Jestliže má být trénink veden delší období je třeba , aby měl určitou strukturu.Příliš krátké tréninkové periody nevedou ke kýženému přizpůsobení svalů, u příliš dlouhé tréninkové periody je naopak přizpůsobení muskulatury na nasazené zatížení v nepoměru s úsilím do tréninku vloženého. Rozčlenění tréninku přes zimu ( asi 15 týdnů ) bude první fáze trénink svalové připravenosti na nadcházející trénink . Časový rámec této periody by měl být asi 40% to je v našem případě 7 týdnů. Tuto periodu můžeme nazývat vytrvalost.
Druhá fáze bude zaměřena na cvičení posilující svaly bez jejich zvětšení ( intermuskulární koordinace ) je to perioda silové vytrvalosti a měla by trvat asi 35% z celkového tréninku to je opět v našem případě 4 týdny. V průběhu těchto dvou fází se bude vaše síla zvyšovat. Další trénink by se měl řídit vytyčenými cíly a slabinami trénujícího.
6.2 Mikrocyklus
Podle tréninkových cílů je možné trénovat jeden až šestkrát týdně . Avšak jen jeden trénink za týden je málo, zejména pro začínající, neboť přibývání síly je nepatrné. Pro pokročilé může být však jeden trénink za týden dostačující pro udržení jejich výkonnosti. U dvou denního tréninku za týden je dobré, aby čas odpočinku byl tři dni. Tři dni v týdnu je už poměrně pokročilý trénink. Bývá rozložen na pondělí, středu a pátek. Pak je dobré, když ve středu snížíte tréninkovou zátěž asi o 15 %. Konkrétní příklady tréninku neuvádím, protože jsou hodně individuální.
Příklad pro zimní trénink ( 15 týdnů )
Cíl
Vytrvalost
Silová vytrvalost
Maximální síla
Metoda
svalová výstavba, lezení na stěně, posilování horní poloviny těla, cvičení ohebnosti a pružnosti
vytrvalostní lezení po menších chytech, lezení se simulovaným cvakáním, cvičení ohebnosti a pružnosti
intersvalová koordinace, těžké bouldery, fixace na prstech
Trvání
5-8 týdnů
4 týdny
4 týdny
Doporučení a tipy:
1) není třeba striktně dodržovat čas cvičení, stačí si jednou změřit kolik času zabere daná trasa a pak ji lézt v približně stejném tempu
2) je dobré před tréninkem vypít asi čtvrt litru vody a během tréninku ještě půl litru
3) když cítíš na rukou otlak či dokonce prasklinu, tak včasné otejpování ti umožní dokončit naplánovaný trénink.
4) soustřeď se na správné a hluboké dýchání zejména při počátečním hypertrofním tréninku, omez ale skákání po duchně - víří se pak prach
5) když vynecháš trénink nezvyšuj pak v dalším dávku, abys dohnal ztrátu, spíš naopak
6) v čase, kdy si naplánuješ odpočívat, tak skutečně odpočívej
Přečetl jsem si všechny díly článku "Než se pověsíš na hrazdu". Vše je precizně zpracováno. Všechny termíny dostatečně vysvětleny. Jeden z prvních dílů dokonce hovoří o vnitro svalové koordinaci, o ATP atd. Komplexní příprava jedince na lezení by neměla obsahovat jen rozvoj pohybových schopností (síla, vytrvalost …) a dovedností, ale i regeneraci případně doplňkové sporty. Máte někdo zkušenosti s kvalitní regenerací pro lezce.
Není špatné snažit se přiblížit základy tréninku širší lezecké komunitě, ale tento cyklus článků bohužel obsahuje řadu nepřesností popř. i chyb.Možná to je díky snaze informace zestručnit,ale výsledek podle mého názoru není rozhodně ideální.To nejlepší co je zatím k dispozici je knížka ,,Trénink sportovního lezce,,R.Tefelner r.v.99.P.S.toto není skrytá reklama, ale tak to prostě je.
dobrfd večer, pane “smeke1m” pred Vami klobfak, my sme len rozpre1vali na stre1nkach o RR ako treba Kali zachre1niť a vy ste to spravili.:)) Kali som si clecha zobrať ja, ale kedže me1m dve RR z toho jednu slušne dominantnfa, rozmyslela som si to.Ve1š predspevok o moste dfahy je kre1sny, dovolila som si ho zkopedrovať.Veredm že Kali je teraz u Ve1s v psom raji a robed Ve1m radosť,ak by ste mali čas a chuť mohli by ste mi napedsať ako sa me1 a ake1 vlastne je?Ďakujem, Eva z Trnavy