Čelovka Fenix HM51R Ruby je nový typ malé nabíjecí čelovky vhodné pro horolezení. Novinku vyvinul český distributor s čínským výrobcem přímo pro český a slovenský trh.
Asi nejhektičtějších šest týdnů svého života mám za sebou. Plán byl klidný podzim, nepodařilo se. Akce pro několik desítek šílenců je za námi. „Návrat Zobyho“, „Vzlet Fénixe“ :-), „Nová epizoda“ :-)
Krátký, ale intenzivní. Tak by se dal popsat nedělní program Mezinárodního festivalu alpinismu Praha 2018, který zahájil sympatický horolezecký (i životní) pár Mirka Jirková a Jan Trávníček.
Calpování aneb lezení na Costa Blanca u města Calp(e). Druhý díl našeho putování v okolí města Calp(e) (s oběma názvy se setkáte) ve slunném ráji Costa Blanca severně od španělského Benidormu budeme věnovat možná poněkud vážnějšímu lezení, které obvykle začíná na pětkách (všude v textu francouzská klasifikace).
Zima se blíží a je na čase přijmout novou výzvu! Svoboda, dobrodružství, vzrušení….To jsou pocity, které se pří skialpinismu doslova zhmotňují. Zúčastněte se našeho HUDY prémiového skialpového kurzu a zažijte vše na vlastní kůži.
Po pěti letech letos proběhne MMČR v drytoolingu na obtížnost. Nová „epizoda“, skoro by se dalo říct. Nová lokalita se staronovou lezeckou stěnou. Na „Hitlerově pilíři“ se konaly jedny z prvních závodů v lezení v České republice a byly organizovány HO Lokomotiva Brno.
Číslo 5/2018 je bohatší o 12 stránek – takže pozor, frčí k vám „nabušený macek“. V rozhovorech se můžete těšit na Ang Tshering Sherpu z Nepálu a Romana Kamlera – dobrodruha, alpinistu a zakladatele značky Tilak.
Letošní 15. ročník Mezinárodního festivalu alpinismu Praha 2018 se uskuteční poprvé v historii na Praze 2, konkrétně v Národním domě na Vinohradech na náměstí Míru ve dnech 23.–25. 11. 2018.
V roce 2011 jsem byl naposledy v Yosemitech. Teď, když sedím na letišti na cestě zpět domů, si říkám, proč jsem čekal na další návštěvu tak dlouho. To, co se dá v tomto kouzelném údolí zažít, je tak jedinečné a intenzivní, že se na to nedá dlouho zapomenout.
Čelovka Fenix HM51R Ruby je nový typ malé nabíjecí čelovky vhodné pro horolezení. Novinku vyvinul český distributor s čínským výrobcem přímo pro český a slovenský trh.
Navazuje na HM50R, kterou už jsme před několika měsíci na Lezci testovali. Oproti předchozímu modelu má novinka několik věcí navíc či trochu jinak. (Článek o předchozím modelu je zde: Nabíjecí čelovka Fenix HM50R pro lezce)
Nová čelovka nabízí opět světelný tok až 500 lumenů ale s neutrálním bílým světlem (4500 K), které má poskytovat věrnější a kontrastnější podání barev v přírodě oproti předchozímu řešení s odstínem denní bílé. Někomu se může zdát lepší, mně nový odstín přišel při lezení za tmy po skále snad až příliš ostrý.
Novou čelovku Fenix HM51R Ruby jsme testovali při lezení, pro které je výrobcem výslovně doporučena
Má dosvit až 85 metrů, což malinko víc než předchozí model, který dosvítí 80 metrů. Navíc je nově vybavena i červenými LED a má magnetickou koncovku, takže ji lze uchytit na cokoliv železného.
Délku těla opět ve tvaru malého tubusu z lehkého kovu má o tři milimetry delší (70 mm) než předchozí model. Má srovnatelnou uváděnou hmotnost, a to o 3 gramy nižší, tedy 77 gramů.
Nová čelovka Fenix HM51R Ruby, kterou jsme testovali
Obě čelovky se podle popisu výrobce výrazně liší způsobem regulace výkonu. Původní HM50R používá elektroniku s funkcí prodloužení výdrže, která postupně snižuje výkon v malých krocích pro prodloužení doby svícení. Nová HM51R používá standardní elektroniku s konstantní regulací výkonu. Jednotlivé režimy výkonu tedy svítí konstantně, dokud je baterie utáhne, poté čelovka automaticky přepne o stupeň níže.
Například při režimu svícení na srovnatelných 30 lumenů má starší model psanou výdrž u nabíjecí beterie 24 hodin, kdežto nový jen 13 hod 20 minut.
Nová HM51R disponuje sedmi různými režimy osvětlení. Čtyři režimy bílého světla umožní volit mezi vysokým výkonem a dlouhou výdrží v nejúspornějším módu (3 lumeny) s dobíjecí baterkou až 110 hodin. Předchozí model vydrží dle údajů výrobce svítit s dobíjecí baterkou v úsporném módu (4 lumeny) 90 hodin. Červeně může svítit ve třech režimech: nepřerušovaný, blikání a režim SOS.
Ukázka červeného módu při lezení s čelovkou Fenix HM51R
Stejně jako starší verze i tato má jednoduché ovládání. Zapnout, vypnout nebo přepnout 7 režimů svícení jde jednou rukou i v rukavici. Bílé světlo se u obou čelovek zapíná podržením spínače. Čelovka HM51R se do červeného světla zapne dvojitým rychlým stiskem spínače. Obě čelovky mají paměť na poslední nastavený režim a vždy se zapínají do stejného režimu, ve kterém byly vypnuty. U HM51R to platí pro bílé i červené režimy. A lze ji zapnout jak přímo do bílého světla, tak přímo do červeného světla.
Dobíjení je stejné přes microUSB a fungovalo to bez problémů i u neoriginálních konektorů pro smartphone. Čelovku jsme dobili za cca hodinu. Při režimu turbo se výkon znatelně snížil po prvních pěti minutách a pak trvalo déle než čtyři hodiny, než nám úplně zhasla.
Z testování čelovky Fenix HM51R - dobíjení vybité čelovky
Stav nabití baterie se zjišťuje krátkým stiskem tlačítka, na němž se rozsvítí či rozbliká buď zelená pro nabito, nebo červená pro vybito.
Jiný je popruh. Zatímco předchozí model má na pásce nanesený gumový proužek, (který pomáhá čelovku lépe udržet v kýžené poloze na hlavě nebo přílbě a také by měl svést pot po stranách hlavy, aby nestékal přes oči), nový model tento gumový proužek nemá. Pásek je perforovaný, měl by být prodyšnější a zjevně nepatrně lehčí. Reflexními prvky ovšem opět opatřen je, což se může hodit po cestě ze skal, abychom byli na silnici vidět i zezadu.
Nová čelovka Fenix HM51R Ruby má perforovaný pásek
Obě svítí během nabíjení, ale nový model pouze v režimu 3 lumeny, starší model svítí v přijatelnějším režimu 30 lumenů.
Opět je tělo čelovky precizně zpracované z lehkého kovu. Je ukotveno v silikonovém hlavovém držáku, v němž jde snadno nastavit úhel náklonu svícení. Z držáku jde i vyjmout a použít ji jako malinkou ruční baterku.
I nový model podle výrobce odolá pádu z jednoho metru, je prachuvzdorný a vodotěsný pod vodou do 2 metrů, tak by měl také přežít i případnou průtrž mračen a slanění v potocích vody v horách.
U čelovky funguje opět přepravní zámek. Ten brání nechtěnému zapnutí čelovky v batohu a vybití akumulátoru. Bateriový uzávěr se trochu povolí, přeruší se kontakty a k nechtěné aktivaci spínače nedojde.
Nová čelovka se hodí na lezení, ale i pro mnohé další aktivity, ale má menší výdrž
Nový model je opět výslovně výrobcem doporučen i pro horolezectví, a to opět výškové (opět má odolat velkým mrazům při použití jednorázové lithiové baterie). Ale vzhledem k rozšíření funkcí mj. o červené světlo, výrobce dává na první místo její široké užití při náročné turistice i pro různorodé sportovní aktivity, výlety do přírody i do domácnosti a na práci.
Řídící elektronika však u nové čelovky není naprogramována na maximalizaci výdrže (u předchozího modelu je výdrž při srovnatelné intenzitě skoro dvakrát větší) a na pozvolné snižování intenzity svícení, jako tomu je u předchozího modelu, kdy průběžně vidíme, že nám baterka slábne. Místo toho je nastavena na konstantní výkon, kdy nás zhasnutí může překvapit.
Nový model má pak navíc červené světlo, které neoslní a můžete si s ním posvítit diskrétně třeba ve stanu, abyste nerušili spícího partnera. A to právě ocení možná spíš běžní turisté, a ne tolik lezci.
Z testování čelovky Fenix HM51R při lezení
Údaje výrobce
Výkon 500 lm
Dosvit 85 m
Max výdrž 110 hod
Napájení 1x CR123A, 1x RCR123A, USB dobíjení
Počet režimů 7
Vodotěsnost IP68 (ponor 2 m)
Barva světla Neutrální bílá (4000-5000 K), Červená
Světelný zdroj Cree XP-G3
Hmotnost 77 g
Značka Fenix
Obvyklá cena 1699 Kč