Opět jsou tu informace ze světového lezení, které už každoročně přináší ročenka UP European Climbing Report.
Ročenka, která se nám bohužel dostala do ruky až několik týdnů po svém vydání, se již tradičně objevuje na počátku roku, aby zmapovala ten předchozí to znamená rok 2007.
Titulní stránka Up ročenky
Nejdříve vás zaujmou skvěle napsané články, které skutečně stojí za přečtení. Prvních pár stránek je věnováno článku Lezení sport nebo životní styl.
V tomto článku se 14 lezeckých osobností vyjadřuje k až jakoby filozofickým otázkám. Zda se za posledních několik let změnil přístup k lezeckému sportu a jak. Co lezení ztratilo a co je v něm naopak pozitivního a nového.
Další zajímavý článek popisuje historii prvního 8b na světě La Rose at Le Vampire v Buoux.
Článek sonduje v historii a zabývá se i etikou. (pozn. autora.: cesta se nachází v sektoru Bout du Monde a je v ní řada vysekaných chytů)
Osobností, která není příliš v povědomí českých lezců, přesto je velmi známou lezkyní v západním světě Stephanie Bodet, se zabývá rozhovor s touto ikonou lezení.
V této sekci je vám asi jasné, kdo má nejvíce zápisů, ano, je to Adam.
Již 4. ledna se Adam blejsknul vylezením cesty Noia, 8c+, v italském Andonu, a pak má další brzký zápis z první Jury v březnu, 21times pain dále už jen pokračuje v pravidelných cyklech Adlitzgrábenským 9a Erfolg ist trainierbar.
Následuje asi deset dalších zápisů - milníků minulého roku, kterými se suveréně (suveréně proto, že jich má určitě v ročence nejvíce) vklínil mezi lezce zvučných jmen. Přímo těch nejzvučnějších. Graham, Sharma, Huber, Španěláci atd.
Adam se, jak si určitě pamatujete, prosadil i v big wallech. Vylezl těžkou dlouhou cestu Silbergeier, 8b+ a Zub za zub, 8b+ a to bez přílišného zkoušení.
Boulderech nejvíce z našich vyčníval Rosťa Štefánek a tak i jemu patří několik milníků v sekci Bouldering.
Publikaci uzavírá seznam novinek i s nákresy nově otevřených sektorů - oblastí z celé Evropy.
Ročenka, kterou si můžete koupit třeba v Arcu, stojí něco málo přes deset Euro.
milý jirko, až zase někdy budeš něco psát, tak buď neužívej slova, která neznáš, nebo se na ně aspoň podívej do slovníku.
slovo mylník v češtině není, hodilo by se ale na tebe, protože se v něm mýlíš. existuje slovo milník, který znamená to, co máš na mysli, tedy nějakou přelomovou událost nebo čin. to ovšem v přeneseném významu, původně se tím označovaly kameny při cestě, které značily mílové vzdálenosti.
Lidi, nechápu proč furt prudíte s tím pravopisem. Některý věci sice občas bijou do očí, ale na druhou stranu je spíš důležitější obsah než forma, ne? Peace.
Co naplat, povedomi o lezeni pronika i do akademickych kruhu.. tomu mylniku jsem se chechtal protoze to vypada vskutku komicky, ale ani pres svou prirozene prudivou povahu jsem se neodhodlal k napsani tak prudiveho komentare jako muj vazeny predrecnik. Ostatne, JirkaS tam ma taky jeden milnik s mekkym, takze lze rici ze vycerpal vsechny moznosti.. (a neni von ten clanek nakonec o lezeni..?)
..a mě ti češtináři náhodou baví. I na základce mě náramně rozveselovalo, jak dlouho se umí úča rozčilovat nad nějakým posraným í-ý, z,s. Kousek klikyháku a takový cirkus to udělá :-)))
Nechci taky prudit, ale když už se člověk v dnešní době učí x cizích jazyků, měl by pořád nejlépe ovládat svůj rodný. Toť můj názor. Jinak skončíme jako Pražáci...nic proti nim :-).
Nejlepší argumenty jsou "měl by", "mělo by se" atd. Nějak mě v tom uniká "proč?" :-))specifikum lezce je i to, že většinou na takové "měl by" z vysoka kašle..Je to svobodomyslný tvor-většinou :-)Tak proč se srát s nějakým pravopisem?
Mnohokrát díky za vaše postřehy, pomáhají mi tříbit mysl a neztratit se v labyrintu našeho obtížného jazyka. Věřím, že se jednou s vaší pomocí dopracuji až na samý vrchol gramatiky.
Rád bych podotknul, že vaše podnětné komentáře jsou bohužel již o hovnu, protože překlep někdo opravil.
S úctou.
Tak se nedurdi!-) Díky moc za Tvou práci!!Je kupa lidí, kteří by se bez toho článku o téhle ročence vůbec nedozvěděli.Chyb tam máš kupu, ale o tom tohle není(na 2.stranu mi to rve taky uši a "oči")...
Preklepy a chyby jsou nedilnou soucasti vsech textu. Podivejte se do pomerne renomovanych zpravodajskych serveru a nebo novin. Tisteny text prochazi peci korektora a ani ten to vzdycky nevychyta.
Nekdy je tech chyb trochu nad miru, pravda, ale na neprofesionalnim, horolezeckem serveru...
Byva zvykem, a chyby slusne upozornit, treba i soukromym mailem. Halasne vykrikovani "On je blbeeeej!" svedci casto o nejakem komplexu menecenosti kriciho. :-)
Holt se nektery clanek stane mylnikem v nekolika gramatikach, ale nebojte, auch Grammatik ist trainierbar. K renomovanym serverum mimo lezec.cz: uz delsi dobu mam pocit, ze vsechny korektory vyhazeli :-/