LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lezení je nebezpečný sport!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku

Závody
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)
SP obtížnost, rychlost Indonesie (02.05)

Žebříček
Cesty:
48.Nyč 10021
49.Pelikán 10018
50.Zedek 10016
Bouldry:
48. 8653
49.Chytil 8634
50.Zímová 8606
Hory:
11.Zaoral 5778
12.Procházková 5670
13.Šuraba 5533

Výsledky
SP v ledolezení Saas Fee (24.01)
MČR v ledezení na rychlost 2025 (15.01)
Kontinentální pohár a MČR v ledolezení (07.12)

Deníčky
5684 lezců
1152060 cest
Nové přelezy:
Liga Mistr 7C
Dismas 7C
Viva Oliwa 8A
Dante Alig 7C
Opera Dant 7C+
Opera Dant 7C
Efekt Uboc 8A
Mister Old 8A+
Chaotyczny 8A+/8B
Tour De Pu 7C

Stěny
Nová venkovní lezecká stěna Cibulka - Praha 5
Újezd nad Lesy, Praha 9, Základní škola Masarykova - Praha 9, Újezd nad Lesy
Climbing a Music Club Parukářka - Praha 3

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poštovní - Ostrava 1
Keen Concept Store - Futurum Ostrava - Ostrava 1
HUDYsport - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Drytooling v Telči

Horolezci si zkusili něco nového - s cepíny šplhali na suchý smrk.

Telč, 5. dubna 2004 - V zámeckém parku uschnul po zásahu bleskem vysoký smrk. Zdejší horolezci dostali nápad: polezeme na něj! 
Nakonec z toho byla včerejší atraktivní soutež a podívaná pro příznivce lezectví. První ročník netradičních závodů v lezení pomocí cepínu a stoupacích želez - maček - nazvali
pořadatelé z horolezeckého oddílu Javorice příznačně: Datelcup. "Touhle technikou se leze v ledu, ale je to přece jen trochu odlišná, takže se nedá čekat, že by v tom byli hned kovaní lidé, kteří to nikdy předtím nedělali," mínil před soutěží pořadatel Zdenek Posád.
        Nakonec ale byly výkony lezců hodné obdivu: zatímco první časy se v rychlostní disciplíně šplhaly ke dvěma minutám, nejlepší vystoupal k cílové značce v desetimetrové výšce za čtrnáct vteřin. "Nikdy jsem to nezkoušel, takže jsem příjemně překvapen," rekl vítěz - petadvacetiletý telčský horolezec Martin Plunder.
        Patřil však mezi vubec první odvážlivce, kteří strom zdolali, protože před souteží připravoval "trať", zbavoval letitý proschlý smrk zbytků kůry a značkoval na kmeni body, kterých se museli lezci pri šplhání dotknout.
        Lezce nejvíc zdržovalo, když zasekli šípovitý hrot cepínu príliš hluboko - pak jej s obtížemi ze dřeva vytahovali. "Chce to nebát se, že tam cepín nebude držet, když se zasekne jen trochu. Drží i tak dobře," radil Plunder.
        Zatím není jasné, jestli a kde bude soutež za rok pokračovat. Odvětvený smrk, který v zámeckém parku rozčísl před dvěma roky blesk, totiž bude brzy skácen. "Je to škoda, ale na další ročníky ho bohužel nemužeme zachovat kvůli ochráncům přírody a památkářům," řekl ředitel telčského zámku Bohumil Norek.
        Další strom podobně podle něj v zámeckém parku hned tak neuschne. "Kdepak, něco takového se stane tak jednou za sto let," smál se. "Jestli budeme pokračovat? Pokud nám někde vhodný strom zase takhle nějak uschne, určite," přemítal hlavou Posád. "Táto, přihlas se taky, metr vylezeš a budeš
nejstarší účastník," povzbuzovali na trávníku sedící lezci muže s šedinami, sledující soutež v jejich středu. Ale muž odmítl.
        Počasí přálo divákum, ale už ne tak dobře lezcům - lil z nich pot. "Takhle lézt na strom každému doporučuju, je to výborné. Určite se přitom každý do sytosti vyblbne," zářil spokojeností po odskoku do jisticího lana dole pod smrkem vítěz rychlostní souteže Plunder.
        Nejobtížnější částí bylo lezení bez maček. I tam ale po chvíli lezci od sebe navzájem odpozorovali nejvhodnější techniku, jak ideálne využít síly paží a sevřít strom mezi nohama. Začínalo se na pěti minutách, ale nejlepší byli pětkrát rychlejší.
        Za vítěze se však mohl považovat každý, kdo v obtížné disciplíně do desetimetrové výše vylezl. "Byly to možná ty nejdelší minuty v tvém životě," pochvalně promluvil k prvnímu z lezců po jeho výkonu moderátor souteže.

(článek je převzat z MF Dnes)
pozn. Tak tomu říkám drytooling, neničí se nic, leze se venky a zábavy je kopec. Chlapi z Telče: Dodáte fotky a vaše postřehy?

Petr Melichar   [úpravy] 09:53 09.04.2004Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:

Bobulka
 Databáze cest:
Všechny cesty (181066)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Dismas 7C Rudawy
Viva Oliwa 8A Rudawy
Gravity Kills 7B+ Rudawy
Inferno 7B+ Rudawy
Dante Alighieri 7C Rudawy
Nově komentované:
Poker Face 7C+ Tábor - Lužňák
Poker Face 7C+ Tábor - Lužňák
Ermitáž 9 Petrohradské Skály
Ermitáž 9 Petrohradské Skály
Another Brick In The Wall 7b Chulilla

 Nově v diskusi:
Re: Nejkvalitnější stěna v ČR? | Re: Nejkvalitnější stěna v ČR? | Re: Nejkvalitnější stěna v ČR? | Re: Nejkvalitnější stěna v ČR? | Re: Bouldry Velá, Držková | Re: Nejkvalitnější stěna v ČR? | Re: Nejkvalitnější stěna v ČR? | Re: Nejkvalitnější stěna v ČR? | Re: Nejkvalitnější stěna v ČR? | Re: Nejkvalitnější stěna v ČR? |

 Nové komentáře:
Re: !!! | Re: !!! | Re: kdo ještě | !!! | Je hustá | Re: kdo ještě | kdo ještě | Re: já taky | já taky | Chlór a xenon |

 Kde to vře:
Lékařská komise UIAA se vyslovuje proti xenonu v horolezectví (26)
Křest Perel východu a video ze Stránské skály (12)
Will Bosi: druhý přelez cesty Excalibur 9b+ v Arcu (8)
Adam Ondra: boulder El Elegido 8B+ na flash (5)
Honza Štípek se zařadil mezi české 9 áčkaře (4)
Eva Matějovičová 8. ve skialpovém sprintu na SP ve Španělsku (2)
Novinky na Sardínii (1)
Lenka Poláčková (SVK): nejrychlejší ženský výstup na Aconcaguu (1)
SP v ledolezení Saas Fee (SUI): Aneta Loužecká 3. v rychlosti (1)

 Nově v inzerci:
STANOVÉ KOLÍKY - SET 8+1 | Průvodce | Direct Alpine pants Midi 3 | Asolo Eiger XT EVO vel. 42 | Průvodce ARCO 2015 | haršajzny Dynafit 80 | Skialpy Dynastar legend | Statická a dynamická lana | Dynafit TLT 5 Mountain | Ostrava lezení |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 1131 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 1042 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 888 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 931 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 777 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.