Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Koncem minulého roku se na pultech obchodů objevily dvě zajímavé publikace směřující k lezcům cestovatelům.
Lezecký Atlas – Světa - Řecko & Střední východ
Průvodce (a hned dva) z holandské dílny jsou vždy trochu raritou, až na výjimečný boulderingový průvodce 7 + 8 , který sestavil lezec boulderista Bart van Raaij, jich nenajdete po světě mnoho.
Nejnověji však duo Marloes van den Berg a Wynand Groenewegen na podzim roku 2006 vydalo dva zajímavé lezecké atlasy.
Obálka dílu Řecko & Střední východ
Graficky se na průvodcích podílela Irene Pieper a společně vytvořili šikovný a dobře vypadající atlas po lezeckých terénech Řecka a Středního východu a po Východní Evropě.
Co na stránkách atlasu u popisu oblasti najdete?
Ukázka z atlasu
1 Jak se dostanete do oblasti
2 Přesné mapy lezecké oblasti, a jak se dostanete ke skalám
3 GPS-coordination parkovišť a skal
4 Kde přespat
5 Kde je možné si koupit průvodce na danou oblast.
6 Co dělat momo lezecké dni.
7 Počet cest
8 Obtížnostní složení cest
9 Kvalita odjištění
10 Orientace sektrorů v oblasti
11 Vhodnot pro rodiny s dětmi
12 Různé zajímavosti
Možná jste se setkali z atlasem, který se u nás asi před 4 lety objevil. Stál tehdy asi 11 stovek (možná že je ještě k mání). Tento lezecký atlas byl z dílny Jingo Wobbly a snažil se zmapovat výše zmíněným způsobem celou Evropu. Podobný atlas se rozhodli vytvořit Marloes a Wynand. Tvůrci atlasů se hlavně snažili publikace přiblížit lezcům, a to co nejjednodušším používáním, je tam tedy moře grafiky a schematických nákresů.
Atlasy trochu připomínají styl jakým jsou udělány průvodce Lonely Planet, hlavně co se týče schematických nákresů, map a ikonek.
Průvodce, jeho první díl, který je napsán v angličtině (oba jsou v angl.), zahrnuje:
1 Řecko
2 Turecko
3 Sýrie
4 Libanon
5 Jordánsko
6 Egypt
Řecko a konečně i Turecko pomalu se stávají známější v lezeckém světě a proniká stále více informací o lezeckých oblastech v těchto zemích na veřejnost, naproti tomu zajímavě se jeví naprosto neobjevená Sýrie, s několika oblastmi pro skalkaře a neznámé Jordánsko sic trochu v pozadí, známé převážně svými památkami a trochu opředené tajemstvím, ale s zatím ještě nedoceněnou oblastí Wadi Rum. Na závěr Egypt , kam se cestuje za vším možným jen ne za lezením, a ten má jistě co nabídnout
Cena asi většinu lezců nechá chladnými, ale pro skutečně vášnivé cestovatele nebude ani € 32,50 plus poštovné překážkou.
Lezecký Atlas – Světa - Jihovýchodní Evropa
Stejně uspořádaný je i druhý díl, který zahrnuje:
Obálka dílu Jihovýchodní Evropa
Ukázka z atlasu
1 Slovinsko
2 Chorvatsko
3 Maďarsko
4 Rumunsko
5 Bulharsko
6 Makedonie
Že se leze nahusto ve Slovinsku a Chorvatsku asi nebude pro nikoho velkým překvapením, avšak další východoevropské země přinesou určitě velké rozšíření lezeckých obzorů.
Objednávací cena taktéž 32,50 Euráčů. No je to darda.
Někdy se mi z té informační síly webu dělaj mžitky, i když je to fakt s váma legrace.
Nejen že se přijde na to odkud je titulní foto, jak se jmenuje cesta, kterou leze. A po chvíli víme i kdo je ten lezec.
To ta druhá obálka, Skála? Cesta? Nic? Jak se jmenuje ta roštěnka, nebo aspoň telefon.
Jezdim uz par roku s pruvodcem od Jingo Wobbly,koukam strebavat oblasti jak to jde, je fajn ze je tu neco novyho,fajn ! Jo ale i Wobbly tam mel Cesky lezce v peknych cestach na peknejch fotkach vi treba Jindra Sajner ze je svetove znamej ?
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.