Abadžikra Boulder Cup dosáhl po čtyřech letech svého vrcholu. Přijelo 51 M a 11 Ž. Poláci až z Gdaňska, Slováci z Bratislavy, Bánské Bystrice atd.
Konkurence neuvěřitelně narostla a snesla srovnání s Mistrovství ČR vloni v BB. Dál se v Třinci může jít jedině s nově postavenou věží. Začínám na tom pracovat, ale podaří-li se, ví Bůh. V článku o průběhu závodu vynechám popisy, kdy jsem málem naboural a tak, protože na to už jednoduše nemám čas. Jenom se svěřím, že pro mě je nejtěžší zvládnout teprve pondělí. (V neděli uklízíme, já stavím znovu bouldry a píšu do novin..)Neboť tehdy už síly nemám takřka žádné a musím v nesmírném časovém vypětí do 12h navštívit všechna regionální média, zajistit fotky (které doslova tahám ze stroje a laborantku za to uplácím půl kilogramem kávy, zbylé z bufetu) a mluvit a mluvit a mluvit. V MFDnes mi najednou došel hlas a jen jsem zasípal: "Uvařte mi čaj"...
No a největší hrůza mě polila v neděli po závodech, ve 4 hodiny ráno, když jsem si před spaním (konečně) "v klidu" pročítal výsledky...
Systém bodování je skutečně velmi složitý, závod byl hektický, ale, že se sčítající rozhodčí sekne i u finalistů, jsem nepředpokládal, nezkontroloval a čert samozřejmě nespal a ihned toho využil. Tedy: Chyba se týkala čtvrtého až šestého a jedenáctého až třináctého místa mužů a pátého žen. Tj., přehlédnutí počtu zón. Na ceny to mělo jen kosmetický vliv a Český pohár se bude bodovat podle správného pořadí, viz níže. Přesto se všem dotčeným hluboce omlouvám, jmenovitě především Štěpánovi Neústupnému, který právě měl a obsadil čtvrté místo! (Čímž asi nejen mě náležitě překvapil.)
Andrej Chrastina
ZÁVOD:
Překvapením byla velmi široká účast špičkových závodníků. Kvalifikační cesty byly podstatně tvrdší než vloni, přesto šestnáct lidí dalo TOP on sight. Přičemž lezci jako Marek Leitman (17.), Peter Topercer (19.), Ondrej Švub (26.) anebo Kuba Hlaváček (26.) jsou pokaždé adepty na přední místa a tady nepostoupili. Kuba i Ondra nedali dokonce 2 bouldry TOP. Ze známých jmen startovali ještě Milan Benian (22.), David Klap (22.), Jan Zbranek (19).
Martin Eckert
Finále
Finále tedy začalo šestnáct mužů. Po dvou kolech se proto počet zredukoval na osm. Čtyři topy na prvním bouldru, šest na druhém. Vykrystalizovali favorité: Souček, Ivo Kašpárek z Přerova, Martin Eckert, Martin Fojtík a Tomáš Doubravský.
Martin Eckert
Po třetím kole, což byl delší akrobatický silový boulder - (ačkoli v Třinci jsou silové všechny a gymnastické taky, že, ale ten jako zvlášť... Jen Michal pořád chodil a říkal, "to je lehké všechno, to je jenom o technice". Ale je to tak, síla je jenom o technice...) - se konečně dostal do vedení Radovan Souček před Martinem Fojtíkem (oba T OS)jen o pokus na zónu, za nimi Ivo Kašpárek a Eckert - malý "Bucher" (Z na první p., tj. Z1). Čtvrtý boulder vedl přes kruté stisky ve stropu, přesto jsme s Michalem (Ciencialou, pomáhal mi s dolaďováním a dost si zas ponatahoval kvůli tomu lokty...) dva tři topy čekali. Nestalo se. Prošel se jediný Martin Eckert, ale delší šáh nad zónou do předposlední boule nad stropem ho zastavil. Z1 ho posunulo na třetí místo. Na toužené vítězství potřeboval Top. Radek Souček se rval, jak lev, ale správný postup mu chyběl, nedal Z. Martin Fojtík se zprvu ve stropu také trápil, ale nesmírnou bojovností na 4. pokus dal Z, a pak už jen "odškrtával" potenciální topaře až do úplného vítězství!!! Radek skončil druhý. Ivo Kašpárek nedal zónu a klesl na páté místo. Naopak, nečekaně dobře si s otevřenými boulemi a stisky ve stropu poradil Štěpán Neústupný, Z na B4 dal na třetí pokus a byl čtvrtý, což je jeho dosud nejlepší výsledek v boulderingových závodech na nejvyšší úrovni. Čtvrtý, kdo dal zónu, byl bojovník Andrej Chrastina (na 4. p), ale druhý top mu chyběl na výraznější umístění, proto obsadil až osmé místo za Petrem Reshem, který se po úvodním suverénním on sightu neuvěřitelně začal propadat a nedal už ani zónu. S nohama ve stropu si totiž vedl hůře než ve vrcholové stěnce.
Helena Lipenská
ŽENY: Překvapení: Simona Ulmonová v plné formě. Nemilé překvapení: Věra Kotasová dorazila s chřipkou a raději nenastoupila. Vítězství Heleny Lipenské těžko někdo zpochybňoval, za dané situace pochopitelně, kvalifikaci vyhrála suverénně, přesto ji Simona hodně šlapala na paty. Jenomže na bouldering je potřeba mít i výšku a na tu Simča prohrávala už na startovní čáře. Výborně lezla v kvalifikaci také (také z USA se navrátivší) Saša Holková, ale ve finále startovala jen v prvním bouldru, a pak z rodinných důvodů odcestovala. Takže první finálový B dala nádherně top Simona Ulmonová a po ní totéž - byť na hranici pádu - zopakovala Helena. Saša a Lucka Rajfová (loňská vítězka) daly zónu.
Ivo Kašpárek
Další bouldry byly už dost silové, s delšími tahy, neboť se měly utkat Helena s Věrou, takže méně trénované lezkyně se trápily. Top už byl nad síly také Heleny a bojovalo se v podstatě jen o zóny. (Škoda, přeškoda, těšili jsme se právě na to, jaký rozdíl síly ukáže Věrka). Simona vynikala silou, ale hůře technikou a sedmnáctiletá Rajfová ji začala přelézat, ovšem chyběl jí TOP, takže nakonec zůstala třetí. Na těch už fakt náročných tratích byla nádhera ty nejlepší sledovat. Další finalistky se na B2 i B3 trápily, bylo mi jich líto, ale jedině, když jím připravím opravdové bouldry, poznají, kde se mají zlepšit. Vloni jsem je ještě šetřil, to měly takové vytrvalostní cesty, ale letos už ne. Vyslyšel jsem konečně Věrku ("Rosťo, postav nám těžký bouldry!" jsem slýchával už čtvrtý rok), škoda, že nemohla nastoupit, jinak bych zřejmě slyšel: "Rosťo, zase to bylo moc lehký"... Cha, chá. A to jsem měl pro ženy v záloze čtvrtý boulder - masakr. A Michal, když slyšel, že už holky dál nechtějí:"Proč jsme to nedali aspoň mužům!?! Vážně, ten byl fakt nádherný, takže bude připravený napříště. Napříště? Buď věž anebo "smrt", není jiné cesty.
To bylo fakt cítit, že systém v Třinci je přežitý, tzn. bouldr, přestavba a zase bouldr. Tedy ne, že bych si to dřív nepřipouštěl, ale bylo nutné tradici závodů v Třinci udržet jak kvůli lezcům, tak divákům. A diváci v Třinci? (kterých zase přicházelo v průběhu závodů stále kolem stovky) Ti byli nadšení a po závodech nevěřícně osahávali chyty.. Ti o systému boulderingu nevědí nic, ale Součka, Eckerta i Andreje Chrastinu si po těch už čtyřech ročnících dobře pamatují.
Krkavec
O závodech informovala všechna severomoravská důležitá média. V Čechách bylo možné šot ze závodů vidět na ČT2 v úterý ráno při opakování krajských reportů. Na Ostravsku v Po na ČT1 v 18,05 (nahrál jsem to) a mohou to vidět ještě v jiné podobě (tedy na Sev. Moravě) od TV Polar v Reportu, po 18h některý příští den, ale samozřejmě nevím který. Možná, že by šlo poslat na Lezce video ze závodů, ale na to se musím zeptat někoho jiného. Ještě jednou se omlouvám za problémy při sčítání, ale měl jsem najaté externí spolupracovníky a Ti ten systém prostě nezažili (pod kůži). Všechny - celou hrstku - schopných a proškolených jsem použil na rozhodování a musím říci (i podle videa), že jeli bezvadně, a proto nebylo těžké výsledky následně opravit a dopočítat.
On fakt nemá nikdo ještě fota z akce? No to se mi nechce věřit! Šup s nima na Lezce! Už se nemůžu dočkat! Jestli budou aspoň z poloviny tak pěkné jako z bouldr contestu, tak to bude super!
Původně jsem chtěl napsat komentář, jak to viděl jeden z účastníků, který seděl ty nekonečné hodiny v izolaci na finále s ostatními, ale asi by se to k tomu nadšenému hodnocení příliš nehodilo a tak tedy pouze Rosťo pozor s tím nadšením. Poslouchej trochu ohlasy závodníků a možná bude příště těch nadšených hodnocení více.
No ani z pohledu divaka nebylo vse uplne v pohode a nadseni nedosahovalo az takovych mezi, ale tim Rostovi nikdo nebere jeho snahu a vytrvalost s poradanim.I kdyz veta z clanku:"Ti byli nadšení a po závodech nevěřícně osahávali chyty.. Ti o systému boulderingu nevědí nic, ale Součka, Eckerta..." docela cloveka nuti nad nekterymi vecmi premyslet.
Poslouchej, nelíbí se mi, že se nepodepíšeš. POkud jsi nebyl nadšený, pak si to rád přečtu, ale napiš taky proč. Těmi diváky jsem myslel ty Třinecké (a ti byli uneseni, to poslouchám, kam ve městě vkročím, proto ten zájem regionálních médií, ale za vším je gigantická práce mnoha let, nevím jestli si to je schopen někdo představit. Tedy David Kocián a pár dalších určitě, ale Ti to nečtou, že..), ale to z kontextu vyplývá. A Petrovi Reschovi: Já jsem napsal, že systém (který vás tím pádem neustále vracel do izolace) je už překonaný, ale ještě se na něj muselo jet. Ovšem bouldry byly přestavěny do 15ti min. Přes problémy všechno frčelo a ve 20h bylo vyhlášení!
Ahoj všichni, chci jen poznamenat že z mého pohledu závodníka byl nejen systém, ale i bouldry na hovno. Jestliže se odzávodí celej závod v jednom profilu na bouldrech bez nápadu, kde pravá ruka střídá levou a tak dokola, je to o ničem a nemá to jiskru. Zařazením takovéhoto závodu do poháru se sice zajistila účast závodníků, nikoliv však kvalita...
Toť můj (samozřejmě i neúspěchem poznamenaný) názor a pláč :)
Čugo Jirous
PS: Nemohl jsem si kritiku odpustit,Rosťa je snaživej a dělá pro lezení hodně, ale nápady při stavbě bouldrů a cest zřejmě docházejí.
Víš, vono neni lehký vůbec takové závody upořádat. Možná proto nebyl vychytanej ten závodnickej systém, ale co se týče bouldrů, tak charakter těch bouldrů je pokaždý jinej, teda v závislosti na místě. Třeba Týnská v Praze BoulderBar, Šumperk, Brno, Žilina. Pokaždý to bude úplně jiný. Je to prostě daný tim, co člověk preferuje, po čem leze a co se mu líbí. Osobně si myslim, že to stavěči fakt nemaj lehký, už kvůli tej kritice :)
Já tedy také něco podotknu.
1. Rosťa ty závody v Třinci nedělal poprvý.
2. Nejde o to, že charakter bouldrů je v Praze jinej než byl tam. Jde o to, že ty bouldry byly postavený v jednom profilu a zbytek prostoru stěny zůstal nevyužitej. To je jako kdyby třeba byly závody v BB a všechny bouldry by vedly jenom v tom nepřevislejšim profilu.
Ale to jsem jen chtěla upřesnit, co tím svým komentářem asi Jirous myslel - když jsem viděla, že to asi není k pochopení...
V podstatě se skoro ztotožňuji s názorem Jirouse, ačkoli by se to dalo říci i kultivovaněji. A na rozdíl od Jirouse je můj názor asi těžko ovlivněn umístěním, neboť jsem se zhruba zařadil tam, kde jsou moje momentální možnosti.
Závody jsem viděl a co se týče boldrů připomínky nemám, byly hodně dobré. Jen možnán to, že sice byly těžší, ale technicky stéjné. to znamená technika se moc nedala použít, kdo neměl v rukách ....... Minulý ročník byl sice možná lehčí, ale zato boldry zajímavější. Naštěstí je víc závodů takže si každý vybere.
Nelíbil se mi zmatek v organizaci a to :
Závodnici se zapisovali do stratovni listiny ještě v průběhu závodu a to při tomto počtu závodník si myslím bylo nezvládnutelné pro jednodení závod.
Hlavní organizátor soutěže , stavěl cesty,snažil se zabavit diváky, byl hlavní rozhodčí, řešil veškeré org. záležitosti. Tudíž vše leželo na něm. Nediv se, že výsledky byly mimo a mužeš být ZIKO rád, mohlo to být ještě horší.
Sporadicky byli oznamováni soutěžící a to jen ti co něco znamenají.
Výsledky byly zpracovány opožděně a velmi chaoticky. Neexistuje hodnotící program pro řízení a hodnocení závodů. Český pohár probíhá v tomto hodnocení dva roky. Při takovéto úrovni se to prostě bez chyb nedá zvládnout. I sebelepší člověk udělá chyby.
Jak z toho ven
Zpracovat program pro hodnocení, který bude používán pro všechny závody. Program musí umět zpracovat výsledky , průběžně hodnotit tak aby byly výsledky okamžitě k dispozici. Vše zrychlí průběh a zjednoduší organizaci. Rozdělit kompetence , stavěč cest nemůže být zároveň hlavní rozhodčí. Zico příště se staréj o zábavu a stavění cest. Rozhodování a byrokracii svěř někomu jinému a nepleť se do toho. Bereš si všechno na sebe. Všichni musí zná to co budou dělat a za co jsou zodpovědní. Pamatuj , že platí . Čím víc dělá šéf, tím míň dělají podřízení ,tak aby vše bylo nakonec v rovnováze.
Napsal jsem jenom to co je naprosto logické.
Čus
Souhlasím s kritikou ohledně zmatků ve zpracování výsledků. Neměli jsme k dispozici odpovídající software a na vývoj nějakého "zpracovadla" nebyl čas. Rosťa mě v lednu 2003 požádal o pomoc, protože člověk, který mu dělal výsledky v předchozích ročnících letos odmítl spolupráci. Startovní listina měla být uzavřena v určitou dobu. Došlo pak k tomu, že výsledky z kvalifikace byly na X listech od různých pozic a tím jsme si zanesli do zpracování první chyby. Jejich dohledání nám zabralo čas a samozřejmě nedělalo dobrou vizitku organizátorům. Já osobně jsem měl "kopřivku" z toho, že sice rozhodčí měli jednotné formuláře, ale každý do nich průběžné hodnocení psal jinak. Opět došlo při přepisu k chybám. Také se nedají dělat průběžné výsledky, když rozhodčí donesou výsledky startujících 1 - 15, pak 16 - 40, 41 - 48 atd. Já i King jsme bohužel páchali takovou činnost poprvé, takže jsme Zicovi v podstatě dělali jen "psací stroje". Po absolvování pro mě 1. ročníku zpracování mám konečně představu, jak by měla vypadat informační podpora závodů a zvažuji, že bych udělal vlastní program a řešení.
Všem účastníkům se samozřejmě omlouvám.
Nechápu proč vymýšlíte vymyšlené??? Máme jednoduchý prográmek (dělaný v excelu) a šlape jak hodinky. Jen to chce šikovnýho človíčka, který ho prostě bude obsluhovat.To co tady popisuješ mi přijde, tak trošku z doby kamenné...
Program je samozřejmě k dispozici.
Toto není Montana zde se nedá napsat čnánek o závodech ve kterém budu někoho ohromovat Českým pohárem účastí 51 závodníků(mužů)nebo počtem diváků?! Nebo snad tím že ten kdo to pořádal je oficiální "hlavní stavěč" (ta funkce existuje) ČHS. Toto médium -Lezec je naštěstí živé a reakcí schopné. On totiž takový článek v Montaně se zabetónuje podpisem RT a kdo by za dva měsíce reagoval, že. Takže je to v pohodě. Jsem rád , že zde až na jednoho zazněli jen podepsané příspěvky(díky Oliváči) A jestli někoho píchá v hlavě , tak to je pýcha. 5.1. byly ve Sarovičkách již posedmé bouldrové závody. Protože předpokládám že na Lezci jsme lezci tak o závodech bych napsal jen :stavěči stavěli(pólo+svišť), lezci lezli(59)a diváci tleskali(250). Kvalifikace na flash předlezla Doňa bodyna tři bouldery lezli vždy tři zaráz. Dali jsme mladýho Adama Ondru do finále a taky ty to zalezli líp. 22finalistů! Finále tři bouldery na os po prvním sednout na židličku otočenou zády ke stěně, ve tři konec . do 20min. výsledky, diplomy, ceny,O průběhu amatérských závodech(nebyl jsem v žádných novinách)můžou poreferovat třeba vojín Mráza nebo Fojťa. Takže Rosťo ser na píchu a spolkni to svinstvo a nevnucuj lidem svůj názor co a jak je dobré. Richard Boubel Dědič
Nemyslím si že ty závody byly špatné, podle mého dojmu byly velmi podařené s nedostatky v organizaci, které se dají odstranit. Zica možná neznáš já moc taky né , ale pyšný si myslí není.
To, že vše reklamoval v novinách je myslím hodně dobré a to z těchto důvodů.
Propaguje tento spotr mezi širokou veřéjností´= více peněz = lepší kvalita, zázemí a samozřéjmě néjlépe z toho výjdou závodníci. Prostě normální propagace sportu což závody v bolderingu jsou a jestli jednou mají být olimp. sportem tak bez propagace to néjde. Prostě my Češi nějak neradí chválíme co se nám daří. Na závodech si asi nebyl tak prostě nedávéj rány pod pás. Buď za každou rozumnou propagaci tohoto sportu rád ( je třeba větší možnost trénigu na kvalitních stěnkách které jsou mnohdy s peněz získaných s propagace ). Závody jsou o slávě vitězů atd...... Jestli to nechceš propagovat je to jen tvůj názor a možná i tvoje pýcha.
Byl bych rád kdyby bylo více takových bláznů jako je Mráza Fojtík Zico Jirous atd .........
Čus
Fotky jsou pekny,ale chybi mi tam popisy! Jak se jmenujou Ti lezci? Některé člověk zná,ale ne všechny a jsou lidi,co je znají jen podle jména a nikdy je neviděli. Jen o nich čtou a tak by to chtělo prosím fota i s popisem! Díky moc.
Dle mě je na totu č.1 Andrej Chrastina,2 a 3. M.Eckert??, 4. Helena Lipenská, 5. Ivo Kašpárek???, 6-7 K. Černý??, 8. Simona Ulmanová. Nejsem si jistý, tak jestli to bude špatně, tak se rád nechám poučit. Díky za upřesnění.
Všechny zdravím a děkuji za příspěvky!
Někdo tuto možnost využil na totální sepsutí mé práce, někdo se snažil vidět šířeji a objektivněji, každý podle svých schopností, citu i povahy. Nicméně všem děkuji.
Ještě jednou se tady omlouvám za neodpustitelné chyby, které proběhly a se kterými jsem počítal, neboť se mi nepodařilo sestavit organizační tým, jaký by zajistil profesionální chod závodu, o čemž již léta sním. Přesto hlavní body, za které jsem považoval (a v daném pořadí) KOMERČNÍ STRÁNKU (Ta je bohužel vždy nejdůležitější. Ona mi umožnila vyplatit skromné finanční odměny a věcné ceny pro všechny finalisty, pro medailisty i poměrně drahé, zaplatit režii a možná i zajistit existenci dalšího ročníku za naprosto odlišných technických podmínek), BOULDRY (podle hlavního "auditora" Andreye a některých dalších špičkových závodníků na nočním pozávodním sezení měly "hlavu a patu" a byly "dobré", nejen silové, ale i technické, ovšem "chyběly lišty") a ROZHODČÍ (Klobouk dolů před těmi kluky, kteří závody vidí jednou za rok, skutečně jsem ani podle videa nenašel chyby. Nepočítám sem výsledkový servis, kde jsem čekal slabinu, poskytl školení, ale bohužel nedokázal ovlivnit.) - tedy HLAVNÍ BODY, na které jsem zaměřil těžiště svých sil klaply a závod mohl proběhnout. Vy samozřejmě můžete - a to respektuji - mít odlišný názor. Je pochopitelné, že kdybych všechny své síly zaměřil pouze na sportovní a organizační stránku závodu, tak by zřejmě vše proběhlo hladce a vy byste odjížděli možná spokojenější, ale vítězové bez peněz, s minimem cen, závod by byl bez televize, diváků a v Třinci na dlouho poslední. Neboť by mi už nikdo nedal peníze na další závod, zlepšení stěny atd.
Děkuji Petrovi Vondrovi (a několika dalším) za větší pochopení těchto souvislostí.
Jirousovi: Moje pojetí boulderingu je SILOVÉ(a samozřejmě respektuji jinou cestu - třeba Marka Repčíka, kdy je to vysloveně technické), ale zároveň TECHNICKÉ! Bez techniky se nedalo uspět, ale ani obráceně - bez síly! Bez síly se ovšem dneska v boulderingu nedá na větších závodech uspět nikde. Tobě už na Boulder Contestu a nyní i v Třinci chyběl dostatečný silový fix na TOP a tedy i odpovídající umístění, protože techniku máš dobrou. Tohle i sílu v prstech se dá správným zaměřením dotrénovat (a je to nutné) a pod Andreyovým vedením se Ti to podaří, ale musíš tomu něco obětovat. Snažím se stavět tak, aby ani vysoký, ani malý neměl nic zadarmo a průběh závodu i výsledková listina to podle mého skromného soudu dokládá. Že převažoval strop a někomu stropní technika vyloženě nevyhovovala, jsem těžko mohl ovlivnit, to byla daň závodu v Třinci - tady jistě menší a obratnější mají výhodu, ale na jednom závodě to prostě může být jinak. V Praze (a nijak to nekritizuji) byly podmínky takové, že dlouzí měli enormní výhodu - a tak to v boulderingu většinou je, to je marné.
Omlouvám se za dlouhý komentář.
Všechny znovu pozdravuji a prosím: Nevzpomínejte na Třinec ve zlém! Neboť tento závod namotivoval dost lidí, kteří by mohli za rok pomoci jeho kvalitu posunout o značný krok dopředu.
Trénujte, závoďte a mějte se rádi!
Zico