Stříbro vybojoval Adam Ondra dnes večer ve finále pražského závodu světového poháru v boulderingu. Vyhrál Korejec Dohyun Lee (v českém přepisu: I To-hjon), třetí byl Francouz Mejdi Schalck.
Adam dal všechny 4 topy, stejně jako vítěz, který je měl na méně pokusů.
Detailní výsledky finalistů:
1 DOHYUN LEE KOR 4t 4z 5 5
2 ADAM ONDRA CZE 4t 4z 13 9
3 MEJDI SCHALCK FRA 3t 4z 3 6
4 YOSHIYUKI OGATA JPN 3t 4z 5 5
5 YANNICK FLOHÉ GER 3t 3z 9 7
6 JAN-LUCA POSCH AUT 1t 3z 1 7
"To bylo prostě parádní," komentoval po závodě Adam. "Zisk téhle stříbrné medaile pro mě fakt hodně znamená. Vím, že to dnes bylo dost o štěstí, ale někdy je to i o tom jít štěstí naproti. Jsem velice šťastný a těším se na nadcházející závody."
Adam Ondra topuje poslední 4. finálový boulder SP v boulderingu v Praze
Vítěz Korejec Dohyun Lee topuje 3. finálový boulder SP v boulderingu v Praze
Francouz Mejdi Schalck právě topoval 2. finálový boulder SP v boulderingu v Praze
Finálový boulder č. 1 topuje Japonec Yoshiyuki Ogata, který skončil 4., SP v boulderingu v Praze
Na 5000 diváků sledovalo dle IFSC finále mužů SP v boulderingu v Praze
Finále SP v boulderingu v Praze
...
Předchozí zpráva:
Jako druhý nastoupí Adam Ondra ve finále pražského závodu světového poháru v boulderingu, které začíná dnes ve 20:00. Vedle přenosu na kanálu ČT sport můžete sledovat průběžné výsledky na stránkách IFSC.
bylo to hodně nešikovně postavené, závodilo se prakticky jen na dvou bouldrech, prvním a třetím. na druhým jen AO udělal dvě drobé chyby a Posch to z nepochopitelných důvodů nedolezl. ten čtvrtý nebyl ani soutěžní, ten byl jen exibiční. ale zase se na to hezky dívá, když se furt topuje.
Hej to bola tragedia. Stavacom by som strhol premie.
Ta stvorka bola total fail, ze tam mohli zalozit petu.
Tohto roku zatial najhorsi vykon od stavacov.
Vseboecne tohto roku tie bouldre niesu nic extra.
Taky se přidávám, Adam je skvělý. Je to fakt fenomén a titul nejlepšího lezce světa mu zaslouženě patří za jeho ultimátní výkony napříč lezeckými disciplínami.
Svetak je skvelej o tom zadna. Pokud ti prijde komoleni jmen zavodniku jako neco na cem nema smysl zapracovat, tak v pohode.. Jestli je i za rok,tak super. To zatim nezkoumam. Ale osobni narazky si strc nekam, kdyz se ani neumis podepsat.
Komolení by mělo smysl řešit na úrovni IFSC, jména (i některých našich závodníků) komolí skoro všichni komentátoři. Komentátoři si sice dělají přípravu, ale při skoro 200 jménech na startovce to lze dost těžko vyřešit úplně bez chyb.
Tak pro mě nebo pro tebe asi ano, ale pro ně je to práce, jsou za to placení, mají na přípravu týmy, zázemí a spoustu času, je na místě očekávat profi výkon bez chyb.
Je zajímavé, že se těchto závodů vůbec neúčastní skutečná boulderová špička, tedy lezci, kteří přelézají 8C+ a 9A bouldry (vyjma AO pochopitelně). Asi se tento druh sportu už tak vzdálil od normálního skalního lezení, že si jde svou vlastní "umělou" cestou. Co má vlastně takový Tomoa Narasaki reálně přelezeno na skutečných skalách? 9A boulder, 9b+ sportovku? Asi ne.
Doby kdy světová skalní špička byla i světovou závodní špičkou jsou nejspíš nenávratně pryč (vyjma AO pochopitelně).
A proč by měl lézt ve skalách? Sportovní lezení a lezení venku jsou dvě odlišné disciplíny. Já a lidi v mém okolí lezeme cca 12 let a také jen překližku, venku jsme to zkusili a nic nám to neříká. A znám i pár lidí ze závodního lezení, co sem tam něco přelezou venku, aby se o nich psalo a zůstali v povědomí, ale jinak je skály nezajímají. O tom, jak je rozdílný bouldering venku a vevnitř ani nepíšu, na dnešní závodní bouldery to už nechce skály, ale spíše městský parkur, podobné skoky a akrobacie nejsou venku možné.
Pravdu máš, tuhle jsem byl venku na skalách. A co vám mám povídat. V každým chytu pavučina, nikde lavička na převlečení a to vůbec nemluvím o možnosti dát si kafe nebo něco zakousnout. Jo a domů jsem si odvezl klíště. Zlatá vnitřní stěna!
A jak to spolu souvisí? Jedno je volnočasová aktivita a druhé vrcholový sport. Oboje má jiné hodnoty, jiné preference, očekávají se od toho jiné věci. Řadu lidí baví prostě to závodění, trénink, baví je lézt před publikem, baví je ta show okolo toho. A proto jim lezení venku nic neříká, nemají tam, co je baví. A obráceně - znám pár lidí, co závody zkusili a nebavilo je, trénink opruz, publikum a stres jim nedělalo, bednu si nijak neužili a vrátili se do skal. Tak to nesměšuj, závodní lezení nabízí jiné věci a emoce, než lezení skalní.
čirou náhodou jsem viděl včera bedně asi patnáctivteřinový střih, a lezení to opravdu není, je to urban parkour ne nepodobný filmovému akrobatickému fackování se číňáků (samozřejmě je obdivuhodné, že někdo něčemu takovému věnuje sposty a píle a blablabla, a přitom je to taková pitomost)
a teď si představme že atlet je na procházce ohrožován agresivním psem, a zachraňuje se skokem přes plot - flopem!
Lukasi, doporučuji shlédnou nádherný Šimánkův film o návštěvě Adama Ondry v Británii Back to the Real thing. A věnuj pozornost tomu, jak tam Adam přeleze na flash 8B boulder (vůbec první flash na grilu) a jak tam říká, že to je poprvé, co se mu na přírodních boulderech hodilo něco natrénovaného z překližky.
Jinak: vítězka včerejšího závodu SP v Praze Oriane Bertone má venku přelezený boulder 8C, Jana Garnbret 8B+, Staša Gejo zrovna přijela z Jihoafrické Rocklands, kde lezla bouldery do 8B. Pokud se týká lezení na laně, tak Janja má vylezeno tuším 9a a je s Domenem Škoficem na obálce horolezeckého průvodce Kraški rob.
Petře, když už jsi v tom výčtu přelezů venku, tak přihoď něco i u těch chlapů. Tomoa Narasaki má boulder 8B+ na flash, což má i Adam a řada dalších. Na laně nic dohledatelného. Mejdi Schalck má jedno přelezené 9a. A vítěz z Koreji?? Nedá se nic dohledat. Proč na SP nezávodí Will Bosi, Shawn Raboutou, Seb Bouin nebo Stefano Ghisolfi, Megos, Schubert atd.?
To, že AO v dokumentu přiznal, že se mu konečně něco z překližky hodilo i na skalách? To je spíš smutné.
Člověče trochu si zjisti fakta, než začneš psát seznamy. Třeba Megos i Schubert teď v Praze na SP byli, akorát neprošli kvalifikací (Megos 23., Schubert 27.), Ghisolfi byl vloni 17. v obtížnosti na ME v Mnichově. Což jen ukazuje, že špičkové výsledky na skalách úspěch na závodech nezaručí.
Ano máš pravdu, ti dva v Praze byli, skončili v kvaldě, nevšiml jsem si toho. Což ovšem nemění nic na tom, že nůžky mezi borci, kteří podávají nejlepší výkony venku a těmi, kteří je podávají v tělocvičně, jsou alespoň u chlapů velmi rozevřené. A často ti mladší závoďáci v boulderingu už ani venku nic moc nelezou.
Bude jen dobře, když se to dogmaticky oddělí, aspoň bude ve skalách větší klid, když se tam překližkáři přestanou s...:-). Aspoň nebude nutno pořád poslouchat, že by jištění mělo být všude po metru a půl, protože jinak je to nebezpečné a jeden pak nebude muset raději odcházet venku lézt jinam, protože sice neví co ti exoti ze stěn dělají, ale ví jak to dopadne a to fakt jeden nemusí:-). Berte to tak, dnes je to jiná generace a tím i hodnoty:-). A parkůr je taky pěkná zábava, aspoň pro někoho. No a nějaký profi sport, tak to mi fakt vůbec nic neříká a vrážet do toho peníze mi přijde úplně na hlavu, je spousta daleko důležitějších věcí, kde by se hodily. Avšak konzum světem vládne, tak je to takové, jaké je:-).
Bude dobře, když se Vlk dogmaticky oddělí od mladší smečky a poleze si free sólo stropy někde ve vlastní jeskyni, schované v nejhlubších hvozdech a pro jistotu se zamřížovaným vchodem.
Zkrátka se smiř s tím, že speciálně závodní bouldering dnes vyžaduje něco dost jiného než ten skalní a špička se prostě bude specializovat. Vyžaduje větší škálu dovedností (koordinace, flexibilita kloubů, různé tlaky a vzpory...), ale na druhé straně závodní bouldry nejsou zdaleka tak na hranici možností jako skalní - taky na ně mají indoor borci 4 minuty, kdežto outdoor borci ty své nacvičují desítky dní, na začátku to vypadá, že to nikdy nemůžou vylézt. Tomoa Narasaki prostě nebude 2 měsíce nacvičovat 1 konkrétní boulder, to by mu pro jeho závodní kariéru, kterou preferuje, nijak nepomohlo, spíš uškodilo. Lead se zatím od lezení venku až tolik neliší, tam ještě univerzálové být mohou.
Pěkně řečeno. Líbí se mi o to prolínání generací, kdy zde SP v boudrech v roce 2023 komentují s prominutím dědci (Bludský, Jandík) u nichž jsem přesvědčen, že jejich nejlepší parkourový výkon je pád na schodech vybraný o zábradlí a jejichž nejlepší lezecký výkon býval ty schody vylézt metodou tří pevných bodů.
A teď tady všemu rozumí. No prdel.
asi bych se měl urazit, Petr jandík je o půl generace starší než já :)
ale s charakteristikou našich maximálních bouldero-parkourových výkonů jsi se strefil naprosto přesně. ještě tedy (když se echt vyhecuju) umím pád z třešně a pád ze švestky, z třešně jsem kdysi v šerém dávnověku poloviny osmdesátek padal, v letu se chytil suché větve, ta se zlomila a dopadl jem na bratrance, který se leknutím počůral. a ze švestky jsem spadl o rok později na kompost, zlomil si levé předloktí, a tedy nejsem ďábelským kytaristou ani fenomenálním lezcem.
Však já vím, že se za prvé trefím ohledně výkonů, a za druhé, že se neurazíte.
Je to proto, že lezete celej zivot. Jen je fakt sranda sledovat jak tady pindáte moudra k SP v bouldrech v roce 2023.
Fakt je Petr starší? Podle zatuhlosti názorů bych tipoval spíš tobě tak o dekádu víc. Jo mimochodem Petr svýho času tahal morálový devítky v Sasku, což je docela kotel i dnes.
fakt je tahal? jen jestli se spíš nevozil za většíma frajerama jako třeba čert? myslim hlavně ty morálový pasáže - nějakej ten traverz od kruhu, i když v devítce, zas tak morálovej neni.
Ahoj Lukasi, příspěvěk podepsaný Petr jsem nepsal, takže buď v klidu. Ne všecnbo podepsané Petr píšu já. Na druhou stranu s tím, co ten jiný Petr píše, můžu jedině souhlasit.
Yanick Flohé docela dobře teď prolíná lezení venku a závody, myslím že je to dobrý prototyp.
Jinak straníci na to prostě kurva nemaj vždyť tak jejich zatuhla síla je jim k hovnu, když mají dovednost na úrovni gramlavců, Adam měl neskutečné štěstí že se sem tam někde zahákne a nepřeváží se ...
Určitě souhlas ohledně Yannicka Flohé. Skvělé přelezy na venkovních boulderech a super výkon i teď v Praze na umělce. Ale myslím, že stojí za pozornost i Mejdi Schalck. Mám dojem, že o něm někde v podcastu mluvil Giuliano Cameroni a byl paf z toho, jak silnej byl na venkovních boulderech a jak dokáže ten parkour a dynamický styl přetavit na outdoor výkony. Takže o něm podle mě ještě bude slyšet i na outdoor scéně vedle Aidana, Willa, Shauna a dalších.
Jenže zajet občas ven, ukázat sílu, dát 8B+ OS ještě nestačí na 9A projekty. Tam už je třeba čas a když stráví Yannick nebo Majdi měsíc ve Finsku na Burnes of Dreams, tak nebudou tak dobří na závodech. Koneckonců na Yannickovi je to vidět už teď, loni byl na závody líp připraven. Kdo chce být v něčem úplná špička, tak si prostě bude muset vybrat.
Nemůžu jinak než souhlasit. Je to tak, že kdo chce být špička a lézt nejtežší bouldery venku, tak mu uteče trénink a příprava na závody a ten, kdo tráví čas přípravou na svěťáky a potažmo olympiádu, nebude sedět měsíc na zadku v Lappnoru. Spousta lidí to asi ještě zkusí kombinovat, ale ty nejlepší si budou muset vybrat, jinak nejlepší nebudou. O něco snažší je zatím situace na laně, ač je vidět, že třeba Seb Bouin, který se soustředí čistě na skálu, tak ty těžký přelezy sbíra poslední dobou rychleji než třeba Adam, který do toho tahá závody a ještě k tomu bouldering.
Jestli to neni trebas i tim, ze se Adam honi spoustu casu za vlastnim ocasem, tedy tocenim marketinkovych spotu pseudozdravych produktu misto ladeni treninkoveho programu.