V Západních Tatrách zahynul pod lavinou skialpinista
V Západních Tatrách zahynul pod lavinou skialpinista. Sjížděl na lyžích z Holého vrchu do Kamenisté doliny s dvěma dalšími. Všichni měli kompletní lavinovou výstroj. Lavina zasypala dva z nich. Nezasypanému skialpinistovi se podařilo jednoho kamaráda s pomocí lavinového pípáku najít a vyhrabat živého, druhého vykopali společně už bez známek života. Informovala o tom slovenská horská služba.
Viz její včerejší zpráva:
"Horskí záchranári boli dňa 19.1.2022 požiadaní o pomoc skialpinistom, ktorý lyžoval dole z Holého vrchu do Kamenistej doliny spolu s dvoma kolegami. Skialpinisti lyžovali žľabom, ktorý sa v spodnej časti zužuje a vytvára terénnu pascu. Spustili lavínu, ktorá dvoch z nich zasypala. Všetci mali komplet lavínovú výstroj. Dvaja skialpinisti boli úplne kriticky zasypaní, teda celkom pod povrchom lavíny.
Horskí záchranári hneď po prijatí správy požiadali o súčinnosť posádku leteckých záchranárov z Popradu. Na heliporte v Starom Smokovci nastúpili do vrtuľníka dvaja horskí záchranári a spoločne leteli do Kamenistej doliny. Nezasypanému skialpinistovi sa pomocou lavínového vyhľadávača podarilo nájsť najskôr jedného kamaráta, ktorý bol približne 1m hlboko. Po vykopaní bol krátko dezorientovaný z nedostatku kyslíka, ale hneď sa u neho spontánne obnovili životné funkcie. Ľahšie zranenú mal jednu dolnú končatinu. Obaja spoločne pokračovali v hľadaní ďalšieho kamaráta. Ten bol zasypaný v hĺbke 1,5m a po vykopaní neboli u neho prítomné životné funkcie, preto začali s jeho oživovaním. Po prílete vrtuľníka lekár VZZS spoločne so záchranármi HZS pokračovali v oživovaní. Žiaľ bezúspešne. Následne boli transportovaní na Podbánske, kde zraneného prevzala posádka RZP na prevoz do nemocnice. Telesné pozostatky 25 – ročného skialpinistu boli odovzdané príslušníkom Polície a obhliadajúcemu lekárovi.
Podmienky v horách sú dosť nebezpečné, pretože podklad tvorí tvrdá až zľadovatená vrstva snehu na ktorý napadla vrstva nového snehu. Aj keď nového snehu nie je veľa, vplyvom vetra boli všetky vrcholové a hrebeňové partie sfúkané a sneh bol naviaty do žľabov, kde sa vytvorili snehové vankúše."
Podmínky jsou dle vyjádření HZS dost nebezpečné, ale v Tatrách panuje dvojka. Z toho vyplývá, že po většinu zimy panují na horách dosti nebezpečné podmínky, přičemž po menšinu zimy jsou ty podmínky zpravidla ještě nebezpečnější, než pouze "dost". Popravdě řečeno, německy se dvojka řekne "mírné nebezpečí", což mi přijde přiléhavější, než "dosti velké" nebezpečí.
nevidím zásadní rozpor.
1. dvojka je situace pro celé pohoří, i za dvojky, a dokonce i za jedničky můžou být někde v závětří proklatě nebezpečná místa
2. většina neštěstí se stane při dvojce-trojce. když je čtyřka-pětka, tak všichni sedí v krčmě nebo se válejí v peří, a nikam ven nelezou.
S obojím samozřejmě souhlas, jen mi ta formulace přijde trochu ve stylu bububu, radši seď v krčmě a nikam nechoď. Asi by mi přišlo lepší napsat něco jako např. "nebezpečí je mírné, v důsledku silného severáku je většina míst vyfoukaných a bezpečných pro pohyb, ale sníh se koncentruje v jižních (po dnešním větru i východních) žlabech a muldách, toto jsou právě ony dosti nebezpečné, avšak snadno rozpoznatelné plochy. Lavinu je zde možné odtrhnout i nízkým dodatečným zatížením osamělého lyžaře".
Nevis v jakem kontextu to bylo receno. Podle fotek to za 2 muze byt svahy nejsou ani souvisle prikryte, ale zlaby mohou byt o dost horsi a tim i nebezpecne.
Jasně - lidi by se měli zajímat o podmínky v konkrétním místě, návětrnost, polohu svahu atd - o tom žádná, ale pokud by se nemělo chodit (a sjíždět) z důvodu předběžné opatrnosti radši ani při dvojce (jak to občas někteří naznačují, ba doporučují) a čekat (na zázrak ?) na jedničku, tak nejede nikdy nikdo nikam.
No měl bys chodit jen tam, kde jsi schopný aspoň posoudit riziko. Tzn. držet se pod 30°, když nic nevíš. Když dokážeš číst lavinovou předpověď (ne jen to jedno číslo), vyhneš se třeba prudkým svahům s určitou expozicí. Když víš, ze problém jsou naváté desky, můžeš se naučit je rozpoznávat. Můžeš se naučit kopat profil, dělat testy, odřezávat desky cíleně. Čím jsi zkušenější, tím si můžeš víc troufnout a omezit riziko.
pokud je to tezsi nebo nebezpecnejsi nez "vubec" tak vetsinou slapu to co jedu. (ci se tomu aspon maximalne blizim).
A jak se zacne svah naklanet, a v halve zacne pipat varovny svetlylko, tak sondu kopu. Obcas i vicekrat za vystup, protoze ano, vsude je to jiny.
Nejednekarat sem kuli sonde otacel (vykopes jamku, kopnes do toho, cely blok nad jamkou odjede). Temer vzdy jsem pri zbabelem uniku poktal skupinku jdouci spokojene dale, a uspesne dokoncujici vylet... Ale co se lavin tyce tak zcela bezostysne priznavam ze jsem posera.
dvojika nebo trojika,ono je to v podstatě jedno co je v nejakuálnější v předpovědi, protože je to předpověď. Otázka je jak to vypadá v terénu, jaká expozice, jaký svah, jaký sklon... Za vyhodnocení je odpovědný ten kdo do terénu vstoupil. Jsou poměrně jednoduché metody které přímo zakazují vstup do určitých sklonů za určitého lavinového stupně. Jsou primárně vyvinuty pro lyžaře a skialpinisty, ale měli by platit i pro lezení. A změřit sklon svahu, tak to se snad už dnes učí v každé zimní horoškole...
"tretí",teda nezasypaný robil, čo vedel....
"....a spoločne vykopú aj posledného z trojice..... Súbežne s tým volajú o pomoc Horskú záchrannú službu....Podľa slov preživších, nebohého sa im podarilo z pomerne veľkej hĺbky vykopať približne až po 45 minútach od jeho zasypania."(IMHO treba volať po zastavení lavíny)
"Nestrhnutý skialpinista konal veľmi rýchlo a intuitívne, vďaka čomu sa mu podarilo rýchlo lokalizovať a vykopať zasypaného
Keď vykopal prvého zasypaného, ktorý dýchal, nestrácal čas s jeho úplným vykopaním, ale snažil sa nájsť ďalšieho"
cit. z https://rescueservice.sk/?p=8642
"Úvaha?
V prípade, že by prvého zasypaného našiel nebohého kamaráta, je pravdepodobné, že z hĺbky 1,7m by mu to trvalo podstatne dlhšie ako je 15 minút. V takomto prípade by z lavíny nemusel vykopať ani jedného živého kamaráta."