Když se potká chyba nepříliš zkušeného jističe a ještě navrch přidáme nepoměr hmotnosti* jističe a jištěného, může být na problém zaděláno.
*
Nepoměr váhy, který už dokáže s jističem pořádně zamávat, se pohybuje tak kolem 10-15 kg ve prospěch padajícího.
Ale i ostatní, jejichž hmotnosti jsou vyrovnanější, si myslím mohou osvěžit zásady pro správné jištění, jak na umělkách tak v přírodě a stát se tak oblíbeným profesionálním jističem.
Inspirací mi byl zajímavý článek, který vyšel v Climbingu článek se jmenuje
"Stop flying circus" a napsal ho Dave Sheldon s podtitulem
Jak jistit těžšího lezce.
Originál článku z
Climbing.com
Jak správně jistit partnera, když vás na váze převáží o dejme tomu 15 nebo více kilogramů?
I když je tento celkem běžný jev (holka jistí kluka) z hlediska fyziky velmi znepokojující, může to být naprosto bezpečné, když dodržíte několik jednoduchých opatření. Ba naopak pro padajícího lezce může být skutečnost lehkého jističe příjemným změkčeným zachycením a rád si to s vámi zopakuje.
Takto byste měli jistit v případě, že má vámi jištěný o proti vám nějaké to kilo navíc
SPRÁVNÁ POZICE
Při jištění stůjte pokud možno přímo pod prvním jištěním. V případě, že ti lezec spadne budeš tažený přímo vzhůru a ne vlečený po zemi či hozený na stěnu.
SPRÁVNÉ OBUTÍ
Používej pevné, prsty chránící boty. Radši ne sandály a už vůbec ne žabky!
Jak budeš vytažen prudce nahoru a obě ruce budou zaneprázdněny držením lana, a právě tvoje nohy (obuté) udrží odstup těla od skály. Při tvrdém pádu mohou být i velké síly na lano za jistítkem, zejména pokud jistíš osmičkou a nebo jiným jistítkem na podobném principu pracujícím, takže rukavice jsou dobrá volba.
VYCVAKNUTÍ PRVNÍHO JIŠTĚNÍ
Pokud je první jištění poněkud níže nad zemí, zvažte zda by lezec, kterého jistíte, nevycvakl až bude mít procvaknuté druhé jištění, to první. Vytvoří tím jističi tak větší prostor pro manévrování a zabrání, aby ho nešetrně po pádu vytáhl až k první expresce. Pro tenhle postup je výhodné použití šáhla, tím zacvaknete rovnou druhé jištění a vyhnete se slézání a vycvakávání.
OKOLNÍ TERÉN
Prohlédni si pečlivě prostor pod prvním jištěním a přemýšlej o tom kam by tě po pádu táhlo lano. (toto platí zejména v přírodě)
Když jsou tam například nějaké ostré výstupky, hrany na stěně, či špičaté kameny na zemi, buď velmi opatrný. Promysli jak by případný pád vypadal a kam by tě lano mohlo vtáhnout. Pokud to vypadá špatně je možné aby se jistič přikotvil k zemi ke stromu atd a nebo je ho možné vyměnit za těžšího. Někteří horolezci doporučují kotvení lehkého jističe k zemi, ale je třeba si uvědomit, že to může způsobit nepříjemný zacloumání s jističem a tvrdý pád pro lezce. Ve většině případů při sportovním lezení umožňuje volnost jističe jistit velmi dynamicky a snižuje tak nebezpečí poranění jak lezce tak jističe a také výrazně snižuje sílu působící na celý jistící řetězec.
BUĎ PŘIPRAVENÝ
Buďte spolu sehraní. Komunikujte. Jistič by měl být vždy připraven. A když už vám lezec letí držte pevně, připravte se ke startu. Start.
SPOUŠTĚNÍ
Poslední nešvar, který který s jištění úzce souvisí a je často k vidění na stěnách, je příliš rychlé spouštění. Správně spouštět je třeba se naučit stejně tak, jako třeba správně podávat lano. Spouštění by mělo být plynulé a zpomalovat postupně tak jak se spouštěný přibližuje k zemi. Už byly zaznamenány zbytečně zvrtnuté kotníky právě kvůli frajerskému spouštění.
Takhle byste to dělat neměli