LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Bacha, bacha! Jistíš? Dávej pozor! Jisti, jisti! Vole jisti, bacha! Lezu, jo? Lezu! Těžký to bylo, těžký ty vole!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku

Závody
ČP v bouldru Praha (15.02)
POMOCA Sprint Rokytnice (22.02)
MČR v ledolezení na obtížnost (15.03)

Žebříček
Cesty:
24.Novák 10581
25.Vlk 10568
26.Duchoň 10552
Bouldry:
24.Petrík 9603
25.Obal 9600
26.Šípek 9550
Hory:
12.Procházková 5670
13.Šuraba 5533
14. 5400

Výsledky
SP v ledolezení Saas Fee (24.01)
MČR v ledezení na rychlost 2025 (15.01)
Kontinentální pohár a MČR v ledolezení (07.12)

Deníčky
5689 lezců
1153777 cest
Nové přelezy:
N Onribu 8a
In Viaggio 7c+
Hurikán 7B
Jarní Úkli 7C+
Skřítkův D 7B+/7C
Doly Modří 7C
Àspid 8b
Čikuma 7C+
Anfang Ein 8A+
Dominátor 7C+

Stěny
LSD - Lezecká Stěna Dufek - Kuřim
Lezecká stěna na ZŠ Wolkerova - Havlíčkův Brod
Šutr - Liberec 17

Prodejny
HUDYsport - České Budějovice
Rock Point - OC Olympia - Olomouc 7
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Přelezy ve světě

V posledních týdnech se ve světě přelézaly cesty za 9a a těžší jak na běžícím pásu.  Vypadá to, že ta tam je doba, kdy 9a bylo považováno za lezecké maximum a stává se z něho pouze vstupenka do elitního klubu. Zde je tedy stručný přehled těžkých výstupů z poslední doby.

Chris Sharma vylezl 11.9 „Jumbo Love“ 9b (5.15b). Tato 75 m dlouhá linie  v americké oblasti Clark Mountain se uchází o titul nejtěžší cesty světa. O tomto přelezu jsme vás už informovali, takže více najdete zde.


O tom, že je Chris Sharma opravdu ve skvělé formě, svědčí  i jeho rychlý přelez (dva pokusy)“Golden Direct“ 9a (5.14d) na Cathedralu nedaleko St. George v Utah. Autor Joe Kinder původně tuto linii ohodnotil 8c+, ale po přelezení jiných těžkých cest, obtížnost zvedl na 9a (5.14d).

Dne 13.9 přelézá  Adam Ondra ve Schleier Wasserfallu "Weiße Rose" 9a. Více o tomto přelezu jste si mohli přečíst v rozhovoru s Adamem.

Dani Andrada nikdy nezahálí. Tento týden dokončil svůj projekt v sektoru Alibaba Cave v Rodellaru. Cestu pojmenoval „Delincuente natural“ a věří, že je těžší, než Ali hulk (sit star extension), kterou  vylezl vloni na podzim a ohodnotil 9b. „Delincuente natural“ vede 10 metrovým stropem 8c+/9a, následuje mizerné odpočinkové místo za koleno a napojení do závěru cesty Hulk 8c .

Dne 14. září zopakoval Dave Graham „Kryptonite“ 9a (5.14d). Cesta se nachází v oblasti  Fortress of Solitude nedaleko Rifle. Jde o čtvrtý přelez a Dave cestu okomentoval, že jde o spodní hranici 9a, ale každopádně je těžší, něž kterékoliv 8c+ ve Státech. Prvovýstupcem a prvopřelezcem této cesty je Tommy Caldwell (1999), který ve stejné oblasti vylezl v roce 2003 také "Flex Luthor" 9a/9b?(5.14d/15a?). Tato cesta podle dostupných informací zatím nemá opakování. Určitě stojí za zmínku, že Tommy přelezl "Flex Luthor" po svém úrazu, kdy přišel při práci s pilou o dva články na ukazováčku levé ruky.

A nakonec něco z tradičního lezení. Matt Segal přidal ve Squamish (Britská Kolumbie) čtvrtý přelez nejtěžší tradiční spáry světa „Cobra Crack“ (5.14). Jako první jí v roce 2006 vylezl  Sonnie Trotter, dále pak Nicolas Favresse, Ethan Pringle.


Zdroje:
Climbing.com


Simona    [úpravy] 12:25 20.09.2008Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Hm, jenom já pořád nic...16:06:04 20.09.2008
.
OSodpovědět 
 Re: Hm, jenom já pořád nic...18:13:41 20.09.2008
Ja taky nic uz asi na veky polezu 6-ky
Modpovědět 

 Když už jsme u těch 9a ...17:41:46 20.09.2008
V průběhu minulých dvou týdnů přelezli Rustam Gelmanov a Jon Cardwell cestu Kinematix v oblasti Gorges du Loup. Pro oba mladíky jde o jejich první 9a.
Zdroj: Řekli mi to.
pbla4024odpovědět 
 Re: Když už jsme u těch 9a ...23:44:05 20.09.2008
ti hore jsou nadrogovanci...já když se totálně zhulim tak taky přelezu 8+/9- a to lezu 3 roky
takže všechno je možný
maxodpovědět 
  Re: Když už jsme u těch 9a ...00:04:07 21.09.2008
ty kdy se totalne zhulíš tak si do deníčku maximálně napíšeš +8/-9
odpovědět 
   Re: Když už jsme u těch 9a ...15:58:56 23.09.2008
a my se známe ty kokotí hlavo?
odpovědět 
 Re: Když už jsme u těch 9a ...10:07:16 22.09.2008
Ještě dal Kinematix Magnus Midtbo.
pbla4024odpovědět 

 andy04:42:59 21.09.2008
tyvoe ten andrada snad uz v ty jekyni i zije:)
odpovědět 

 ?10:05:43 21.09.2008
Ethan leze tradičním spáry? To teda čumim...
Adam Fialaodpovědět 

 Rodellar is best!17:27:37 21.09.2008
Eathan umí asi vše, je prostě dobrej! ;) Jinak v Rodellar se buší jak o dušu a to stylem hustým a nekompromisním!!! Ať už se špekem nebo bez něj, "usmolení místňáci v teplákách" se prohánějí Pata Negrou a on-sitují vše do 8b. Z posledních zajímavostí snad jen Ola Taistra dala Philipe cuisinere 8b+, El Chorreras o la belle inconue 8b/8b+ a jeden celkem zajímavý týpek z Germánska jménem Daniel Jung jebnul na rozlez Pata Negru 8c, Ironman 8c, Minas Tirith 8c+, nyní je velmi blízko přelezu Los Borachos del Mascún 8c+/9a (možná už ho dal) a chystá se na Welcome to Tijuana 8c, pak do Ceüse na Biografii a Realization. Tak mu držme palce. A v neposlední řadě např. Eva Lopez, Španělská borka, která dala Botanics 8b/8b+ a doslova se prošla v Ixeima 8b+! Hold Rodellar je fakt NABITÝ!
Petisodpovědět 
 Re: Rodellar is best!05:59:47 22.09.2008
takze rikas podhodnocena oblast jo
odpovědět 
  Re: Rodellar is best!10:40:22 22.09.2008
Kdyz uz rejpes, tak jsi chtel mozna napsat nadhodnocena ne?
hklodpovědět 
   Re: Rodellar is best!22:33:48 22.09.2008
jono nerejpej jako!
To musi byt mega atmosfera, uz vidim jak borci cely den bouchaji 8cecka a pak se vecer sjedou:)
Manana!
Adam Fialaodpovědět 

 Foto dne:
Ottoman
Blue hotel, 7b
 Databáze cest:
Všechny cesty (181295)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
N Onribu 8a Siurana
Vitálogica 7b Siurana
In Viaggio Contromano 7c+ Curvone
Groenlandia 2012 6b+ Olba
Reuma 7+/8- -
Nově komentované:
Zlatá žila 8a+ -
Zlatá žila 8a+ -
Zlatá žila 8a+ -
Zlatá žila 8a+ -
Zlatá žila 8a+ -

 Nově v diskusi:
Re: Široké boty na zimní lezení | Re: Široké boty na zimní lezení | Re: A lepit se smi? | Re: Široké boty na zimní lezení | Uz neni kamos s Karesem | A lepit se smi? | Re: Široké boty na zimní lezení | Široké boty na zimní lezení | Re: Mir Davli | Re: Mir Davli |

 Nové komentáře:
Broad Peak 2024 | Klobouk dolů | Posouvání lidských hranic | Posouvání lidských hranic | Re: A cvakame... | Re: fašismus | Re: fašismus | Legendy zustavaji | Re: A cvakame... | Re: A cvakame... |

 Kde to vře:
Seb Berthe: 2. opakování Dawn Wall na El Capa (39)
Lékařská komise UIAA se vyslovuje proti xenonu v horolezectví (26)
Chris Sharma: video záznam z přelezu cesty Sleeping Lion 9b+ (20)
Adam Ondra vylezl boulder Soudain seul 9A ve Fontainebleau (18)
Český pohár 2025 v boulderingu 1. kolo (12)
Křest Perel východu a video ze Stránské skály (12)
SP mládeže ve skialpinismu Slovensko: (11)
Will Bosi: druhý přelez cesty Excalibur 9b+ v Arcu (10)
Realizace 10? (9)
Video: Adam Ondra a jeho flash bouldru El Elegido 8B+ (8)

 Nově v inzerci:
Hledám partu/parťáka/parťačku | Hledám spolulezkyni | Dětský horolezecký sedák Simond First Climb Junior | Prodám 2 univerzální dětské lezecké celotělové úvazky Singing Ro | Prodám mix věcí na Skialp, horo | Cobra 39,5 | Lezecké vybavení | Scarpa Triolet GTX | Chullila 8.3. | Gore-Tex Mammut |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 1227 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 1133 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 974 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 1013 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 880 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.