Dnešním dnem nabylo právní moci opatření obecné povahy, kterým je vydán souhlas s provozováním horolezectví na Křížovém vrchu na území Přírodní rezervace Křížová cesta na Broumovsku. Opatření obecné povahy je platné do konce roku 2028.
Souhlas se vztahuje na všechny lezce, nejen na členy ČHS.
Podmínky jsou stejné jako dosud, vč. místních a časových omezení:
- celoroční lezení - v sektorech Jižní věže, Křížový hřeben, jižní okraj Zdoňovského oblouku, který je tvořen věžemi Bezzubá, Borová, Tučňák, Eskymák, Eskymačka; spojnice těchto věží tvoří severní hranici této oblasti
- lezení od 1.7. do 31.12. - jižní část Zdoňovského oblouku vč. věží Maják a Olymp.
Lezení je zakázáno v těchto obvodech: Zdoňovský oblouk/Žlutá výspa, a v částech obvodů Zdoňovský oblouk/U křížové cesty, Zdoňovský oblouk/Štítové věže.
Viz mapka v příloze OOP.
Při lezení je nutné dodržovat stanovené podmínky a pravidla lezení, zejména lézt pouze na suchých skalách a za denního světla, používat pouze textilní jisticí prostředky, neupravovat a ani nepoškozovat povrch skal ani porost na skalách apod. např. nevhodnou manipulací s lanem, nepoužívat magnesium. Důležité je také celkové ohleduplné chování k přírodě - přístup ke skalám tak, aby nedocházelo k poškozování půdního krytu a erozi, respektování hnízdících ptáků, pořádek apod.
Prosíme, abyste stanovená pravidla a zásady vhodného chování v přírodě dodržovali.
Vše o Křížovém vrchu najdete v databázi Skály ČR na našem webu.
Doplněno 25.4.:
Omlouvám se za chybnou informaci týkající se Mg. Správa CHKO používání Mg nezakázala, na Křižáku platí Pravidla lezení v pískovcových skalních oblastech v Čechách: "Použití chemických a minerálních látek...Je považováno za nevhodné především v oblastech vnímaných jako klasické, v cestách nižší obtížnosti (do IXa) a u výstupů vzniklých před rokem 1980. OVK mohou rozhodnout o úplném zákazu použití chemických a minerálních látek v dané skalní oblasti."
Správa CHKO v odůvodnění pouze uvádí, že lezení, při kterém jsou dodržována tradiční pravidla, je z hlediska ochrany přírody udržitelné.
Jak je to podle nove vyhlasky s Mg? V uvodu textu je zminka o zakazu, ve vyhlasce ale toto neni. Je tam jen o nem jen znimka kdyz se zminuji faktory, ktere zvysuji pro ochranare nezadouci sportovne rekreacni zatez oblasti.
opravdu to tam chybí. jakkoli se nějaké náznaky najít dají, není úplně šikovné chtít po lezcích, aby se věnovali spiritismu a hledali v textu ducha. lépe natvrdo napsat jedno nebo druhé.
Btw. vyhlaska ma byt naprosto jednoznacna, nema byt o pocitech a uz vubec nema davat prostor k tomu si neco domyslet, jak tu tak trochu naznacujes. Sto lidi, sto chuti, kazdy si domysli dle sveho, vse muze byt stejne legitmi jen se zrovna nemusi shodovat s "mym svotonazorem", to ale nic neznamena.
Jak pak chces v nasi zemi tisicu zakazu motivovat lidi k jejich dodrzovani, kdyz ani profik, ktery na danou vec pripravuje vyhlasky je neumi jednoznacne napsat..
Pod mapkou ve článku je to napsáno dost jasně: "Při lezení je nutné dodržovat stanovené podmínky a pravidla lezení", kde se mimo jiné píše o zákazu MG.
A představa některých, že se na těžších cestách může mágovat, je chybná. Většina pískovců je v chráněnkách a tam je to zakázaný.
Jo chlape, ale v minulém období opravdu byla na Křižáku výjimka, takže to, že se lidi zajímají, jak to bude v následujícím není blbost. Popravdě by mě to taky zajímalo. Přijde mi lepší přístup se o věc zajímat, než ignorantsky všude prášit. Mimochodem: osobně jsem zastánce střední cesty- tj prášit tak, aby to po mě nebylo vidět. Kdyby se tak chovali všichni, tak by to nejspíš nikomu nevadilo. Jak to udělat v praxi? Obecně už několik minut před lezením vykoupat ruce v mágu, pořádně ho vetřít, pak těsně před lezením řádně otřít. Pokud mg potřebuju sebou tak prášit s mírou a pokud tam po mě něco zůstalo, tak to jemně očistit.
Bobane, to co nekdo (pani Valentova) napise do nejakeho clanku neni zavazne a nic to neznamena. Takhle to fakt nefunguje.
Dulezite je, co je v oficialni vyhlasce. A nejedna se o predstavu jak pises, ale o fakt z vyhlasky, ktera tvrdi (a hlavne drive tvrdila), ze magovat na Krizaku muzes vsude.
co je napsáno pod mapkou v článku na soukromé webové stránce, to je opravdu zcela irelevantní. jaká jsou interní pravidla spolku (čhs), to je rovněž zcela nezávazné pro širokou lezoucí veřejnost (já bych byl rád, aby to bylo závazné a aby to bylo vymáháno minimálně na akcích pořádaných spolkem a zejména pro členy spolku čerpající podporu od spolku, ale to jsem asi příliš idealista). já nejsem právník ani duchař (hledač ducha předpisu), já bych rád, kdyby tato informace byla napsána přímo a zcela jednoznačně v OOP (v oop je pouze kdesi v odůvodnění negativně zmiňováno, jak moderní trendy, tj. husté jištění a mg zvyšují zátěž prostředí)
Omlouvám se za chybnou informaci týkající se Mg. Správa CHKO používání Mg nezakázala, na Křižáku platí Pravidla lezení v pískovcových skalních oblastech v Čechách: "Použití chemických a minerálních látek...Je považováno za nevhodné především v oblastech vnímaných jako klasické, v cestách nižší obtížnosti (do IXa) a u výstupů vzniklých před rokem 1980. OVK mohou rozhodnout o úplném zákazu použití chemických a minerálních látek v dané skalní oblasti."
Správa CHKO v odůvodnění pouze uvádí, že lezení, při kterém jsou dodržována tradiční pravidla, je z hlediska ochrany přírody udržitelné.
vždycky jsem si myslel, že křížák je podkova obrácená "obloukem" směrem k ádru, ale na mapce vidím parkáč ádru vlevo dole, takže by byl oblouk směrem ke zdoňovu.
?
Jojo. Přesně tak to je. Je to i celkem dobře vidět. Když jdeš od parkoviště, tak nevidíš žádný oblouk ale v podstatě rovnou hradbu kde na jednom konci (pravém) je První a na druhém Maják.
Pokud si dobře vzpomínám, tak na Křížáku nebyla v rozhodnutí o vyznačení horolezeckých terénů stejná pravidla jako jsou nyní v bodě 4 OOP. Většina z nich je samozřejmá, ale třeba zákaz vklíněnců a friendů je myslím novinka. Plus si dovoluji upozornit, že v důsledku kombinace výkladu OP a textace tohoto dokumentu lze dojít k závěru, že se podmínky mají vztahovat i k boulderingu.
Škoda že jsou zakázané Štítové věže. Na pohled vypadají krásně a některé údolky by mohly mít odhadem i přes 40m. Matroš vypadá z dálky špicově. Podobného charakteru jako věže okolo vyhlídky. Doufám že se dožiju nějaké aspoň dočasné výjimky. Mimochodem: vím že tam lidi lezou a pěkně mě to s... protože kdyby to dělal každej, tak nikdy žádná vyjimka nebude.
Zamyslel se někdo nad tím kde jsou vedeny hranice zákazu? Podle toho co je ted v platnosti jsou uplně zakázany věže ve Zdonovském oblouku, třeba okolo Andromedy, kde se celá leta lezlo a je tam jedno z nejhezčích lezení na celém kopci. Na mapě vypadá zákaz "logicky" ale ve skutečnosti jsou hranice udělány nesmyslně. proč je třeba zakázano lezení na Maják, když k němu vede Křížová cesta, která je turisticky oblíbená a její konec je na vyhlídce kus nad Majákem. Neměl by tedy spíš platit zákaz vstupu než zákaz lezení?
Na majáku jsou stejná pravidla jako předtím tzn. leze se od 1.7. Máš pravdu že ten zákaz je trochu hloupej vzhledem k tomu, že nejbližší hnízdo dravců je blíž vyhlídce než k Majáku nebo k Páterovi ale buďme rádi za to, že se tam vůbec někdy může lézt. Kdyby se zakázal Maják, tak by to byla velká ztráta, jelikož je to krásný vrchol a údolka se spodním narovnáním je podle mě kandidát na nejkrásnější VIIa.