Letošního 9. ročníku dvanáctihodinovky na Kozelce se zúčastnil nejen rekordní počet závodníků, ale díky relativní přízni počasí padaly i rekordní výkony.
Tak jsem právě vypnul Colin McRae Rally a jsem fakt špatnej. Ne, že bych byl někdy dobrej, ale teď jsem fakt špatnej. Holt 4 měsíce výpadku se někde projevit musely.
..dnešku předcházela parta let zaručených informací, že v Písku se chystá lezecké centrum. Začátkem roku prosáklo pár fotek ze stavby a nyní jsem měl konečně možnost na vlastní oči zakusit jaká je realita...
Letošní zimní sezona byla z pohledu Správy KRNAP průlomová. Poprvé totiž mohli vyrazit skialpinisté na osm doporučených tras. Stejně tak ledolezci prvně mohli lézt na jednom ledopádu v Labském dole.
Aktualizace: Dnes, 19.5.2011 se na Radkových stránkách objevila zpráva o úspěšném výstupu. Letos se hodně naběhal mezi postupovými tábory kvůli špatnému počasí, ale ke konci jeho expedice se mu výstup nakonec podařil.
Oblast Kaynaklar se nachází na svazích pohoří Nif východně od části Izmiru nazvané Buča. Nachází se v nádherné kopcovité krajině nad Izmirem a je obklopena olivovými háji a pichlavými hradbami cesmínových dubů.
Budík pípá, protože je pět ráno. Jeden z místních znalců a guru Údolí McNamara velí v průvodci brzký nástup, a tak nám ani nic jinýho nezbývá než vstávat tak brzy.
Čerstvá sněhová pokrývka milostivě tlumila všechny naříkavé zvuky mého Peugeotu 106, takže jsem si při troše fantazie připadal jako za volantem nového modelu BMW.
Zná to asi každý, sezóna nastupuje, začíná svítit sluníčko, dny se prodlužují a většina z nás se chystá na svůj vysněný projekt.
Pro někoho to může být 8A bouldr někde v Zillertalu, pro někoho nějaká 10tka v krase, někdo má velké ambice a chystá se na závody ve světáku a někdo si chce jen tak pro zábavu vyjet na skály a slézt si nějakou pěknou linku.
První tři kategorie budou mít asi něco společného, asi nebudete muset dlouho přemýšlet a přijdete na to že to “něco” je trénink.
Každý ho má nejspíš jiný, samozřejmě, že hlavní tréninkovou osnovou lezce, který chce dát 9+ někde ve Chřibech po oblinách nebude zalamování a trénink lišt. To samé naopak platí i pro 8ačko v krase po lištách a podobně. No o problémech, podstatách a stylech tréninku se tu rozepisovat nechci, to o mně spíš zajímá jsou následky tohoto tréninku.
Tím mám namysli:
-1. Bolest kloubů prstů a šlach (celková svalová bolest)
-2. Rozedranou a zničenou kůži prstů a rukou
To jsou podle mého dvě podstatné a hlavní faktory, které vývoj tréninku ovlivňují.Tak bych zkusil něco málo o daných problémech napsat.
1.)Bolest kloubů prstů a šlach (celková svalová bolest)
Samozřejmostí je před tím než začneme trénovat, zjistit jaký trénink by nám asi tak mohl vyhovovat, aby někdo kdo se ráno vzbudí a řekne si, že by třeba on mohl zkusit nějaký lezecký trénink, nezačal rovnou poskakovat na campusu a drtit shyby na lištách. Asi si všichni umíme představit kam by to vedlo. Při nejlepším k hrozné bolesti prstů rukou zádových svalů apod. . Proto se musíme umět odhadnout. Nesmíte být příliš ambiciózní, nesmíte se snažit o obrovské skoky kupředu, protože to co přeskočíte by vám později mohlo ve vaší výkonnosti chybět. Ale nesmíte na sebe být ani příliš měkcí, to by se taky minulo efektem a nikam vás neposunulo. Takže až najdete tuto zlatou střední cestu a začnete trénovat tak zkuste nezapomenout na to, že již žijeme v 21. století. A to nám dává obrovské možnosti jak trénink i po tréninkovou regeneraci zefektivnit.
Já osobně doporučuji aminokyseliny s rozvětvenými řetězci většinou známé jako BCAA. BCAA doporučuji v tekuté formě nebo ve formě prášku k přípravě nápojů a to z důvodů lepší vstřebatelnosti, lepšího dávkování a absenci pojiv a plniv při výrobě lisovaných BCAA tablet (zatěžují trávící trakt)
Spousta lidí neví k čemu vůbec BCAA pomáhají, ony vlastně zabraňují negativní bílkovinové bilanci, která je způsobena tréninkem. (zabraňuje devastaci svalů při tréninku a snižuje tvorbu laktátu během tréninku). Tím jsou BCAA skvělým společníkem při náročném tréninku i po tréninkové regeneraci (ihned po tréninku). A společně s nějakým suplementem pro výživu kloubů a šlach jsou BCAA nezbytným doplňkem stravy moderního lezce.
Takže se nepřeceňujte trénujte s rozvahou, ochraňujte svoje svaly, klouby a šlachy co nejlíp, protože ony vám umožňují ten krásný pohyb po skále.
A když už dojde ke zranění či přetažení použijte např. koňskou mast s hřejivým účinkem nebo mast kostivalovou na šlachy a klouby, kterou seženete v každé “zelené lékárně “ a natírejte J
2.)Rozedraná a zničená kůže prstů a rukou
Nejenom odvařené svaly, klouby a šlachy, ale taky spálenou sedranou a zničenou kůži prstů sebou přináší trénink. Asi každý si to představí po svém: “už zase mi sjela ruka při tečkování na kampusu „
„To mi povídej zkoušel sem to 8ačko ale prsty už sem měl tak v ohni, že sem toho musel nechat“
Takových fiktivních rozhovorů bych mohl vybarvit nespočet a přitom by měli něco společného : zničenou kůži na prstech a rukou.
Tomu se dá předcházet snad jen netrénováním, ale to asi nikdo z nás nechce. Omezit tento nepříjemný faktor můžeme např. tréninkem na dřevěných komponentech: dřevěné lišty chyty campusy (pro pokročilé) apod. Ale dobře asi víme , že se tomu nevyhneme a že zranění a sedraná kůže nás potká všechny. Platí asi toto pravidlo “kdo maže ten leze“. Musíte se o svoje prstíky prostě starat ony vás tahají po těch malých lištách , oblinách i madlech v převisech. A protože prsty obecně dostávají nejvíce zabrat zaslouží si naši největší pozornost a péči. Asi neexistuje nějaký „zázračný“ tip „jak na to“, který by platil pro všechny, jelikož každý jsme jiný a vyhovuje nám něco jiného, ale i přesto bych rád uvedl alespoň pár tipů, které já považuji za osvědčené.
Je to hlavně pravidlo „ mazat a mazat“ důležité je často i 2X denně, každý si ovšem musí najít mazadlo jemu vyhovující s osobní zkušenosti doporučuji mast INFADOLAN ( v lékárně asi 37 kč) touto mastí doporučuji natřít ruce ihned po tréninku (je dost mastná nedoporučuji když budete řídit to počkejte až budete doma ) Nebo můžete zvolit variantu zábalů na noc kdy nanesete velké množství zabalíte bavlněným hadříkem a obvážete obvazy (doporučuji při větším poškození prstů a kůže rukou.
Odměnou za vaše pečlivé mazání a za vaši péči by vám měli být rychleji se hojící rány, které vám samozřejmě ušetří další trápení při následujícím tréninku nebo při výjezdu za vysněným 8ačkem.
Tímto bych rád ukončil svůj malý příspěvek k tomuto tématu. A všem lezcům a lezkyním ještě jednou zopakoval pravidlo:
„kdo maže ten leze“
Hodně zdaru, pohody a spoustu těžkých cest a boulderů, co nejméně zranění a přetrénovanosti , přeje