Takže přátelé, s radostí jsem si na adrese www.navrcholu.cz zjistil, že Lezce navštívilo dnes v neděli 107 zvědavců a Lezec tím byl nejnavštěvovanější horostránkou u nás. Jen toho koření příspěvků, komentářů, by mohlo být o něco více. Nikdo vás za názor nesežere a navíc se nemusíte ani podepisovat. I když se to nesluší.
Zákopčaník a jeho company vyhlásili na příští víkend nástup babího léta a tak jsem se rozhodl, že se ještě před zimou vydám na prodloužený třídenní víkend na písek. Kam ji
Druhý zářijový týden jsme s Jirkou Šimandlem strávili v Ospu společně s dalšími kamarády, dětmi, rodiči, praprarodiči... . Počasí bylo přesně v té podobě, která byla ideálně vhodná pro lezení a zároveň nebránila každodennímu cachtání v moři.
V posledních letech každaý, kdo vyrazil do Ospu, hned o tom napsal. Díky tomu snad každý zná názvy cest v extrémní Mišja Peči zpaměti. Takových článků už bylo dost a přitom ani jeden z nich, alespoň co já vím, nepopsal skvělou lezeckou
Tak jako kazdy rok, tak i letos vydava RockArt velkoformatovy nastenny kalendar s fotkama zahranicnich fotografu jako je Sam Bié, Peter Mathis, Klaus Fengler, Petr Piechowicz, Heinz Zak , Radek Capek atd. Kalendar je trinactilisty, formatu 47x65 cm, vytisteny na kvalitnim křidovem papire. Kniharsky je zpracovan na zaveseni na skobicku s moznosti listovani, zadne trhani stranek. Fotografie je mozne pozdeji oriznout a zaramovat na nekoli zpuso
Meterologové předpovídají konec tropických dnů a tak jdu tak trochu s křížkem po funuse. V Grosser Zchandu, čili ve Velkým Čandu, stojí věž se jménem Sommerwand. Česky Letní stěna. Protože jsme v Sasku, není to samozřejmě masív, ale věž. A pořádná. Široká je v průměru kolem deseti metrů, vysoká 15-40 metrů a dlouhá asi 200 metrů. Slovy dvěstě. Vím, že stále používám silné příměry, Sasko už je takové, ale Sommerwand
Čao závisláci,
omlouvám se, že to píšu až dnes,ale ve čtvrtek 13.9.2001 se bude v BB promítat od 19 hodin světový úspěch Tomáše Mrázka na MS2001. K vidění budou i další sestřihy jiných závodů a chybět nebude ani závod kdy se Mráza stal omeletou juniorů.
P.S. Celou dobu se tady pokouším sesmolit a popsat pocity o tom co se stalo v Americe, ale to je prostě no comment...
A nevis ktera cesta to je ? Na nakresu jsou naznaceny dva projekty.
Zapsal: JirkaS, 11:07:27 09.10.2001
Jak to fakt bylo?
Já jsem slyšel názor,že neůnavní a sakramentsky namakaní bří.Rešové upravovali(tzn.dělali)chyty v čistě rozdělaným projektu.Já jen doufam,že to není pravda,protože to by fakt byla pras....,ale na druhou stranu proč by to jinak ten člověk co to měl rozlezený tvrdil?
Zapsal: Franta, 22:56:06 09.10.2001
sekání v ČD
Uvedu na pravou míru sekání v Černém domě.
Je fakt, že existuje na Srbsku se pohybující člověk, který nevynechá jedinou příležitost, jak mě pomluvit, což netuším, čím jsem si vysloužil, ale zde jsou fakta:
rok 2000: někdy v létě jsme nezávisle na sobě se Zdendou zjistili, že existuje ŠTOLA, v té době byl po pravé straně štoly osazen jeden borhák a dva nýty ve výlezu. Žádná smyčka, která by říkala něco o rozdělaném projektu a s osazeným jištěním bylo patrné, že to vylezené není. Na podzim tohoto roku jsem do linie přidal jeden nýt a bez JAKÉKOLI úpravy skály cestu přelezl. Jmenovala se Gemini a bylo to asi 10-.
rok 2001: V Gemini se ulomil chyt a cesta se jevila nelezitelná, nebo pouze velmi těžko lezitelná a proto jsme se začali věnovat novým možnostem. V podstatě nás tehdy zajímal pouze jeden směr, budoucí cesta "Němý Bobeš" za 10-. Zde se jednalo o věc, kterou jsem celou osadil borháky a společně s klukama jsme rašplí obbousili hrany dvou děr vzniklých lomovou činností, protože ty původní (za které jsem ale taky lezl) neuvěřitelně jebali do prstů, až hrozilo zranění. Jinak je cesta ponechaná tak, jak skála vypadala od lomařů (všimněte si, že nepouřívám výraz "přírodní", protože to přírodní není!!!). Následovala neupravená přímá varianta "Uhelné prázdniny". Poté jsme se vrátili do "Gemini" a zjistili, že se to dá přelézt jinak a bez upravování (!!!) opět přelezli a dali nový název a klasifikaci "Mrtvej tah" 10-/10. Zdenda to po rychlém přelezu sundal na 10-. No a tím jsme chtěli ve štole skončit, protože na skále hlouběji nejevila žádné náznaky chytů.
Podpořen přelezem "Missing link" v Ospu, a sekáčským uměním Sloninců jsme se s klukama dohodli, že Štola asi těžko někdy nabídne ještě možnost udělat cestu po "původních" chytech a vzhledem k tomu, že se jedná o dílo člověka, je možné vytvořit něco po umělých chytech. Další cesty, které jsou úplně vysekané vedou po skále, kde před námi nikdo nikdy nelezl.
Takže takhle to fakt je a bylo. Mimochodem nikdy bych se nesnížil k sekání cest na přírodní skále a vždycky proti tomu budu bojovat.