V minulosti již vyšlo pár upoutávek o buližníkových oblastech v okolí Zbirožska, tenkrát to byl Petr Resch, který informoval především o možnostech boulderingu.
V dalším dílu videoseriálu o přípravě na olympiádu 2020 v Tokiu se Adam Ondra vydal do Tokia trénovat bouldering. Chce se naučit běhat a skákat po strukturách, což je aktuální trend v moderním boulderingu, kterému japonští lezci v současnosti vévodí.
Závody českého a slovenského poháru v boulderingu v Žilině
Společné závody českého a slovenského poháru v boulderingu v sobotu v Žilině na Slovensku vyhráli náš Roman Kučera a Slovenka Vanda Michalková. Naši Martin Stráník a Eliška Adamovská byli druzí, Slovák Robert Luby a naše Eliška Bulenová třetí.
Jak se Adam Ondra potýká se slávou spojenou se špičkovými lezeckými výkony, je námětem dalšího videa od Jana Šimánka. Sláva má podle Adama i postranní pozitivní efekt. Jejím prostřednictvím lze ovlivnit lidi dobrým směrem.
Pro členy ČHS a další zájemce je připravena Ročenka ČHS 2018, ve které je, jako každoročně, přehled významných výkonů, které se podařily v jednotlivých závodních i nezávodních horolezeckých odvětvích v předchozím roce, a k tomu řada zajímavých článků, rozhovorů a fotografií.
Hanibal Bazaar 2019 - Ten nejlepší outdoorový výprodej!
Váš nejoblíbenější outdoorový výprodej letos doznává jedné zásadní změny: bude pouze online. Víme, je to škoda, taky jsme se těšili na ten parádní nával na Senovážném náměstí, ale takhle se alespoň dostane na všechny stejně :)!
Hodnocení průběhu HUDY České poháru ve skialpinismu 2019
HUDY Český pohár ve skialpinismu pro rok 2019 se skládal z 5 závodů. Jeden závod se konal v zahraničí. Závod v zahraničí se konal dne 9. -10. 2. 2019 na Slovensku Hore dole Děrešom jako dvojzávod.
Abych nemusel vyprávět pořád dokola, jaký je dělit se měsíc s Adamem o jednoho plyšáka, vypověděl jsem to tady do rozhovoru s bulvárním titulkem :)
Taky tam jsou všechna videa, která jsem s kudrnkou zatím vyrobil.
Čus!
V minulosti již vyšlo pár upoutávek o buližníkových oblastech v okolí Zbirožska, tenkrát to byl Petr Resch, který informoval především o možnostech boulderingu.
Od té doby jsou „naše skály“ spíše opuštěné, ačkoliv by se jistě našlo pár nadšenců, kteří by ocenili tuto dobře dostupnou lokalitu. Stačí sjet z dálnice D5 na sjezdech Cerhovice (41. km), či Hořovice (34. km) a dále pokračovat ku Zbirohu.
Skály často schované a těžko nalezitelné v bučinách a dubinách křivoklátských lesů skýtají ideální místo pro parné letní dny, kdy je v Srbsku, či na vltavské žule příliš horko. Na druhou stranu některé mechem a lišejníky porostlé útvary po dešti déle osychají. Často se jedná o romantická a tajemná zákoutí a potěší tak i turisty, či přátele geocachingu.
V posledních letech zde stále vznikají nové cesty, někdy i docela dost vynucené, ba až nesmyslné varianty. Každý, si zde najde podle svého, od lehkých cest, kde se občas hodí vlastní jištění, až po náročnější, sportovní cesty, přejištěné většinou certifikovanými jištěními. O tvorbu nejnovějších a nejtěžších cest oblasti se zasloužili „buližníkoví démoni“ Emil Pohořelský a Mikuláš Heger.
Náročnější cesty svou délkou nepřesahují 10 metrů, ale o to bouldrovější je jejich charakter. Leze se především po lištách, materiál nemá moc tření a občas se něco uloupne. Na oblasti v okolí Zbirožska a Rokycanska zatím není ucelený průvodce s nákresy, ale všechny těžké cesty jsou zapsané na Lezci. Nejvíce nových cest je v následujících oblastech: Na Hřebenech (+Pytlácká skála schovaná více v lese), Hlavatice, Red Rock (nejlepší sportovky), Dehetník. Ještě musím zmínit rokycanskou oblástku Rumpál. Vznikly zde 4 těžké sportovky a jeden projekt ve stylu Peak Districtu čeká na přelezení.
Suma sumárum, sportovnější cesty na tamních buližníkách jsou do 9 UIAA, ale jak již bylo řečeno převážně bouldrového charakteru, a tak někdy potrápí více, než by se zdálo.
Cesta Strachomorna 7-, Komáří věž, Na Hřebenech
Fernetová síla 8-, Komáří věž, Na Hřebenech, vyzývavá linie pro OS přelez, za zády ona obávaná větev, připravená prokřupat záda neopatrnému lezci, v závěru cesty již lehčí lezení, ale volnější skála, lze jakž takž dojistit vlastním jištěním
Přelezání projektu Bledá tvář 7-, cesta byla původně těžší, ale při tvorbě se uloupla lišta a vzniklo madlo, jistí Em, leze Miki, Hlavatice
Přelez projektu Hlava 22, 9-, Emil Pohořelský, Hlavatice
Rumpál s novými sportovními cestami na lano
Red Rock, převislé, vytrvalostní cesty, které nezatékají za mírného deště