který mimochodem natáčel i video pro Petzl o sportovním lezení v Göteborgu s Dani Andradou a místňákem Said Belhajem (http://vimeo.com/21387283).
Informace
Ve městě se nacházejí v podstatě 2 lezecké obchody (Fjallsport.se, Highsport.se), kde je možné dokoupit matroš a také boulderingového průvodce, ve kterém jsou popsány i další menší oblasti po celém městě, ale ve kterém chybí už trošku vzdálenější ostrov Tjörn. Průvodce je ve švédštine pouze s krátkými vysvětlivkami v angličtině. Na území města je zakázano kempování, což se týká jak oblasti Utby, tak i severních ostrovů Hönö a Öckerö. Netýká se to ostrova Tjörn. Další informace je možné získat také na lezeckých stěnách, které jsou v Göteborgu tři : Klätterlabbet, Klätterfabriken a Klätterdomen. Pokud chcete lépe zapadnout mezi místní komunitu stačí se naučit švédský pozdrav HEJ, povzbuzování KOM IGEN NU, či pochválení za vylezený boulder BRA.
Ukázka místního průvodce.
foto by © Tomáš Laburda
Ukázka místního průvodce.
foto by © Tomáš Laburda
Zdroje:
Stránky oblasti a seznam všech boulderů:
Goteborg Bouldering Online
Martin Arvidson photography:
maphoto.se
Místní fotoblog se všemi oblastmi:
westcoast boulderingplus a zároveň i jejich vimeo kanál:
http://climbingpics.blogspot.com/