Lezení na ostrém neoklouzaném vápenci nad mořem kousek na jih od Neapole může být pro mnohého tipem na únik před zimou. Přes 500 perfektně odjištěných sportovních cest, ne příliš tvrdá klasa, levné letenky z Prahy, prakticky liduprázdno.
Na výlet jsme si prodloužili předposlední víkend v lednu, celkem 4 dny. Pro jistotu jsme si najali malé auto, ale lze to zvládnut i bez auta, když je trochu víc času, protože většina oblastí je soustředěna na dojití kolem městečka Positano.
Positano, Costa d'Amalfi
S autem jsme mohli zajet i dále na jih do trochu vzdálenější oblasti Capo d'Orso. Ta má pověst jako jedna z nejlepších, což můžu potvrdit, ale ostatní oblasti stojí také určitě za to.
Capo d'Orso, Costa d'Amalfi
Namotivoval nás průvodce Costa d'Amalfi z roku 2014, který se mi loni dostal do rukou a který popisuje krom oblastí na jih od Neapole také mojí oblíbenou profláknutou Sperlongu na pobřeží cca 100 km od Neapole na sever směrem k Římu.
Oblasti, které jsme u Positana navštívili, byly vždy s výhledem na moře situovány na jih, východ nebo západ a přístupem 15 až 30 minut. Počasí ideální, sluníčko. Někde byly hodně řezavé a ostré chyty, tak se nám nám kůže na prstech rychle prolézala, v dalších oblastech to šlo.
Positano - oblast Atlantide
Lezení zde má především na svědomí místní lezec Cristiano Bacci, který žije nad Positanem na malé samotě La Selva, kde provozuje kurzy jógy a u kterého můžou i lezci hledat azyl.
Říkal nám, že s přáteli vytvořil většinu cest v oblasti. Vyprávěl, že před 10 lety získal od obce grant 20.000 eur, za který udělal 300 cest, luxusně odjištěných nýty nebo lepenými borháky.
Na cestovním ruchu, který stojí spíš na pobytech movitějších turistů v malebných domcích nad mořem, se to neprojevilo, tak další peníze obec nedala.
A tak Cristiano zjevně živobytí zaměřil pouze na jógu, a ta mu asi funguje dobře, příští sezónu má kurzy plné.
A lezení má jako koníčka, jednu z kvalitních oblastí Falesia della Selva má na pozemku hned za barákem, tak si tam po práci chodí potrénovat.
Cristiano Bacci leze cestu Cama 6c, Falesia della Selva
Positano - jogínsko-lezecká samota La Selva
Tréninková bouldrovka u jogínsko-lezecké samoty La Selva
Proč je zde tak málo lezců? "Nemá to zde v Campanii tradici, v Neapoli je cca 30 lezců, na druhé straně v Salernu je jich asi 20. A skály, kde lze lézt, jsou tady v Itálii všude." Prý jen na Vánoce se v Positanu objeví trochu více lezců. Na severu na půl cesty do Říma je pak ta populární Sperlonga, kde je lezců až až.
Jogínsko-lezecká usedlost La Selva je přístupná pouze pěšky (k překvapení mnohých včetně nás - ne autem), a to 15 až 20 minut chůze skopce z vesničky Monte Pertuso, která leží ve svazích nad Positánem.
Vesnička je východiskem do několika oblastí včetně zde vyhlášeného obrovského skalního okna Monte Gambera. V něm a v jeho okolí vede řada cest. Okno je v noci osvětlené, tedy by tu šlo provozovat večerní či noční lezení. Převisy v okně a i v několika dalších oblastech můžou být alternativou pro případ deště.
Skalní okno Monte Gambera nad vesničkou Monte Pertuso
Skalní okno Monte Gambera
Skalní okno Monte Gambera v nočním osvětlení
Kudy tam:
Do Neapole jako velkého evropského města lze pořídit levné letenky z Prahy i v zimě. Zpáteční letenka u Wizzair 14 dní před odletem stála 1800 Kč na osobu a k tomu jsme si koupili společně jedno 23kg zavazadlo na odbavení za 1100 Kč. Tedy dohromady vyšel zpáteční let pro jednoho na 2350 Kč.
Přes Rentalcars.com jsme si půjčili malé auto Fiata Panda za cca 3000 Kč na 4 dny. Tím lze kus po dálnici (2 eura za mýto) a pak po silničkách po pobřeží a přes kopce dojet do Positana. V malých uličkách si zde s ním poradíte spíš než s nějakým větším vozem, parkování je zde i mimo sezónu v zimě oříšek, snad všechna auta zde jsou více či méně potlučená.
Z letiště do Positana je to něco málo přes 60 km. Na místě jsme toho moc nenajezdili, asi nejdál na Capo d'Orso 27 km.
Capo d'Orso, Italka Adela leze cestu Coscia calda 7a
Z Neapole lze cestovat autobusy. Jak nám radili místní, z letiště by měl být vícekrát denně spoj do města Sorrento, a odtud pak další snad poměrně častý spoj do Positana. Lze to vygooglovat.
Samozřejmě lze tam dojet i z Česka, pozor s větším autem bude obtížnější parkování a vůbec pohyb v úzkých uličkách tamních městeček.
Marina de Praia - jedna z romantických zátok na pobřeží, na levé stěně je nad pláží několik vynýtovaných romantických mírně převislých linií
Voda, jídlo:
Vodu nám poradil hned u první oblasti jeden starousedlík, a to pramen pany Marie u nástupu do oblasti Scalodromo vedle silničky vedoucí z Positana do Monte Pertuso. Nabrat lze také u kostela v Monte Pertuso.
Jídlo jsme vezli z domova minimálně kvůli váhovému limitu do letadla. Nakupovali jsme ty nejzákladnější potraviny, jako bagety, sýr, salám, ... pivo, víno v obchůdcích v Positanu, přičemž nejlepší ceny i největší výběr mají ty v centru města u hlavní silnice vedoucí podél pobřeží Costa d'Amalfi.
Spaní:
Jeli jsme na blint, a spaní jsme našli na kopci v lese na cestě ke skalám Scalodromo, kde byla taková zašlá piknik area. Jistě lze nocovat různě u skal pod převisy. V jedné z jeskyní v oblasti Capo d'Orso byl dokonce postaven malý jakoby erární lezecký stan.
Nocleh lze domluvit v jogínsko-lezeckém centru La Selva, kde nám ho Cristiano Bacci nabídl v hostinském pokoji za 15 euro na osobu a noc. Zde jsou stránky Cristianova centra La Selva s mailem, kam mu lze napsat a nocleh si zarezervovat: www.associazionelaselva.it
Slyšeli jsme od kamarádů, že lze na internetu najít i nějaký hostel za cca 11 euro, ale ten je trochu dál v kopcích ve vesnici San Lazzaro. V samotném Positanu a jinde na pobřeží lze také najít ubytovaní, ale evidentně dražší.
Pohled od ústřední pláže v Positanu
Lednová koupel v moři - jen pár temp, ale nebyla to zas taková ledárna
Zdroje:
Měli jsme horoleckého průvodce Sportclimbing on the Costa d'Amalfi z roku 2014. Cca polovina knihy pokrývá oblast Positano Amalfi s cca 550 cestami v obtížnostech od 5a do 8b. Přímo v okolí Positana může být minimálně 300 cest.
Lezli jsme od 6áček do 7áček. Klasa nebyla příliš tvrdá, což nám potvrzoval i Cristiano Bacci.
Upozornil nás na to, že v průvodci je pár nepřesností. Narazili jsme na posunutí cest v jednom sektoru o jednu, ale bylo to jasné z názvu cest na skále. Druhou nepřesnost jsme odhalili při přístupu ke skalám u Capo d'Orso. Je třeba jít asi 100 metrů více vlevo, než vyplývá z popisu v průvodci.
Cristiano nám doporučil průvodce Malopasso, který je podle něj trochu lepší. Pokrývá oblasti Campanie kolem Neapole. Je tam i popsáno víc sektorů v oblastech kolem Positana, včetně jedné stěny, která se nám líbila, ale v naší knize Sportclimbing on the Costa d'Amalfi nebyla.
Positano, oblast Mirabella, cesta Swamiji 7a
Capo d'Orso, cesta Arapao 7a
Tipy:
Při cestě zpět na letiště jsme se stavili pod Vesuvem, který je hned u dálnice. Brzy ráno ještě před otevíračkou jsme za půlhodiny vyběhli na kráter, abychom mohli sledovat východ slunce nad mraky.
Obešli jsme kráter, ohřáli si ruce u horkých výparů a za chvíli jsme sešli na parkoviště a vyrazili na letiště.
Zážitek pro mě umocněný o to víc, protože jsem se o výstup na Vesuv pokoušel před tím už dvakrát, ale jednou nás nepustili nahoru kvůli větru, podruhé byl zavřený, protože napadl sníh.
Vesuv, východ slunce z vrcholu kráteru
Vesuv, pohled do kráteru
Vesuv, moře mraků se valí do kráteru
Když budete mít více času, třeba restday, nebo aspoň půlden, nenechte si ujít návštěvu světové top památky - Pompejí, které jsou hned vedle.
Jen pro doplnění,byl jsem tam v dubnu 2011 a spali jsme San Lazzaru (Agerola) v kempu, pravděpodobně byl součástí i Tebou zmiňovaný hostel,je to popisováno v průvodci Malopasso.Libor
Zdravíme Standu a Kesona, jsme teď právě v baráčku ve Furore. Dneska jsme lezli na Puntě Campanela. To je po Capu d´ Orso asi druhá místní nejhezčí oblast. A naše velké auto jsme tu odřeli jen trochu :-) Pepča a Lukáš (s holkama)...