LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Pískař dá 10 m do kolen.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec
Pomozte vydat knihu Dobrodružství v prášku… přidáte jen vodu

Závody
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)
MČR v bouldru (19.10)
Boulder OPEN 2020 LA SKALA (26.10)

Žebříček
Cesty:
19.Melen 10848
20.Volf 10818
21.Reich 10798
Bouldry:
19.Obal 9550
20.Horáček 9525
21.Šolc 9381
Hory:
28.Malý 2920
29.Štalmach 2894
30.Rak 2854

Výsledky
MČR rychlolezení (13.10)
SP Praha (20.09)
EP obtížnost Bologna (14.09)

Deníčky
5672 lezců
1142116 cest
Nové přelezy:
Polární Zá 8A+
Ztracenec 7C+
Panychida 9+/10-
Exitus 9/9+
Pipeline 7b+
Red Alert 7c+
Odcházení XIb
Odcházení Xb
Ouranos 7c+
Filotimo 7b

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
V 16 - Plzeň

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Rozhovor s Ondrou Benešem

S Ondrou Benešem jsem dělala větší rozhovor už strašně dávno. Vlastně byl úplně první, koho jsem kdy vyzpovídala - podle toho to vypadalo:)  Myslím, že je tedy na čase rozhovor trochu obnovit. Určitě je k tomu i teď vhodná chvíle, protože Ondra nedávno vylezl v Red River Gorge své první 8c.

Ondra Beneš
Narozen: 06. 01. 1983
Nejlepší RP: The Shocker 8c
Nola 10+/11, OS 8a+
Písek: THC XIb, King Line XIb
Bouldry: Le Pilier 8A, Metro 8A, Nude 8A
Hory: Alpská trilogie: Des Kaisers neue Kleider 8b+, End of Silence 10+, Silbergeier 8b+,




Takže nejprve představíme Ondru Beneše. Kdo je Ondra Beneš a co pořád dělá? Kdy se z něho stal lezecký fanatik a proč?
Pocházím z Ústí nad Labem, které mám hrozně rád. Samotné město není nic moc, ale to okolí je nádherné. V okolí je hromada skal, hromada boulderů, v zimě můžu vyjet na běžky, prkno a vlastně díky tomu, že bydlím u takového místa, se ze mě stal lezecký fanatik. Každou volnou chvíli jsem byl a jsem na skalách. To vlastně už od svých 15 let.


Kdo tě poprvé vzal do skal?
Do skal mě vlastně nevzal nikdo. Poprvé jsme společně s Lukášem Dvořákem (který již dnes neleze) viděli lezce na ústecké vyhlídce - Erbenova vyhlídka. Byl jím Peťa Kawinek alias Rambáč. Ten nám řekl, co je k lezení potřeba, a pak už jsme jeli sami na sebe. Postupně jsme začali jezdit do Tisé, kde jsme okukovali techniky jiných lezců a začali je kopírovat. Později se k nám přidal Jarda Ježek, který nám vlastně dal to pravé know-how.  Pak jsem začal lézt s ústeckou bandou jako je Cigán (Jirka Novák), Martin Červenka a jiní, kteří mi dali v té době asi nejvíc. Ukázali mi, že v lezení jde o přátelství, o ty chvíle ve skalách, o večery u ohně atd... Za to jsem jim hrozně vděčen.


Ztracený sen Xb, Teplické skály

foto by Pavel Žofka


Takže rodiče nelezou?
Maminka sice neleze, ale díky ní jsem byl jako dítě, ač jako nelezec, pořád ve skalách.  Jezdila za mlada často do skal za trampováním, takže znala dobře okolí Labských pískovců, které mi později postupně začala ukazovat.

Zlepšoval ses v lezení postupně nebo jsi hned skočil do těžkých cest? 
Pamatuji si, jak nám Pavel Hess neustále opakoval, že musíme nejdřív vylézt kilometr VIIa, kilometr VIIb atd. … a postupně se zlepšovat. Jenže my jsme lezli do všeho, co bylo na první pohled slušně zajištěno, aniž bychom znali obtížnost. Takže už první rok jsme „lezli“  osmičky a většinu lezených sedmiček v Tisé. Vraždy jsme nelezli. Ale je pravda, že na písku je třeba se k vyšší obtížnosti prolézt - skála je někdy lámavá, lézt se musí opatrněji. Na vápně je při rychlém vývoji lezce potřeba dávat pozor na zranění. V tom je písek asi lepší. Tady musí lezec postupně vyrůst, aby lezl top cesty. 

Máš nějaké zážitky ze svých lezeckých začátků - nějaké veselé, nebezpečím zavánějící příhody?
Tuhle s oblibou každému vyprávím. Někdy v zimě 98 jsem slaňoval zeď v Tisé a nesrovnal jsem si konce lana. Cca 2m pod prvním kruhem cesty Savoj (který je asi v 10m) mi začal projíždět jeden konec osmou. Naštěstí jsem včas zareagoval a rychle jsem chytl oba konce lana nad osmou. Pak jsem bez přírazu vyšplhal k 1. kruhu (takové ty malé od Špeka a Prcka), který jsem chytl jednou rukou, zapřel jsem se pohorky o stěnu, vycvakl osmu, srovnal lano a zase osmu a karabinu přicvakl na sedák.  Takže bacha na konce!

Jsi rád, že jsi začínal lézt na písku?
Určitě. Dalo mi to hrozně moc. Člověk, když začíná a leze na písku, tak se naučí na skále pohybovat jinak. Musí lézt opatrně vzhledem k měkčí skále a odlezům, má lepší techniku. Na písku mám rád ty lidi - lidi, kteří jsou celý život ve skalách, žijí jenom lezením, nehoní se pouze za čísly, nelezou pro čísla, ale pro cestu a prostě žijí naplno lezecký život.

A bojíš se vůbec?
Jo, dneska jsem se zrovna bál a všeobecně se dost bojím.


S Tomajdou jste udělali v Labáku množství prvovýstupů. Jaké máš pocity, když přijdeš pod nedotčený směr?
Tento rok jsem moc cesty zrovna nedělal - chtěl jsem zkusit i něco jiného. Ale když jsem viděl ve Státech ty nedotčené směry, tak mě choutky na prvovýstupy zase chytly. Tomajda, ten vrtá pořád a to je naprosto super. Těch nových cest a směrů, které díky němu a ostatním vzniklo. Já jsem si potřeboval dát malou pauzu. Letos jsem víc lezl, lezli jsme hodně s Editkou na vápně a teď jsme byli v Red River Gorge v USA.



Ondra Beneš relaxuje při hře na saksofón

foto by archiv Ondry Beneše



Nevynechal jsi letos také prvovýstupy, protože tě zdržují od výkonů?
Jo, to by mohl být taky důvod, proč jsem letos prvovýstupy nedělal. Chtěl jsem si pořádně zalézt. Když děláme cestu, tak si člověk zaleze tak trochu jinak. Je to dobrodružství, zážitek, ale za den vylezeš například jen 10 metrů nové skály a nových kroků. Záleží samozřejmě na cestě. Letos jsem si chtěl vyzkoušet spousty různých cest jak na písku, tak i na vápně.

Jenže ty máš stejně všechny cesty v Labáku vylezené a musíš si nějaké zase vyrobit.
Jo, tak snad zase příští rok. Snad mě Tom veme. V zimě vezmu Editku na procházku, projdeme se a okoukneme směry….co Edo? Amerika mě zase inspirovala k prvovýstupům, ale problém je, že takové směry se tady asi nenajdou. Tam byly úžasné neprostoupené směry. Nenavrtané sektory, prostě úlet...


Takže jsi měl nutkání vzít vrtačku a něco tam po sobě zanechat?
To určitě. Prvovýstupy se tam dělají shora, a tak by bylo dobré jim ukázat, jak se dělají prvovýstupy odspodu. Háček by tam na poličkách a v tvrdším písku držel dobře. Splněný sen si dokážu představit - dělat v Kentucky cesty za ubytování, stravu a za nýty.


Jaké je vlastně lezení v Redu?
Lezení v Redu mi přišlo hodně podobné některým cestám na Levém břehu, jako např. cesty v Mordoru - První vráska…, jen víc převislejší a víc chytovaté. Například jako je vršek Bestseller. Písek je jemnější, něco jako ve Fontainebleau, a tvrdší, než je u nás. Většina cest je max. 10 let stará. To, co mě vážně překvapilo, bylo to, že téměř každá cesta, kterou jsme lezli, byla naprosto parádní.



retro look Ondry Beneše v cestě Silbergeier 8b+, Rätikon, Švýcarsko,

foto by Tomáš Bardas


Co obtížnost, seděla? Mně teda přišlo, že když máš vytrvalost, tak v Redu dokážeš vylézt vysoká čísla.
Nevím. V Redu to bylo cesta od cesty, to je i v jiných oblastech, něco mi hodně sedlo, něco ne. Když srovnám obtížnost třeba 8b, tak některé cesty u nás za XIa (8b) mi daly víc zabrat. Labák v porovnání je hodně poctivá oblast. Myslím, že lidi, co v Redu lezou 8b, by tady měli problém s některýma cestama za Xc:)

No a neměli byste se tedy zamyslet nad tou klasifikací tady v Labáku? My vám to s Edou klidně předěláme, to bude jedenáctek:)
To nejde, to už je tak nastavené a v Labáku se prostě neleze kvůli číslům. U nás jsou ty cesty - ne všechny samozřejmě - víc techničtější a k tomu se občas připojí psychika a je to o něčem jiném. V Redu jsou ty cesty víc o síle. Bylo vidět, že někteří  lezci moc nohama lézt neumí. Myslím, že hrany v Teplicích a Ádru by jim asi moc neseděly. Zase jsem se utvrdil v tom, že Labák je fakt světová oblast, co se týče množství, stylu, pravidel, krásy… Pokud je Red světová oblast, tak Labák musí být taky. Kdybychom v Redu zůstali na víc jak dva měsíce, pak bychom si museli hodně vybírat. Musel bych se uvrtat do nějaké těžké linie a zkoušet jen ji. V Labáku má člověk pořád co lézt a je to rozmanité, je to větší, je to bomba.

Tak Labák je i unikátní právě prvovýstupy odspodu, jak už jsi zmínil.
Mě osobně vždycky mrzelo, že se neustále řeší magnézium, ale že děláte takové neskutečné směry odspodu - 8b, 8b+, což se neděje nikde na světě, nad tím se nikdo nepozastavoval.

Prvovýstupy odspodu by se měly u nás držet. To by z pravidel nemělo nikdy zmizet. Ostatní pravidla jako délky mezi jištěním se měnit můžou. Vždy záleží na cestě. Nýty dávat tak, aby si nikdo neublížil, nespadl na zem…


Určitě je spousta lidí zvědavých, jak se takový prvovýstup odspodu dělá?
Základní pravidlo je, že najdeš směr, který neovlivní žádnou jinou cestu, vybereš si směr a odspodu si zhruba rozvrhneš, kde bude jištění. Pak se pomocí smyček nebo háčků v místě jištění posadíš, uvolníš ruce a zavrtáš navrtávák. Do něho si pak sedneme a osadíme jištění.

Ale prvovýstup je jen polovina práce, pak se cesta ještě musí přelézt. Co dá víc zabrat?
Jak co. Někdy je psycho cestu navrtat a RP pak přijde rychle. Někdy je to naopak.

Jakých prvovýstupů si v Labáku považuješ? A jak dlouho jste je dělali?
Asi těch nejtěžších, co jsme s Tomajdou navrtali: THC XIb a King line XIb. Ty prvovýstupy nám zabraly den, dva. Pokud jdou kroky udělat, tak je ten postup s vrtačkou rychlý. Horší je pak ten směr spojit na „kusovku“.


Vaše cesty nebo vesměs i novější cesty v Labáku jsou označovány jako „sportovky“. Mně teda přijde rozdíl mezi sportovkami na vápně a na písku. Co tobě?
Záleží na cestě. Jsou to „sportovky“, ale v Labáku. Borháky jsou o něco dál, cesty jsou kolmější a bouldrového charakteru. Nejsou to převislé prásky, kde vám postupně natéká odspodu až nahoru.

Jsi náš reprezentant, tudíž abych ti neudělala zle, tak bych se na mágo neměla ptát, ale nedá mi to.
Vztah k magnéziu mám od té doby, co jsem začal lézt, velice pozitivní. Není co řešit. Nemyslím si, že skále škodí. Jediný problém je, že to lidem vadí z estetického hlediska a nemají nejčistší on-sighty.



Ondra Beneš v cestě Silbergeier 8b+, Rätikon, Švýcarsko,

foto by Tomáš Bardas


Lezeš ještě pořád klasické pískovcové směry?
Ale jo a rád. Není to tak často, ale rád si nějakou klasiku vylezu. V Ádru si s Editkou občas dáme nějaké klasiky na věže - romantika, posezení na vrcholu, zapsání do knížky…

Ještě by ses s námi mohl podělit o zážitek z King line XIb, kterou jsi vylezl minulý rok.
King Line byla pro mě srdeční záležitost. Cestu jsem rozdělal s Ríšou Litochlebem a později jsme ji dodělali s Tomajdou. Vede na Růžovou věž na Pravém břehu a je to jedna z nejúžasnějších hran.  Od dob navrtání nikdo směr na „kusovku“ pořádně nezkoušel, a tak jsem si minulý podzim řekl, že se na to podívám - vůbec jestli budu schopný udělat kroky v  kuse. Po druhém zkoušení jsem kroky už začínal chápat. Pak přišla série pěti dnů, kdy jsem dal asi dva pokusy za den a začal jsem se lepšit. No a jeden den to na druhý pokus vyšlo. Byl to boj, protože jsem měl přemrzlé prsty, a taky mi při lezení louplo v prstu, který mě bolí doteď. Ale nepustil jsem to. Nahoře jsem si vítězně zařval - myslím, že v mezích a naproti v Dolním Žlebu to někomu přišlo, že ten výkřik znamenal pád a zavolal helikoptéru. Za pět minut, co jsem sjel dolů, přiletěl vrtulník a přiběhli záchranáři…To se teda omlouvám.

Z písku do velkých stěn. Byl to pro tebe přirozený vývoj?
Podle mě to je nejpřirozenější vývoj, protože styl cest je v horách podobný. Cesty jsou tam psychicky i fyzicky náročné a styl lezení je hodně podobný.

S Tomajdou jste jednu dobu jezdili po světě a na každém kontinentu jste zanechali nějaký prvovýstup. Kde všude to bylo?
Jordánsko, Madagaskar, Čína, Maroko, Turecko, Venezuela, Borneo.

Která expedice se vám nejvíc vydařila a zanechala ve vás nejsilnější zážitky?
Podle mě se úplně nejvíc vydařil Madagaskar. Krásná stěna, nádherná příroda, super lidi, hodně lezení, pro Evropana stravitelná exotika.

S vašimi expedicemi se pojí poznávání nových kultur a zemí. Dokázal bys žít někde jinde než v Česku?
Asi ne. Napořád ne. Třeba jen na rok či dva někde, jako teď v Red River Gorge. V Ústí to je nejlepší. Blízko na skály, bouldering, běžecké trasy… Mám to 15 minut do skal. To je super.

Tři léta v Alpách, tři těžké přelezy vícedélek Alpské trilogie - "Silbergeiera" 8b+, "End of Silence" 10+, "Des Kaisers neue Kleider" 8b+.  Už o tom bylo napsáno a natočeno hodně, ale stejně se zeptám. Co pro tebe Alpská trilogie znamenala?
Teď, když nad tím přemýšlím zpětně - byla to pro mě část života, krásná část, během které jsem byl hodně motivovaný na určitou věc. Bavilo mě to a chtěl jsem si za tím jít. Byl to pro mě super zážitek, kdy jsem také poznal nové kamarády, nové lezce, což mě baví. Dále to pro mě byla motivace do dalších let, do dalších cest v horách.



The End Of Silence, 10+, Berchtesgadenské Alpy

foto by Martin Spilka


Myslíš tím třeba vícedélkové 8c?
To nevím. Jsem typ lezce, který nerad tráví čas pokusováním v cestách. Snad nejvíc pokusů jsem dal v King Line a to jsem ochoten, protože to mám kousek od baráku. Jezdit někam daleko a trávit tam čas nacvičováním, to není pro mě.  Rád lezu všechno rychle, abych neztrácel čas. Víc jak 10 pokusů v cestě nedám, protože mě to pak nebaví a nezáleží na tom, jak je cesta hezká.

Co tě na velkých stěnách baví?
Prostor okolo sebe. Být ve stěně s člověkem - je to víc osobní. Dále pak psychický tlak, který musím během lezení ve stěnách zvládnout. Třeba když je nejtěžší délka až nakonec.

Jdeme konečně na ty sportovky - ty opravdové sportovky. Momentálně jste se vrátili z Red River Gorge, kde jsi vylezl svou doposud nejtěžší cestu - The Shocker 5.14b (8c). Cigán řekl: „To musel jezdit až do USA, aby něco takového vylezl“?
No, nejel jsem tam kvůli 8c. Tak nějak jsme zjistili, že nám tamní lezení sedí, cesty začaly padat, a tak jsem se rozhodl, že nějakou zkusím. V Redu je potíž s 8 céčkama. Spíš tam jsou 8c+, z toho dvě vedou v převislé skále - ve sklonu, který mi moc nesedí. No a jedno jediné 8c je právě The Shocker - lehce převislá stěnka, takže bylo jasno. Kroky jsem udělal hned, ale bylo moc teplo, abych je spojil. Počkal jsem na chladnější dny, a pak jsem to hned na čtvrtý pokus vylezl.



The Shocker, 5.14b (8c), Red River Gorge, USA

foto by David Raška



Tedy brutální „natýkací“ cesty ti nesedí. Není to tím, že ses jim nikdy nevěnoval?
Celý život lezu po místním písku a takové cesty tady nemáme. To bych musel pořád lézt na bouldrovce a jezdit do Rodellaru, to by mě ani nelákalo.


Podle mě jsi jeden z našich nejvšestrannějších lezců, což tě na jednu stranu odvádí od toho, podávat 100% výkony v jedné disciplíně. Nevadí ti to?
Mě baví střídat různé disciplíny, v zimě bouldry, pak písek, sportovky, Alpy. Lezení je pro mě pak barevné a strašně zábavné. Nedokázal bych se věnovat jen jedné disciplíně. Po čase by mě to už nebavilo, neustále řešit zvednutí zadku z matrace, ale tak i opakovaný pád pod řetězem. Lezení je pro mě sezónním sportem. Každé roční období něco jiného.

Co Hudyboulder Cup. Bude ještě další ročník?
Tak to záleží na spoustě faktorů. Lokality by tu byly. Problém je jako vždy magnézium. Už mě to moc nebaví, když ti ze všech stran hážou lidi a organizace klacky pod nohy. Doporučil bych těm, co „nás“ pořád řeší, ať se jedou po zimě podívat třeba na Sněžník. Jediné, co tam zůstane, je nepořádek po turistech. Takže závěrem - další Hudy cup bychom rádi pořádali. Tentokrát ale úplně jinak..... Bez papírování a nervů, které díky tomu letos přibyly.


Co jiného kromě lezení děláš…randíš s Edou nebo?
Momentálně se snažím dodělat FTVS, jinak si hraju na sportovce, co jezdí s Editkou na kole a v zimě na běžkách. Nic víc asi neumím.


Ty a Eda jste dohromady pěkně úderné lezecké duo. Hecujete se navzájem?
Spíš hecuje Editka mě než já ji. Já ji hecuju maximálně při přelezových pokusech. Editka chce trénovat a zlepšovat se. Já jsem odjakživa lenoch. Proto mě hecuje k tréninku a velmi pomalu se jí to daří. :-)


foto by archiv DŽC


Do velkých stěn byste spolu nevyrazili?
Jéje a moc rádi. Pomaličku ji na vše připravuji. V létě snad konečně klapnou nějaké Alpy.


Alpské zimní lezení tě neláká? Máš s ním nějaké zkušenosti?
Zkušenosti s ním mám dost minimální. Těch pár dní na ledech a v Tatrách se za zkušenost moc považovat nedá. Tento druh lezení ale nezavrhuji. Čas na zimní Alpy zatím uzrává.


Co závody, už jsi je pověsil na hřebíček?
Tak trochu jo. Závody teď už jen málokdy. Vážím si více každého času, který mohu trávit s přáteli ve skalách. Přijde mi to jako mnohem lépe strávený víkend.


MČR 2008

foto by Tomáš Rakovič


Tak Ondro, řekni nějaké moudro pro nastupující generaci!
Já na ty moudra moc nejsem....no....takže: Jděte si za tím, co vás baví a co vás motivuje. Nelezte cesty pouze pro čísla a pro posun v žebříčku. Vždyť jde hlavně o to být venku s kámošema a dělat těžké kroky :-)

Díky moc za rozhovor a ať se daří!



Ondra zkompletoval jako třetí člověk na světě Alpskou trilogii. Zde je upoutávka na film o jeho přelezu devíti délkové cesty Des Kaisers neue Kleider 8b+.




Zdroje:
Pro stažení traileru v lepší obrazové kvalitě navštivte Morchella

Související články: Alpská trilogie očima Ondry Beneše

Rozhovor s Ondrou o "End of silence"

Fotky z expedic DŽC najdete na jejich stránkách dolnizlebcompany.com

Simona    [úpravy] 08:24 07.12.2010Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 ...09:55:36 07.12.2010
pěkný počtení, díky :)
honza k.odpovědět 

 trénink10:14:28 07.12.2010
Měl bych na Ondru doplňující dotaz: jak trénuješ, když zrovna nejsi ve skalách? Stěna, boulder, nebo jen lezením venku? Dík
Lukášodpovědět 
 Re: trénink10:15:23 07.12.2010
Jo jinak skvělý článek a příjemné počtení po ránu :) Ať se daří i v budoucnu!
Lukášodpovědět 
  Re: trénink12:50:29 07.12.2010
Ahoj Lukaši, mas pravdu na to jsem se zapoměla zeptat. Zde je alespon odpoved, kterou mi Ondra dal v rozhovoru o End of silence:

Trénink nějaký systematický nemám, “Culda v pozadí doplňuje, že Ondra ještě sosá z mládí“, jsem línější typ. Nejlepší příprava pro mě byla, třeba když jsem se připravoval na Silbergeiera, bouldrovat celou zimu venku, a tím do sebe dostat hrubou sílu, naučit se držet malý chyty. Myslím, že na alpské cesty je venkovní bouldering lepší, na stěně je uchop jiný, venku lezeš malá lišta zatneš lišta, přesně jako v alpských cestách. Další věc je pořád lézt. Na jaře jedu třeba do Legeru, Ceuse a lezu kvanta cest, třeba na druhý pokus 8a a jít dál, ještě by bylo dobrý běhat, tak to nedělám, ale plavu. Na písku pak zas pracuju s psychikou a technikou.
 simodpovědět 

 Pochoutka po ránu10:25:06 07.12.2010
Tak jsem rozhovor slupnul mňam a moc za něj aktérům děkuji.
 jirkasodpovědět 
 Re: Pochoutka po ránu11:49:49 07.12.2010
Jo,jo, taky se připojuju, paráda!
DavidKodpovědět 

 Gut10:49:07 07.12.2010
*
Papoušodpovědět 

 sehr gut!11:26:53 07.12.2010
"V Labáku se neleze pro čísla." To určitě nebude platit pro všechny. Ale aspoň jim to vosladíme, číslíčkářům :))
Tohle šťouchnutí ale prosím nebrat vážně.
Moc pěkný čtení. Ať to jde dál pořád stejně, anebo ještě mnohem líp!
Piškotodpovědět 
 Re: sehr gut!11:21:38 08.12.2010
vsak oni existuji portaly upravujici klasifikaci v Labaku na spravnou miru
cislickarska konfederaceodpovědět 

 !12:17:14 07.12.2010
Tak to byla velka parada, diky.
maxodpovědět 

 dík12:46:57 07.12.2010
Dík za příjemný rozhovor a držím palce ať vydrží pohoda, štestí, zdraví atd...pa
Koriodpovědět 

 pěkný..14:06:15 07.12.2010
Takový rozhovor radost číst. Máš to v hlavě srovnaný, ať se daří !
petrodpovědět 

 Parada!!15:01:31 07.12.2010
Simco,

kdyby to nebylo pro tvoje rozhovory, tak bych uz zapomnel cesky!

Jinak, mam neco vysvetlit.  Jenom proto, ze obe oblasti jsou podobne, ale je rozdil mezi lezecky styl. V redu spousta cest se leze od spodu, i v motherlode (na pr High Hard One)!  Ale vetsina z nich je daleko (relitivne, vim ze to zni hloupe) od parkoviste, casto nemaji nytu, nebo jsou nytovani, ale jenom na miste kde skal nedava friendy nebo vlkince.  A jsou cesty, ktery byli vylezli od spodu, dneska jsou popularni dost nytovani sportovni cesty.  Plus tady jsou nektere oblasti, ktere jsou na soukromem pozemku (i ve vlastnictvi lezci), a majitele si nepreji, aby existovala nebezpecni cesty z duvodu odpovednosti.
Domnivam se ze vetsina lidi tady nelezou cesty ktery maji pristup od spodu, jak stejne duvod na vikend jsou vice cechu v jure nez v labaku.  Rozhodne neni to proto, ze skala tam je hezčí. 

Jinak tady jsou nektere oblasti, ktere jsou na soukromem pozemku (i ve vlastnictvi lezci), a majitele si nepreji, aby existovala nebezpecni cesty z duvodu odpovednosti.

Andrewodpovědět 
 Re: Parada!!15:04:47 07.12.2010
promin, polsedni vec bylo opakovani.

Andy
 Andrewodpovědět 
 Re: Parada!!18:30:20 07.12.2010
Ahoj Andrew, moc te zdravim, doufam, ze se mas dobre! Diky za dalsi informace ohledne Redu. Znam jen tu sportovni tvar, jako asi vetsina z nas, co tam byli a verim, ze neni jedina. diky sim.
simodpovědět 

 8c leze kdekdo15:16:21 07.12.2010
8c leze v Evropě kdejaký úředníček co má poblíž skálu. Ale na druhou stranu z těch zástupů  céčkařů má málokdo takovou techniku jako Ondra.
odpovědět 
 Re: 8c leze kdekdo16:25:12 07.12.2010
a ty závidíš, rád bys taky lezl céčka, ale nelezeš a proto se nepodepíšeš :)
honzaodpovědět 
 Re: 8c leze kdekdo16:31:24 07.12.2010
jojo, takovýhle anonymmí (i když jméno řekne prd) vykřiky ze psaní miluju...pevně doufám, že kdyý jseš schopnejch napsat takovouhle kravinu, takze mezi ty urednicky partis - ale spis ne, to by ses podepsal a rad :-)
martinodpovědět 
  Re: 8c leze kdekdo14:43:06 09.12.2010
Já bych řekla, že to na co reaguješ je taková svérázná forma pochvaly.
Kláraodpovědět 
 Re: 8c leze kdekdo17:09:11 07.12.2010
curacik, vies kolko ludi ma vylezenu alpsku trilogiu???
odpovědět 
  Re: 8c leze kdekdo18:16:32 07.12.2010
No 8c a 8C zase tolik ouředníčků neleze ani v Evropě. A v ČR letos 3 nebo 4 ? Navíc ani jeden z našich céčkařů nevypadá jako ouřada. Pokus rozproudit debatu hezkej,ale příměr dost mizernej.
odpovědět 
   Re: 8c leze kdekdo19:40:23 07.12.2010
ach jo, uz ani ty debaty na lezci nejsou co bejvaly.. lidi sou nejaky liny, driv stacilo nekomu rict trubko nebo blbecku a uz bylo co cist, ted ani curacik s nikym nehne.. ze by ta zima?
odpovědět 
    Re: 8c leze kdekdo23:08:26 07.12.2010
To víš, odolnost pro slovenským výstřikům a nejen slovenským (ty ale vedou) stále stoupá...
odpovědět 
   Re: 8c leze kdekdo17:03:59 08.12.2010
Letos 8c a víc dalo 6 čechů...
odpovědět 
    Re: 8c leze kdekdo13:43:23 30.12.2010
Jak to víš ? To se někde musí hlásit ? ;)
odpovědět 

 curacik19:33:22 07.12.2010
Hustý :-D
...a moc dobrý rozhovor.
Ještěrkaodpovědět 

 curacik19:37:09 07.12.2010
Hustý :-D
...a moc dobrý rozhovor.
Ještěrkaodpovědět 

 Pekna prace22:23:04 07.12.2010
Hezky Simca i Ondra! Jen tak dal :)
Ondřejodpovědět 
 Re: Pekna prace08:22:32 12.12.2010
skvělé počteníčko Simčo..vše nej k dnešnímu svátku
chylasodpovědět 

 :-)08:59:17 09.12.2010
Ondra je podle mě borec a cesty po něm a po Tomovi jsou parádní. Za těch pár let pořád sleduji jak se posouvá a co za ním úspěšně je.
maugliodpovědět 

 klasifikace19:47:49 09.12.2010
myslím že XIa je 8A
vojta (vlčák)odpovědět 

 8c leze kdekdo04:48:27 15.12.2010
No jachne volove co lezete, to nevite, ze lezeni je dneska enem vo cislech a denickach???????? :-))
odpovědět 

 Foto dne:

Alprosli
 Databáze cest:
Všechny cesty (179629)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Da Bro 5.10b Jackson Falls
American Handgunner 5.11d Jackson Falls
Wild At Heart 5.11a Jackson Falls
Ego Tripping 5.10b Jackson Falls
Electrocutioner 5.8 Jackson Falls
Nově komentované:
Polární Záře 8A+ Bor
Západní Hrana 6A Holý Vrch
Varianta Blue Elephanta 3+ Holštejn
Poslední Hrana 3 Holštejn
Blue Elefant 3+ Holštejn

 Nově v diskusi:
Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: prsty prsty | Re: prsty prsty | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování |

 Nové komentáře:
Re: Jdete do hajzlu | Milí komentátoři, | Milí komentátoři, | Není se čemu divit | Re: Takže respekt (uz tu dlouho nebyl) | Re: RIP Ondro | Re: Takže respekt (uz tu dlouho nebyl) | Re: jak to bylo doopravdy? | Re: jak to bylo doopravdy? | Re: Takže respekt (uz tu dlouho nebyl) |

 Kde to vře:
Mára Holeček: Při sestupu z Langtangu zahynul Ondrej Húserka (193)
Nepálští záchranáři našli a vyzvedli tělo Ondreje Húserky (47)
Mára Holeček a Ondrej Húserka vylezli na vrchol Langtangu (36)
VENI VIDI VOLAVI in honorem Alexandri (20)
Ukrajinský top lezec Maksym Petrenko padl při obraně Ukrajiny (2)

 Nově v inzerci:
Millet GTX kalhoty | Nadšená lezkyně, kde jsi? | Brigáda v Krkonoších | Sacrpa Maestrale | STANOVÉ KOLÍKYUltralehké,odolné,kvalitní SET 8+1NOVÉ,NEPOUŽITÉ! | RAB DOWNPOUR ECO-membránová bunda pánská | Pátek sobota | Statická a dynamická lana | Lezačky | Mantra Pant W |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 405 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 343 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 318 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 312 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 287 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.