Netradičně v neděli proběhl v Novém Boru druhý závod Českého poháru na rychlost, který byl zároveň i druhým nominačním závodem na juniorské MS v této, ve světě stále populárnější disciplíně.
... my už jsme to však nevydrželi a i přes značnou nepřízeň počasí vyrazili z práce, od rodin, z ponurých zasmrděných stěnek zase odřít bříška silně se potících prstů.
Romantické skály jsou schovány v lese a jejich stěny jsou natočeny jihovýchodním směrem. Dosahují výšky něco mezi 20 a 35 m a tvoří je tři masivní v řadě uspořádané zubovité stěny (s několika malými věžičkami v popředí, které spolu s většími kolegyněmi tvoří jakési kamenité náměstíčko) proto se také nazývají Les Trois (3) Commeres. Kvalita, nádherné prostředí a malá návštěvnost, působí velmi příjemným a ba přímo uklidňujícím dojmem, skvělé,
Tak jako už několikrát i letos se nám podařilo dohodnout se a vyrazili jsme zchladit svá rozpálená těla do ledových vod italských kanyonů, tentokrát nejen do okolí Arca ale měli jsme v plánu i jiné destinace.
Ráno vstali presne tak, ako si to naplánovali, zobudil ich budík. Ako pstruhy v bystrine vyskočili z lôžka a o chvíľu ich už kolesá popičibrutalauta nezadržateľne viezli po známych cestách pod mohutné končiare Tatier. Už ani sami nevedeli koľký krát prechádzali okolo týchto miest za novými dobrodružstvami.
Tohle malá video jsem natočil 1.4.2003 na Petrohradu. V prvním bouldru (asi za 6B) uvidíte nejprve mě, a pak už exceluje Štěpán Neustupný v boudrech Levej 7B/B+ na Půlnočník a zejména v suprovém skoku Flaying Boy 7B na Nočníku.
Pokusil jsem se napsat o tom, jak jsme byli s kamarádem poprvé na skialpech. Už delší dobu jsme s Honzou na horách pokukovali po odvážlivcích kteří, zdánlivě proti všem fyzikálním zákonům, šlapou na lyžích do kopce za zážitky, o kterých se nám, co máme patu přišpendlenou, může jenom zdát. Chtěli jsme to taky zkusit.
Dnes 28. srpna proběhlo v Tisé další jednání v kauze Ostrov.
Sešli se na něm starosta obce František Ritschel, šéf CHKO Labské pískovce Werner Hentschel s manželkou, policisté z Libouchce na Ústecku a Sněžníku na Děčínsku, zástupce Lesů ČR a za ČHS Jiří Všetečka, Radim Bzura (správce skal v Tisé), Jiří Chára (CAO Děčín) a Michael Vyleťal (HO Tisá). Kromě toho tu byli i člověk z Horské služby, zástupce silničářů, Švarc z kempu Pod Císařem a provozovatelka Pekárny.
V ČEM JE PRVNÍ PROBLÉM:
- do Ostrova jezdí moc aut a parkují, kde se nemá. Jeden z místních usedlíků Zdeněk Krejča si v dopise starostovi stěžoval, že parkují v zákazech vjezdu, na soukromých pozemcích a dokonce i na hrázi jednoho z místních rybníků.
Největší potíž spočívá v tom, že auta stojí tak blbě, že se v letošní sezoně už jednou stalo, že nemohla záchranka a Horská projet ke zraněnému. Starosta k tomu dodává, že nedej bože, aby tam museli jet hasiči z Tisé se svou Tatrou 148 něco hasit.
JAKÉ NÁVRHY K TOMU PADLY NA DNEŠNÍ SCHŮZCE:
1) zpomalit auta retardéry, aby neohrožovala chodce (zejména děti) a cyklisty - na tom se vcelku všichni shodli jako na užitečné věci a zřejmě budou
2) osadit po vsi značky jako
- slepá ulice - značka má upozornit řidiče, že Ostrov není průjezdný, aby sem zbytečně nezajížděli - nenarazilo na větší odpor, zřejmě také bude
- třicítka v obci - zamítl Městský úřad v DC, do jehož pravomoci spadá zdejší silnice
- zákazy stání a zastavení - policajti připustili, že je instalace značek je sice možná, ale že na hlídání, zda je lidé dodržují, nemají lidi
- zákaz vjezdu do obce, který měl platit už od křižovatky silnice Sněžník - Tisá - policajti namítli totéž, Hentschel z CHKO a lesák byli jednoznačně pro, zástupci ČHS byli proti
3) umožnit vjezd do obce jen na povolenky pro chataře, ubytované v kempu a hotelu, ev. chatě ČHS...., případně povolenky kombinovat se závorou, zákazem, případně uzávěrou Ostrova jen na léto (bordel je tu totiž hlavně v létě) apod. - tuto variantu podporovali policajti a opět "zelení", zástupci ČHS byli znovu proti
Zajímavé argumenty měl zástupce Lesů ČR: v Ostrově podle není kde parkovat, tak proč by sem vůbec měla jezdit auta. Např. parkoviště u Drahstavu (hned po příjezdu do Ostrova vlevo) není vůbec parkoviště, ale skládka lesní hmoty, kterou Lesy nezbytně potřebují.
Dále padl návrh, zda by se v parkoviště nemohlo proměnit zdejší fotbalové hřiště. Obratem zamítnuto - je to totiž jediné místo pro přistání vrtulníku.
V ČEM JE DRUHÝ PROBLÉM:
- lidi chrápou v lese a zakládají v něm ohně
JAKÉ NÁVRHY K TOMU PADLY NA DNEŠNÍ SCHŮZCE:
- společné razie policajtů, zástupců obce, činovníků CHKO, ČHS a Horské služby v denní i noční dobu - policajti nemají v Ostrově čas vartovat. Proto starosta Ritschel navrhl, že se dohodne několik termínů, kdy celá skupina v čele s policisty vyrazí do terénu zjistit, kdo, kde a co porušuje. Přistižení dostanou hned flastr. Účel: mezi návštěvníky Ostrova (horolezci) se rozkřikne, že se tu dělají šťáry a dají si pozor. Začíná se již tuto sezonu.
Po summitu mi Švarc ještě do telefonu sdělil, že zorganizuje vlastní hlídky, které budou oblast obcházet a upozorňovat hříšníky, že škodí. Podle jeho slov jde více méně pořád o ty samé lidi. K tomu uvažuje o slevách v kempu pro členy ČHS.
SUMMARY:
Ze schůzky vzešly tyto výstupy:
- budou zpomalovací prahy
- bude značka slepá ulice
- budou razie
- po příští sezoně se situace vyhodnotí a uvidí se co dál
Osobní dojem - zdálo se mi, že pro "zelený" by bylo nejvýhodnější Ostrov zavřít (na pět let! - jak zněl jeden z návrhů), aby neměli problémy. Vůli po konstruktivním řešení jsem u nich shledal malou. Zástupci ČHS se bili jako lvi (zejména J.Všetečka a R.Bzura). Svou věcností mě překvapili(a, y?) i benga. Velmi poučný zážitek.
P.S. Je pravděpodobné, že jsem na něco zapomněl nebo něco nechca zkreslil. Rád proto uvítám jakékoli zpřesnění či opravu od aktérů schůzky i od Vás, moji milí, kteří jste to vydrželi číst až sem. Těším se na Vaše komentáříky.