Pro letošní rok jsme si po roční vynucené zdravotní přestávce vybrali „nízkou“ sedmitisícovku
Gyaji Khang, která patřila mezi naše vytipované kopce (výška, nekomerčnost, žádní Češi a ženy na vrcholu).
První výstup na Gyaji Khang se uskutečnil v roce 1994 v rámci smíšené nepálsko-japonské expedice. Podle všech údajů západním hřebenem, za použití více jak kilometru fixních lan. Ovšem pro cizince byla oblast až do roku 2002 uzavřena. Pokus zopakovat v témže roce prvovýstup se nezdařil.
V roce 2003 se česká expedice vedená K. Plechačem pokusila o prvovýstup SZ stěnou, dosažená výška asi 5800 m n. m. Od té doby uspělo několik expedic, ale vždy variantou původní cesty, tedy západním nebo jižním a pak západním hřebenem. Severozápadní ledovcová stěna tvořená od pohledu velmi členitým ledovcem stále odrazovala.
Naším plánem byl od začátku výstup SZ stěnou. Z původního počtu čtyř účastníků stoupl nakonec počet až na 10, ale devět dní před odletem si jeden z účastníků po pádu ze střechy zlomil obě ruce a pochroumal koleno, takže nás odletělo 9 a dvě trekařky. Ty s námi putovaly pod BC a pak pokračovaly po „své annapurnské ose“.
Celá naše cesta byla naplánovaná na 30 dní v Nepálu (mimo jiné i z důvodu nižšího poplatku za víza). Dlouho jsme si rozmýšleli termín. Tradičně volíme podzim, ale podle téměř všech zápisů z této oblasti se zde leze až koncem září a v říjnu. Nakonec jsme dali na naše představy a odletěli již v polovině září. A dobře jsme udělali.
Po příletu do Káthmándú dva dni věnujeme nezbytným formalitám, nákupu vybavení základního tábora i jídla. Tradičně nevyužíváme servis od místní agentury a vybavení BC. I kuchyně je naše a hlavně si i vaříme sami. Několik členů expedice bylo v Káthmándú poprvé a tak se také věnují památkám. Pak již odjíždíme (ještě za deště) do hor. První den minibusem do
Beshisaharu, druhý den již terénními auty po dost krkolomné cestě do
Kota a pak následují 2 dni pochodu do historického městečka
Fu (Phu Gaon ve výšce drobně nad 4000 m n.m.). Je to velmi staré, původně tibetské město. Den trávíme aklimatizací a prohlídkou přilehlého posvátného chrámového návrší. Další den za pár hodin přicházíme do místa našeho základního tábora (4840 m n.m.). Počasí nám přeje, kromě prvního dne pochodu je již po zbytek expedice hezky, akorát občas nějaké ty mraky a trochu fouká.
Jedeme do Kota
foto by © archive Pavel
První den treku z Kota do Mety (hi res)
foto by © archive Pavel
Druhý den treku z Mety do Phu (hi res)
foto by © archive Pavel
Dva dni věnujeme stavbě a vybavení našeho BC, chystáme si věci, obhlížíme další cestu. Vypadá to dobře. Třetí den jdeme nahoru. Tonda s Laňkem (Antonín Bělík a Vít Auermṻller) variantou západního hřebene a nás zbývajících 7 se pouští do hledání cesty severozápadním ledovcem. Ještě ve spodní části cesty nacházíme postupně dvě trasírky, zřejmě jako pozůstatek prvního pokusu z roku 2003 a pak již jen kličkujeme a hledáme cestu velmi členitým ledovcem. Po třech dnech si necháváme část věcí jako depozit (6100 m n.m.) a vracíme se do BC. Cestou několikrát zahlédneme Tondu a Laňka jako malé tečky na hřebeni a oni zase pozorují nás a naší stopu jak se klikatí ledovcem.
Pohled na Gyaji Khang z nástupu pod ledovcem SZ stěny (hi res)
foto by © archive Pavel
Náš 1. tábor (5700 m) při vrcholovém pokusu (hi res)
foto by © archive Pavel
V BC jsme opět všichni. Dva dni relax a opět nahoru, každý svojí cestou.
Za dva dni jsme v místě našeho posledního tábora v 6100 m a třetí den stavíme poslední tábor výš, asi 6300 - 6400 m n.m. Ráno vyrážíme postupně vzhůru. Trhlin již ubylo, ale ještě dost dlouho strmě stoupáme, až se dostáváme na téměř rovný, několikakilometrový úsek vedoucí k vrcholu. Olga s Pavlem jsou poslední, zato se zde, asi kilometr před vrcholem, potkávají s Tondou a Laňkem přicházejícími po hřebeni. I při velké snaze by se to takto nedalo dopředu naplánovat, ale je to tak. V rozsahu dvou hodin vystupujeme všichni dvěma cestami na vrchol. Přes občasné mraky jsou krásné výhledy. Na východ kousek od nás sedmitisícovka
Nemjung, trochu více na sever
Himlung. A nedaleko na jihovýchod se tyčí mohutná osmitisícovka
Manaslu, kde loni vystoupil Tonda s Laňkem, (v roce 2006 Pavel a Olga otáčela kousek pod vrcholem).
Na cestě do 2. tábora (hi res)
foto by © archive Pavel
Máme rozhled z hrany na náš ledovec, v závěru doliny sedmička Nimjung (hi res)
foto by © archive Pavel
Pod 1. táborem trocha lezení a slaňování (hi res)
foto by © archive Pavel
Vidíme z 2. tábora i Tondu s Laňkem na cestě západním hřebenem (hodně přitaženo…) (hi res)
foto by © archive Pavel
Postupně se vracíme každý ke svým stanům, poslední již za tmy.
A bez potíží (i když dosti unaveni) následující den všichni sestupujeme až do základního tábora.
Balíme a stejnou cestou jsme za několik dní opět v Káthmándú. Trochu zde slavíme a odlétáme v plánovaném termínu do 30 dní.
Na vrcholu 7. 10. 2017 od 14:30 do 16:30
SZ stěnou: Michal Vyroubal, Tomáš Kruml, Jaromír Sedlářík, Pavel Wronka, Vlastimil Mašek, Pavel Matoušek a Olga Nováková
Západním hřebenem: Vít Auermṻller, Antonín Bělík
Jediný mostek široko daleko (hi res)
foto by © archive Pavel
Couvání závěrečným vymrzlým svahem při návratu do BC (hi res)
foto by © archive Pavel
Olga a Pavel na vršku (hi res)
foto by © archive Pavel
Tonda na pilíři Z hřebene (hi res)
foto by © archive Pavel
Jak se později dozvídáme, dva Italové s horským vůdcem, které jsme potkali na treku cestou zpět, vystoupili asi o týden později na vrchol po našich stopách. To by znamenalo, že má cesta hned první přelez.
zleva: Pavel, Tonda, Olga a Laněk pod vrcholem (hi res)
foto by © archive Pavel
zleva: Vlastík, Pavel W., Harry, Tom a Michal pod vrcholem o hodinu dříve (hi res)
foto by © archive Pavel
Společná fotka pod BC na odchodnou, v pozadí „náš Gogo“ (Gyaji Khang se blbě vyslovuje)
(hi res)
foto by © archive Pavel
Manaslu z vrcholového plata (hi res)
foto by © archive Pavel
Gogo přes ledovec, uprostřed ledovec našeho výstupu a na obzoru hřeben normální cesty (hi res)
foto by © archive Pavel
Gogo přes ledovec velký a krásný (hi res)
foto by © archive Pavel
Nákres výstupu – zeleně nová cesta(hi res)
foto by © archive Pavel
Seznam zjištěných úspěšných expedic:
1994 – podzim – Nepálsko - Japonská expedice (oblast zatím pro cizí expedice uzavřena) (Gupta Bahadur Rana, Taichi Fujimatsu) - trasa výstupu nejspíše západní hřeben, 1500 m fixních lan.
2005 – jaro - Francie (5) - Belgie (1) - varianta Z hřebenem - dodnes používaná cesta - Paul Marc Grobel + 5 členů expedice, vrchol 2.5.2005, 350 m fixních lan.
2005 – podzim – Japonsko – „normálka“ = Z hřebenem – Tsuji Hitoshi a dalších 6 Japonců + 5 výškových šerpů, vrchol 26.9.2005.
2008 – podzim – Francie (4), Nepál (3), Irán (4) – Z hřeben - vrchol 13. a 23. října
2012 – podzim – Francie (4) – Nepál (2) - Z hřeben - Pierre Jean Maurice Charlot + 6 na vrcholu 23.10.2012
2017 - podzim – 7.10. - celá naše Česká expedice - 2 západním hřebenem, zbytek prvovýstup SZ stěnou
Zdroje:
Více fotografií na:
www.vrcholeni.cz