Problémy boulderingu v Čechách

Bouldering je poměrně nová věc, alespoň v českých zemích. Asi proto existuje několik problémů s ním spojených.

Problém č. 1 - Kde
Bouldering získává stále více příznivců a s tím roste i hlad po vhodných oblastech na provozování této zábavy či sportu také v českých podmínkách. Najít konkrétní informace většinou znamená prolistovat všechny dostupné průvodce a pokusit se vyčíst, co by se dalo ještě bouldrovat a kde už je lepší vyrazit s lanem. Někdy pomůže zmínka o dobrém bouldrování tam či onde. Webové databáze cest prozatím příliš nepomohou, doufám, ale že se to brzo změní. V Čechách nebo na Moravě asi nové Bleau nenajdeme, o to důležitější by bylo pro skalkaře zmapovat oblasti vhodné pro bouldering. Osobně jsem se podíval do Rudolfova v Jizerských horách a na Eldorádo na Ostaši a v nejbližší době se pokusím se některé z bouldrů zapsat do databáze cest na Lezci. Kdo víte o dalších oblastech, pište, databázujte, ... Informací není nikdy dost. Výborným příkladem je iniciativa místních lezců v Jizerkách, kde dokonce vznikl průvodce v tištěné i el. podobě.

Problém č. 2 - S nebo bez
Otevírat diskusi o používání magnézia je velká troufalost, ale přeci... Na Ostaši jsem snad neviděl boulder, kde by nebyla vybílená cesta, přestože se leze po písku. K boulderingu patří magnézium asi jako klika ke dveřím, ale co na písku?

Problém č. 3 - Klasifikace
Klasifikace určitě není to, proč většina lezců leze. Přesto může být užitečná pro porovnání a výběr oblasti, kam vyrazit. Začátečník se asi nebude snažit o střechu s jednoprstovými dírkami, apod. Dosavadní zkušenosti jsou poměrně rozpačité. V různých oblastech vznikají neznámé místní stupnice. Zajeďte na Ostaš a obrňte se před ztrátou sebevědomí. V průvodci se doslova píše, že trojkový boulder zahrnuje kroky obtížnosti 7- UIAA. Šestkový bouldry jsou tak 9. Hodnocení je vždy subjektivní, možnost srovnání by se ale určitě hodila.

Mad   [úpravy] 13:10 02.05.2002

Komentáře

Nový komentář 

 bouldering
Zajímavé téma.Jen tak dál!Jen bych dodal,že pro
bouldering se najde ještě mnoho nových lokalit,které čekají na prvovýstupce.Např. před časem Jirkou S. zmíněné Špičácké sedlo (byl jsem se tam podívat cestou z Jury a je to fakt nářez).
Na Medvědí stezce je snad několik desítek žulových balvanů...
Magnezium určitě ano.
Bouldering je samostatné odvětví.
Kromě nutnosti jednotné klasifikace,se vyskutuje
ještě problém se značením chytů tzv.definování bouldru.
Co je to Svaz?
Zapsal: šťouch, 18:31:46 02.05.2002
 
Konecne se objevil clanek s otazkami uz dlouho visicimi ve vzduchu. Definovani chytu je podle me ta nejzazsi moznost. To by si mohl kazdy udelat boulder podle svojich potreb a nejlepsi je prece resit problemy, ktere nam vytvori priroda. Bez magnezia si bouldering neumim predstavit i kdyz je to paradox a klasicti piskari asi nemaji boulderisty moc v lasce.
Zapsal: Trojkař, 19:03:43 02.05.2002
 
Nedá mi a tiež sa zapojím, pretože sa baví konečne tiež o niečom rozumnom a konštruktívnom!
1. Kde.
Ja sám s Jirousom & Co. sa zatiaľ snažím navštevovať a znovuobjavovať oblasti už v minulosti zmapované. Aj v nich sa dajú často nájsť problémy, ktoré buď unikli oku "bouldrových pionierov", alebo na ne v tej dobe nemali, prípadne nenamalovali šipku. (K takým "objavom" patrí napr. už preflákly HIP-HOP, KOLUMBOVO STROSKOTÁNÍ, ale aj veci, o ktorých som doteraz nedal skoro vobec vedieť. Ale veľmi skoro napíšem príspevok, aby sa rozrástla bldr-ová databáza..) Ja sám som ešte žiadnu šipku nedal, ale čoskoro to napravím(e).
2.S nebo Bez
Klika patří i k pískovcovím dveřím...:)) co je lehký, co je těžký....??
Z mojho pohladu samotnú skalu mádžo až tak moc neohrozí, ale na tom piesku by si mali lezci dať pozor, akým kartáčom čistia chyty!
3.Klasifikace
V minmulom roku sme s Jirousem a Ondrou Benešákom vyrazili navštíviť európske srdce bldr-ingu Bló aj z toho dovodu, aby sme vedeli, o čom tie čísla o ktorých sme len počuli vlastne sú. Je predsalen zbytočné vymýšlať vymyslené. Bldr-om, ktoré sa nám podarili u nás preliezť sa snažíme subjektívne navrhnúť obtiažnosť práve v Fb škále. A ťažším veciam dávame meno. To číslo za ním je často podružné...
Zapsal: andrey, 22:13:50 02.05.2002
 K bodu 1
průvodce na bouldering v Labáku je v poměrně slibném stádiu...
Zapsal: RosťaS., 00:27:51 03.05.2002
 K bodu 785/4c+.5.13d+/7bV12E3
Rosťo, jak to je stím bouldrováním na Ležkách. Doporuč mi něco. Andrej teda něco doporučil, ale rád bych slyšel radu i od Tebe.
Zapsal: Azbest, 01:01:31 03.05.2002
 Klasifikace bouldrů v Jizerkách
V Jizerkách zůstáváme u staré stupnice. Trojky jdou, pětky už moc ne, VIb lezou ty nejlepší a zbytek je VIc (tak od 6cFb nahoru). Ale zase jsou céčka co jdou a pak ty co jdou jenom někomu. Letos už přibylo pár kousků a uvažuje se o doplnění do průvodce, protože knížky mizí a mizí. Dávejte pozor na autory, trojka od Balcara je vražda, VIb od Májy nelezitelné. Žhavou novinkou je pravá údoní hrana na Můhů (VIb) a stále nezopakovaný Fingáč jako prase (VIc) na Žihadlo a Zapomenutý ráj (VIb) na Čmeláka. Bouldrům zdar a na ty čísla moc nekoukejte, stejně je zapomenete.
Zapsal: Michal Pešík, 08:19:54 03.05.2002
 Fb - stupnice
Zapomenem, ale v pameti pocitace by zustat mohly, tak proc se te Fb branit, ta je jiz docela zabehnuta.
Zapsal: JirkaS, 11:40:43 03.05.2002
 Bouldrové oblasti
Doufám že se mi podaří v nejbližší době přijít s trochou do mlejna. Chci popsat nějaký míň známý boulderový oblasti a zároveň bych se přidal k prosbě o co největší aktivitu ve zveřejňování nových oblsatí u nás.Jsem pro FB- klasifikaci a s maglajzem lezu i když na písku opatrně - ato jsme domácí v Ádru, ale proč komplikovat VK jednání o povolení lezení , že ?

Značení chytů v bouldrech je krajnosta nechal bych to jen na horší terény , které nejsou v NP apod- viz . Koukolova hora. Sekání chytů v boulderingu beru jako absolutní nepochopení zákldná myšlenky boulderingu " vyřešit problém" a dopředu avizuju, že je to taky jasná žádanka o přesdržku - jak ty na skálu tak já k tobě. No nic hlavně lezte ať tu máme pořádný prásky.

Zapsal: Cába, 11:57:03 03.05.2002
 Re: Fb - stupnice
Snad z určité nostalgie. Jizerská žula není tak kvalitní materiál, aby vydržela návaly boulderistů, občas něco upadne. Ten kdo nemá zkušenosti s krystaly, tak vždycky něco ušlápne. Kdo leze kvůli číslům zapsaným do počítače, ať do Jizerek nejezdí. Já si pamatuju rozklepaný kolena, prsty do krve, odražený kotníky, záda na pařez a seskoky do půl metru bukového listí. Klasifikaci samozřejmě taky, ale bouldry v Jizerkách jsou o něčem jiným. Přijeďte a poznáte, snad mi dáte za pravdu.
Zapsal: Michal Pešík, 12:03:00 03.05.2002
 Oblasť
Dnes som sa akurát vrátil, z akcie na Spišskom Hrade (pre zahranicných bratov SR blízsko relatívne Levoče), mali sme akciu s pokusom o zapis do Guinesovej knihy rekordov v oblapani tohoto hradu, ak si niekde pozriete fotky hrad je postaveny na travertinovom brale, z ktoreho zatie roky poodlamovali a zaujimave kusi kamena a su tam uz aj spravene niejake tie sipky a samozrejme aj nejake cakaju mozno prave na vas, take ak sa budete chybat na zajazd na najvacsi hrad v strednej europe urcite si pribalte aj lezky a magio (je ho treba v lete to riadne smyka), jedna sa o skalu typu drevenik, cize same dierky a stupy na trenie, sem tam aj nejaky ten madla-ty chyt...
Zapsal: kubec, 20:53:34 04.05.2002


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.