Tak na tyto otázky zde snad naleznete odpověď.
Knižní průvodce
Začneme trochu neobvykle, kde ho vůbec koupit? No, v lezeckých shopech, co mají v průvodci reklamu, aha, sakra... Pokud se nechcete zdržovat blouděním Bayreuthem nebo Norimberkem, zbývá vám lezecký obchod v centru Pottensteinu, odkud je do skal nejblíže. Nabídka není zas tak široká. Krom historického průvodce, který vypadá jako výtisk vydavatelství Olympia z 80. let, jsou 2 možnosti. Dlouholetá řada nových vydání od Bernharda Thuma a poměrně novější dvoudílný průvodce od vydavatelství Panico, jehož autorem je Sebastien Schwertner.
Topoführer Nordlicher Frankenjura
Autor: Bernhard Thum
Odkaz: www.bernhardthum.de
Poslední již 7. vydání je z roku 2003. Oproti 6. vydání je v něm o téměř 200 skal více. Nedávno se mi dostalo do ruky vydání z počátku 90. let, bylo tak třetinové tloušťky a i u známých stěn chybělo mnoho cest. V tu chvíli mi došlo, co za těch 15 let místní lezci stihli všechno objevit, odjistit a vylézt. A také, jakou mravenčí práci odvedl Bernhard Thum ve svých průvodcích.
Na začátku se dočtete něco o historii, etice, ochraně přírody, možnostech ubytování, kontaktech na záchrannou službu apod.. Novinkou je
éčkové hodnocení hůře jištěných cest. Stručně: e1 - možnost dlouhého pádu vzduchem bez rizika zranění se o skálu, e2 - hrozí dlouhý pád v kolmém až položeném terénu, e3 - hrozí dlouhý pád na zem nebo na polici. Průvodce je uspořádán dle jednotlivých významných údolí a postupuje od jihu k severu. V nákresech skal jsou vyznačeny i jednotlivé zóny dle ochrany přírody: Zone 1 - zákaz lezení, Zone 2 - lezení je povoleno, zákaz lezení na vrcholy a zákaz dělání nových cest, Zone 3 - bez omezení. Případná časová omezení jsou v popisu u jednotlivých skal. U každé oblasti je přístupová mapka a u většiny krátký popis. Další symboly informují o tom, je-li stěna ve stínu či na slunci, chráněná před deštěm a jestli si tam budete děti přivazovat ke stromům nebo je vypustíte do lesa. Klasické a pěkné cesty jsou označeny jedním až třemi půlitry. Symbol trpaslíka je doslovně napsán jako smrt trpaslíka, to jako že lezci menšího vzrůstu mají prostě smůlu. Zvracející trpaslík upozorňuje na největší hnusy, které vznikly unikátní shodou náhod a omylů. V průvodci je též spousta pěkných fotek, což oceníte za častých jurských dešťů (jsem asi dešťofobik, ale mě fakt přijde, že tam furt chčije).
Výhody: jeden svazek, „nižší“ pořizovací cena 35,- Eu
Nevýhody: menší přehlednost nákresů a map, více rozhozená klasifikace
Topo předcházejícího vydání, podle kterého se také neztratíte lze koupit výrazně levněji. Viz nabídka na bernhardthum.de
Poslední a předcházející díl
Kletterführer Frankenjura
Autor: Sebastien Schwertner
Odkaz: www.panico.de
Vydavatelství Panico vydalo již 2 vydání tohoto průvodce a pro letošní rok se chystá vydání nové se všemi novými oblastmi a cestami. Nevím, jaká bude cena, ale oba svazky vyšly na 39,60 EU. Dvousvazkový průvodce je rozdělen na Band 1 (jih) a Band 2 (sever). Dělící linie je přibližně údolí Trubachu, které je celé Band 1. Na začátku jsou tradičně obecné informace. Uspořádání průvodce je velmi přehledné. Vše vychází z mapy, která je na konci průvodce a jejíž prodloužený díl se dá použít jako záložka. V mapě jsou vyznačeny vyšší celky podle údolí řek nebo jako okolí větších měst. Každý celek má své číslo a je u něj napsáno číslo strany, na které je podrobnější mapa s vyznačenými skalami, parkovacími místy a přístupovými cestami. Krom mapy je zde též stručný popis a historie oblasti. Na dalších stranách jsou jednotlivé skály s popisem přístupu. Jednotlivé symboly opět označují sklon skály, její kvalitu, kdy na ní svítí slunce (častokrát nikdy) a vhodnost pro děti. U většiny cest je napsán autor a doba vzniku. Zajímavé je hodnocení atraktivnosti cest. Hvězdička s číslem 1-3 není nic originálního (1 - dobrá cesta, 2 - velmi pěkná cesta, 3 - jedinečná klasika), ale v tomto případě jsou v každém jednom stupni hodnoceny jen 3 cesty, takže v celé Juře je třeba jen 18 cest za 7+ s nějakou tou hvězdičkou. Co znamená symbol vklíněnec, vysvětlovat nemusím. Symbol kouřící hromady skutečně znamená hromadu srač.... Pod názvem cesty bývá jednou větou stručně popsán charakter cesty.
Výhody: přehlednější zpracování průvodce, více informací, menší ústřely v klasifikaci
Nevýhody: vyšší pořizovací cena 40,- EU, 2 svazky (což se v batohu změní ve výhodu)
Internet
www.coronn.com
Tyto stránky nabízejí lezecké průvodce evropských oblastí. Dříve zdarma, pak dobrovolně pošli jedno euro a dnes pošli 5 euro a stáhni si vše. Na těchto stránkách jsou některé průvodce kvalitní, některé ne. Průvodce na Juru je ten druhý případ. Je fakt špatnej, chybí tam asi 200 oblastí a tak 400 cest v popisovaných oblastech. Informace pouze základní. Jednu dobrou stránku to má, doplněním tohoto průvodce jsem získal velmi dobrý přehled o celé Frankenjuře, byla to šichta, ale na civilce bylo času dost. Kdybych ovšem dopředu věděl, co mě čeká, okamžitě bych zakoupil nejnovější vydání, věřte, že se to vzhledem k vynaloženému času a úsilí bohatě vyplatí.
Ukázka provedení průvodce na Coronn.com
www.lezec.cz
Snaží se mít průvodce nejvíce navštěvovaných skal, cest v databázi je již poměrně dost, ale celkově je to zatím bída, teda ne Bída jako autor článku, ale je to prostě taková chudoba.
Pokud chcete mít nějaké to info i na lezci a v češtině tak si zapisujte cesty a přelezy do deníčků a za čas tam bude vše.
Ukázka provedení průvodce na Lezec.cz
www.frankenjura.com
Naprostá jednička, krom lezení se zde dozvíte vše o celé Frankenjuře a dalších aktivitách. Klikněte na „klettern“ a je to. Na první straně se naleznete nějaké ty novinky - akce, ochrana přírody apod. Výhodou je též volba jazyka, ale jednoznačně doporučuji němčinu, protože ne všechny skály jsou zpracovány v angličtině. V barevných ikonách jsou napsány poslední vložené cesty, oblasti, fotky, komentáře, mapy a aktuální podmínky pro lezení.
Ukázka provedení průvodce Frankenjura.com
Samotný průvodce je v Datenbank. Frankenjura je v klikací mapě rozdělena do 6 částí: S, SZ, SV, JZ, JV, J (v daném pořadí pak poskytuje i výběry skal a cest). Každá část je rozdělena na menší podcelky dle údolí nebo okolí obcí. Pod nimi se už objeví seznam skal. Bohužel, zatím ne všude jsou mapy, ale přesné popisy přístupů to vynahradí. Hledání skal i cest urychlí vyhledávač u základní mapy, podmínkou bezchybná znalost názvu. U každé skály vás zaujme nevídané množství informací, slovně: příjezd, přístup, někdy popis, sklon, charakter chytů a kvalitu jištění, případná omezení. V grafických symbolech: atraktivita, výška, orientace, vhodné roční období, jestli tam je nebo není les, jestli tam neprší, jestli je skála dlouho mokrá nebo rychle vysychá a jaké je tam prostředí pro děti. Někdy někdo napíše i aktuální podmínky. U přehledného nákresu je seznam cest, „i“ u cesty znamená kvalitně zpracované informace o cestě, oko značí přítomnost fotografie. Kliknete na nějakou cestu a opět nevídané množství informací: výška, sklon, hustota jištění, charakter - bouldrová nebo vytrvalostní, problém - síla, síla prstů, technika, trik. Slovně autor, rok vzniku, charakter cesty, popis kudy vede a někdy i komentáře. Všechny skály si můžete vytisknout v podobě pro tisk.
V databázi si můžete pohrát s několika dalšími vyhledávači. Hledáte stěnu s osmičkami na slunci? Stačí zadat obtížnost cest, roční období a tak dále a dostanete nabídku vhodných oblastí. Podobně je tu i u cest. Chcete bouldrovou devítku? Vyplňte požadavky a opět dostanete několik tipů. Prostě tyhle stránky nejsou nic pro zaryté bojovníky typu „on sight nebo smrt“. Na druhou stranu jsou hodnocení jen orientační a velmi relativní, takže o příjemná i nepříjemná překvapení není nouze. Také kdo by chtěl plýtvat drahocenným časem víkendů na hledání hnusných skal a lezením „ein Schaufen Scheisserei“.
www.climbing.de
Na těchto stránkách naleznete databanku cest ze všech možných německých i evropských oblastí. Jednou z nich je i Frankenjura, která je velmi kvalitně zpracována. Nejvíce si přijdou na své ambiciózní lezci pošilhávající po cestách nejvyšší obtížnosti. Většinou po surfování šilhají natolik, že pak blbě vidí a jen málo z nich něco vyleze. V základním menu jsem už bohužel nenašel profily několika generací autorů cest od Güllicha až po Markuse Bocka. Chvilku trvá, než se zorientujete, ale po chvíli jste v systému a můžete se kochat několika sty fotek, pomocí statistiky vyhledávat cesty v různých stupních a bavit se komentáři západoněmeckých soudruhů, na ně fakt nemáme, na lezci je to jen slabej odvárek. Němci jsou prostě frajeři a frajer kasá a kasá a kasá. (snižuje klasifikaci pozn. red.) Dám vám radu, neberte je vážně.
Když byl jeden průvodce, byl klid. Nyní jsou 4 informační zdroje, z toho 2 s přímou zpětnou vazbou v komentářích. U některých cest lítá obtížnost až 3 stupně, 8+ za 9 není výjimkou. Myslím, že kdo leze pro radost, tomu to může být srdečně jedno. Na druhou stranu jsou cesty, u kterých jsou jen 4 podobně znějící komentáře, že je to naprosto parádní jedinečná cesta, kvůli které právě musíte okamžitě vypnout počítač, skočit do auta a jet ji vylézt.
A na závěr tip pro bouldristy:
www.bouldering.de, www.boulderrausch.de
Pár slovíček, co se mohou hodit:
schattig - stín, brüchig - lámavý, lange feucht (nasse) - dlouho vlhký (mokrý), klemkeile mitnehmen - vklíněnce sebou, ein Haufen Scheisserei - jedna kupa srač...