Podobně jako jeden z komentářů na webu CNN jsem reagoval i já. „Unbelieveble!“ Sobota ráno a Američan Aron Ralston z Aspenu vyráží na skalní výstup v NP BlueJohn Canyon v Utahu (podrobnosti kolem cesty se mi nepodařilo zjistit).
Protože předpověď počasí na víkend neslibovala vhodné podmínky na lezení na písku, padlo rozhodnutí se v nějaké oblasti, ve které jsem ještě nelezl, alespoň projít a udělat si představu o zdejších možnostech.
Když advokát Karel Kratina, obdivovatel lezce.cz, měl možnost prohlédnout archiv na pražských Vinohradech, dostala se mu do ruky jedna z doposud nepublikovaných příhod Rychlých Šípů. Byla objevena minulé úterý ve Foglarově pozůstalosti. Judr. Kratina okamžitě kontaktoval redakci lezce a my vám bezodkladně tlumočíme tyto překvapující skutečnosti.
Začíná sezóna a spousta z nás jistě zvažuje, jaké zvolit cestovní pojištění pro své cesty do zahraničí.Sesbíral jsem informace od nejvýznamnějších pojišťoven a dalších institucí, které pojištění zprostředkovávají.
Letošní zima nám připadala studená a dlouhá, takže jsme se vydali trochu ohřát na Gran Canarii. Informace k lezení jsme čerpali z průvodce, který nám dobře posloužil už na Tenerife i na Mallorce.
Cestou z Kňafáku ( o kterém bude brzy reportáž ), jsme se zastavili na Petráči, kde jsem měl již několik let vyhlédnutý nádherný žulový blok - asi šesti metrový boulder.
Článek, který mě poslední dobou fakt dostal, je o novém odvětví lezení boulderingu.
V podstatě to není nové odvětví spíše syntéza a navíc esence všeho úžasného, co lezení dokáže přinést.
Podobně jako jeden z komentářů na webu CNN jsem reagoval i já. „Unbelieveble!“ Sobota ráno a Američan Aron Ralston z Aspenu vyráží na skalní výstup v NP BlueJohn Canyon v Utahu (podrobnosti kolem cesty se mi nepodařilo zjistit).
Během Situace fakt asi na h… a pomoc nikde.
Asi v roztodivné poloze se dočká úterý, kdy mu dochází voda, přijde čtvrteční ráno a Aron se rozhoduje pro neskutečnou věc. S kapesním nožem provádí AMPUTACI v oblasti někde pod loktem, stahuje pahýl provizorním obímadlem a slaňuje do údolí. Cestou na něho narazí záchranáři, kteří po něm již několik dní pátrali ale zcela bezvýsledně. Kdyby neprovedl tento „šílený“ a chirurgicky velmi seriózní zákrok, tak by to nepřežil, ale ani by ho nenašli.
Po týdnu je člověk v podobné situaci fyzicky a psychicky na dně, vnímání bolesti do jisté míry oslabeno, přesto přerušit všechny tkáně a hlavně obě kosti předloktí (taktéž sensitivně inervováno) chce už pořádnou psychickou odvahu s jasnou myslí. K tomu máte trapný nožík, žádné znalosti toho směru a ke všemu jen jednu ruku (více detailů ohledně zákroku jsem nesehnal). O ničem podobném jsem ještě nikdy neslyšel, ale jasně si vzpomínám na slova mého kamaráda: „Jak tě znám, ty by jsi byl schopen s tím tvým švýcarákem i amputovat!“ Aron má plnou mou poklonu, je to fakt masér!
Pro ty, co by se někdy v budoucnu dostali do podobné situace a rozhodli se amputovat, tady jen pár rad na závěr. „Je-li nutno provést amputaci v nejkratším čase (ve válečných podmínkách) nebo při nejtěžších infekcích, provádí se tzv.gilotinová (válečná, urgentní) amputace, kdy se všechny tkáně protínají ve stejné rovině jedním řezem až ke kosti. Rána se ponechá bez šití, otevřená, a takřka vždy vyžaduje pozdější reamputaci. Tento výkon užívaný ve válečné chirurgii je v dnešních podmínkách zdůvodněn jen zcela výjimečně.“ Toť citace z učebnice „Chirurgická propedeutika“. Přeji tedy hodně zdaru!
Tomáš Obtulovič ml.
Zdroj informací: CNN.com - Climber amputates his arm, hikes to safety - May. 2, 2003*sólo výstupu na jeho paži spadne asi 200 kilogramový kámen, který ji pod sebou uvězní.