Hrozba uzavření, v současnosti nejvíce citované boulderové oblasti, po prvních upozorněních, přechází na seriózní hrozbu o uzavření oblasti.
(na Červeném trpaslíku by to asi odpovídalo purpuroplachu a kocour by navrhl vzít na ně laserová děla).
Celé velké území má přejít pod správu organizace, která se netají tím, že nemá lezce ráda a že by ho zavřela pro všechny boulderisty.
Jak mi napsal Andy, v Americe se o různá území národních parků, starají soukromé firmy agentury.
Protože máme federální systém, existují tři úrovně, na kterých tyto agentury mohou "pečovat" o parky. Jednak na federální úrovni, dále na státní úrovni a v neposlední řadě na úrovni lokální. Je v tom pak občas bordel a úzce to souvisí s tím, že v zemi, která si zakládá na své svobodomilovnosti, je z toho pak vyplývá celá řada striktních omezení.
Aby to nebylo tak jednoduché, tak ještě mohou nastat různé kombinace výše zmíněných. Například
Yosemity jsou federálním parkem a zároveň i národním parkem.
Buttermilks je federálním parkem taktéž a navíc do jeho správy promlouvá místní
Bureau of Land Managment (BLM).
To co se děje v Hueco Tanks je, že se chystá převekslovat z jedné státní agentury na jinou.
První byla jen organizací, která starala doposud jen o správu parku, ošetřovala přístupové cesty a zajišťovala další servis pro návštěvníky.
Druhou organizací (údajně důvod výměny je, že má více financí k dispozici) je jakési národní museum se zájmem o historické památky (v tomto případě se jedná o staré indiánské kresby).
Jejich přístup ke správě parku by se dal shrnout ve formuli dívej se, ale nedotýkej, což je pro návštěvníky parku s bouldermatkama na zádech celkem katastrofa.
Jen bych rád podotknul, že Hueco, které si svoji slávu vydobylo nejen nádhernými skalami, ale i naprosto bezkonkurenčním počasím pro lezení v zimních měsících. A že Hueco neznamená jen bouldering, ale že je zde celkem obstojné lezení s lanem.
Pohled na vystouplou kamenitou výšinu v Hueco (Hi res)
foto by © galery.overt
Titulní list nového boulder průvodce na Hueco
Chráněné malby „Petroglyphs“ na některých kamenech a v jeskyních
foto by © galery.overt
Zdroj:
Stránky o Hueco Thanks dělané lezci
Hueco Tanks
Parádní fotky z Hueco Tanks na stránkách
Norope