Minulý rok vyšel nový průvodce na lezecké oblasti v provincii LLeida v severovýchodním Španělsku. Ano, to je tam, kde Sharma, Andrada a Ondra přelézají jedny z nejtěžších cest světa. Kromě známé Oliany a St. Linye v průvodci naleznete dalších 19 výběrových oblastí a popsáno je zde okolo 2000 cest.
Jak píše v úvodu průvodce Chris Sharma: „Lleida je lezecký ráj“. A má pravdu. V této části Španělska je skal a skal – bouldry, sportovky i vícedélky (to vše v průvodci najdete).
Autoři Dani Andrada a Pete O'Donovan do průvodce vybrali nejkrásnější oblasti, včetně žulových stěn Cavalleres v katalánských Pyrenejích, kde se prý dá lézt i v létě (2200 m.n.m).
Autoři průvodce:
Dani Andrada je jeden z "nejzapálenějších" lezců světa. Začal lézt jako náctiletý na skalách v okolí Madridu. Po první návštěvě Katalánska se rozhodl, že to je to pravé místo pro jeho lezecký život a přestěhoval se do Lleidy. Od té doby zde neúnavně objevuje, čistí a nýtuje oblasti. Samozřejmě své projekty i přelézá. Dani Andrada by měl být letos hostem na Mezinárodním horolezeckém filmovém festivalu 2011 (MHFF) v Teplicích nad Metují.
Dani Andrada na Rock Masteru v Arcu v roce 2006
archívní foto Standa Holec
Britskému lezci a fotografovi Petu O'Donovanovi se v Katalánsku tak zalíbilo, že i on si zde našel druhý domov. Na průvodci pracoval společně s Danim 1,5 roku. Chtěli ukázat lezeckému světu, že ve Španělsku není jen Margalef, Siurana a Rodellar.
Lleida Climbs
Autor: Dani Andrada, Pete O'Donovan
Rok vydání: 2010
336 stran
Nakladatelství: Pod Climbing
ISBN 13: 9780956700605
Jazyk: Anglický/Španělský/Katalánský
Cena: 28 €, £27.95
A povedlo se jim. Z jejich „dílny“ vyšel graficky pěkně zpracovaný průvodce, který je přehledný, jednoduchý a plný úžasných fotek. V úvodu se dozvíte něco o Katalánsku a Lleidě, možnostech dopravy a ubytování, kempování, o osazeném jištění, pravidla oblastí a přístupy. To vše je napsáno ve třech jazycích: angličtina, katalánština a španělština.
souhrná tabulka oblastí, podle které se rychle zorientujete v průvodci a podle vaších požadavků: čas přístupu, lezecký sklon, počet cest v jednotlivé obtížnosti, si můžete rychle vybrat. Klikni pro zvětšení
Průvodce je rozdělený do pěti oblastí. Dále jsou oblasti děleny na lokality (20) a sektory. V úvodu každé oblasti najdete celkovou mapku a seznam lokalit. V úvodu lokalit je vždy popsán stručný úvod s popisem vzniku, příjezdu, mapky dané lokality a sektorů. Užitečný je i celkový fotografický pohled s vyznačenými sektory a GPS parkovišť. Všechny cesty jsou vyfoceny a směry jsou do fotek zakresleny. Použité piktogramy nám napoví sklon a orientace stěn a dobu přístupu. Jediné, co mi snad v průvodci chybělo, byl bližší popis cest nebo ikonky, které naznačují „o co v cestě vlastně jde“. Cesty jsou jednoduše na řádku, uvedeny jsou metry a připojen je malý čtvereček, který si žádá vaše odškrtnutí. U vícedélkových cest je uvedeno, zda má cesta slaňovací stanoviště, délka cesty, klasifikační stupnice UIAA pro volné lezení, ale chybí informace o potřebném lezeckém materiálu, počet osazeného jištění...
Jak už jsem zmínila, v průvodci najdete i bouldering a to oblast El Cogul.
Průvodce obsahuje tyto oblasti: Camarasa, St. Llorenc de Montgai, Cubbels, Alos de Balaguer, La Pauta, Sant a Ana, Os de Balaguer, Tartareu, Abella de la Conca, Collegats, El Cogul, La Cova de Juncosa, Cavallers, Tres Ponts, Perles, Oliana, Terradets, St. Linya, Vilanova de Meiá, Áger, Coll de Nargo
viz obrázek a komentář pod ním, souhrná tabulka oblastí, podle které se rychle zorientujete v průvodci a podle vaších požadavků: čas přístupu, lezecký sklon, počet cest v jednotlivé obtížnosti, si můžete rychle vybrat.
Tak Labák jsi Wille už všem ,hlavně Toroušovi, vysvětlil, tak teď něco k tomu tady. Myslíš že by takovej průvodce mohl být i na Labák? A seděj v něm čísla jako v Labáku a v Ádru? Jak je to u Španělskýho Kosti? A U Peňáka? Zajdeš si tam na panáka? Nebo na paňáka? Kradou tam Multivany, maj rádi Čechy? Serou v lese? Lezou líp nahoru,nebo líp slaňujou? Maj helmy? Jsou tedy Helmuti? A co lezačky? A co na to Klaus?
Lezt se snažím a na severu (estli tím myslíš kolem Labe) obvzlášť. Občas mám i pocit, že tam lezu víc než v Krasejcu a to mám skoro za barákem. Co cheš ještě vědět?;-)
Mám ho 3 dny a nemohu se dočkat zimy. Je prostě parádní, leží mi na stole a při pohledu na něj se mi líp odchází do práce i na trénink. Je to prostě motor! Podrobnější popisy mi vůbec nechybí, naopak to vítám. Člověka to aspoň přinutí vybírat si cesty od pohledu a trochu se zamyslet, a ne se spoléhat na nějaké hvězdičky a hodnocení, které vytvářejí na některé cesty zbytečný tlak. Velmi pozitivně hodnotím zpracování pomocí fotografií, protože už z nich si člověk udělá představu, jestli se jedná o kolmý old school nebo převislou modernu. A volnočasové aktivity atd.? Od toho jsou jiné knihy a časáky :-) Jo a u každé cesty je tam čtvereček, kde si můžete odškrtnout přelez. V některých sektorech si asi neškrtnu :-)
Byl jsem tam a v zásadě bych doporučoval navštívit spíše Claret, Seyness a další skály na jihu Francie.. Lidi jsou tam bližší Čechům - rádi chlemstaj víno, nesnáší okopčený průvodce( každý si pěkně koupí svého,samo ho nikomu nepujčí) a navzájem si přitakávaj, jak jsou dobrý- přitom ani nevědí... Krásně jsme mezi ně zapadli. Kdežto v Katalánsku - všichni se na nás usmívali, přitom jsem tušil, že se nam za zády smějou, jak blbě lezeme.
tywoe, jdi si zalizt na skaly, cist si v lete pruvodce, kde to jsme, sou ti moc dlouhy dny?!? V zime je v katalansku kosa, vo dost vetsi jak v jure v tomhle divnym lete. Leda ze bys tam jel kuli tem volnocasovym aktivitam, tomu bych rozumel.