Pro příznivce lezení nedaleko Vídně má Thomas Behm na letošní rok připravené nové vydání průvodce, který naskladní 1. dubna.
Je to druhé vydání průvodce, ten předchozí byl z roku 2008 a bylo v něm 500 cest odbtížnosti do 6+ (nyní jich je v průvodci 750). Thomas má na Hohe Wand ale samozřejmě také průvodce pro ty, které zajímají cesty v obtížnosti 6 - 10 (tisíc cest by jim mohlo stačit), ten vyšel v roce 2010. Kromě toho ještě stíhá dělat cesty a spolupracuje i na průvodcích vydavatelství Schall-verlag (Genusskletter-Atlas Österreich Ost - band 1 Niederösterreich se letos také dočká 2. vydání).
Thomasovo průvodce jsou známé jeho malůvkami, najdete v nich plánek ke každé cestě, který je bohatě popsaný důležitými informaci a volný prostor je vždy patřičně vykreslený. U Vídně jsem měl s sebou průvodce od něho i Schall-verlag a každý měl své přednosti. O tom že jsou Thomasovo průvodce oblíbené svědčí i to, že snad všechna jeho vydání šla někde stáhnout načerno, což potěší ty, kteří do oblasti jedou poprvé, ale ten, kdo tam jezdí pravidělně si jej nakonec přeci jen rád pořídí právě od takové místní lezecké osobnosti.
ukázka ručně malovaných a popsaných nákresů v jednom z průvodců
S jeho průvodcem mám zkušenost z Höllentalu (také vápenec). Bohužel ani o jedné oblasti tu nemáme kloudný článek, tak si zkusím na něco vzpomenout ... vybavuje se mi jediné "malé" a parkoviště v údolí řeky (na jaře se údolím může prohnat slušná povodeň), s popelnicemi, záchody, pitnou vodou a penzionem s hospodou naproti. Bylo tam krásně přes týden, ale hlava na hlavě o víkendu. Ráno musíte brzy do skal, aby jste u nich zaparkovali a večer brzy zpět do "kempu", aby jste co? Vůbec měli kde zaparkovat. Je to totiž jediné místo kde se horolezcům toleruje nocování a stará se o něj místní povodí (jsou tu pitné zdroje pro celou Vídeň).
Po údolí jsou roztroušené lezecké sektory jak ve stínu tak i na slunci. Dá se tu provozovat skalkařina (krátké cesty 20-30m) i vážné horské lezení. Nestačí jen vybrat si v seznamu cest ty nejdelší 300 metrové, ale je dobré zjistit jestli potřebujete vlastní jištění (často ano), prostudovat nástup k odlehlejším sektorům (pohodlnější pěšinky místo půlhodinového výstupu suťákem) i sestup (jestli se dolů schází a je dobré lézt se sandálemi/keckami, nebo jestli se dá slanit). A taky znát předpověď počasí (bouřka přiletí bleskurychle), myslet na útěk nebo slanění z cesty z důvodů počasí nebo podcenění obtížnosti (ostatně už tady minimálně jeden článek byl), případně kam zavolat o pomoc, kolik vás to bude stát a jak jí budete navigovat. Do kopce (pod nástup) potáhnete ještě kromě hromady železa nejspíš také nějakou rezervní sušenku a dostatek vody (užijte si to). K tomu lezení snad ještě dostatek smyček, na prodlužování jištění a obvazování stromů. Alespoň tedy na některé vyhlášené dlouhé šestky, kde jsme mimo nýtů, vklíněnců a frendů obvazovali i tlusté borovice asi tak ve výši tří metrů, aby šlo lano volně mezi stěnkami (lesem). Pro trénované borce se samozřejmě najde dostatek vynýtovaných kolmic a převisů.
Na Thomasovo stránkách najdete zdarma i spoustu dalších nákresů, které můžete použít, nebo se namlsat pro koupi průvodce.
Hohe Wand
Tam jsem ještě nebyl, takže sem musel požádat přítele na telefonu. Velký masiv nedaleko Vídně, kde se leze vše: cesty krátké, dlouhé, odjištěné, ferraty, vyhlídky, turistika. Spaní venku je velký problém, ale od roku 2011 je zde lezecký kemp (za úplatu). Spoustu informací najdete zde: Naturpark-hohewand.at.
Toť asi vše. Budeme se těšit, až někdo zase napíše nějaké zážitky z lezení, třeba i v oblastech Höllental, nebo Hohe Wand.
A mě to je celorepublikově docela buřt. Kdyby to psal někdo z Moravy, klidně bych si přečetl nějaký místní "jinotvar". Naopak to oceňuju. Právě, že lezec je celorepublikový, tak si rád počtu v místních nářečích. Asi jako když potkám pod skálou lezce odkudkoli, budou mluvit po jejich, tak proč se nedržet toho jak to funguje na skalách i tady na lezeckym webu?
V horní části vzorového topa jsou patrné podivné útvary, které vypadají, jako kdyby tam visely jakési pytle. Neví nějaký zkušenější horolezec, co tyto značky znamenají?
jojo to jsou pověšené pytle těch, kteří to nevylezli :-)))
jedná se o jednotlivé výraznější útvary ve stěně - věžičky, plotny atd.- pro usnadnění orientace
tak to jste tu, pane inzenyre, na spravnym miste, zkusenejch horolezcu je tu ze neni kam plivnout))) -- ale bacha, nekteri z tech opravdu zkusenejch si pamatujou podobny dotazy z nedavny minulosti pod kteryma byl jak na svinu podpis napadne podobnej tomu Vasemu ))))
Hohe Wand je uzasna oblast s vicedelkama pro zacatecniky i se sportovkama do 10UIAA. Mam predchozi dva pruvodce (1-6+ a 6-10) a muzu jen doporucit. Toho noceho rozhodne koupim, navic 250 cest, to uz je neco!!! Na rest feratka, krasna panoramata, dobre vino a cim min prazaku tam dorazi, tim lip!!!
BTW: Pruvodce od Thomase jsou mala umelecka dila a komu se nelibi, kupovat je nemusi. Ale uz jen pri prolistovani a zacteni se do nekterych jeho poznamek jednoho pobavi (znalost nemciny nutna)!
ja byl na hw uz dyl cca 4 roky a spalo se na mensim parkovisti co se de na feratu tezkou (nazev netusim).
Jak je to ted???
Problem s tim nebyl a bylo tam vic lidi co spalo,i Rakusaci.
Je docela drsné napsat pod odkaz, který celou problematiku spaní vysvětluje takovou otázku. Docela by mně zajímal psychologický typ tvé osobnosti. Co děláš a čím se živíš? Bydlíš sím nebo s rodiči? Umíš číst? Ber to s nadsázkou, ale fakt je to tam popsané docela dobře ...
ty si k****n, v clanku nic neni o spani na hw,snad jen je to velky problem.. Co je velky problem kdyz tam spej mistnaci?? Hledat dalsi informace,kdyz nekomu kdo to vi zabere 10s napsat vetu: UZ se tam nesmi spat,policie dava pokuty. pfff sry ze se vubec troufam zeptat
Tak ještě jednou stručně pro tebe. Pod Sonnenuhrwand na parkovišti a kolem se od loňska už spát nedá. Od té doby co je tam o kousesk níž lezecký kemp, jezdí policie a místní na parkoviště a vyhánějí. Vloni, když byl kemp nový, ještě spíše doporučovali a přesvědčovali. Počítám, že letos už přitvrdí.
Cena kempu je dosela přijatelná a komfort taky, nevidím důvod tam nespat. Podrobnosti viz článek, na který je odkaz výše.
Se znalostí němčiny bych nesouhlasil. Německy neumím moc dobře a poměrně dobře se v průvodcích orientuju. Ručně saný a kreslený průvodce pro tuto oblast je klasika, která se určitě nezmění. Byla by to i škoda. Nákresy jsou přesné, nevím proč by se to vůbec mělo měnit?
Nemate niekto nahodou pdf toho starsieho od 1-6 sprievodcu? Nemam problem si kupit teraz toho noveho, ved aj peilstein som si kupoval, len na nejake zorientovanie, ze co tam je a tak, dik... Hladal som na uloz.to, ale je tam silene vela suborov s nazvom Hohe wnad a po stiahnuti vzdy zistim, ze to su fotky :)
ahoj , nenašla by se nějaká dobrá duše, která by mi řekla jestli se jeho průvodce dá sehnat i v překladu do češtiny? měl bych o to zájem, ale s NJ to nejspíš ani nezvládnu najít. Klidně za úplatu... karel