LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když už nemůžeš rukama, začni konečně lézt nohama.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku

Závody
MČR v ledolezení na obtížnost (15.03)
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)

Žebříček
Cesty:
15.Churavý 10871
16.Melen 10832
17.Pail 10806
Bouldry:
15.Košťál 9900
16.Chejn 9875
17.Nespoutaný 9803
Hory:
13.Najman 4632
14.Magič 4483
15.Šuraba 4463

Výsledky
MČR ve skialpech (08.03)
POMOCA Sprint Rokytnice (22.02)
ČP v bouldru Praha (15.02)

Deníčky
5700 lezců
1157583 cest
Nové přelezy:
Nové Kořen 9-
Poklopec 7C
Jurský Pro 7C
Emovoros 8a+
Sbohem Krá Xa/Xb
Sitwa 7C+
Ten Amigos 7b
Muffmallow 7b
Bridge Ove 8A
Nobody Ist 8A

Stěny
AK T.J. Sokol Mšeno - Mšeno u Mělníka
Flash Boulder Bar - Brno
Sportovní hala PF UJEP - Ústí nad Labem

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Lezecké centrum Vertigo - Bratislava
Rock Point - OC Nisa - Liberec

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Další sjezd osmitisícovky

šiša pangma Polský skialpinista Andrzej Bargiel sjel za velmi špatných povětrnostních podmínek z vrcholu Šiša Pangmy.






Pětadvacetiletý Andrzej Bargiel, považovaný v současnosti za nejzajímavější objev Artura Hajzera mezi mladými polskými horolezci, dokázal minulý týden vystoupit na jeden z vedlejších, tzv. Centrální vrchol Šiša Pangmy (8008), za mimořádně obtížných podmínek.

Jak sám sebekriticky podotkl na svém blogu, v době, kdy se setkal s již sestupující expedicí španělského horolezce Carlose Soriy, šlo o podnik extrémně nebezpečný. Nedbaje varování nadále stoupal, často po pás v stále přibývajícím sněhu, a viděl řadu prachových lavin, schopných smést jej z cesty. Vzhledem k podmínkám vzdal myšlenku na výstup na Hlavní vrchol Šiša Pangmy (8027), neboť přechod dalšího sněhového hřebene nebyl reálný, a zvolil Centrální vrchol jako náhradní cíl, a zároveň místo startu svého sjezdu.

šiša nangma z wiki


Šiša Pangma, pohled od severu

foto: Wikipedia; autor Dirk Groeger v rámci lecence Wikimedia Commons


Andrzej Bargiel na sebe v minulosti upozornil spíše jako talentovaný a nadějný skialpinista. Dosahoval úspěchy v mezinárodních skialpinistických závodech včetně mistrovství světa a podstatně srazil dosavadní časový rekord z extrémního závodu v běhu na Elbrus. Snad tím na sebe upozornil polské „hledače horolezeckých talentů“. Pro svůj himálajský program na následující období si jej vybral Artur Hajzer.

Od roku 2012 se tedy Bargiel stal součástí polských himálajských týmů. Loni byl účastníkem expedice na Manasulu (8163), letos se s Hajzerem zúčastnil tragické expedice na Lhotse (8516). Centrální Šiša Pangma je však pro něj prvním dosaženým osmitisícovým vrcholem, navíc korunovaným extrémním sjezdem špičkové úrovně.

A se sjezdy z osmitisícovek hodlá Andrzej Bargiel pokračovat. Ve spolupráci s dalšími polskými himálajisty vytvořil projekt příznačně nazvaný „Hic sunt leones“ který má své protagonisty přinést na nové a neznámé území. Chcete-li do dalšího, vyššího levelu himálajské hry. Poláci se zkrátka rozhodli, že jim nestačí být v Himálaji průkopníky zimního lezení, a průkopníky alpského stylu v nejobtížnějších stěnách osmitisíchových hor. Napříště se hodlají pokusit nejvyšší hory ještě sjíždět.



Video: On the brink  de Andrzej Bargiel


Zdroje a odkazy:
Blog: Andrzejbargiel.com
Wspinanie.pl – zpráva o sjezdu
Wspinanie.pl – popis výstupu
Desnivel.com – zpráva

Tomáš FRANK   [úpravy] 23:22 07.10.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
Trebenna
 Databáze cest:
Všechny cesty (181605)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Dabaj 7B Kamiena Gora
Kolanko Show 7B+ Kamiena Gora
Sitwa 7C+ Kamiena Gora
No Name 2 7C Chironico
Yoshi’s Island 7C+ Brione
Nově komentované:
Odin 7c Kalymnos
Bez Fakáče Na Pankáče Long 8A Panteon
Bez Fakáče Na Pankáče Long 8A Panteon
Herejía 8B Crevillent
Herejía 8B Crevillent

 Nově v diskusi:
Re: Vltavské Žula s dětmi | Re: Vltavské Žula s dětmi | Re: Vltavské Žula s dětmi | Re: Vltavské Žula s dětmi | Re: Vltavské Žula s dětmi | Re: Vltavské Žula s dětmi | Re: Názor | Re: Vltavské Žula s dětmi | Re: Názor | Vltavské Žula s dětmi |

 Nové komentáře:
Re: Pěkné | Super | zvíře | Pěkné | Pěkné | Mama Africa | speed of light ? | Zase Vy dva?! | had | Africa |

 Kde to vře:
Seb Berthe: 2. opakování Dawn Wall na El Capa (65)
Adam Ondra vylezl boulder Soudain seul 9A ve Fontainebleau (22)
Chris Sharma: video záznam z přelezu cesty Sleeping Lion 9b+ (22)
Zveřejněna pozvánka na Valnou hromadu ČHS (18)
Film: Adam Ondra a boulder Soudain seul 9A (14)
Realizace 10? (12)
Český pohár 2025 v boulderingu 1. kolo (12)
Tragická lavinová nehoda v Ťažké (České) dolině v Tatrách (11)
Jazda Olympanov (11)
SP mládeže ve skialpinismu Slovensko: (11)

 Nově v inzerci:
Průvodce El Chorro | Evolv Kira Lady 37,5EU | Dámske luxusní menšestrove zvoňáky | Lezečky Scarpa Booster 42,5 EU | Fajn chlap | Scarpa Phantom Tech 43.5 | Boty Dynafit TLT 3 vel. 38 | Mačky BD | Msr vařič | Scarpa Furia Air |

 Anketa:
Vadí vám filmující drony na skalách?
 Ano 
 1065 
 Ne 
 1040 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.