Během léta jsem se párkrát dostal na Mlýnský vrch, ale i zavítal do ostatních českých a světových bouldroblastí. Nabízím několik novinek z Mlýňáku a pokouším se též porovnat své nejnovější zkušenosti se svou domovinou.
V druhém dílu poukážeme na některá další problematická místa při jištění TR ať už na skalách nebo na umělé stěně.
V tomto dílu se nám na fotkách začínají zjevovat lidé. Museli jsme si ujasnit způsob jejich správného vybavení. Nechceme se dostat do rozporu mezi tím co píšeme a fotíme. Jako v některých pískovcových průvodcích, kde text obsahuje zákaz používání magnesia a na většině fotek ho lezci používají.
Na umělých stěn
Že se leze a bouldruje v Chamonix, to není žádná novinka. Ale najít na Internetu něco pro tohle údolí je trochu problém. Tak přispěju aspoň nějakou zkušeností.
Nejsem žádný bouldrofil, ale poprvé v životě mě opravdově bavilo bouldrování v přírodě- takže asi to budou pěkný šutry, ne? Jde o sedlo v asi 1400 m. n.m. jen pár km od Chamonix vedle silnice směrem na Śvýcarsko.
Podle některých oklouzaných bouldrů půjde z
Poté co jsem se v jednom příspěvků zmínil O ČAHV, padlo zde několik dotazů co znamená tato organizace a kdo se za ní skrývá. Tak tedy na vysvětlenou.
Česká Asociace Horských Vůdců
Mezi horolezeckou veřejností se začínají množit dotazy týkající se nově vzniklého sdružení, České Asociace Horských vůdců (dále jen ČAHV). Považujeme proto za nezbytné zpřístupnit veškeré možné informace, které se vznikem a činností této organizace souvisejí. Chceme tímto otevřít ČAHV všem potencionálním členům a zamezit tak různým dohadům, spekulacím a zbytečným podezřením.
ČAHV vznikla 21.5.2002 sloučením dvou již existujících organizací a to původní ČAHV a České Asociace Horských Průvodců (dále jen ČAHP). Původní ČAHV založili ing. Ladislav Jirásko (CK ALPY, OEAV,), Vít Novák (Adrenalin Sport, OEAV, ČHS) a ing Josef Šimůnek (Himalaya 8000, Lehrwarte Klettern Alpin, OEAV, ČHS) s cílem vytvořit jednotnou národní asociaci horských vůdců v podobných intencích jako existují v evropských zemích, která by se postupně začlenila do mezinárodní unie horských vůdců UIAGM/IVBV. Registrace na MV ČR byla provedena 12.5. 1998.
ČAHP založili Jakub Marvan (ČHS, OEAV), Ing. Radek Genzer (ČHS, OEAV) a Mgr. Radovan Vlček (ČHS, OEAV), všichni zároveň průvodci horských zájezdů CK Adventura. Založení ČAHP bylo reakcí na legislativní úpravy zákona o živnostenském podnikání č. 455/1991 Sb. vymezující činnost horských průvodců (§ 22 odst. 1 písm. e tohoto zákona).
Založení ČAHP bylo vedeno snahou o vytvoření funkční profesní organizace sdružující osoby, které pracují jako průvodci na horských zájezdech různých cestovních kanceláří ať už na částečný nebo plný úvazek. Registrace u MV ČR byla provedena 4.3.2002.
Je tak trochu českou specialitou, že k založení obou organizací došlo bez mediální prezentace, tedy aniž bychom o sobě navzájem věděli. Díky postupnému šíření této myšlenky mezi větší okruh lidí jsme naštěstí tuto situaci včas podchytili a bez větších problémů se shodli na tom, že dvě velmi podobné organizace jsou v Čechách přece jen zbytečné.
V poměrně krátké době jsme se shodli i na mechanismu sloučení obou organizací, úpravě stanov a dalším společném postupu. To že sloučení obou organizací proběhlo rychle a bez problémů je dáno tím že máme společné zájmy a cíle a je mimo jiné i výsledkem toho, že všem zúčastněným jde skutečně více o vytvoření fungujícího profesního sdružení, sjednocení metodiky a vyjasnění pravidel pro práci horských průvodců než o osobní ambice.
Ustavující schůze ČAHV proběhla 21.5.2002 a zúčastnilo se jí 13 lidí, kteří jsou zároveň ustavujícími členy sloučené asociace. Název Česká Asociace Horských Vůdců byl ponechán s ohledem na cíl začlenit tuto organizaci do mezinárodních struktur UIAGM/IVBV.
Zde panuje pravděpodobně nejvíce dohadů a podezření. Důrazně proto prohlašujeme, že nikdo ze současných členů ČAHV si neosobuje právo nazývat se horským vůdcem, protože všichni samozřejmě velmi dobře víme, jak náročnou přípravou musí uchazeči o licenci v alpských zemích projít. Současná ČAHV sdružuje instruktory ČHS, instruktory OEAV (Lehrwarte Hochalpin a Lehrwarte Klettern Alpin), členy horské služby, majitele a provozovatele horolezeckých škol, průvodce cestovních kanceláří a nově i horské průvodce s odpovídající kvalifikací ve smyslu znění výše zmíněného zákona. Přičemž Lehrwarte Hochalpin a horský průvodce jsou prozatím nejvyššími možnými dosažitelnými kvalifikacemi v České republice.
Název asociace pouze prezentuje snahu připravit takové podmínky pro profesi horských průvodců, které v budoucnu umožní vstup tohoto sdružení do UIAGM/IVBV.
Češi, ale např. i Slováci a Poláci jsou často ze strany úřadů a příslušných institucí v alpských zemích kritizováni za nezodpovědný přístup k aktivitám ve vysokých horách, který vedl k dramatickému zvýšení počtu nehod a neštěstí v alpském regionu od doby, kdy se tento pro občany zemí východního bloku otevřel. Bohužel je taková kritika velmi často oprávněná. Argumenty, že na hory má člověk vyrazit buď sám, nebo pouze s horským vůdcem, kterého si najme v příslušné oblasti jsme si v domácím tisku mohli přečíst už několikrát. Jistou logiku sice nepostrádají, nicméně jsou alibistickým zavíráním očí před reálnou situací, která na českém trhu cestovního ruchu panuje. Jsme přesvědčeni, že pro spoustu začátečníků je menším zlem vyrazit na hory s kvalifikovaným průvodcem, (skutečného horského vůdce si z ekonomických důvodů zatím může dovolit jen hrstka lidí) než sám. Uznáváme, že situace na českém trhu horských zájezdů připomíná trochu džungli, ale připadá nám přínosnější snažit se ji napravit než ji pouze kritizovat.
Cílem ČAHV je:
Zmapovat a zprůhlednit situaci na českém trhu cestovního ruchu resp. jeho části týkající se zájezdů horskou a vysokohorskou turistikou a zájezdů na jištěné cesty (Via ferrata, Klettersteig).
Stanovit pravidla pro komerční provádění skupin i jednotlivců v horských, vysokohorských a skalních terénech.
Sjednotit z bezpečnostních důvodů metodiku týkající se všech aktivit v horských, vysokohorských a skalních terénech.
Spolupracovat s ČHS, OEAV, horskou službou, vzdělávacími středisky akreditovanými u Ministerstva školství ČR, která mají oprávnění udělovat kvalifikaci Horský Průvodce a také s cestovními kancelářemi, které mají horské zájezdy ve svém programu .
Sdružovat lidi, kteří tuto profesi legálně provozují a mají odpovídající kvalifikaci.
Vytvořit fungující systém postupného a průběžného vzdělávání svých členů a zajistit tak jejich další odborný růst. Vzdělávací systém by měl pružně reagovat na všechny novinky a změny, a měl by se co nejvíce přibližovat obdobným vzdělávacím systémům v alpských zemích s ohledem na snahu o začlenění se do UIAGM/IVBV.
Vytvořit jednotné a povinné profesní pojištění pro své členy.
Pomoci případným zájemcům s přípravou na přijímací zkoušky do kurzu profesionálních horských vůdců UIAGM/IVBV.
Uvědomujeme si, že se nám nepodařilo oslovit všechny, kdo se touto činností zabývají. ČAHV je ale organizací otevřenou a uvítá kohokoliv, kdo má seriózní zájem pracovat na zlepšení současné situace.
Zapsali: Dušan Stuchlík, Marek Cerman, Karel Kříž a Radovan Vlček
P.S. Před koncem roku 2002 bude uvedena do provozu nová internetová stránka, kde budou k dispozici podrobné informace o dění v ČAHV.
Zakládající členové ČAHV
Výbor ČAHV: Josef Šimůnek, Jakub Marvan, Vít Novák, Radek Genzer, David Skrbek; Kontrolní a revizní komise: Dušan Stuchlík, Karel Kříž, Radim Hanuš; Bezpečnostní komise: Marek Cerman, Antonín Volk, Viktor Kořízek; Metodická komise: Dušan Stuchlík, Soňa Boštíková, Radovan Vlček.
Me to prijde jako celkem dobry napad, pokud ovsem nejde jen o to ziskat plnou kontrolu nad cestovanim do hor...tedy jakysi monopol...ale verim, ze tomu tak neni...snad nejsem moc naivni :]
A ktery z tech clenu vyse jmenovanych je akreditovany horsky vudce??
Zapsal: Yetti, 10:17:22 30.08.2002
Vzdělávací systém
Schůze více či méně zkušených lidí zainteresovaných v komerčním lezení si založila organizaci. Proč ne. Organizaci může založit každý, kdo chce a shromáždí lidi.
Zaujala mě věta "Sjednotit z bezpečnostních důvodů metodiku týkající se všech aktivit v horských, vysokohorských a skalních terénech." To znamená, že má jinou metodiku ČHS, jinou OEAV a podobně? Jak tomu lze rozumět?
Pokud by se této profesní organizaci podařilo vytvořit nějaký vzdělávací systém, bylo by to určitě dobré. Vzdělávací systém bych řekl, že u nás vlastně vůbec jako celek nefunguje.
Soudě podle čtyřhodinového monologu Zdeńka Teplého, který se úředně zval doškolení instruktorů, kde se relevantní informace daly vydestilovat do čtvrt hodiny věcné mluvy, je školení v ČHS celkem v obecně bídném stavu. Vzhledem k tomu, že je to založeno na dobrovolnosti, není divu.
Český OEAV není spolek se spolkovým životem, ale jen pojišťovna horských aktivit, abych citoval Láďu Jiráska. Je paradoxní, že kdo si zaplatí průkazku, má automaticky stejná práva, jako oddílem přece jen nějak informovaný a školený člen ČHS.
Je otázka, jestli ovšem toto sdružení vůdců bez vůdců bude mít zájem na nějakém obecném vzdělávání. Asi ani ne, protože pro vůdce jsou lepším materiálem klienti, kteří si neumí a nemohou a netroufají vést cesty sami a zaplatí si vůdce.
Tak uvidíme, k čemu to všechno vlastně povede. Je to něco jako lékařská komora v zemi, kde jsou zatím jen střední zdravotnické kádry.
Petr má hlubokou pravdu... Nedá mi však, abych maličko nezereagoval. Zdá se mi, že celá tato (jistě Bohulibá) aktivita tak trochu stojí na vodě.
Trošičku mě s ní smiřuje jméno Dušana Stuchlíka, který, jak obecě známo, není žádnej vůl, snaží se věci dotahovat, nehraje si na něco čím není a hlavně, když hovoří o přibližování metodik, tak taky ví o čem by to mělo/mohlo být.
Takže, mžná z toho nakonec vzejde i něco užitečného :-) Teda doufejme!
Cestovka, která se může chlubit "opravdovými" horskými vůdci, může i více účtovat, lépe naláká klienty. Přece si nekoupíte sojový guláš.
Byl bych jen rád, kdybych se pletl.
Proč se vlastně nejednalo s ČHS?
Zapsal: Maty, 16:01:47 30.08.2002
Sója, sója, sója
A ktery z tech clenu vyse jmenovanych je diskreditovany horsky vudce??
No když to kontroluje a revizuje Dušan Stuchlík (a to fakt není žádnej vůl jak už tu krásně podotknul Tom) tak to úplná levárna nebude, jinak bych tomu taky nedůvěřoval jako vy.
Zapsal: Spical, 16:34:22 30.08.2002
...
No pokud se jim podari splnil pozadavky UIAGM pak jsem si jist, ze to leverna nebude. Na slovensku tuto asociaci maji. Skoleni u ni stoji zhruba kolem 200 000,- SK a trva neco mezi rokem a dvema. Je to velmi drsne a udajne to delaji s problemy i profesionalni cleni HS v Tatrach.
Jinak nechci valet kliny ale mam dojem, ze CHS jako takovy nesmi byt clenem UIAA a zaroven UIAGM.Kazdopadne kdysi davno Jirka Novak daval za ukol zjistit zda je mozne aby tyto vudce zkousel CHS ale nejak vyznelo ze ne.(aspon dle zprav agentury Jedna pani povidala :))
Zapsal: Lumi, 16:44:39 30.08.2002
Solomon
Solomone, přečti si ten článek pořádně. Vůdcem z nich není nikdo a píšou to tam celkem poctivě.
ža si poměrně rozumní lidé s poměrně rozumným programem dají lživý název.Nejsem právník, ale mám za to, že bude-li toto označení použito v obchodních vztazích (i reklamě cestovek) může se jednat o nekalou spoutěž ve smyslu Obchodního zákoníku §46,47 a 48.Klamavé označení zboží a služeb,vyvolání nebezpečí záměny a parazitování na pověsti.
Zapsal: John, 22:27:00 31.08.2002
Re: Škoda, škoda
v článku je uvedeno (cituji):
"Název Česká Asociace Horských Vůdců byl ponechán s ohledem na cíl začlenit tuto organizaci do mezinárodních struktur UIAGM/IVBV." myslím, že tím je to vysvětleno.
Zapsal: Marek, 10:10:34 02.09.2002
už se těším na prospekty
výstup na mont blanc. cena 2400 kč. v ceně kempovné, doprava autobusem, zapůjčení výstroje, průvodce (člen české asociace horských vůdců).
Zapsal: Lukas B., 10:24:38 02.09.2002
Mělo by se to jmenovat ČAHS = Česká Asociace Horských Svůdců. Krom toho, Vůdce už jeden v minulém století byl...
Zapsal: , 11:33:52 06.09.2002
dKzqqHZUSoebmknRk
1yxi49 I think this is a real great blog post.Really looking forward to read more.